aA
Šalyje paskelbus karantiną nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai būstą parduoda nuotoliniu būdu, tačiau nerimauja dėl sprendimo stabdyti notarų darbą. Pastaraisiais metais atidarę naujų viešbučių jie taip pat suka galvą, kaip išlaikyti šį verslą.
NT plėtotojai tęsia veiklą, bet nerimauja dėl notarų ir kaip išlaikyti viešbučius
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

„Dar praėjusią savaitę viskas vyko sklandžiai, dažniau buvo kreipiamasi į plėtotojus internetu, telefonu, gerokai mažėjo apžiūrų skaičius. Žinoma, dabar, įvedus karantiną, situacija keisis. Tie, kurie jau apsisprendę ar susitarę dėl konkretaus būsto, viskas kaip ir aišku. Plėtotojams bus didesnis iššūkis ieškoti naujų klientų, reikės įdėti daugiau pastangų“, – BNS sakė Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius.

Pasak jo, visi NT plėtotojai dirba, seka informaciją. M. Statulevičius pastebi, kad palankių paskatų numatyta ir Vyriausybės parengtame plane.

„Vyriausybės ekonomikos skatinimo plane numatyta daug svarbių sprendimų, iš kurių turbūt reikėtų paminėti būsto paskolų įmokų atidėjimą 3-6 mėnesiams netekus darbo, taip pat galimybę atidėti mokėjimus „Ignitis“ grupei tiek gyventojams, tiek verslui“, – sakė jis.

„Taip pat svarbus yra bankų reguliavimo pakeitimas, nes jie šiuo metu yra saugumo epicentras. Valstybė jiems siunčia žinią, kad nereikia įtempti raumenų, gąsdinti klientų, o skolinimas neturi mažėti, jog valstybė prisidės. Ta numatoma paramos ekonomikai pagalvė yra nemaža ir suteikia pasitikėjimo“, – kalbėjo jis.

Būstų statybas ir pardavimus tęsia

Visi BNS kalbinti didieji NT plėtotojai teigė nestabdantys projektų ir tęsiantys būstų pardavimus, tiesa, nuotoliniu būdu.

„Paskelbus karantiną, darbą maksimaliai organizuojame nuotoliniu būdu – telefonu arba kitomis technologinėmis priemonėmis. Statybų aikštelėse darbai vyksta laikantis saugos ir higienos reikalavimų“, – BNS sakė bendrovės „Eika“ generalinis direktorius Domas Dargis.

Pasak jo, beveik visi įmonės plėtojami projektai turi virtualios realybės modelius.

„Galime padėti butą apžiūrėti virtualiai, turime sukūrę buto pasirinkimo testą, o jau įsigijusius būstą kviečiame jungtis prie išmanios platformos, kur yra visa informaciją apie įsigytą būstą“, – sakė D. Dagis.

Jis teigė, jog bendrovė kol kas neplanuoja jokių pokyčių darbuotojų atžvilgiu.

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis BNS sakė nesijaudinantis dėl mažėjančių butų pardavimų.

„Dėl butų, tai turėjome du baisius mėnesius – sausį ir vasarį, kai pardavėme du kartus daugiau butų, nei planavome. Tam, kad sustabdytume pardavimus, turėjome ne kartą kelti kainas, kitaip jau nieko nebeturėtume portfelyje. Tai, kad savaitę iš esmės neturime pardavimų, nekelia panikos. Dabar prioritetai kiti – bendraujame su klientais, o sandorius, jei dėl jų sutarsime, sudarysime vėliau“, – kalbėjo A. Avulis.

Jis teigė manantis, kad situacija rinkoje nebus tokia bloga, kaip praėjusią ekonominę krizę.

„Žinoma, visko bus, nes panikos nemažai, žmonės į tokius dalykus reaguoja jautriai. Manau, kad bus ir sutarčių nutraukimų, bet nematau tragedijos. Manau, kad esame išgyvenę sunkesnius laikus, kaip, pavyzdžiui, 2008 metų pabaigoje Rygoje mums teko nutraukti 90 proc. preliminarių sutarčių ir grąžinti avansus. Tuomet buvo sudėtinga“, – pasakojo A. Avulis.

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Citus“ vadovas Mindaugas Vanagas BNS sakė, jog įmonė veiklos nestabdo, tačiau dalis darbuotojų nusprendė atostogauti.

„Vis dėlto prireikė laiko persidėlioti prioritetus, priimti sprendimus, kuriuos darbus turime tęsti, o kuriuos – laikinai pristabdyti. Turime įvykdyti įsipareigojimus mūsų projektuose būstus įsigijusiems žmonėms, todėl beveik visas statybų skyrius – statybų, projektų vadovai, pirkimų vadybininkai – intensyviai dirba“, – sakė jis.

Nedirba notarai, projektus pristato virtualiai

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu group“ generalinė direktorė Sigita Survilaitė-Mekionienė BNS sakė, jog pagrindinė problema plėtotojams šiuo metu – veiklą sustabdę notarai.

„Nekilnojamojo turto srityje, kaip ir visi, taip pat patiriame nuostolių – notarinių sutarčių pasirašymas su klientais sustabdytas, turto įsigijimo ir pardavimo procesai nevyksta. Kol kas, laikydamiesi visų rekomendacijų, vykdome tik individualias būsto apžiūras, konsultuojame ir aptarnaujame klientus nuotoliniu būdu“, – BNS sakė ji.

„Darnu group“ vadovė tvirtino, jog įmonė neketina stabdyti statybos darbų.

D. Dargio teigimu, notarams laikinai sustabdžius veiklą, bendrovė negali baigti milijoninės vertės sandorių ir šių lėšų panaudoti projektams tęsti.

„Tikimės, kad bus rastas būdas atnaujinti notarų veiklą. Esame suplanavę butų pardavimo sutarčių už 18 mln. eurų – šie pinigai mums reikalingi tęsti pradėtus statybos darbus, finansuoti grupės veiklas“, – sakė jis.

M. Vanago teigimu, dėl nedirbančių notarų plėtotojai negalės užbaigti bent 50 mln. eurų vertės būstų sandorių.

„Reikėtų rasti būdus nestabdyti verslui svarbių viešųjų paslaugų, pavyzdžiui, notarų darbo. Mūsų asociacijos duomenimis, apklausus dalį vystytojų, dėl notarų darbo sustabdymo, negalės būti pasirašyti sandoriai, kurių vertė – 50 mln. eurų“, – sakė jis.

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Galio group“ generalinis direktorius Aisvidas Sriebalius BNS sakė, jog įmonei pirmajai teko išbandyti Vilniaus savivaldybės dėl karantino įvestą naujovę – pristatyti projektą visuomenei nuotoliniu būdu.

A. Sriebalius teigia, jog rinka jaučia neapibrėžtumą, nuo kurio trukmės priklausys, koks bus jo poveikis.

„Visi susidūrėme su situacija, kokios nei verslas, nei gyventojai dar niekada nėra matę, todėl visi susiduria su tam tikrais iššūkiais. Didžiausias nežinomasis šioje visoje dėlionėje – kiek tęsis neapibrėžtumas, kadangi nuo to priklauso ir galimų grėsmių dydis bei priimami sprendimai. Viską atidžiai sekame, reaguojame į pokyčius, vertiname galimas rizikas ir sprendimo būdus“, – sakė jis.

Svarstoma, ką daryti su viešbučiais

Pastaruosius kelerius metus NT plėtotojai aktyviai investavo į viešbučius. Paprastai jie išnuomoja specialiai pastatytus pastatus viešbučių valdytojams, kurie turi sutartis su tarptautiniais viešbučių tinklais.

„Viena iš sunkiausių temų, susijusi su viešbučiu, kuriame dirba apie 70 žmonių. Visą savaitgalį galvojome, ką daryti. Tai labai skausmingas klausimas ir dar nesame priėmę sprendimo. Jei mes tuos žmones atleisime, po trijų mėnesių surinkti tokią komandą bus labai sunku, o tam, kad mokėtume jiems atlyginimus, reikia ieškoti lėšų kitų įmonių rezervuose“, – BNS sakė A. Avulis.

Pasak jo, būtent dėl viešbučių veiklos verslui reikėtų valstybės pagalbos.

„Būtų gerai, kad viešbučio atveju pagelbėtų valstybė, nes dabartiniai siūlymai atleisti nuo komunalinių ar nekilnojamojo turto mokesčių yra kosmetiniai. Mes turime darbuotojus, bet jiems nėra darbo. Ir jeigu mes juos atleisime, jie eis į darbo biržą ir jiems išmokas mokės valstybė. O galėtų šią naštą dalintis verslas ir valstybė“, – sakė A. Avulis.

D. Dargio teigimu, „Hilton“ viešbutis sostinės centre šiuo metu veikia 5 proc. pajėgumu, tačiau jo veikla gali būti sustabdyta visai. Jis taip pat vylėsi, kad viešbučių sektorius sulauks valstybės pagalbos.

„Darnu group“ vadovė S. Survilaitė-Mekionienė BNS sakė, jog bendrovė nusprendė sustabdyti valdomų viešbučių veiklą ir vieną jų pasiūlyti savivaldybei.

„Akivaizdu, kad situacija yra labai sudėtinga, ir mūsų sektorius jau pajuto pirmąsias pasekmes. Savo valdomas sporto, maitinimo, viešbučių veiklas jau esame sustabdę. Tačiau esame pasiruošę perduoti viešbutį „Urbihop“, o reikalui esant ir visą SEB areną, naudoti laikinam žmonių izoliavimui ar net laikinai ligoninei įkurti. Šiuo metu tariamės su Vilniaus savivaldybe“, – sakė ji.

Anot „Darnu group“ vadovės, bendrovė viešbutį savivaldybei siūlo neatlygintinai, o į jo pritaikymą investuotų savo lėšas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Booking.com atvirauja: apgyvendinimo užsakymų sumažėjo 85 proc. (2)

Tarptautinė viešojo apgyvendinimo įstaigų užsakymo paslaugas internetu teikianti įmonė...

Bankų skolinimas būsto rinkai vis labiau senka – paskolų išdavimas gyventojams griežtėja (157)

Dėl koronaviruso krizės šalyje veikiantys bankai dar konservatyviau žvelgia į gyvenamųjų...

Vilniuje sudarytas didžiausias šiais metais biurų nuomos sandoris

Investicinio fondo „Lords LB Special Fund I Subfund B“ plėtojamas A+ klasės „Lvovo“ verslo...

Vyriausybė rekomenduoja per karantiną netaikyti delspinigių už lengvatinius kreditus daugiabučiams atnaujinti

Vyriausybė pritarė siūlymui sudaryti galimybes statybos rangos darbus pirkti kartu su techninio...

Statulevičius apie situaciją NT rinkoje: pardavimai sulėtėjo 3-4 kartus, dalis projektų liks įšaldyti (13)

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktorius Mindaugas Statulevičius...

Top naujienos

Kokia iš tiesų yra Lukašenkos strategija: tai, ko labiau už koronavirusą bijo Baltarusijos lyderis (247)

Katastrofos nėra. Taip toliau užsispyręs tikina Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka,...

NT bendrovės paviešino savo rezultatus: tokių skaičių ekspertai jau seniai nėra matę siunčia žinią pirkėjams (195)

Kol lietuviai namuose leidžia ketvirtąją karantino savaitę, NT vystymo bendrovės Lietuvoje...

Lietuvoje – 17-asis mirties nuo koronaviruso atvejis (64)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad Lietuvoje patvirtintas septynioliktasis mirties nuo...

Koronaviruso susirgimų skaičius šalyje – 999, praėjusią parą fiksuoti 44 nauji atvejai (106)

Lietuvoje iš viso jau užfiksuoti 999 koronaviruso atvejai. Praėjusią parą ištirti 3242 ėminiai,...

Daugėja įrodymų, kad pasaulinė recesija jau prasidėjo (39)

Daugėja įrodymų, kad šių metų kovą prasidėjo gili pasaulinė recesija. Griūties mastas jau...

Skvernelis: Vyriausybė ruošia keturių dalių planą dėl karantino švelninimo (97)

Vyriausybė kitą savaitę planuoja paskelbti preliminarų keturių dalių planą, kada laipsniškai...

Marya Hannun, Sophie Spaan

Laikotarpis, kai Europa dievino islamą (3)

Nors dabar Europoje norima drausti net dėvėti hidžabą, kažkada žemyno aristokratai...

Namą pardavinėjanti Gintarė Karaliūnaitė nuleido kainą: dauguma čia atvyksta pasižiūrėti lyg į muziejų (67)

Žinoma atlikėja Gintarė Karaliūnaitė sako, jog per tris pastarąsias savaites išgyveno...

Po žinios apie netektis Namajunas šeimoje UFC atšaukė artimiausią renginį atidėti ir kiti suplanuoti turnyrai

Nepaisant UFC organizacijos vadovo Dana White'o ryžto atnaujinti UFC turnyrus, artimiausias...

SAM nurodo, kada žmogus laikomas pasveikusiu: ragina atktyviau pakartotinai tirti pacientus (1)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina šalies medikus aktyviau siųsti pakartotiniams tyrimams...

|Maža didelių žinių kaina