Skelbiama, kad per artimiausius dvejus metus įsigyti naują būstą planuoja 7 proc. Lietuvoje gyvenančių žmonių. Tuo metu 5 proc. apklaustųjų būsto įsigijimą atidėjo 3–4 metams, tiek pat respondentų naują NT planuoja įsigyti 5–10 metų laikotarpiu. Panašias nuostatas išreiškė respondentai Latvijoje ir Estijoje – per artimiausią dešimtmetį būstą įsigyti ketina 29 proc. Latvijos ir 31 proc. Estijos gyventojų.

Tyrimo duomenimis, kiek daugiau nei pusė, 54 proc., Lietuvos gyventojų, jaunesnių nei 29 metų amžiaus, jau pradėjo gyvenamojo būsto įsigijimo procesą arba planuoja tai padaryti 10 metų laikotarpiu.

Pažymėtina ir tai, kad visose trijose Baltijos šalyse daugiausia (21 proc.) apklaustųjų atsakė, kad pagrindinė kliūtis, stabdanti nuo būsto įsigijimo, – šiuo metu rinkoje vyraujančios ganėtinai aukštos NT kainos. Šią priežastį nurodė 25 proc. Lietuvos gyventojų, kurie yra ne vyresni nei 59 metų amžiaus. Nepakankamas pajamas, kaip trikdį įsigyti būstą, įvardijo 19 proc. respondentų iki 59 metų. Didžiausios šių respondentų dalies (17 proc.) vidutinės mėnesinės vieno žmogaus pajamos namų ūkyje yra nuo 551 iki 750 eurų.

Apklausos duomenys parodė, kad beveik 7 proc. Lietuvos gyventojų trūksta santaupų pradiniam įnašui, todėl tenka atidėti naujo būsto pirkimo procesą. Daugiausia (38 proc.) taip atsakiusių respondentų gyvena Vilniuje.

Anot „Luminor“ banko būsto paskolos produkto vadovės Žydros Rakauskaitės, tokie rezultatai nestebina.

„Banko duomenys rodo, kad šiuo metu vidutinė būsto paskolos suma yra apie 110 tūkst. eurų. Pradinio įnašo suma dažniausiai sudaro 15 proc. bendros įsigyjamo būsto kainos, todėl, pavyzdžiui, jei butas sostinėje kainuoja 150 tūkst., pradinis įnašas siekia daugiau nei 20 tūkst. eurų. Natūralu, kad tokią sumą sutaupyti gali prireikti ir kelerių metų.

Taip pat verta pažymėti, kad lyginant praėjusių ir šių metų tą patį laikotarpį, būsto finansavimo apimtys yra sumažėjusios 4 proc., o klientų apklausos duomenys tik patvirtina, kad klientai atsargiau prisiima finansinius įsipareigojimus. Klientų lūkesčius taip pat slopina ir išaugusi Euribor reikšmė“, – teigė ekspertė.

Šių metų balandžio–gegužės mėn. apklausą Baltijos šalyse atliko tyrimų agentūra „Norstat“. Joje dalyvavo daugiau nei 1 000 respondentų, kurių amžius nuo 18 iki 74 metų.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės