Milžiniškais tempais auganti infliacija, prognozuojama pasaulinės ekonomikos krizė, sumaištis Europos centriniame ir JAV federaliniame bankuose, miglota valiutų ateitis ir artėjantis šalyje visuotinis pajamų ir turto deklaravimas verčia Lietuvos šešėlinio verslo ryklius ir piranijas ieškoti greitų nešvarių pinigų plovimo (legalizavimo) būdų.
Litai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Vienas iš tokių – investuoti į nekilnojamąjį turtą ir sandoriuose nurodyti netikras pirkimo-pardavimo sumas. Dabar tam situacija labai palanki, nes gyventojai, baimindamiesi kainų „burbulo“ sprogimo, lengviau sutinka perimti „juodus“ pinigus mainais už savo turimą turtą.

Rinkoje daugėja „vokelių“

Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka dūzgia kaip bičių avilys: vieni šaukia, kad kainos kris ir net nurodo 10–30 procentų pokyčių žirkles, kiti neką tyliau skelbia, kad jos nepakis dėl augančios infliacijos, didėjančio darbo užmokesčių ir brangstančių statybinių medžiagų.

Nuomonių skirtumas buvo jaučiama ir sausio pabaigoje Vilniuje vykusiame nekilnojamojo turto forume „Iššūkių metas: įžvalgos ir sprendimai“. Tačiau dėl vieno visi sutinka: šiuo metu NT rinkoje jaučiamas sąstingis. Dėl augančios infliacijos, griežtėjančių bankų sąlygų nekilnojamojo turto paklausa mažėja, ir daliai Lietuvos gyventojų būstas tapo nebeįperkamas.

Tačiau žiūrint į rinką iš šešėlinės pusės, situacija ganėtinai įdomi. Ji primena vieną praėjusio šimtmečio pabaigos šūkį: „Reikia pinigų, reikia pinigų?! – pinigų yra!“ Tiesa, šį, kaip ir aną kartą, kalbama apie „juodus“ pinigus.

„Velniai žino, kas gali įvykti Lietuvoje. Laukti, kol pinigai nuvertės dėl infliacijos ar Lietuvos bankas nuspręs, kad litą reikia devalvuoti, neturiu jokio noro. Reikia „išplauti babkes“, – „Verslo vartams“ sakė vienas iš šešėlinio verslo atstovų Panevėžyje. – Išgąsdinti „burbulo“ sprogimo nekilnojamojo turto pardavėjai tapo kur kas sukalbamesni – jie ne tik nuleidžia kainas, bet ir sutinka paimti dešimtis ar šimtus tūkstančių „juodų“ litų“.

Pasidomėjus Panevėžio notarų biuruose paaiškėjo, kad iš tiesų padaugėjo sandorių, kuriuose nurodomos kainos nuo rinkos kainų skiriasi dešimtimis kartų. Tiesa, sandorių slaptumą privalantys saugoti notarai nekomentuoja konkrečių atvejų. „Verslo vartų“ žiniomis, nesenai buvo pasirašyta NT pirkimo-pardavimo sutartis, pagal kurią maždaug 150 tūkstančių vertės sodyba oficialiai buvo parduota vos už 10 tūkstančių litų. Kiti pinigai pardavėjui buvo atiduoti „vokelyje“.

Taikinys – senas būstas

Kad tokių sandorių daugėja, neslepia ir NT agentūros. Pardavimo tarpininkų teigimu, „keistų“ sandorių per pastaruosius du mėnesius padaugėjo dešimtadaliu. Kad situacija palanki plauti pinigus NT rinkoje, sutinka ir banko „DnB Nord“ prezidento patarėjas Vadimas Titarenka.

„Norintieji parduoti turtą, be abejonės, lengviau pasiduoda pirkėjo spaudimui ne tik mažinti kainą, bet ir rodyti fiktyvią sandorio sumą, nes bijo, kad tas jų turtas per šiuos metus gali nuvertėti, – sakė „Verslo vartų“ pašnekovas. – Žmonės bijo, kad „burbulas“ sprogs, o kai kas ta situacija jau naudojasi.“

Pagrindinis, o gal ir vienintelis, „šešėlinių“ taikinys, anot pašnekovo, – senu būstu ir žemės sklypais prekiaujantys fiziniai asmenys.

„Aišku, kad jie pirks iš fizinių asmenų, kurie ilgai laukę geriausios kainos puls „numetinėti“ turtą į rinką, – įsitikinęs V.Titarenka. – Šešėlinės rinkos atstovai taikosi į turtą, kuris apsaugos jų pinigus nuo nuvertėjimo – tai gali būti sodybos rekreacinėse zonose, namai priemiestyje ar mažesniuose miesteliuose. Nešvarių pinigų turintieji lenda iš šešėlio ten, kur žino neapsišviesią.“

Net oficialiai, pagal nekilnojamojo turto kadastro ir registro duomenis, būstas atokiau nuo sostinės, vis dar būna įvertintas keliais ar keliolika tūkstančių litų arba bent dešimt kartų pigiau nei iš tiesų kainuoja rinkoje. Tokios kainų žirklės lengvai nukerpa vertės tarp realaus ir fiktyvaus sandorių skirtumą, jis, kaip „juodi“ pinigai, atsiranda pardavėjo kišenėje.

Burbulas ar burbuliukas?

Galimų permainų NT rinkoje išgąsdinti žmonės, pasak banko „DnB Nord“ finansų analitiko, paimdami už parduotą turtą nešvarius pinigus, rizikuoja.

„Visų pirma, tokie pardavėjai patys tampa „juodų“ pinigų savininkais ir būtent jiems ateityje, kai atsiras visuotinis pajamų ir turto deklaravimas, teks rūpestis tuos pinigus legalizuoti, – sako V.Titarenka. – Antra – dar visiškai neaišku, sprogs burbulas ar tik burbuliukas. Todėl mažindami kainas pardavėjai gali klysti.“

Dabar rinkos analitikai, anot pašnekovo, skelbia įvairias prognozes, kaip vystysis Lietuvos nekilnojamojo turto rinka. Vieni tikina, kad kainos kris 10–15 procentų, kiti – net 20–30 procentų. „Nedrįsčiau teigti, kad kainos NT rinkoje apskritai mažės. Rinka yra ne vienalytė, todėl kai kuriose nišose kainos kris, kitose – galbūt ir ne. Manau, kad viskas paaiškės metų viduryje, – aiškino V.Titarenka. – Nekilnojamojo turto projektų vykdytojai skelbia mažinantys savo darbų apimtys, todėl gali būti, kad rinkoje nusistovės pasiūlos ir paklausos pusiausvyra. Ir jei taip atsitiks augant gyventojų pajamoms, burbulas tik išleis orą, bet nesprogs.“

Nešvarių pinigų – maišais

Kalbant apie pinigų plovimą, pasak rinkos analitikų, reikia turėti omenyje, kad šešėlinėje rinkoje dažniausiai dirba aukščiausio lygio profesionalai, jie turi patarėjų visais klausimais. Tai pasakytina ir apie investicijas į nekilnojamąjį turtą – bet ko jie neperka.

„Patarčiau nekilnojamojo turto turintiems ir parduoti jį planuojantiems žmonėms nepanikuoti. Ir juolab nepasiduoti spaudimui keisti turtą į nešvarius pinigus, – patarė V.Titarenka. – Net jeigu norinčiųjų pirkti nekilnojamojo turto ir mažės, vis tiek reikėtų laukti pirkėjo, turinčio oficialias pajamas.“

Įvairiais skaičiavimais, šešėlinė ekonomika, nepaisant įvairių valstybės jėgos ir vyriausybinių struktūrų pastangų, vis dar pumpuoja šimtus milijonų litų.

„Oficiali statistika skelbia, kad Lietuvoje šešėlinės ekonomikos apyvarta sudaro net 18 procentų viso šalies bendrojo vidaus produkto (BVP). Vokietijoje, Bonos universiteto finansų analitikų skaičiavimu, šis rodiklis siekia net 29 procentus, – sako V.Titarenka. – Manau, kad tiesa – kažkur per vidurį.“

Statistikos departamentas praneša, kad pagal turimus statistinius duomenis ir ekonometrinius modelius įvertintas bendrasis vidaus produktas 2007 metais siekė beveik 97 milijardus litų to meto kainomis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Teismas neleido remontuoti kavinės prie Vilniaus Bernardinų sodo (11)

Teismas dar kartą patvirtino, kad bendrovė „ Liumeksis “ gali užkonservuoti kavinę prie...

Sprendžiamas naujos koncertų salės Vilniuje likimas (39)

Parinkdama naujos koncertų salės Vilniuje, ant Tauro kalno, projektą sostinės savivaldybė...

Daugybė lietuvių daro klaidą, dėl kurios gali permokėti už būsto kreditą (82)

Daugiau nei pusė lietuvių, imančių būsto kreditą, tai daro pirmame pasitaikiusiame banke ir savo...

„Telia Lietuva“ susitarė dėl pastato sostinėje pardavimo (1)

Integruotų telekomunikacijų, IT ir televizijos ir mobiliojo ryšio paslaugų bendrovė „ Telia...

Statybų sektorius kritikuoja naują darbuotojų atsivežimo tvarką (9)

Lengviau įsivežti darbuotojų iš trečiųjų šalių padėsiantis baltasis sąrašas jau sulaukė...

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (130)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (86)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (523)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Išvardijo, kodėl nepritaria progresiniams mokesčiams

Finansų ministerija nepritaria Seime jau svarstomiems siūlymams įversti progresinius mokesčius:...

Paprastas žingsnis, padėsiantis išvengti 75 proc. šio vėžio atvejų (5)

Prasidėjo Europos gimdos kaklelio vėž io prevencijos savaitė, kurios šūkis „Sumažink savo...

Brangi nafta kelia ne tik benzino kainas (72)

Dėl pabrangusios naftos kyla ir degalų kainos. Analitikai perspėja – jeigu taip bus ir toliau,...

Iš Rusijos stačiatikių vyskupo – akibrokštas Putinui (209)

Vienas Rusijos stačiatikių vyskupas pirmadienį pareiškė, kad per kovą vyksiančius šalies...

Garsenybėms – metų mados egzaminas. Kam pavyko jį išlaikyti? M. Palaikytės verdiktas (147)

Pramogų pasaulio apdovanojimų rengėjai garsiai skelbė – tai metų renginys. Tad įžymybės...

55-erių Ingeborga Dapkūnaitė parodė su surogatine motina susilauktą sūnų (13)

Garsi aktorė Ingeborga Dapkūnaitė parodė savo atžalą. Visuomenė nedelsiant sureagavo į žinią...