Ramybės metas darbo dienomis skelbiamas nuo 22 iki 7 valandos ryto, o švenčių ir poilsio dienomis – nuo 22 iki 9 valandos. Akivaizdu, kad naujosiomis taisyklėmis neturėtų apsidžiaugti triukšmui jautrūs gyventojai.

Miesto Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus specialistas Tomas Jaseliūnas pabrėžia, kad Panevėžyje kol kas laikomasi senųjų Triukšmo prevencijos viešosiose vietose priimtų taisyklių.

Jos numato, jog statybų, remonto, rekonstrukcijos darbus darbo dienomis draudžiama atlikti nuo 18 iki 8 valandos, taip pat poilsio ir švenčių dienomis. Naująją tvarką Savivaldybės teisės skyrius planuoja reglamentuoti jau šią savaitę.

Svarbu bendrauti su kaimynais

Specialistas reikalavimo Savivaldybei pranešti apie planuojamą buto remontą naujove nelaiko. Tokia tvarka Panevėžyje galioja jau nuo 2013 metų.

Kol kas nėra aišku, apie kokio masto remonto darbus panevėžiečiai privalės pranešti Savivaldybei. T. Jaseliūnas negali įvardyti, ar gyventojai turės informuoti ir tuomet, jei ketinama keisti langus, duris ar atlikti smulkius remonto darbus.

Apie planuojamą remontą Savivaldybei privaloma pranešti ne vėliau kaip prieš septynias kalendorines dienas. Visa gauta informacija pateikiama viešojoje erdvėje, kad namo, kuriame numatomi remonto darbai, kaimynai žinotų apie galimą triukšmo padidėjimą. Taip pat buto šeimininkai privalo apskaičiuoti, kiek laiko darbai gali trukti.

Naujasis Vyriausybės nutarimas taip pat numato, jog remontuojamo buto šeimininkai privalo numatyti, kokių triukšmo mažinimo priemonių jie ketina imtis. Tokio įpareigojimo ankstesnėse taisyklėse nebuvo.

„Neįsivaizduoju, kaip sumažinti triukšmo lygį, jeigu žmogus sienoje gręžia skylę. Uždėti ant sienų paklodes?! – svarstė T. Jaseliūnas. – Nebent gyventojas numano, kad vienu ar kitu laiku remonto darbai gali kelti didesnį triukšmą, tuomet jis galėtų pasikalbėti su artimiausiais kaimynais ir paderinti tinkamesnį laiką. Galbūt garsams jautrūs žmonės tuo metu galėtų išeiti pasivaikščioti. Svarbu šiltai ir atvirai bendrauti su kaimynais.“

Pranešimų daugėja

Specialistas pabrėžia, kad panevėžiečiai ir anksčiau apie numatomus remonto darbus pranešti nevengdavo, tačiau tokių pranešimų buvo gerokai mažiau. Pranešėjų padaugėjo nuo sausio. Apie planuojamą remontą per dieną Savivaldybę informuoja po 4–5 gyventojus.

Panevėžiečiai taip pat nėra linkę savo butus remontuoti ramybės laiku. Remonto darbų taisyklių nesilaikantiems asmenims baudos gali nemenkai ištuštinti kišenes. Pirmą kartą kaimynų ramybę drumsčiančiam asmeniui bauda gali siekti nuo 80 iki 300 eurų, vėliau ji didėja – nuo 300 iki 600 eurų.

T. Jaseliūnas pabrėžia, kad panevėžiečiai kaimynų atliekamiems remonto darbams yra gana pakantūs ir skųstis į Savivaldybę vos išgirdę gręžimo garsus neskuba. Specialistui per aštuonerius darbo metus teko išgirsti vos kelis skundus.

Jeigu apie planuojamą remontą žmogus Savivaldybei praneša laiku ir jo neatlieka draudžiamomis valandomis, tuomet kaimynų skundai yra beverčiai.

„Kaimynams patarčiau būti tolerantiškiems. Man atrodo, kad labai gerai, jog panevėžiečiai tvarkosi butus. Niekas negali uždrausti žmogui gražinti savo būstą“, – mano T. Jaseliūnas.

Vyriausybė taip pat įpareigoja visas šalies savivaldybes paskirti atsakingus asmenis, kurie kontroliuotų remonto keliamą triukšmą. Tokio žmogaus Panevėžio savivaldybėje kol kas nėra.