aA
Seimo koridoriuose gimė nauja idėja – sureguliuoti, kokia veikla būtų galima užsiimti soduose. Projektą įregistravusios penkios Seimo narės nurodo, kad sodas yra skirtas aktyviam poilsiui, jame derėtų auginti vaisius, uogas, daržoves, gėles. Tiesa, DELFI susisiekus su viena projektų iniciatorių paaiškėjo, kad mintys dėl naujų draudimų jau keičiasi.
Sodų bendrija ( Eimanto Chachlovo nuotr.)
© Vakarų ekspresas

Įstatymo projektą užregistravo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narės Asta Kubilienė, Vida Ačienė, Aušrinė Norkienė, Laimutė Matkevičienė bei Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos narė Rimantė Šalaševičiūtė.

Pataisose numatyta, kad mėgėjiško sodo teritorijoje galima vykdyti tik tokią veiklą, kuri yra tiesiogiai susijusi su mėgėjų sodininkyste, bet kokia ūkinė – komercinė veikla yra draudžiama

„Sodininkų bendrijos steigėsi ir kūrėsi daug dešimtmečių. Šio reiškinio tikslas: teisingai ir naudingai organizuoti laisvalaikį, keisti kraštovaizdį, užsiauginti vaisių, daržovių. (...) Pastaruoju metu sodininkų bendrijų veiklai neigiamą poveikį daro asmenys, įsigiję sklypus sodininkų bendrijų teritorijose, nestojantys į bendrijas ir nenorintys mokėti jokių mokesčių bendrijai“, – rašoma aiškinamaje rašte.

Jame išskiriami komercinę veiklą soduose vykdantys asmenys.

„Taip pat daugėja teisinių ginčų dėl sodininkų bendrijose vykdomos komercinės veiklos, kuri nėra susijusi su mėgėjiška sodininkyste. Neaiškiu būdu iš valstybinių institucijų yra gaunami leidimai įvairiai veiklai, visai nesusijusiai su mėgėjiška sodininkyste. Šis procesas galimai didina korupcijos sklaidą. Valstybės institucijos, nepaisydamos Įstatymo nuostatų bei sodininkų bendrijų vidaus dokumentuose nustatytų draudimų, išduoda leidimus fiziniams ar juridiniams asmenims kitai veiklai vykdyti, todėl sodininkų bendrijų teritorijose kuriasi vaikų darželiai, automobilių remonto dirbtuvės, viešbučiai, degalinės ir kt. Be to, sodininkų bendrijų valdymo organai dažnais atvejais negauna informacijos apie turto pardavimą, sklypų formavimą, nekilnojamojo turto įkeitimą bankams ar antstoliams, todėl kyla įtampa tarp sodininkų bendrijų narių dėl įsiskolinimų nepadengimo“, – įstatymo pakeitimus grindžia Seimo narės.

Nuomonė keičiasi: darželiai sodų bendrijose galėtų būti

DELFI susisiekė su viena iš projekto iniciatorių Vida Ačiene. Pasak jos, projektą ji inicijavo nes kilo susirūpinimas iš pačių sodų bendrijų.

„Sodų bendrija parranda savo prasmę, dėl ko jos kuriasi. Labai yra didelė terpė atsiradusi, kad prasidėjo kurtis verslai. Tada drumsčiasi jų ramybė, gadinami keliai, kai tuo tarpu sodo paskirtis yra visai kitokia. Kad tai netaptų visiškai komercializuota galvojame, kad reikia pristabdyti, nes paskirtis yra visai kitokia. Tai sodo žemė, tai gali būti gyvenamosios paskirties, bet komercinės nelabai“, – sako ji.

Pastebėjus, kad yra žmonių, kurie keliasi į sodus gyventi nuolatos ir jiems reikalingi darželiai ar parduotuvėlės, Seimo narė patikino, kad tai netrukdytų sodų bendrijų infrastruktūrai.

„Tokie dalykai sodų bendrijos esmės nepakeistų. Tai gyvenimas, galėtų kurtis tai infrastruktūra, mes nieko prieš, aiškinamajame rašte parašyta, kad šitie dalykai ir tas verslas leidžiamas, tik to verslo paskirtis kitokia. Tas klausimas dar nebuvo svarstytas, bet nemanau, kad infrastruktūros plėtimas, darželiai ir mokyklėlės, jei ten atsiranda daugiau nuolat gyvenančių žmonių, tai viskas yra sveikintina. Įstatymo projektas buvo nukreiptas grynai į tokią labiau komercinę veiklą, į kitokią gamybą ir panašiai. Bet į infrastruktūros plėtimą jis nėra nukreiptas“, – tikino ji.

Vida Ačienė, Valius Ąžuolas,
Vida Ačienė, Valius Ąžuolas,
© Asmeninio albumo nuotr.

Paminėjus, kad aiškinamajame rašte prie komercinės veiklos priskirti ir darželiai, Seimo narė V. Ačienė patikino, kad diskutuojant Seime būtų galima numatyti leisti kurtis soduose darželiams, mokyklėlėms ar mažoms, nes tai patenka į bendrijos rėmus.

„Čia jau kitokiam verslui apribojimai taikomi: automobilių remontas, gamyba kokia nors ar panašiai. Vien dėlto, kad sodų bendrijos netaptų pramoniniais rajonais“, – DELFI sakė V. Ačienė.

Ž. Šilėnas: pirmiau reikėtų pagalvoti, tada siūlyti

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas Žilvinas Šilėnas tikina, kad pasiūlymas neproporcingas, neapgalvotas ir dvelkia sovietmečiu.

„Nesuprantamas draudimas siūlymas uždrausti ūkinė komercinę veiklą soduose, XXI amžiuje čia man sovietmečio dvelksmas. Aiškinamasis raštas, kuris sako kad kolektyviniai sodai buvo kuriami tam, kad žmonės teisingai praleistų laisvalaikį čia visiškas sovietizmas“, – DELFI sakė LLRI prezidentas.

Informavus, kad vis dėlto yra svarstoma leisti kurtis darželiams ir parduotuvėlėms soduose, Ž. Šilėnas priminė, kad visgi projektas pateiktas kitoks.

„Tada reiktų pirma pagalvoti, o tada rašyti, nes įstatymo projektas yra, cituoju iš atminties, sodų teritorijose tik su sodininkyste susijusi veikla gali būti, o bet kokia kita veikla, ūkinė komercinė veikla, draudžiama. Jeigu Seimo nariai pirma parašo, o tada pagalvoja parašę, tai labai negerai.

Žilvinas Šilėnas
Žilvinas Šilėnas
© Asmeninio albumo nuotr.

Antras dalykas, gąsdinimas, kad sodai pavirs pramoniniais rajonais, tai ką mes laikome pramone? Jeigu žmogus turi garažą kuriame taiso automobilius ar tai skaitoma pramone? Jeigu žmogus spaudžia sultis, tai pramonė ar ne? Reikia faktą pripažinti, kad dalis tų sodų jau seniai yra gyvenamieji kvartalai, ir dalyje jų, kaip ir bet kuriuose kituose gyvenamuosiuose kvartaluose, kuriasi tai, ko gyventojams reikia. Nesuprantu, kuo užkliuvo kažkokio žmogaus autoservisas, kuris keičia padangas turbūt tiems patiems gyvenantiems soduose. Nes cemento gamyklų soduose niekas nesiruošia statyti, žemė per brangi“, – komentavo Ž. Šilėnas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Per metus butų kainos Lietuvoje augo daugiau nei 3 proc. (1)

Penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir...

Trys priežastys, dėl kurių lietuviai dažniausiai keičia būstą (28)

Pasikeitimai gyvenime, noras įsigyti nuosavą būstą ar pasikeitusi darbo vieta – dažniausios...

Žadama atkurti Nemirsetos kurhauzą (9)

Ruošiamasi atstatyti Nemirsetos kurhauzą.

Jaunoms šeimoms skiriama parama būstui apkarto (21)

Po kilusio jaunų šeimų nepasitenkinimo dėl to, kad nepavyksta gauti valdžios pažadėtos...

Europos statybų bendrovės jau išgyvena krizę (53)

Kurį laiką statybų verslas Europoje klestėjo. Valstybė neleido statybų bendrovėms skursti,...

Top naujienos

Tiekėjai kyla prieš vieną didžiausių pirkėjų (10)

Lietuvos daržovių augintojų asociacija planuoja skųstis atsakingoms institucijoms vieno iš...

Putino slaptųjų misijų Ukrainoje ir Sirijoje vado lėktuvas išskrido iš Lietuvos: buvo taisomas Žiemelio įmonėje patikslinta 18:23 (169)

Penktadienį dėl techninių problemų Lietuvoje priverstinai nusileidęs artimo Vladimiro Putino...

Metų seklys: sukčius geriausiai atbaido frazė „Aš neturiu pinigų“ (4)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Varšuvos universiteto profesorė įspėja: po Prezidento rinkimų Lietuvos gali laukti nelinksmas scenarijus (22)

Nerimą turėtų kelti ne tik realios valdžios galimybės čia ir dabar primesti savą valią,...

Milijonus kainavusioje sistemoje – skylė po skylės: ar duomenys apie mūsų asmeninę sveikatą saugūs? (152)

Elektroninės sveikatos sistema jau kainavo daugiau nei 30 milijonų eurų, tačiau spragos ir...

Rusija spaudžia Europą priešintis Trumpui ir padėti atstatyti Siriją (79)

Rusija ragina Vokietiją ir Prancūziją nutraukti draugystę su amerikiečių sąjungininku ir...

Išaiškino, kaip sukčiauja brokeriai: mokate didžiulį mokestį, nors to daryti neprivalote (5)

Ieškant būsto nuomai daugeliui neretai tenka susidurti su papildomu reikalavimu – vienkartiniu...

Vilniaus centre į atvirą kanalizacijos šulinį įkrito mažametė mergaitė (57)

Sekmadienį, spalio 14-ąją, policijos pareigūnai gavo pranešimą apie į lietaus nuotekų šulinį...

Lietuvos futbolo rinktinės vargai: blogiausias čia – ne Jankauskas (59)

733 dienų be pergalių oficialiuose turnyruose, 18 pralaimėjimų per paskutines 26 rungtynes bei 14...

Kaunui siūlo atsisakyti „rombų“ gatvėse, kuriems jau išleista 10 tūkst. eurų (42)

Kauno miesto savivaldybei nusprendus apie artėjančią perėją vairuotojus įspėti „rombo“ ar...