aA
Skandalų lydimose nacionalinio stadiono statybose – ir vėl intriga. Po Aukščiausiojo Teismo nutarties Vilniaus miesto savivaldybė nagrinėja prieš tai nepriimtą įmonės „Vilniaus nacionalinis stadionas“ pasiūlymą. Tačiau nuo 2017 metų pradžios daug kas pasikeitė.
Axis Industries projektas (kairėje) ir Vilniaus nacionalinio stadiono projektas (dešinėje)
© DELFI montažas

Spalį savivaldybė pasidžiaugė pasibaigusiomis derybomis su potencialiu stadiono koncesininku „Axis Industries”. Meras Remigijus Šimašius pranešė, kad naujasis Vilniaus pasididžiavimas bus atidarytas 2022 metais.

Tačiau šį planą bent keliais mėnesiais pristabdyti gali Aukščiausiojo Teismo nurodymas įvertinti ir kitą – „Vilniaus nacionalinio stadiono“ pasiūlymą, kuris prieš tai buvo atmestas, nes pateiktas užklijuotame voke, o ne elektronine forma per centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą.

Pasikeitę akcininkai

Įmonę „Vilniaus nacionalinis stadionas“ specialiai šiam projektui įkūrė šiandien bankrutuojanti „KDS grupė“ (akcininkai Igoris Rybakovas ir Petras Sabalys). 2017 metais įmonės akcininkais tapo dvi kitos įmonės – „Nacionalinio stadiono operatorius“ ir „Naudos virsmas“.

Registrų centro duomenimis, pirmosios akcininkais yra Renatas Načajus ir Vitalijus Vasiliauskas. Antrosios – Anelė Irutė Brusokienė.

R. Načajus yra ir „Vilniaus nacionalinio stadiono“ direktorius. Tuo metu „Naudos virsmo“ direktorius yra Vytas Brusokas. Jis DELFI paaiškino, kad įmonės savininkė A. I. Brusokienė yra jo mama.

Paprašytas papasakoti, kaip „Vilniaus nacionaliniame stadione“ atsirado nauji akcininkai, R. Načajus nedaugžodžiavo. „Buvęs „Vilniaus nacionalinio stadiono“ akcininkas dalį šios įmonės akcijų perleido „Nacionalinio stadiono operatoriui“ ir dalį „Naudos virsmui“, – tepasakė jis.

Turkų klausimas

Kai „Vilniaus nacionalinis stadionas“ dar priklausė „KDS grupei“, kartu su juo nacionalinio stadiono konkurse norėjo dalyvauti Lenkijos statybos grupė „Budimex“. Tačiau vėliau ji tai daryti atsisakė.

Šiandien R. Načajus ketina bendradarbiauti su Turkijos „Kayi Insaat“ grupe.

„Pasiūlymą ruošėme bendradarbiaudami su 5 žvaigždučių UEFA sertifikatą turinčia „Amsterdam Arena“, su daugiau nei 300 projektų visame pasaulyje įgyvendinusiais statytojais „Kayi Insaat“ grupe bei kitais subtiekėjais. Subtiekėjų sąrašas yra pateiktas kartu su mūsų preliminariu pasiūlymu, tačiau vadovaujantis konkurso sąlygomis, šis sąrašas konkurso eigoje dar gali būti keičiamas“, – DELFI sakė jis.

Įdomu tai, kad turkų filialas Lietuvoje „Kayi Construction“ ir pats dalyvavo nacionalinio stadiono konkurse, tačiau jo paraiška atmesta, nes dokumentai neatitiko kvalifikacijos reikalavimų.

R. Načajus teigė, kad tai nesutrukdys turkams statybose dalyvauti kartu su jais.

„Kayi“ teikta paraiška neatitiko išankstinės atrankos kriterijų ir „Kayi“ nebuvo pakviesta (ir neteikė) preliminaraus pasiūlymo. Šiai dienai jų turima kvalifikacija yra pakankama būti mūsų subtiekėju (reikiami sertifikatai buvo gauti po išankstinės atrankos).

Konkurso sąlygose nėra ribojimo asmenims, teikusiems paraiškas, tačiau nepraėjusiems pirminio etapo bei nedalyvaujantiems preliminarių pasiūlymų pateikimo etape, būti kito dalyvio, teikiančio preliminarų pasiūlymą, subtiekėju“, – sakė jis.

Beje, „Kayi“ jau dirba Lietuvoje – kaip tik šiuo metu rekonstruoja Stepono Dariaus ir Stasio Girėno stadioną Kaune. Tiesa ir ten turkai turėjo problemų – Apeliacinis teismas spalį nusprendė, kad jie konkurse laimėjo neteisėtai, tačiau rangos sutarties nenutraukė, o tik skyrė 25 tūkst. eurų baudą Kauno miesto savivaldybei.

Nagrinėja pasiūlymą

Vilniaus miesto savivaldybė lietuvių ir turkų partnerystės nacionalinio stadiono statybose nekomentavo.

„Vilniaus miesto savivaldybė šiuo metu nagrinėja pasiūlymą, o esant poreikiui, paprašo patikslinančios informacijos iš bendrovės „Vilniaus nacionalinis stadionas“, tačiau kol procesas nesibaigęs, komentuoti negalime“, – rašoma rinkodaros ir komunikacijos skyriaus atsakyme DELFI.

Nuo vertinimų susilaikė ir „Axis Industries“ atstovas Nerijus Mikalajūnas. „Stebime situaciją, laukiame komisijos sprendimo ir šiuo metu susilaikome nuo platesnio dabartinės padėties vertinimo“, – sakė jis. „Axis Industries“ priklauso „Icor“ (buvęs „Rubicon group“).

Anksčiau skelbta, kad „Axis Industries“ kartu su įmonėmis „Venetus Capital“, „Kauno arena“ ir architektų bendrovėmis „Populous“ bei „Cloud architektai“ nacionalinio stadiono kompleksą žada pastatyti už 79,9 mln. eurų, o vien futbolo stadiono kaina siekia 33,8 mln. eurų.

Axis Industries projektas
Axis Industries projektas
© Axis Industries

Tuo metu R. Načajus teigė, kad ruošiasi savo pasiūlymo pristatymui, kurio metu detaliai pristatys savo sprendinį komisijai, bei spaudos atstovams. Pernai platintame pranešime žiniasklaidai buvo teigta, kad R. Načajaus įmonė daugiafunkcį kompleksą Šeškinėje pastatytų už 77,9 mln. eurų.

Nori darbo grupės

Konservatorių frakcijos seniūnas Vilniaus miesto savivaldybėje Valdas Benkunskas praėjusią savaitę pasiūlė kurti darbo grupę, kuri išsiaiškintų nacionalinio stadiono konkurso aplinkybes.

Jis DELFI paaiškino, kad norėtų šiam jautriam klausimui suteikti daugiau politinio dėmesio.

„Labai keistai atrodė prieš metus laiko mero susitikimai su likusiais dviem rangovais, lyg ir kviečiant juos dalyvauti konkurse iki galo, po to vienus išmetus iš konkurso buvo pasipylę grasinimai ir gąsdinimai, kad reikės susimokėti už sustabdymus.

Antras momentas – pasikeitė kardinaliai mero pozicija po teismo sprendimo. Jis aiškina, kad visą laiką buvo už konkurenciją ir siekė, kad konkurse kuo daugiau būtų dalyvių. Ta nuomonių kaita ir veidmainiavimas kelia daug abejonių, plius mes daugmaž žinome sąlygas, kuriomis susitarė su „Rubicon“.

Matome, kad nebuvo derybos, o buvo tiesiog žaidimas į vienus vartus, kad rangovas gavo sąlygas, kurių norėjo, o savivaldybė niekaip nepakovojo, kad vilniečiams ir mokesčių mokėtojams tas stadionas kuo geresnėmis sąlygomis kainuotų kuo mažiau“, – sakė V. Benkunskas.

Valdas Benkunskas
Valdas Benkunskas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Dėl konservatorių pasiūlymo turėtų būti sprendžiama trečiadienį Vilniaus miesto tarybos posėdyje.

Nacionalinio stadiono projektavimas pradėtas dar sovietmečiu – 1985 metais. 1987 metais pradėti statybos darbai, bet 1991 metais jis užkonservuotas. Vėliau buvo mėginimų darbus tęsti, tačiau jie buvo nesėkmingi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Panevėžio policijos komisariatą statys Mockaus įmonė

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viešosios ir privačios partnerystės...

„Lietuvos energija“ ieško naujo biuro, pasirašytų 10 metų nuomos sutartį (3)

Energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ skelbia viešąjį pirkimą biuro nuomai. Kaip...

Statybos darbų trečią ketvirtį atlikta už beveik 1 mlrd. eurų

Šiemet trečią ketvirtį šalyje atlikta statybos darbų už 904 mln. eurų to meto kainomis.

Sumažėjo išduotų statybos leidimų (4)

Šių metų trečią ketvirtį, palyginti su 2017 m. trečiu ketvirčiu, iš viso išduotų pastatų...

Kaune pristatant naują viešojo transporto programėlę keleiviams bus taikomos nuolaidos (8)

Kauno savivaldybė ruošiasi pristatyti naują viešojo transporto programėlę, siekiant ją...

Top naujienos

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (67)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Didžioji Lietuvos nelaimė: ar demografinę duobę padės užpilti statybininkai iš Ukrainos? (262)

Lietuvoje nebeliko ir 2,8 mln. gyventojų – liūdnai skelbia statistikos duomenys. Kiti...

Užkalnis. Kaip apsupti save protingais žmonėmis (105)

Kodėl reikėtų taip elgtis? Su kvailiais artimoje aplinkoje juk lengviau? Jie mažiau kritiški,...

Guogos pastaba „Žalgiriui“: pirmoje vietoje turi būti rinktinė (61)

Vilniaus „Ryto“ klubo oficialiai svetainei interviu davęs klubo prezidentas Antanas Guoga...

Namas – tarsi įgyvendinta svajonė: užburiantys pakrantės vaizdai leidžia jaustis kaip amžinose atostogose (1)

Yra labai nedaug vietovių, kurios turi didelei aglomeracijai būdingą tankumo, aukštos kokybės...

Vaikas serga: kas geriau – imti nedarbingumo pažymėjimą ar dirbti namie? (7)

Beveik pusė šalies darbuotojų, kurie turi vaikų ar artimųjų priežiūros pareigų, prireikus...

Naglis Šulija pažvelgė į planetų išsidėstymą: krizė gali būti ne už kalnų (27)

Finansų krizė jau ne už kalnų, tačiau dar turime laiko jai pasiruošti, sako astrologas Naglis...