aA
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, trečiadienį apsilankęs avarinės būklės name Biržiškų gatvėje, pažadėjo gyventojams savivaldybės pagalbą.
© DELFI montažas

„Miestas tikrai gyventojų nepaliks. Blogiausiu atveju, mes duosime savo įmonę, kuri užsiims, ir tada žiūrėsime. Pinigų kitiems miestiečiams nekainuos, nes mes išsieškosime iš šito įvykio kaltininko“, – žurnalistams trečiadienį sakė V. Matijošaitis.

Jis žadėjo, kad savivaldybė tarsis su atsakingomis institucijomis dėl to, kaip greičiau spręsti susidariusią situaciją ir kokią pagalbą teikti gyventojams, ar siūlyti jiems pakeisti namo administratorių į savivaldybės įmonę.

„Susirinksime vėl darbe, išsikviesime policiją, galvosime apie teisinius klausimus, kas turi atsakyti, nes ir statybiniai darbai, kurie čia daryti, tai nežinau visų kaimynų tarpusavio santykių, bet man tai kvepia vos ne baudžiamąja byla už turto sugadinimą“, – sakė meras.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad susiklosčiusi situacija – ne savivaldybės, o gyventojų ir namą administruojančios bendrovės „Būsto valda“ atsakomybė.

„Čia nėra savivaldybės rūpestis. Jeigu šį pastatą prižiūrėtų mūsų įmonė, tada gal būtų ta informacija ir anksčiau atėjusi pas mus. O čia pačių žmonių pasirinkimas, kas administruoja, kam jie moka pinigus“, – sakė V. Matijošaitis.

Jis teigė apie šio Biržiškų gatvėje esančio namo problemas smulkiai nežinojęs iki antradienio, kai į tarybos posėdį atėję gyventojai paprašė savivaldybės vadovų pagalbos.

Trečiadienį prie griūvančios namo laiptinės atvykęs V. Matijošaitis užėjo į namo vidų – prieš tai jam ir kitiems savivaldybės atstovams teko pasirašyti, kad prisiima atsakomybę ir supranta, jog eina į avarinės būklės objektą.

Meras apžiūrėjo ir namo butą, kuriame išgriauta atraminė namo siena, kaip manoma, ir sukėlė padarinius, dėl kurių pastato dalis dabar gali nugriūti.

„Įspūdis labai prastas, ačiū Dievui, kad žmonės iškelti ir gaila tų ketverių metų, kur visi tampėsi ir tik tada atėjo į savivaldybę“, – apžiūrėjęs pastatą sakė V. Matijošaitis.

Ekspertas: namo dalis gali nugriūti

Avarinė namo būklė čia užfiksuota dar 2015 metais ir ji nuolatos blogėjo, kol šių metų liepą, name smarkiai padidėjus plyšiams, gyventojai iš jo evakuoti.

Dabar šios laiptinės gyventojai, taip pat pasirašę, jog supranta atsakomybę, į savo namus sugrįžti gali tik kartą per savaitę pasiimti būtiniausių daiktų.

Pasak namo ekspertizę atlikusio specialisto, padėtis yra labai pavojinga ir kyla reali grėsmė, jog pastato dalis nugrius.

„Padėtis nuolat blogėja to pastato, kadangi nieko nedaroma su juo ir ji gali blogėti iki tiek, kad griūtis gali įvykti“, – žurnalistams sakė statinio projekto ekspertas Jurgis Ražaitis.

Pasak jo, name per visus aukštus yra sutrūkę sujungimo mazgai, atsiradę dideli plyšiai, vyksta pamatų deformacijos.

„Tie plyšiai didėja ir yra pavojus, kad gali laiptinės konstrukcijos, laiptų aikštelės, tiesiog nutrūkti iš atraminių mazgų ir prasidėti griūtis“, – sakė jis.

Pasak eksperto, darbus name reikėjo pridėti kaip įmanoma greičiau, kai deformacijos buvo gerokai mažesnės – dabar jos padidėjusios net kelis kartus. Pavojingas namui bus ir šaltasis sezonas.

„Gali toks momentas ateiti, kai įvyks griūtis ir tada jau nebe pataisyti reikės, o atstatyti“, – kalbėjo ekspertas.

Manoma, jog šią situaciją name sukėlė vieno gyventojo atlikti nelegalūs darbai išgriovus vieną laikančiąją sieną savo bute.

Trečiadienį į susitikimą su meru atvykęs buto savininkas tai kategoriškai neigė, tvirtino, jog tokia prielaida – tik vieno žmogaus nuomonė, o jis esantis paverstas atpirkimo ožiu.

„Buvo išgriauta siena ir atstatyta, viskas pagal projektą, kaip priklauso. Yra skelbiama, kad nėra projekto, nėra atstatyta, nėra sutvirtinta – viskas yra padaryta“, – kalbėjo prisistatyti atsisakęs vyras.

Jis teigė projektą parengęs 2016 metais, gavęs gyventojų sutikimus.

„Namą reikėjo remontuoti, jam yra 60 metų. Nuo 2015 metų niekas nesurenka nė vieno euro, kad namą remontuoti, nori gauti pinigus iš kažkur tai... aš esu atpirkimo ožys“, – tvirtino vyras.

„Būsto valda“: darbus vykdyti atsisakė patys gyventojai

Tiek meras, tiek namo gyventojai dėl esamos situacijos priekaištauja namo administratoriui, teigdami, jog šis delsia spręsti problemą.

Tačiau namą administruojančios bendrovės „Būsto valda“ atstovai teigia, jog remonto darbų atsisakė patys gyventojai.

Kaip žurnalistams sakė „Būsto valdos“ direktorius Rokas Drąsutavičius, gyventojai iš karto po įvykio buvo supažindinti su situacija, buvo keli balsavimai, parengtas projektas namo tvarkymui, tačiau gyventojai nepritarė statybos darbams.

„Projektas patvirtintas, bet darbai nepradėti, nes jų atsisakė patys gyventojai“, – sakė bendrovės vadovas.

Po šių metų liepą susiklosčiusios situacijos „Būsto valda“ teigia radusi rangovą, bet gyventojai pageidavo surengti konkursą. Bendrovės teigimu, norinčių sutvarkyti griūvantį namą neatsirado, todėl galiausiai derybos tęsiamos su ta pačia bendrove, su kuria tartasi iš pat pradžių, tačiau sugaišta daug laiko.

R. Drąsutavičiaus teigimu, susiklosčiusi situacija yra neeilinė ir sudėtinga, todėl aiškinamasi, ar rangovas turi tinkamą draudimą.

Be to, pasak administratorių, gyventojai turės sutikti su tuo, jog rangovas atsakomybę prisiims tik už savo darbus.

„Jeigu atsitiktų taip, kad laiptai nukristų ar kažkas panašaus nutiktų, didesni įtrūkimai – namas yra avarinės būklės ir rangovas tos atsakomybės neneša“, – pabrėžė „Būsto valdos“ atstovas.

Jis teigė, kad apsidrausti nuo tokios rizikos gyventojai turėtų atskirai, tačiau tuo pačiu dvejojo dėl tokios galimybės.

„Kas draus sudaužytą automobilį?“, – svarstė jis.

Vis dėlto „Būsto valda“ žada, kad darbai turėtų prasidėti artimiausiomis savaitėmis – nebent gyventojai su jais nesutiks arba ieškos naujo administratoriaus.

Darbus name planuojama atlikti dviem etapais: pirma turi būti sutvirtintos namo sienos, vėliau – tvarkomi pamatai. Gyventojai į namus galėtų baigti tik juos visus pabaigus.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
3.9167

Buvusi vaikų ligoninė Žvėryne parduota už 4,4 mln. eurų (1)

Turto bankas už bendrą 6,4 mln. eurų sumą pardavė buvusios Vaikų ligoninės Žvėryne ir...

Butų nuomotojus spaudžia dviem frontais: teks iš naujo skaičiuoti, kas apsimoka labiau (328)

Investuotojus į nekilnojamąjį turtą 2020 metai gali pasitikti didesniais mokesčiais....

VTEK tirs aplinkybes dėl savivaldybės būstų pernuomos Neringos savivaldybėje (2)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ( VTEK ) aiškinsis situaciją dėl savivaldybės būstų...

Kauniečius piktinęs pastatas „vaiduoklis“ pagaliau turi naujus savininkus (65)

Kaune, Savanorių prospekte ne vienerius metus stūksantis apleistas prekybos centras...

Po nugriautais Profsąjungų rūmais Vilniuje rastas bunkeris bus išsaugotas (6)

Po nugriautais „Profsąjungų rūmais“ rastas bunkeris bus išsaugotas, kadangi jo griovimas...

Top naujienos

Vilkikų vairuotojai – itin atvirai apie darbą: šeimos ir namų ilgesį atperka įspūdinga alga (65)

Dėka vilkikų vairuotojo darbo tūkstančiai Lietuvos šeimų ne tik egzistuoja, bet ir gyvena. Nors...

Šilti orai dar nesitraukia (3)

Grybavimo bei ganiavos sezonas dar nesibaigia. Pietų oro srautas toliau plukdo vėlyvo rudens metu...

Urologas: jei norite, kad vyras neitų pas meilužę, duokite jam mėtų arbatos (173)

„Ji tiktų vyresniems, tik ne jauniems vyrams, nes mėtų arbata turi potenciją slopinančių...

Jauno mediko savižudybė atvėrė žaizdą, ji negydoma, nes visi nori likti švarūs (110)

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninėje dirbusio jauno mediko savižudybė visuomenės...

Prie Vilniaus pareigūnai sučiupo keleivius vežusį maršrutinio autobuso vairuotoją – beveik pustrečios promilės (33)

Šeštadienio vakarą, 18.34 val., Vilniaus policija gavo pranešimą, kad iš Vilniaus Lavoriškių...

Aštuntą mėnesį besilaukianti Rūta Ščiogoliovaitė surengė koncertą ypatingoje vietoje: jau išeisiu užtarnautų atostogų (153)

Šeštadienio vakarą Šv. Kotrynos bažnyčioje atlikėja Rūta Ščiogolevaitė ir pianistas...

Mes nusipirkome namą Italijoje – už dolerį: štai kas nutiko paskui (104)

Sandoris atrodė pernelyg geras, kad būtų tiesa. Naujas namas – ir, galimas daiktas, visiškai...

Baltijos jūroje aptiko milijoninės vertės lobį: krovinys buvo gabenamas Rusijos carui, tačiau tikslo nepasiekė (39)

Iš Baltijos jūroje 1917 metais vokiečių povandeninio laivo paskandinto laivo ištraukta 900...

15 priežasčių, kodėl rytinis seksas yra geriausias, ir patarimai, kaip pakurstyti aistrą miegamajame (15)

Be abejonės, seksas visada yra malonu, tačiau jei tą malonumą pajuntame iš pat ryto, tai...