aA
Finansų ministerijai žadant artimiausiu metu pristatyti mokesčių reformą, parlamentaras Mykolas Majauskas mano, kad visuotinio nekilnojamojo turto (NT) mokesčio dabar planuoti nereikia, nes brangstant šiai turto klasei, mokestis ilgainiui ir taip taps visuotinis.
Mykolas Majauskas
Mykolas Majauskas
© DELFI / Tomas Juodelis

„Jokiais būdais. Esamoje situacijoje įvedinėti naują, papildomą nekilnojamojo turto mokestį tikrai yra nereikalingas dalykas. Atkreipsiu, kad mes jau dabar turime nekilnojamojo turto mokestį – sparčiai augant vertėms jis taps visuotinis, po 3–5 metų“, – televizijos laidoje DELFI Interviu kalbėjo M. Majauskas.

Buvęs Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas kartu pažymėjo, kad mokesčio pajamas reikia perduoti savivaldybėms.

„Tiesiog reikia užtikrinti, kad tas vertės indeksavimas būtų dažnesnis nei kas penkerius metus ir tada natūralu, kad ta vertė po truputį pasieks pakankamai didelę visuomenės dalį. Jo pajamas reikia perduoti savivaldybėms, kas jos būtų motyvuotos tvarkyti aplinką.

O turto savininkai būtų motyvuoti mokėti mokestį, suprasdami, kad tas sumokėtas mokestis jiems grįš per pasodintą medį, sutvarkytą mokyklą. Galbūt šiek tiek paplatintą gatvę“, – užbaigė M. Majauskas, turėdamas omenyje diskusijas dėl Vilniaus gatvių susiaurinimo.

Paklaustas, ką gali pavykti įgyvendinti Vyriausybei iš planuojamos reformos – nekalbant apie vadinamąjį solidarumo mokestį bankams, – buvęs konservatorių politikas suabejojo, ar mokesčių didinimai apskritai sulauks pritarimo.

Saulės elektrinės ant daugiabučių
Saulės elektrinės ant daugiabučių
© Shutterstock


„Manau, kad visuotiniai mokesčių didinimai nesulauks palaikymo, net ir su pačiais geriausiais lūkesčiais. Tiktai keista, jo Lietuvoje mokesčių didinimas surištas su Europos Sąjungos finsansvimu, nes vis tiek mokesčiai yra tokia suvereni valstybės politikos dalis ir negali mums Frederikas iš Briuselio nurodinėti, kokius mokesčius ir kaip juos reikia priiminėti“, – kalbėjo politikas.

Iš „Delfi“ gauto mokesčių reformos apmatų dokumento matyti, jog liktų ne visos lengvatos, keistųsi gyventojų pajamų mokesčio tarifai, už didesnes dovanas tektų mokėti mokesčius. Tačiau, kaip teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė, nutekintas variantas – nėra galutinis, o visi siūlymai paaiškės kitą savaitę.

Nutekinta informacija rodo, kad gyvenamosios paskirties nekilnojamam turtui, kuriame gyventojas deklaruoja gyvenamąją vietą, būtų taikomas lengvatinis apmokestinimas. Taip pat būtų teisė savivaldybėms spręsti atidėti mokesčio sumokėjimo terminus socialiai pažeidžiamiems gyventojams, įskaitant iki NT perleidimo.

Tarifai, susisieti su savivaldybės NT vertės mediana:
Medianos neviršijanti dalis – 0 proc. tarifu;
Nuo vienos iki dviejų medianų – 0,06 proc.;
Daugiau kaip dvi medianos – 0,1 proc. tarifas.

Numatoma išimtis, kada mokesčio nemokės NT savininkai, kai mokestis už visą turimą NT siekia iki 5 eurų. Kito gyventojų nekomercinio NT tarifų intervalai galimai būtų 0,1–1 proc. ribose.

Įvardijama, kad konkrečius tarifus nustato savivaldybė. Finansų ministerija teigia, jog pusė Lietuvos gyventojų nemokėtų NT mokesčio už pagrindinį gyvenamąjį būstą dėl įstatyme suteiktų lengvatų.

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė ir Mykolas Majauskas
Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė ir Mykolas Majauskas
© DELFI / Tomas Juodelis


G. Skaistė pernai gruodį pristatė naujus siūlymus nekilnojamojo turto mokesčiui. Ji skaičiavo, kad kad vidutinis mokestis visoje Lietuvoje būtų 14 eurų per metus. Ministrė kalbėjo, jog pirmoji deklaracija gyventojus pasiektų 2026 metais, o įstatymas įsigaliotų 2025 metais.

Primename, kad Finansų ministerija gegužės pabaigoje siūlė, jog už savivaldybės nekilnojamojo turto vertės medianos neviršijančią dalį būtų mokamas 0,03 proc. tarifas (to vėliau atsisakyta), nuo vienos iki dviejų medianų – 0,06 proc., o daugiau dviejų medianų – 0,1 proc.

Dabar fizinių asmenų nekomercinei veiklai naudojamam nekilnojamajam turtui taikomas toks progresinis apmokestinimas: iki 150 tūkst. eurų NT neapmokestinamas. 150–300 tūkst. eurų bendrai NT mokestinės vertės daliai taikomas 0,5 proc. tarifas, 300–500 tūkst. eurų – 1 proc. tarifas, o viršijus 500 tūkst. eurų – 2 proc. mokesčio tarifas, skelbia VMI.

Asmenims, auginantiems tris ir daugiau vaikų ar neįgalų vaiką neapmokestinamoji vertė yra 200 tūkst. eurų. Peržengus ją, bet neviršijant 390 tūkst. eurų taikomas 0,5 proc. tarifas, 390–650 tūkst. eurų – 1 proc. tarifas, o po 650 tūkst. eurų – 2 proc. mokesčio tarifas.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
1.8000

Armonaitė ruošiasi pristatyti siūlymus dėl mokesčių reformos: akcentuoja darbo jėgos apmokestinimo mažinimą, kritikuoja NT mokestį

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė tvirtina, kad jos vadovaujama ministerija...

Ilgose eilėse paramos būstui laukiančios šeimos nusivylusios: pinigų nepakanka, įtaria kai kuriuos gudraujant (2)

Dalis jaunų šeimų skundžiasi, kad parama įsigyjant būstą yra per maža, o kartu pažeria...

Gyventojų mėgiama investicijų rūšis gali netekti patrauklumo: „debesys tvenkiasi“ (2)

Nekilnojamasis turtas (NT) tebėra populiari investicinė kryptis Lietuvoje, gyventojams nevengiant...

Būsto įperkamumas krito visuose trijuose didžiuosiuose miestuose: nuomos grąža žemiausiame lygyje nuo 2011 metų (4)

Sparčiai augusios būsto kainos ir tebeaugančios palūkanos sudavė stiprų kirtį būsto...

Aplinkos ministerija imasi nesilaikančiųjų pastatų paskirties reikalavimų

Sprendžiant pastatų statybos ir naudojimo ne pagal paskirtį problemą, aplinkos ministro sudaryta...

Top naujienos

Paltanavičius – apie išsiderinusią gamtą: atsakymas, kodėl taip nutiko – mums prieš akis nuotraukų galerijoje – įspūdingi pavasarėjančios Lietuvos vaizdai (3)

Selemonas Paltanavičius sako vengiantis atsakinėti žurnalistams, koks bus pavasaris, nors...

Ainis Gurevičius

Įspūdinga įkaitų vadavimo drama Londone tiesioginės transliacijos metu: pasaulis pamatė, kaip dirba legendinio britų SAS kariai

1980-ųjų pavasarį Londone, Pietų Kensingtono rajone, arabų teroristai užgrobė Irano...

Įsiaudrinęs Lukašenka: lenkai su lietuviais ruošiasi su mumis kariauti (22)

Jeigu Jungtinė Karalystė (JK) perduos Ukrainai sviedinių su nuskurdintuoju uranu, Rusija gali duoti...

Belickaitės sutuoktinis Jurgutis traukiasi iš viceministro pareigų: reikia kraujo ir atsakomybės (15)

Po kilusio skandalo, kai paaiškėjo, kad ekonomikos ir inovacijų viceministro Vinco Jurgučio žmona...

Apibūdinti „Ryto“ rezultato negalėjęs Žibėnas gynėsi dėl farso pabaigoje: kas to nedarytų

Per vienas rungtynes Vilniaus „Rytas“ išgyveno visą ligšiolinį sezoną – su savo nupuoliais,...

Atlikėjas Stano perdavė linkėjimus finansų ministrei: jūs pati iš „gyvulių ūkio“ (30)

Finansų ministrei žadant didesnį mokesčių sąžiningumą, verslo atstovai neslepia nusivylimo...

Fausta Marija Leščiauskaitė

Moterų apipjaustymas pasaulyje vis dar praktikuojamas: mergaitė bandė bėgti, bet giminaičiai vis tiek sugavo ir padarė ką sumanę

„Man buvo šešeri, kai tai nutiko. Žinojau, ką jie man padarys, supratau, kad jie ketina mane...

Sinoptikai skelbia, kad bus šilta, bet lietinga ir vėjuota: savaitgalį prasidės nemalonūs pokyčiai

Ketvirtadienio dieną per šalį praslinks kritulius nešantis atmosferos frontas. Danguje bus daug...

„Ryto“ pasirodymas Europoje baigtas: vilniečiai laimėjo, bet per mažu skirtumu (1)

„Ryto“ (3-3) krepšininkų europinis sezonas baigėsi trečiadienį – vilniečiai namie...

Karas Ukrainoje. Zelenskis po Rusijos atakų: Ukraina atsakys į kiekvieną smūgį Lavrovas grasina rimta karo eskalacija

Per Rusijos smūgį gyvenamajam pastatui Pietų Ukrainos Zaporižios mieste žuvo vienas ir buvo...