aA
Lukiškių kalėjimo kompleksas galėtų virsti daugiafunkciniu centru, skirtu privačiam verslui, pramogoms, kultūrai, paveldosaugai ir turizmui, teigia įvairių institucijų siūlymus išanalizavęs Turto bankas.
Lukiškių kalėjimo ateitis: vizijų yra, tačiau galutinio sprendimo dar teks palaukti
© DELFI / Domantas Pipas

„Bendra institucijų vizija – tai turi būti daugiafunkcinis traukos taškas, jis turi turėti savyje daug visuomeninių funkcijų. Tai turi būti objektas įvairioms veikloms, įvairioms socialinėms grupėms, orientuotas tiek į miesto svečius, tiek į gyventojus“, – BNS teigė Turto banko atstovė, Lukiškių projekto koordinatorė Inga Urbonaitė-Vadoklienė.

Lukiškių kalėjimas uždarytas pernai liepą, paskutiniai suimtieji ir nuteistieji iš jo išvežti birželio pabaigoje. Vyriausybė yra pavedusi Turto bankui iki 2020 metų kovo išsiaiškinti, kam pritaikyti apie 2 hektarų ploto uždaryto Lukiškių kalėjimo teritoriją sostinės centre.

Turto bankas ketvirtadienį Lukiškių komplekso analizę viešame renginyje pristatys visuomenei. Sulaukęs siūlymų iš jos ir atsižvelgęs į institucijų pateiktus lūkesčius, iki balandžio mėnesio planuoja parengti galimybių studiją.

Pateikė 20 institucijų

Turto bankui savo lūkesčius dėl Lukiškių kalėjimo transformacijos išsakė apie 20 institucijų. Galutinio sutarimo, kiek šio objekto bus skirta visuomenės poreikiams, o kiek – privačiam verslui, dar nėra.

„Visi mato save ten, mums reikia bendrai sutarti, kiek norime šito objekto palikti visuomeninei funkcijai, visuomenės reikmėms, kiek galimai galime numatyti ten privatų verslą, privatų interesą, šiai dienai atsakymo nėra ir mes būtent jo ir ieškom“, – sakė I. Urbonaitė-Vadoklienė.

Ji pabrėžia, kad nors visiškas pastatų komplekso nugriovimas nėra svarstomas, institucijos domisi, kiek galima transformuoti pačius pastatus.

„Kiek galima keisti tą kalėjimo struktūrą, celių (struktūrą – BNS), pavyzdžiui: ar galima palikti simboliškai ir erdvę dekonstruoti, ar mes eisime tuo keliu, kad mes išsaugome visas celes. (...) Čia ir prasideda diskusijos su kultūros paveldo specialistais, nes kai kuriais atvejais yra traktuotės klausimai. Kol nebus padaryti išsamūs konstrukcijos tyrimai, į tai sunku atsakyti“ – teigė Lukiškių projekto koordinatorė.

„Mintis, kad reikėtų viską nugriauti, ji yra nereali, mes iki tokio kraštutinumo neiname ir negalime eiti“, – pridūrė ji.

Kaip teigia I. Urbonaitė-Vadoklienė, institucijos sutaria ir dėl komplekso panaudojimo artimiausiu metu.

„Kol rimti sprendimai daromi, labai svarbu, kuo greičiau leisti čia reikštis laikinoms veikloms, ekskursijoms, filmavimams, renginiams, menui, kultūrai – visoms galimoms veikloms, kurios nereikalauja didelių investicijų, bet prisideda prie šito objekto išlaikymo“, – kalbėjo Turto banko atstovė.

Nuo muziejų iki startuolių buveinės

Turto banko atstovės teigimu, po konsultacijų išryškėjo trys Lukiškių komplekso pritaikymo galimybių grupės.

„Kultūros ir paveldo institucijos akcentuoja, kad Lukiškėse turėtų būti užtikrinta kultūrinės atminties, kultūros paveldo ir kultūrinės veiklos. Įvaizdžio ir plėtros institucijos išreiškė pageidavimą, kad būtų sudarytos galimybės pritraukti investicijas, skatinti turizmą, kompleksas būtų pritaikytas laisvalaikiui ir pramogoms“, – sakė I. Urbonaitė-Vadoklienė.

Verslu besirūpinančios organizacijos, anot projekto koordinatorės, Lukiškių kalėjimą mato kaip potencialią startuolių buveinę, renginių ir konferencijų centrą. Dalis institucijų norėtų, jog šiose patalpose būtų numatyta ir ekspozicinių erdvių.

Vilniaus miesto savivaldybės vertinimu, dalis komplekso turėtų būti skirta švietimo poreikiams, kultūrinei, socialinei veiklai, sportui, sveikatos paslaugoms ir nevyriausybinėms organizacijoms.

Komunalinės išlaidos – iki 700 tūkst. eurų per metus

Kartu su įmonėmis „Martyno Marozo architektūra ir planavimas”, „Eurointegracijos projektai“ ir „Solid Real“ Turto banko parengtoje Lukiškių kalėjimo komplekso analizėje rekomenduojama ligoninės sklypą realizuoti rinkoje, o už jį gautas lėšas panaudoti viso komplekso transformacijai finansuoti.

Analizės duomenimis, šiuo metu vien komunalinės visų kalėjimo komplekso statinių išlaikymo išlaidos valstybei kainuoja nuo 600 tūkst. iki 700 tūkst. eurų per metus.

Joje taip pat teigiama, kad aplink Lukiškių kompleksą gyvena vos 300 žmonių – esant tiek mažai gyventojų, sunku užtikrinti teritorijos gyvybingumą.

„Šita dalis negyvybinga, dominuoja administracinės funkcijos, nedarbo metu šita dalis miesto – apmirusi. Tai didelė galimybė tapti šitai vietai atsivėrusiu centru“, – sakė I. Urbonaitė-Vadoklienė.

Iki to laiko taip pat planuojama surengti kūrybines dirbtuves, kuriose ekspertai vertins komplekso įveiklinimo galimybes.

Liepos pradžioje susitikę politikai, verslininkai ir visuomenininkai svarstė, kad atlaisvintose patalpose galėtų atsirasti startuolių centras, kultūrinė erdvė, viešbutis ar koks nors turistinis objektas.

Pastatų kompleksas yra įsikūręs netoli valstybės institucijų, tokių kaip Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, Finansų ir Užsienio reikalų ministerijos, Seimas.

Politikai yra svarstę variantus patalpas atiduoti Vilniaus miesto savivaldybei ar Turto bankui, kad šis galėtų jas parduoti ar nuomoti privačiam verslui.

Galimybes veikti šioje teritorijoje gali sunkinti tai, kad pastatų kompleksas yra įtrauktas į kultūros vertybių registrą.

Lukiškių kalėjimo kompleksą sudaro šeši pastatai: Šv. Mikalojaus Stebukladario cerkvė, administracinės patalpos, gamybinis patalpos, kalėjimas, kalėjimas-ligoninė, tvora su kontroliniu perėjimo postu. Jam taip pat priskiriamas šalia esantis buvusios kalinių ligoninės sklypas su pastatais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

„Lords LB“ fondo valdomame pastate Vilniuje duris atvers „Šiaurės licėjus“ (3)

Nekilnojamojo turto investiciniam fondui „Lords LB Baltic Fund IV“ priklausančiame pastate...

Bumelis statys viešbutį su SPA Šventojoje: orientuojamasi ne į paprastą poilsį (26)

Garsus profesorius biotechnologas, medicinos centrų „Northway“ įsteigėjas Vladas Algirdas...

Didieji NT plėtotojai planų nekeičia: Vilniuje butų tik daugės (3)

Didžiosios nekilnojamojo turto ( NT ) plėtros bendrovės šiemet pagrindines investicijas planuoja...

Statulevičius: NT kainų augimą lemia išaugusios statybos darbų kainos (3)

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius teigia,...

Išnuomoti būstą Kaune nebėra paprasta, bet čia – pelningiau nei Vilniuje (88)

Kaune plečiantis pramonei, didėjant gerai apmokamų darbo vietų skaičiui į tai reaguoja ir...

Top naujienos

Po visą Lietuvą sukrėtusio nužudymo Vilniaus gimnazijoje – šoką sukėlusi teisėjos dovana žudikui (40)

Kodėl Temidei yra užrištos akys? Ne, ne todėl, kad nebūtų daromas poveikis, o greičiausiai tik...

Atvykę į Santaros klinikas grūdasi ant žvyro, o naujos stovėjimo aikštelės stovi pustuštės

Šiemet prie Santaros klinikų atidaryta dar viena nauja daugiaaukštė automobilių stovėjimo...

Koronavirusas skverbiasi į Europą: dar dvi valstybės paskelbė apie pirmuosius užsikrėtimo atvejus

Rumunija ir Norvegija trečiadienį pranešė apie pirmuosius užsikrėtimo naujuoju...

Pandemijos scenarijus ECB gali reikšti grįžimą prie jau išsemtų priemonių (2)

Jeigu koronaviruso protrūkis peraugs į regioninę ekonominę krizę, Europos centrinis bankas ( ECB...

The Economist

Kinija nepamiršo imperinės praeities – siekia tapti pasaulio centru

„Juostos ir kelio“ iniciatyva primena Kinijos imperinę prekybinių ryšių sistemą, teigia...

Įspėja, kas laukia dėl koronaviruso: poveikį pajus visas pasaulis (350)

Siekiant suvaldyti koronaviruso grėsmes, Vyriausybė trečiadienį paskelbė ekstremalią...

Valančiūnas buvo naudingas, bet „grizlius“ taškais užvertė Hardenas su Westbrooku

Po „Visų žvaigždžių“ savaitgalio pertraukos NBA čempionate į duobę įkritusi Memfio...

Žiniasklaida: Santaros klinikos dėl koronaviruso grėsmės atšaukia planines operacijas (165)

Vilniaus Santaros klinikos įpareigotos atšaukti planines operacijas bei riboti lankytojų srautus...