aA
Vis labiau ne tik visame pasaulyje, bet ir Lietuvoje populiarėjantys gamybinėse teritorijose įrengti loftai žavi savo didelėmis erdvėmis, nestandartinėmis formomis ir galimybe gyvenamąją patalpą įsirengti kūrybiškai. Gyvenamąsias patalpas įsikurti tam pritaikomuose pramoninio tipo pastatuose darosi vis madingiau, tačiau iškyla klausimas, ar tokie būstai nekenkia sveikatai.
Loftų tarša gali turėti pasekmių sveikatai
© Shutterstock nuotr.

Svarbu išvalyti aplinką

Šiuo metu „Kuro aparatūros“ gamyklos pastato teritorijoje vyksta statybos darbai. Dalis gamyklos sienų iš griauta, aplink zuja eskavatoriai. Buvusiose gamyklų teritorijose bus įrengtas loftų miestas.

„Ten, kur jūs matote atvertas stogo konstrukcijas, ten bus vidiniai kiemai. Tie kiemai bus apželdinti, sutvarkyti, įrengtos žaliosios zonos, vaikų žaidimų aikštelės ir pan.“, – pasakoja „Loft Town“ projekto vadovė Rūta Rimkienė.

Anot jos, baiminantis užterštumo, svarbiausia buvo aplinką, kurioje iškils loftai, išvalyti.

„Prieš pradėdami projektavimo darbus ir jau turėdami idėją čia įkurti gyvenamąsias patalpas, teisės aktų nustatyta tvarka atlikome grunto tyrimus. Dabar yra parengtas užterštos teritorijos tvarkymo planas, pagal kurį bus tas gruntas utilizuotas“, – tvirtina R. Rimkienė.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyriausiasis specialistas Raimondas Vaidginas teigia, kad tuose gamykliniuose pastatuose, kur dabar įrengiami loftai, vykdyta pramonės veikla galėjo užteršti ir pačias patalpas, kuriose vyko gamyba, ir aplink esančią teritoriją.

„Labai svarbu ištirti ir išsiaiškinti, kuo užterštas dirvožemis tose patalpose. Ta teritorija turėtų būti išvalyta, sutvarkyta, visa tarša išaiškinta ir pašalinta. Bet, matyt, realybėje ne visada taip yra.

Jeigu su teritorija galima išsiaiškinti, tą gruntą galima nukasti ir išvežti, lieka tos patalpos. Jeigu jos gamybinės, tai, ten vykus įvairiai gamybai, gali kauptis garai kažkokie, gali kauptis grindyse, sienose, lubose. Sunkieji metalai turi tokią savybę“, – teigia R. Vaidginas.

Anot visuomenės sveikatos centro vyriausiojo specialisto, gyvenamųjų patalpų užterštumas sunkiaisiais metalais gali turėtų rimtų pasekmių žmonių sveikatai.

„Iš karto to poveikio žmogus ir nepastebės, gali praeiti dešimt-dvidešimt metų, kol kažkokie sindromai atsiras. Pirmiausia turbūt pastebimi nervų sistemos sutrikimai, nuovargis, padidėjęs jautrumas. Po kelių metų gali pasireikšti bendras organizmo nusilpimas, nes tie metalai turi tokią tendenciją kauptis organizme“, – sako R. Vaidginas.

Dėl užterštumo nesibaimina

Prieš porą metų T. Ševčenkos gatvėje esančiose gamyklų patalpose loftą įsirengę Ieva ir Juozas Dapšauskai sako, kad dėl užterštumo savo būste nesibaimina. Jie žino, kad jų patalpose nevyko tokia veikla, kuri būtų galėjusi užteršti aplinką.

„Jau tvarkantis dokumentus, mano tetai, kuri yra medikė, kilo klausimas, ar ta veikla, kuri vyko lofte prieš tai, neturės pasekmių sveikatai. Ji man papasakojo, kad į sienas gali būti įsigėrusios tam tikros radiacinės medžiagos arba švinas, kas gali trikdyti sveikatą. Bet vėliau mes sužinojome, kad konkrečiai mūsų pastatas buvo administracinės paskirties. Realiai čia jokia gamyklinė veikla nevyko. O konkrečiai mūsų patalpos tai buvo valgykla“, – pasakoja Ieva.

Sunku nustatyti patalpų statusą

Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyriausiasis specialistas R. Vaidginas sako, kad yra nustatytos higienos normos ir taikomi specialūs teisės aktai, kurie reglamentuoja tiek dirvožemio, tiek patalpų užterštumą. Kaip teigia specialistas, skirtingos higienos normos taikomos gyvenamosioms, darbo ar komercinėms patalpoms.

Anot jo, darbo aplinkoje švino, gyvsidabrio ar kito sunkiojo metalo leidžiamos koncentracijos aplinkos ore skiriasi šimtais ar net tūkstančiais kartų nuo to, kas leidžiama gyvenamosios aplinkos ore.

„Kartais tie loftai įrengiami ne visai kaip gyvenamos patalpos, o joms taikomas statusas – kūrybinės dirbtuvės. Tai ten tokia situacija, kad jos neturi gyvenamojo būsto statuso. Tai kokį teisės aktą taikyt ir pagal ką reglamentuoti oro taršą tame lofte, aš jau negalėčiau pasakyti“, – teigia R. Vaidginas.

Daug erdvės pasireikšti kūrybingumui

Nekilnojamo turto bendrovės „Ober-Haus“ Senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada teigia, kad pagrindinis loftų privalumas yra tas, jog jie dažnai būna įrengiami patogiose miesto vietose.

„Loftai – tai buvusios gamybinės patalpos, konvertuotos į būstą. Pirmiausia loftai yra aukštų lubų nestandartiniai būstų sprendimai, dažnai jie yra pramoninėse teritorijose, bet patraukliose miesto vietose“, – sako M. Čiulada.

Anot jo, loftuose yra labai daug erdvės pasireikšti žmonių kūrybingumui.

„Loftą renkasi neformalūs, meniški žmonės, kuriems gyventi standartiniame, į kaimynų rėmus įspaustame būste, nelabai patinka, nes loftų sprendimai yra įdomūs, ten erdvės pasireikšti minčiai tikrai yra daug. Pavyzdžiui, yra projektų, kur krovininiu liftu žmogus gali su motociklu atvažiuoti į savo būstą“, – pasakoja M. Čiulada.

lrt.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Tarsi užkeikimas: Vilniaus stadiono statyboms koją kiša infliacija (6)

Brangstančios žaliavos , įskaitant ir augančias kuro kainas, smarkiai koreguoja ambicingų...

Gyventojai kovoja su namo administratoriumi: sako, kad gauna kelis kartus didesnes sąskaitas

Delfi redakcija sulaukė ne vieno Perkūnkiemio gyventojo skundo dėl pastatų administratoriaus...

Vietoj Kauno „Merkurijaus“ iškils 50 mln. eurų vertės kompleksas (1)

„Litvaldos“ grupės nekilnojamojo turto plėtros ir valdymo bendrovė „Baltic Red“ pranešė...

Vairuotojus įspėja dėl kelių būklės: trūksta asfalto remontui, darbai atidedami (2)

Įprastai pavasarį įsibėgėjantys kelių remonto darbai Lietuvoje šiemet vyksta vangiau. Dėl...

Ministrė: Vyriausybė siūlys naujuose visuomeniniuose pastatuose įrengti priedangas

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pirmadienį pranešė, kad Vyriausybė teiks...

Top naujienos

Maršalo fondo ekspertė: Lietuvos sprendimas apstulbino kinus nemano, kad JAV paseks Lietuvos pavyzdžiu  (4)

Maršalo fondo Azijos tyrimų programos vadovė Bonnie Glaser sako nemananti, kad JAV pervadintų...

Kritikuoja kompensacijas elektros vartotojams: valstybės pinigai nuguls tarpininkų kišenėse

Nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo antrasis etapas artėja prie pabaigos, bet dar...

Ukrainoje – pirmasis rusų kario teismas: teisiamasis pripažino savo kaltę (1)

Ukrainos sostinėje trečiadienį prasidėjo pirmasis nuo Rusijos invazijos pradžios teismo procesas...

Medikai mato atsiveriančią problemą: jei taip bus ir toliau, daugės kyšių, o pacientai tik kentės (3)

Kovo mėnesį per visą Lietuvą nuskambėjo žinia, kad buvusiam Santaros klinikų vadovui gydytojui...

Karas Ukrainoje. Rusija iš „Azovstal“ evakuotiems kariams nieko gero nežada: pasirodė nežmoniškų siūlymų Zelenskis: Ukrainos šiaurė jau išvaduota, atgauname Charkivo sritį (6)

Evakuacijos misija „ Azovstal “ plieno gamykloje Mariupolyje tęsiasi, trečiadienio naktį savo...

Šaltiniai: Turkija blokuoja Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO derybas Erdoganas iškėlė sąlygą

Turkija blokuoja Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO derybų pradžią, trečiadienį dpa patvirtino...

Iš Ukrainos – nauja prognozė dėl karo: iš tikrųjų viskas toli gražu ne taip (4)

Ukraina Rusiją įveiktų per penkis mėnesius. Tokią prognozę per interviu Dmitrijui Gordonui...

Skelbia apie vietas centre, kur 2 valandas parkavimas nemokamas

Sostinės Taryba trečiadienį patvirtino siūlymus, kurie keis rezervuotų automobilių stovėjimo...

Po Aleknos metimo – Gudžiaus atsakymas: pasiekė geriausią sezono rezultatą pasaulyje

Lietuvos disko metikai Mykolas Alekna ir Andrius Gudžius netiesiogiai lenktyniauja tarpusavyje ir...

Tarsi užkeikimas: Vilniaus stadiono statyboms koją kiša infliacija (6)

Brangstančios žaliavos , įskaitant ir augančias kuro kainas, smarkiai koreguoja ambicingų...