aA
Iki soties prisižvalgiusi po pasaulio didmiesčius, mirgėte mirgančius nuo dangų remiančių dangoraižių ir futuristinių architektūros šedevrų, žemiškų dalykų išsiilgusi akis užkliuvo už kaimo, esančio visai čia pat – kaimyninėje Latvijoje. Apie 80 kilometrų į šiaurę nuo sostinės Rygos, istoriniame Vidžemės regione, netoli vieno seniausių Latvijoje Cėsio miesto, prieš septynerius metus pradėjo kurtis naujas kaimas Amatciems.
Ekokaimas Latvijoje, „Amatciems“ nuotr.
Ekokaimas Latvijoje, „Amatciems“ nuotr.

Civilizacijos neatsisakė

Iš pirmo žvilgsnio nauja gyvenvietė nebūtų jokia sensacija, jeigu tai būtų įprastas kaimas. Tačiau Amatciems panašesnis į regioninį parką. Dažnas čia atvykęs pasijus tarsi ežerų ir miškų tankmėje suradęs šiuolaikinį hobitų kaimelį. Nepamatysi akis badančių elektros stulpų, neasfaltuoti kaimo keliai, aplink vien ežerai ir tvenkiniai, o miškeliuose išsislapstę dviaukščiai triaukščiai nameliai. Planuojant visą kaimelio infrastruktūrą, ypač buvo siekiama išlaikyti pusiausvyrą su aplinka.

Amatciems pavadinimas kilęs nuo šalimais tekančios Amatos upės vardo (o „ciems“ latvių kalba reiškia „kaimas“) – tai architektūriškai suprojektuota teritorija, kurioje gyvenamoji erdvė neatsiejamai jungiasi su gamta, tačiau tuo pačiu metu gyventojams užtikrinamas visapusis šiuolaikinis komfortas.

„Pagrindinė Amatciems mintis buvo sukurti parką miške, kur žmonės galėtų gyventi kaip kaime – namai stovėtų prie vandens, apsupti medžių, niekas aplink netrukdytų, bet taip pat galėtų naudotis visomis šiuolaikinėmis XXI amžiaus technologijomis“, – pasakojo šios gyvenvietės autorius ir plėtotojas Aivaras Zvirbulis, Latvijoje daugeliui žinomas kaip Čiris.

Ekokaimas Latvijoje, miegamasis. „Amatciems“ nuotr.
Ekokaimas Latvijoje, miegamasis. „Amatciems“ nuotr.

Bendruomenė pasklidusi didelėje erdvėje, kurioje sklypus atskiria ežeras arba tvenkinys. Sklypai ir namai suprojektuoti taip, kad kiekvieno namo gyventojams būtų užtikrintas išskirtinis privatumas, tuo pačiu žinant, kad už artimiausio miškelio yra kaimynai – tai suteikia saugumo jausmą. Pastatai savo vieta ir stilistika harmoningai įsilieja į senojo miško ir naujai pasodintų medžių peizažą. Išskirtinę ramybę papildo nuostabūs vaizdai į bėgančias kalvas, ežerus, laukus ir miškus. Kiekvienai sodybai priklauso truputis miškingos teritorijos bei nedidelis natūralaus vandens telkinys arba dalis didesnio telkinio.

Nepaisant savotiškos atskirties, šiame atokiame gamtos kampelyje gyventojai gali mėgautis visais šiuolaikinio gyvenimo patogumais. Visose be išimties sodybose užtikrintas elektros, vandens tiekimas, išvedžiota kanalizacijos sistema ir netgi įdiegtas šviesolaidis internetas. O svarbiausia – namai apšildomi pasitelkiant šiuolaikišką geoterminį šildymą. Naudojant šilumos siurblį į namus šiluma atkeliauja iš 90–100 metrų gylio gręžinių. Išgaunamo šilumos kiekio visiškai pakanka aprūpinti namą šiluma ir šiltu vandeniu ištisus metus. Papildomo šildymo malkomis gali prireikti nebent speiguotomis žiemos dienomis. Dėl to kiekviename name suprojektuotas židinys.

Idėją išsikasė su tvenkiniu

Amatciems projekto idėja gimė prieš dešimt metų, kai buvęs sporto pedagogas, leidėjas, prekybininkas, meno globėjas, galiausiai pradėjęs rąstinių namų statybų verslą A. Zvirbulis nusprendė savo šeimos sodyboje išsikasti tvenkinį. Iškastą žemę reikėjo kažkur padėti. Taip atsirado mažos kalvos ir kalneliai. Kol kūrė savo sodybos kiemą, jam kilo mintis, kad jei už vienos iš mažų kalvų stovėtų kitas namas, jis ne tik kad netrukdytų, bet ir būtų visai smagu ir, žinoma, daug saugiau turėti kaimynus netoliese, tarkime, jei namie lieka viena moteris su vaikais. O jei teritorijoje yra ir daugiau namų, taip tik lengviau įrengti komunikacijas, ką ir kalbėti apie daug mažesnes sąnaudas. Taip ir kilo mintis pradėti kurti Amatciems gyvenvietę.

Ekokaimas Latvijoje, kambarys. „Amatciems“ nuotr.
Ekokaimas Latvijoje, kambarys. „Amatciems“ nuotr.

Prieš septynerius metus buvo pradėti kraštovaizdžio formavimo darbai: iškasti tvenkiniai, supiltos kalvos, formuojamos lygumos, sodinami medžiai, nors didelė dalis medžių yra likę nuo čia anksčiau augusio miško.

A. Zvirbulis didelį dėmesį skiria natūralios gamtos išsaugojimui, visus kraštovaizdžio pakeitimus švelniai integruodamas į jau esantį.

Prieš ketverius metus buvo pradėtos ir aktyvios namų statybos, kurios tęsiasi toliau: baigiami senesni projektai, jau statomi nauji namai. Šiuo metu visiškai suformuota ir sutvarkyta infrastruktūra tik pirmoje kaimo dalyje, kuri užima 150 hektarų (pirmoji kaimo dalis) teritorijos. Čia jau suformuota 113 sklypų, 60 jų jau parduoti su suformuotu kraštovaizdžiu, ir 75 namai, iš kurių 22 jau visiškai įrengti. Antroje panašaus dydžio teritorijoje kol kas atlikti tik kraštovaizdžio formavimo darbai, šiuo metu tiesiamos komunikacijos ir dalijami sklypai. Kai bus baigtas visas projektas, bendras kaimo plotas turėtų siekti apie 300 hektarų.

Dirba visa šeima

Pagrindinis A. Zvirbulio verslo principas visuomet buvo ir yra kurti ilgalaikes vertybės. Tad nė vieno savo ankstesnių ar vėlesnių projektų jis nepradėdavo vien tik kaip verslo. Turbūt dėl to jo naujausiu verslu ir tapo rąstinių namų statyba – šiuo metu jis vadovauja statybų kompanijai „Katrinkoks“, kuri stato daugumą Amatciems namų. Kai kitos jo buvusios įmonės užaugo ir atsiskyrė, visą savo pelną A. Zvirbulis investavo į Amatciems projektą, dalį lėšų skolinosi iš banko. Šiuo metu bendra investicijų į Amatciems suma siekia apie 20 mln. eurų.

Ekokaimas Latvijoje, kambarys. „Amatciems“ nuotr.
Ekokaimas Latvijoje, kambarys. „Amatciems“ nuotr.

Gyvenvietėje A. Zvirbulis praleidžia daug laiko ir darbo metu, ir laisvalaikiu, – toliau plėtoja likusias Amatciems dalis, prižiūri savo įmonės statomų namų statybas, taip pat dažnai su žmona praleidžia ir savo savaitgalius, atostogas. A. Zvirbulis drauge su žmona ir dirba, ir gyvena Amatciems kaime, vienoje pirmųjų čia atsiradusių sodybų. Drauge su juo projektą įgyvendina čia gyvenanti jo duktė. Neseniai kartu pradėjo dirbti ir du jo sūnūs.

Taip pat čia gyventi suvažiavo ir du jo posūniai, kurie šiuo metu dirba su namų, baldų bei interjero dizaino projektais.

Kadangi pats projekto plėtotojas gyvena kaime, daugeliu atvejų klientams yra patogu dirbti su jo statybų kompanija, kuri įsikūrusi netoli Amatciems. Be to, pagrindinis darbų vykdytojas irgi gyvena čia, tad klientai, net ir būdami toli, bus ramūs žinodami, kad statybų procesas visą laiką bus prižiūrimas.

Gyventi atvyksta net iš Italijos

Į Amatciems gyventi atvyksta žmonės, ieškantys kitokio gyvenimo būdo nei kuriame nors tradiciniame Latvijos, Baltijos šalių ar net Europos kaime. Kadangi čia nėra tvorų, gyventojai gali grožėtis užklystančiais laukiniais gyvūnais ar pasivaikščioti po supančias giraites, ar net išeiti pauogauti. Tai namai tiems, kurie renkasi harmoningą gyvenimą ar poilsį su gamta, tiems, kuriems stiklinio ežero paviršiuje atsispindintys saulėtekiai ir saulėlydžiai suteikia daugiau malonumo nei žibantys didmiesčių bokštai.

Dauguma Amatciems gyventojų yra latviai, tačiau sodybas čia jau įsigijo ir Amatciems idėja susižavėję užsieniečiai iš Rusijos, Anglijos ir net Italijos. Tipiškas Amatciems gyventojas – tai verslininkas su šeima iš didmiesčio (Rygos, Maskvos, kitų miestų), atvykstantis čia praleisti savo savaitgalius ir atostogas.

Pasiteiravus kelių pirkėjų apie jų pasirinkimo priežastis, buvo išvardyti visi Amatciems išskirtiniai bruožai: „Kas gali būti nuostabiau už namą miške ir dar ant ežero kranto, kur net nėra elektros stulpų, bet yra visi miestui įprasti patogumai, ką ir kalbėti apie neracionalias priežastis, tokias kaip pačių gyventojų kuriama gyvenvietės dvasia.“

Pirkėjams iš tokių šalių kaip Rusija, kuriems reikalingos vizos, A. Zvirbulio kompanijos teisininkai pataria ir padeda sutvarkyti su pirkimu bei nuosavybės įteisinimu susijusius formalumus. Todėl čia iš tiesų nestinga pirkėjų ir besidominčiųjų pirkimu iš Rusijos, kurių nuomone, ši gyvenvietė iš tiesų ypatinga. Be to, palyginti arti.

Ramybės kainą sunku spėti

Ekokaimas Latvijoje, pirtis. „Amatciems“ nuotr.
Ekokaimas Latvijoje, pirtis. „Amatciems“ nuotr.

Norintieji čia gali įsigyti tiktai žemės sklypą ir tuomet pasirinkti labiausiai patinkantį projektą ir kartu su „Katrinkoks“ statybų kompanija ar kita pasirinka įmone pradėti statybų procesą. Kiti gali pirkti žemę su pradėtais lieti namo pamatais ir užbaigti statybas pagal projektą arba papildyti jį savo pageidavimais. Galiausiai galima nusipirkti žemę jau su visu arba daliniu namo karkasu – su langais ir durimis arba be jų.

Anot savininkų, būtų sudėtinga pasakyti vidutinę namo ar sodybos kainą, nes ji gali skirtis priklausomai nuo projekto, savininko norų ir finansinių galimybių. Apytiksliai visiškai įrengto namo nuo statybų pradžios kaina yra apie 3,5 tūkst. litų už vieną kvadratinį metrą. O pastatų, kaip ir interjerų, čia yra pačių įvairiausių – nuo minimalistinio iki prabangaus šiuolaikinio dizaino.

0,5 hektaro žemės sklypas su 342 kv. metrų namo visu karkasu ypatingo pasiūlymo metu kainuoja 195 tūkst. eurų (680 tūkst. litų). O 1,1 hektaro sklypas su 400 kv. metrų namo karkasu be langų ir durų – 300 tūkst. eurų (apie 1 mln. litų). Tačiau anot šeimininkų kainos visuomet yra lankstus derybų objektas. Šiuo ekonominiu sunkmečiu turbūt ne vienas skaičiuoja centus, tačiau kas paskaičiuos, kiek kainuoja malonumas gyventi tokiame rojaus kampelyje kaip Amatciems.

Vidaus taisyklės

Amatciems nuo kitų kaimų labiausiai skiriasi tuo, kad tai yra daugiau bendruomenė, kurią jungia panašus požiūris į gamtą ir gyvenimo vertybes. Kad būtų išlaikyta svarbiausia kaimo idėja, o gyventojams nuolatos užtikrinta rami ir taiki aplinka, projekto plėtotojai apibrėžė keletą gairių, kurios padeda užtikrinti harmoningą gyvenimo būdą.

Kai kuriuose parduodamuose sklypuose gyvenamojo namo statybos jau pradėtos, kitus sklypus pirkėjas perkasi be pradinių statybų. Pagal Amatciems vidaus taisykles sklypuose leidžiama statyti tik po vieną gyvenamąjį namą, pirtį, garažą prie namo, pavėsinę ir kitus ūkio statinius, kurių reikia vienos šeimos ūkiui. Kadangi Amatciems planuotas suvienodintas namų stilius, bet kokį statinį galima pradėti statyti tik raštiškai suderinus projektą su vyriausiuoju Cėsio rajono architektu bei valdytoju. Ypatingas dėmesys skiriamas pirmo aukšto architektūrai, kad būtų išlaikytas vienodas pastatų stilius. Individualius norus galima realizuoti pusrūsio ir palėpės planuose.

Namų statybai leidžiama naudoti medžio karkasą, rąstus ir plytines konstrukcijas, stogai gali būti dengiami šiaudais, medinėmis malksnomis, molinėmis arba cemento čerpėmis, žole. Papildomai išorinių sienų apdailai galima naudoti akmenis, dekoratyvines briauneles, dažytą tinką, stiklą. Kadangi siekiama palaikyti švarų bendrą gyvenvietės kraštovaizdį, kol vyksta statybos, naujakuriai privalo palaikyti tvarką ir švarą sklype.

Pagal bendrus Amatciems reikalavimus siekiama išlaikyti iš bet kurios sodybos atsiveriantį kuo platesnį panoraminį vaizdą, todėl čia nematyti tvorų. Tačiau jei savininkas pageidauja, gali apsitverti savo sodybą ne mažiau kaip 50 proc. permatoma tvora iki 1,2 metro aukščio, gamybai turi būti naudojamas medis. Taip pat tvora turi įsilieti ir į pastato architektūrą, ir į supančios aplinkos kraštovaizdį. Atskiras reikalavimas dėl tvorų prie vandens telkinių taikomas šeimoms, auginančioms mažus vaikus.

Kadangi projekto autorius A. Zvirbulis pats labai dėmesingai projektavo šią gyvenvietę, jos vandens telkinius ir žaliąją aplinką, gyventojų irgi prašo augmenijai skirti ypatingą dėmesį. Todėl prieš sodinant ar persodinant bet kokią jau esančią žalumą, tai prašoma suderinti su valdytoju. Su tokiu pat dėmesiu gyventojai skatinami tausoti gyvenvietės vandeningąjį plotą ir jame plaukiojančias žuvis, kurias Amatciems valdytojas čia užveisė. Plaukioti leidžiama tik nemotorinėmis vandens transporto priemonėmis, o galvojant apie žvejybą pirmiausia reikia už simbolinį mokestį įsigyti leidimą.

Galiausiai, kaip ir dera bendruomeninei gyvenvietei, gyventojų prašoma gerbti aplinkinių gyvenimą ir ramybę. Todėl ar statant namus, ar švenčiant reikia rintis triukšmą nekeliančias priemones ir pramogas, išskyrus bendrąsias šventes, kurios rengiamos tam skirtoje vietoje. O ko gi daugiau gali reikėti, kai plaukiojant valtimi tvenkinio veidrodyje atsispindi vasaros, aplink čiulba paukščiai – gamta groja pačią gražiausią muziką, o tyliais žiemos vakarais taip ir norisi užmigti su pasaka: balta balta kur dairais...

SA.lt (Statyba ir architektūra)
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ministras: šiferio stogų keitimui bus skirta daugiau dėmesio (19)

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada ieškoti galimybių spartinti šiferio (asbesto) stogų...

Perskaičiuotas šalies NT: įsigalioja naujos mokestinės vertės, nuo kurių apskaičiuojamas NT mokestis (97)

Visas Lietuvoje esantis registruotas ir įvertintas nekilnojamasis turtas, naujausiu Registrų...

Eurostatas: metinis būsto kainų augimas Lietuvoje – didžiausias Baltijos šalyse (2)

Metinis būsto kainų augimas Lietuvoje trečiąjį praėjusių metų ketvirtį buvo didžiausias...

Po dešimtmečio pauzės pajudėjo naujo prekybos centro statybos: aiškėja, kaip jis atrodys (174)

Pašilaičiuose, šalia Vilniaus Vakarinio aplinkkelio , kyla daugiau nei dešimtmetį įstrigęs...

Baigti Lazdynų baseiną pretenduoja 3 įmonės, pastatyti mokyklą Pilaitėje – 7

Vilniaus Lazdynų baseino statybos užbaigimo rangovo konkurse sulaukta trijų pasiūlymų, o...

Top naujienos

Viskam pasiruošę. Ypatingos parengties pareigūnai, mokantys vairuoti kaip filmuose apie šnipus

Ties įvažiavimu į žiedą susidariusi spūstis palengva skiriasi pusiau. Pirmoje juostoje stovintys...

Raminta Rakauskė | D+

Šešeri metai su euru: kas labiausiai pigo ir brango prognozuoja, kaip kainos keisis toliau  (1)

Nuo euro įvedimo Lietuvoje labiausiai didėjo paslaugų kainos , kurios bendrai kilo 24 proc.,...

Policija įspėja apie sugriežtintą kontrolę: šį kartą kontroliuos ne tik judėjimą tarp savivaldybių (144)

Policija savaitgalį žada intensyviau vykdyti judėjimo kontrolę tarp savivaldybių ir didesnį...

Partijų lyderiai įvertino VRK pirmininkę Matijošaitytę: toliau dirbti galimybės jai nemato

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) kadencijai einant į pabaigą, daugelis Seimo politinių...

CSKA dominavimą pažabojęs Šaras prisipažino: rungtynių pradžia mane tikrai išgąsdino (27)

Eurolygos lyderius jų pačių tvirtovėje ant menčių paguldę „ Barcelona “ krepšininkai turi...

Lošimo nelegalai nesnaudžia: štai kokių priemonių kasdien Lietuvoje tenka imtis (23)

Nuotoliniai azartiniai lošimai – sparčiausiai auganti lošimų verslo šaka, kurioje kasmet...

Schilleris įvardino akivaizdžią „Žalgirio“ nesėkmės priežastį, Jokubaitis baiminasi dėl COVID-19 (84)

Po pralaimėjimo Sankt Peterburge Kauno „Žalgirio“ strategas Martinas Schilleris tvirtino, kad...

Dainų autorius piktinasi dėl subsidijų Kirkorovo koncerto organizatoriams: situacija nesuvokiama (44)

Paaiškėjus, kad buvusios Lietuvos kultūros tarybos sprendimu subsidijos už neįvykusius ar...

Mirusiųjų tyrimai parodė, kaip COVID-19 paveikia smegenis: pažeidimai siaubingi (4)

Naujajam koronavirusui negailestingai užkrečiant vis daugiau žmonių, mokslininkams pavyko...

Vienoje kategorijoje – jie vis dar geriausi: „iPhone 12 Pro Max” ir „iPhone 12 Mini“ apžvalga

„ iPhone 12 Pro Max ” ir „iPhone 12 Mini“ – didelis ir mažas, tačiau abu galingi, greiti...