Butus nuomojantys asmenys dėl savivaliaujančių nuomininkų gali tapti skolininkais ir susidurti su antstoliais, reikalaujančiais susimokėti. Į tokią situaciją pakliuvo į Norvegiją išvažiavęs ir savo butą Klaipėdoje išnuomavęs Tomas.
© A.Stackevič nuotr.

Pašnekovas DELFI pasakojo, kad nuomoti buto išvis neplanavęs, tačiau išaugus šildymo kainoms nusprendė savo būstą užleisti nuomininkams. „Pasidarėme remontą, net nesiruošėme nuomoti. Tačiau prieš išvykdami sumąstėme visgi buto priežiūrą patikėti nuomininkams“, - pasakojo lietuvis.

Mokėjo už šildymą, kiek norėjo

Pasak pašnekovo, vyriškis butą išnuomavo radęs nuomininkus per pažįstamus. „Nors jie ir sakė, kad galime ir be nuomos sutarties apsieiti, visgi ją pasirašėme. Viskas prasidėjo, kai jau nuo pirmo nuomos mokėjimo jie nesilaikė termino. Žiemą teigė, kad jiems brangu, paprašė nuleisti nuomos kainą, taip ir padariau. Kadangi gyvenu Norvegijoje, su nuomininkais bendravau per „Skype“ jie tvirtino, kad viskas gerai, viską moka“, - teigė Tomas.

Kad nuomininkai nesilaiko susitarimo mokėti už komunalines paslaugas, vyras sužinojo atvykęs į Lietuvą atostogų. „Nuėjau į „Klaipėdos energiją“ ir buvau šokiruotas. Pasirodo, kad susidarė skolų eilė. Skola yra susidariusi apie 1200 litų“, - stebėjosi klaipėdietis. Pasak jo, nebuvo taip, kad nuomininkai visiškai nemokėjo mokesčių, tačiau jie mokėdavo per mažai ir pilnai nepadengdavo sąskaitų.

Kilus nesutarimams, nuomininkai pažadėjo susirasti naują būstą ir išsikraustyti.

Nežino, ką ras bute

„Žadėjo išsikraustyti rugsėjo viduryje, bet nežinau, ką rasiu bute atvykęs. Prieš išsikraustant jame buvo atliktas remontas – naujai sutvarkyta virtuvė, nauja buitinė technika. Pasirodo, kad nuomininkai pradėjo laikyti šunį, nors apie tai nebuvo tartasi“, - skundėsi DELFI skaitytojas.

„Man kyla įtarimas, kad yra tokių nuomininkų, kurie tiesiog ieško žmonių, kurie išvyksta iš Lietuvos, ir galvoja, kad jais galės pasinaudoti“, - nuomonę išsakė klaipėdietis.

Nežinodamas, kokią situaciją ras buvusiuose savo namuose, Tomas teigia planuojantis į butą atvykti su antstoliais ir užfiksuoti, kokie gali būti padaryti nuostoliai.

„Viskas. Sakiau, nebenuomosiu buto. Jau geriau pats susimokėsiu visus mokesčius, bet bent žinosiu, ką rasiu, kai grįšiu į Lietuvą“, - kalbėjo Norvegijoje šiuo metu gyvenantis lietuvis.

Apsisaugoti nuo nuomininkų piktnaudžiavimo galima keliais būdais

Marius Čiulada
Marius Čiulada
© Žurnalas "Statyba ir architektūra"

Nekilnojamo turto agentūros „Ober-House“ brokeris Marius Čiulada teigė, kad nuomotojai, susitardami dėl nuomos turi patys užsitikrinti, kad nepatirs nuostolių.

„Pirmiausia, turi būti sudaryta nuomos sutartis. Jei ji sudaryta, tai kraštutiniu atveju skolą galima išsireikalauti teisme“, - teigė jis.

Pasak pašnekovo, be nuomos sutarties nuomotojas savo teises užsitikrinti gali reikalaudamas užstato: „Paprastai nuomininkas turėtų bent minimaliai palikti vieno mėnesio užstatą, o kai kuriais atvejais, jei norima laikyti naminius gyvūnus ar nuomininkai atrodo nepatikimi, tai galima prašyti ir didesnio užstato. Reikia suprasti, kad už, pavyzdžiui, tūkstančio litų nuomą nuomininkas gauna teisę valdyti kelių šimtų tūkstančių litų vertės turtą. Natūralu, kad neužtenka vien pasitikėjimo.“

M. Čiulada taip pat teigė, kad nuomininkų patikimumą galima patikrinti paprašant buvusio nuomotojo rekomendacijos. Tačiau ši praktika visgi Lietuvoje dar nėra išpopuliarėjusi.

Nuomininkams patikintiems savo nekilnojamą turtą ir į užsienį išvykstantiems gyventojams nekilnojamo turto bendrovės atstovas taip pat pataria susitarti su draugais ar giminėmis dėl buto priežiūros: „Galima paprašyti draugų ar giminaičių, kad kartas nuo karto užmestų akį į tai, kaip yra prižiūrimas butas ar kokie užfiksuoti skaitiklių duomenys“.

„Yra dar ir turto valdymo paslaugos, kurias teikia kai kurios įmonės. Tai gali kainuoti iki 10 proc. nuomos kainos, bet užtat yra sužiūrima, kad viskas būtų apmokėta tiksliai ir laiku“, - kalbėjo pašnekovas.

Trišalės sutartys su komunalinių paslaugų tiekėjais

Apsisaugoti nuo skolų, kurias gali sukaupti būsto savininkui nuomininkai, galima bandyti apsisaugoti sudarant sutartis su paslaugų tiekėjais ir nuomininkais.

„Kai kurios telekomunikacijų įmonės turi paslaugą, kur nuomininkas gali sudaryti sutartį savo vardu ir ją kilnoti iš vieno būsto į kitą. Paslauga seka kartu su žmogumi“, - patarė M. Čiulada.

Tačiau sudėtingiau gali būti susitarti su šildymo, elektros, vandens paslaugas teikiančiomis įmonėmis.

„Klaipėdos energijos“ atstovas Arūnas Liubinavičius DELFI teigė, kad yra galimybė sudaryti trišalę sutartį dėl šildymo paslaugų: „Praktika yra tokia, kad pagal Civilinį kodeksą sutartis yra sudaroma su savininku, tačiau jei buto savininkas pageidauja, galima sudaryti trišalę sutartį su „Klaipėdos energija“, savininku ir nuomininku“.

Tačiau „Ober-House“ specialistas M. Čiulada tikino, kad tokia galimybe pasinaudoja mažai nuomotojų: „Tokia praktika nėra populiari, nes nėra vieno paketo visoms komunalinėms paslaugoms. Reikia su kiekviena įmone atskirai sudarinėti sutartis, išsikrausčius nuomininkui vėl atskirai rūpintis kiekviena paslauga“.

Antstoliai gali padėti tarpininkauti

Lietuvos antstolių rūmų atstovė spaudai Dora Petkauskaitė aiškino, kad susidarius konfliktinei situacijai tarp nuomininko ir nuomotojo antstoliai gali padėti dviem būdais.

„Pirmiausia tai – antstolio tarpininkavimas arba skolų išieškojimas ikiteismine tvarka. Jei yra dokumentai, kad skola yra, turima nuomos sutartis, kur įrašyta sąlyga, kad nuomininkai moka už komunalines paslaugas – tai yra pakankami dokumentai fiksuoti, kad skola yra. Antstolis gali geranoriškai tarpininkauti ir prašyti, kad būtų sumokėta. Jei geranoriškai nesumokama, tai daugiau priemonių be kreipimosi į teismą nėra“, - teigė ji.

Pasak pašnekovės, antstoliai taip pat gali padėti fiksuojant faktines aplinkybes: į išnuomotą būstą savininkas gali atvykti su antstoliu, kuris užfiksuos, kokie galimi nuostoliai yra padaryti būstui: „Tačiau ši paslauga gali būti naudinga, tik jei įmanoma palyginti, kaip būstas atrodė prieš nuomą. Jei nėra su kuo palyginti, tai nežinia, ar nuomotojui pavyktų įrodyti, kokią žalą padarė nuomininkai“.

Nuomotojas turi pats stebėti, kaip elgiasi nuomininkai

Būsto nuomos skelbimų portalo aruodas.lt atstovė Viktorija Steponavičiutė patarė patiems nuomotojams rūpintis, ar laiku sumokami komunaliniai mokesčiai: „Savininkas turėtų pats domėtis ir stebėti, ar sumokama. Tai galima daryti ir prisijungus elektroniniu būdu. Taip pat galima tartis su nuomininkais, kad jie kas mėnesį atsiųstų mokesčių pavedimų kopijas. Jei savininkas jų nesulaukia, tai jau galima įtarti, kad mokėjimai laiku neatliekami“.

Pasak specialistės, nuomotojai, prašydami nuomos turi dvi galimybes dėl nuomos mokesčio: nuomininkas gali mokėti nuomos mokestį su kartu įskaičiuotais komunalinių paslaugų mokesčiais arba mokėti atskirą nuomą ir papildomai kas mėnesį už komunalines paslaugas.

„Pirmasis atvejis nėra populiarus. Dažniausiai visgi prašoma mokėti nuomą už plotą, o jau komunaliniai mokesčiai nuomininkų mokami atskirai“, - teigė pašnekovė.

V. Steponavičiūtė taip pat patarė, kad į nuomos sutartį galima įtraukti sankcijas už delsimą ar netikslų komunalinių paslaugų mokėjimą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Teismas neleido remontuoti kavinės prie Vilniaus Bernardinų sodo (13)

Teismas dar kartą patvirtino, kad bendrovė „ Liumeksis “ gali užkonservuoti kavinę prie...

Sprendžiamas naujos koncertų salės Vilniuje likimas (39)

Parinkdama naujos koncertų salės Vilniuje, ant Tauro kalno, projektą sostinės savivaldybė...

Daugybė lietuvių daro klaidą, dėl kurios gali permokėti už būsto kreditą (80)

Daugiau nei pusė lietuvių, imančių būsto kreditą, tai daro pirmame pasitaikiusiame banke ir savo...

„Telia Lietuva“ susitarė dėl pastato sostinėje pardavimo (1)

Integruotų telekomunikacijų, IT ir televizijos ir mobiliojo ryšio paslaugų bendrovė „ Telia...

Statybų sektorius kritikuoja naują darbuotojų atsivežimo tvarką (9)

Lengviau įsivežti darbuotojų iš trečiųjų šalių padėsiantis baltasis sąrašas jau sulaukė...

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (50)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (26)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (419)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Naujutėlaitis JAV karo laivas įstrigo lede (18)

Naujutėlaitis JAV karinio jūrų laivyno nuo Kūčių dienos dar nepajudėjo iš Monrealio, o dėl...

Garsenybėms – metų mados egzaminas. Kam pavyko jį išlaikyti? M. Palaikytės verdiktas (46)

Pramogų pasaulio apdovanojimų rengėjai garsiai skelbė – tai metų renginys. Tad įžymybės...

Po išbandytų ekstremalių žiemos pramogų – koma ir pasekmės visam gyvenimui (9)

Žiemą lauke paspaudus šaltukui eilinė kelionė į darbą ar pasivaikščiojimas mieste gali...

Prieš dvikovą su „Žalgiriu“ – Eurolygos užmojis pažaboti „Panathinaikos“ savininką

Atėnų „Panathinaikos“ klubo savininkas Dimitris Giannakopoulas užsitraukė Eurolygos...

NBA naktis: dviejų pratęsimų trileryje Cousinsas užfiksavo penkiasdešimt metų nematytą rezultatą

NBA pirmenybėse pirmadienio naktį įvykus devyniems susitikimams įsimintiniausią dvikovą...

Dakaro didvyriai prisipažino: niekur nejautėme tokio jaudulio, kurį patyrėme sugrįžus namo (34)

Dviem savaitėms automobilių sporto fanus Lietuvoje prikaustę prie kompiuterių, televizorių ir...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (33)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...