Užutrakio gyventojai piktinasi valdininkų norais juos iškeldinti į socialinį būstą. Neeiliniame Trakų rajono tarybos posėdyje, vykusiame rugsėjo 14 d., buvo svarstomas vienintelis sprendimo projektas - dėl žemės sklypo, skirto socialinio būsto statybai gyventojams, kurie bus iškeldinti iš Užutrakio dvaro sodybos teritorijos, detaliojo plano tvirtinimo.
© Žurnalas "Statyba ir architektūra"
Prieš savaitę vykusiame eiliniame tarybos posėdyje šis sprendimas buvo nepatvirtintas. O laikas, skirtas įsisavinti 1milijoną 700 tūkstančių litų, kuriuos skyrė Vyriausybė gyventojų iškeldinimui iš Užutrakio, senka. Liko tik trys mėnesiai.

“Jei savivaldybė tų lėšų neįsisavins, turės grąžinti valstybės biudžetui”, – nuogąstavo rajono meras Vytautas Petkevičius. - Praėjusiais metais jau teko dėl to paties grąžinti pinigus į valstybės biudžetą, tad šiemet Trakų rajono valdžia nelinkusi nuleisti rankų.

Teismo sprendimas

Nors daugiausiai kalbų buvo apie sprendimo formuluotę “socialinio būsto statyba”, tačiau sprendime yra ir kitų neaiškumų.

Ši iškeldinimo problema trunka jau ne vienerius metus. Ankstesnis sprendimas (2005 m. S1-546) apskųstas teismui, kuris nustatė, kad tas sprendimas prieštarauja įstatymams, kitiems teisėms aktams, todėl jį panaikino. Tada savivaldybė ėmėsi rengti naują sprendimą, kurį ir pateikė rajono tarybai tvirtinti. Tačiau ir naujasis sprendimas kelia abejonių, ar jis parengtas pagal veikiančius Lietuvoje įstatymus. Analogiškame šių metų rugsėjo 6 dienos posėdyje, sprendime dėl Gedimino g. detaliojo plano tvirtinimo, įrašyta pastaba: ”Detaliojo plano sprendiniai įsigalios atlikus TINP planavimo schemos (Reg. Nr.110792000003) ir Trakų miesto bendrojo plano (reg. Nr. 010791000001) pakeitimus projekte”, o šių metų rugsėjo 6 d. ir 14 d. sprendimuose dėl rengiamų detaliųjų planų Plomėnų – Veterinarijos g. šis punktas neįrašytas. Sprendime dėl socialinio būsto statybos remiamasi įvairiais įstatymais, net Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento patikrinimo aktu, tačiau yra galiojantis 1993 Vyriausybės patvirtinta TINP planavimo schema, kuri nurodo, jog rengiamas detalusis planas yra kaip tik saugomų teritorijų zonoje, kurioje tokios statybos negalimos.

TINP neprieštaravo

Dabartinis patikslintas detalusis planas vis dėl to išlieka saugomų teritorijų zonoje.

„Dabartinė žemės sklypo detaliojo plano teritorija užima tik 80 arų. Tų dalykų nei Kultūros ministerija, nei Vyriausybė, nei TINP neskundė, nes yra konkrečiai įvardinta, jog žemės sklypas yra skirtas statybai socialinio būsto, į kurį bus iškeldinti Užutrakio gyventojai. Nors Plomėnų -Veterinarijos gatvės teritorija patenka į TINP saugomų teritorijų zoną, tačiau pati valstybė turi teisę koreguoti sprendinius ir išduoti leidimus statyboms”, – sakė “Galvei” G.Abaravičius.

Nėra laisvos žemės

Į klausimą, kodėl savivaldybė nutarė vykdyti statybas būtent Plomėnų gatvėje, meras V.Petkevičius atsakė, jog laisvų valstybės žemių Trakuose nebelikę ir, pateikus užklausą į atitinkamas institucijas, savivaldybei buvo nurodyta būtent ši teritorija.

“Aš manau, kad yra ir kitų teritorijų, kuriose galima vykdyti statybas, – kalbėjo G.Abaravičius. - 80 arų galima surasti. Dar 2004 metais Seimo kontrolieriui ir apskričiai esame pateikę duomenis, kad yra 50 laisvų valstybinių žemių sklypų, kuriuos galima suplanuoti ir gražinti žmonių nuosavybei. Yra sklypų net iki kelių hektarų”.

Savi interesai

“Jūs esate suinteresuoti, – posėdžio metu į savivaldybės valdininkus kreipėsi Užutrakio gyventojų atstovas Regimantas Drungilas. – Pripažinkite, kad jums rūpi internato sklypas. Savo problemas norite išspręsti mūsų, Užutrakio gyventojų, sąskaita”.

Pasak Užutrakio gyventojų, peršasi išvada, jog savivaldybė sąmoningai tvirtina socialinio būsto statusą, žinodama, jog užutrakiečiai į jį nesikels. Tuomet atsiras galimybė išspręsti socialiai remtinų šeimų, gyvenančių Trakų internato patalpose, problemas. Kadangi planuojama iškeldinti iš buvusio internato patalpose bendrabutyje gyvenančias šeimas, jas reiks kažkur apgyvendinti. Kai taip įvyks, savivaldybei liks laisvas interneto pastatas su žemėmis, kurios priklauso savivaldybei.

Apie planus iškeldinti šeimas iš internato posėdžio metu, visiems girdint, užsiminė ir tarybos narė Marytė Morkūnienė: “Manau statyti socialinį būstą reikia, nes šiandien Trakų buvęs internatas, kur gyvena keletas socialiai remtinų šeimų, stūkso nepajudinamas iš vietos. Visiems turi būti skaudu dėl to”.

Socialinio būsto statyba socialiai remtinoms buvusiame internate gyvenančioms šeimoms lyg ir nesusijusi su posėdžio klausimu – juk buvo sprendžiama Užutrakio gyventojų iškeldinimo problema. Savivaldybė to nepripažįsta.

“Iškeldinimo problemą sprendžia ne savivaldybė, o tas, kas disponuoja Užutrakio dvaro patalpomis. O patalpomis disponuoja TINP. Mes turime Vyriausybės įpareigojimą pastatyti gyvenamąjį namą. Tą ir darome”,– kalbėjo meras V.Petkevičius.

Tačiau LR Vyriausybės biudžeto tikslinėse dotacijose nurodyta, kad beveik du milijonai skirti “Užutrakio buvusio dvaro ansamblio teritorijoje esančiuose kituose pastatuose įsikūrusiems gyventojams iškeldinti”.

O ne socialiniam būstui statyti.

Socialinis būstas

Užutrakio dvaro gyventojai piktinasi, kad juos iškeldins į planuojamas statyti socialinio būsto statusą turinčias patalpas. Tačiau LR Vyriausybė yra patvirtinusi Užutrakio dvaro sodybos panaudojimo viešajai turizmo infrastruktūrai koncepciją. 10.2 punkte numatyta, kad: “Trakų rajono savivaldybė, iš Lietuvos respublikos biudžeto gavusi reikiamų lėšų, iškeldins gyventojus iš Užutrakio dvaro sodybos, aprūpins juos kitu gyvenamuoju plotu LR civilinio kodekso (žin., 2000, Nr.74-2262) ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka”.

Tai reiškia, kad iškeldinamiems gyventojams savivaldybė turi suteikti lygiavertes gyvenamąsias patalpas: jei gyventojas gyveno socialiniame bute, jis tokį ir turi gauti, jei gyveno ne socialiniame būste – atitinkamai tokį ir turi gauti.

Patvirtinus rugsėjo 14 d. sprendimą, problemų tik daugėja. Nors valdininkai kalba, jog statomo objekto statusą dar galima pakeisti, tačiau ar iš tiesų taip ir bus?

Apskųs sprendimą

Posėdį stebėjo net Vyriausybės atstovas Vasilijus Popovas, pavadavęs LRV atstovą Vilniaus apskričiai J.Jurkevičių. Kilus diskusijai tarp tarybos narių, V.Popovas išsakė keletą pastabų ir net rekomendavo sprendimo tą dieną nepriimti.

Tačiau yra kaip yra: sprendimas priimtas. Vis dėlto Užutrakio gyventojai rankų nenuleidžia ir ketina sprendimą apskųsti prokuratūrai bei kreiptis į kitas valstybines institucijas.

"Galvė"
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvoje būsto kainos augo sparčiau nei ES (6)

Metinis būsto kainų augimas Lietuvoje trečiąjį praėjusių metų ketvirtį buvo vienas...

Šventosios komplekso „Elija“ plėtotojas pateikė 25 mln. eurų ieškinį (7)

Buvusio Šventosios komplekso „ Elija “ plėtotojas verslininkas Vaidas Šimaitis ir jo motina...

„Eikos statybos“ bendraturčiu tapo jos vadovas (2)

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „ Eika “ grupei priklausančios Vilniaus statybų įmonės...

Panevėžiui pažadėtas baseinas (8)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad 2019 metais valstybės investicijų programoje bus numatytos...

Būsto kainos muša rekordus – kai kur brangiau nei iki krizės (132)

Butų ir individualių namų kainos daugelyje šalies regionų 2017 metais buvo aukščiausios per...

Top naujienos

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (90)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę (65)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Gausios policijos pajėgos ieško Kauno rajone dingusios jaunos moters (20)

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai ieško dingusios merginos,...

Čečėnus įsiutino Lietuvos veiksmai: paruošė atsakomąsias priemones (196)

Čečėnai įtraukė Lietuvą į negeranoriškų Europos šalių sąrašą. Tai pranešė Rusijos...

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo (5)

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Iš vaiduoklio – į elfą: Kuzminsko benefisas Eurolygoje nustebino net Plazą Kuzminsko mintys (5)

Kelias karčias kritikos piliules pastaruoju metu nurijęs Mindaugas Kuzminskas trečiadienio...

Viena maža gudrybė, ir pagaliau išvirsite skanų liežuvį

Lietuviai – ne amerikiečiai, subproduktai, taip pat ir liežuvis , mums tikras gardėsis, ypač,...

VMI tirs Edmundo Jakilaičio veiklą atnaujinta (112)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) tirs žurnalisto ir prodiuserio Edmundo Jakilaičio...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (445)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Jo vardo Putinas net nemini: Kremliaus kritikas jaukia Rusijos rinkimų planus (31)

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas yra sėdėjęs už grotų, buvo užpultas, jam...