aA
Nacionalinio kultūros paveldo saugotojų „nerūpestingumo“ sukeltas aferas turės ištaisyti mokslininkai. Tai – apie paminklinę Tado Ivanausko Obelynės sodybą šalia Aleksandro Stulginskio universiteto Kauno rajone.
Neseniai pasibaigę teismai neleido pusę saugotinos teritorijos (4 ha) paversti gyvenamųjų namų kvartalu. Šešerius metus narpliojama privačių ir viešųjų interesų konfliktu grįsta istorija dar neturi pabaigos.
Algirdas Baltuškevičius
© "Ūkininko patarėjas"

- Jau buvome praradę viltį, – sako T. Ivanausko (1882–1970) atminimo ir Obelynės sodybos puoselėtojai Eleonora ir Algirdas Baltuškevičiai. Jie prižiūri profesoriaus testamentu paliktą namą–muziejų ir vieną sodybos dalį (4 ha), kita tiek peveldėjęs gamtininko sūnus Algis Ivanauskas. Pastarasis 2005 m. pavasarį savo nuosavybę pardavė. Aštuoni savininkai tuoj suskubo rengti detalųjį planą dvidešimties kotedžų statybai. Pirmasis plano svarstymas Kauno rajono savivaldybės salėje atskleidė visus istorijos užkulisius.

- Du pasauliniai karai nepadarė tiek nuostolių, kiek mūsų valstybę nuniokojo valdininkai, – tuomet sakė Kultūros ministerijos specialistas Kęstutis Labanauskas, – su unikaliu ir visoje Europoje žinomu prof. T. Ivanausko sodybos ansambliu pasielgta nusikalstamai ir nemokšiškai. Valdininkai įvertino ne dailininko sukurtą paveikslą, o nustatė jam panaudotos drobės kainą.

Kultūros paveldo apsaugos departamento Kauno teritorinio padalinio vadovė Irena Vaškelienė tuomet teisinosi, jog „kažkas“ neįrašė apribojimų būsimiesiems dalies Obelynės žemės savininkams. Tam „kažkam“ pasirašius, prof. T. Ivanausko sodintas rečiausių veislių sodas tapo žemės ūkio paskirties žeme, kurios paskirtį bet kada galima pakeisti, „kažkam“ už parašą įdėjus į kišenę.

Su A. Baltuškevičiumi einame Obelynės sodo takeliu. Vienoje pusėje – gražiai sutvarkytas senas retų vaismedžių sodas, profesoriaus iš kitų kraštų atgabenti riešutmedžiai, ginkmedžiai, lapų kilimu nuklotos akacijų, liepų alėjos. Prof. T. Ivanausko sukurtas gamtos kampelis iliustravo istorinę Lietuvos sodininkystės raidą. Beveik 8 ha plote augo apie 100 obelų veislių, 50 – kriaušių, daug slyvų, trešnių, gėlių, 300 rūšių ir formų augalų bei krūmų, 60 spygliuočių. Parkas yra 1958 m. įsteigto Kamšos botaninio–zoologinio draustinio teritorijoje ir laikomas respublikinės reikšmės istoriniu paminklu. Lietuvos Valstybinio gamtos apsaugos komiteto įsakymu 1986 m. Obelynės parkas buvo paskelbtas respublikinės reikšmės valstybiniu gamtos paminklu. 1994 m. į šį parką buvo atkurtos nuosavybės teisės, tačiau į nuosavybės dokumentus savininkams jokių parko apsaugos ir naudojimo sąlygų neįrašyta.

Tik po to, kai naujieji dalies Obelynės sodo savininkai 2005 m. iškirto retų veislių vaismedžius, kilo visuomenės pasipriešinimas, Kultūros paveldo departamento Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nusprendė T. Ivanausko Obelynės sodybą įrašyti į Kultūros vertybių registrą. Taip sodybai suteiktas nacionalinis reikšmingumo statusas. Tačiau pasikeitus Kultūros ministerijos vadovams, 2010 m. pradžioje grupė naujųjų dalies Obelynės sodo savininkų apsilankė ministerijoje ir pasiekė, kad minėta taryba pakeistų sprendimą dėl veiklos apribojimų.

– Sužinoję apie „suminkštėjusias“ kultūros paveldo saugotojų širdis, mes netekome žado, – prisimena A. Baltuškevičius. – Drauge su universiteto miškininkais, Akademijos seniūnijos bendruomenės atstovais kreipėmės į Seimo narį Justiną Urbanavičių, šis mūsų pareiškimą perdavė Specialiųjų tyrimų tarnybai.

Netrukus pasikeitė Kultūros ministerijos vadovas, o Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė nutartį palikti visai Obelynės sodybai saugotino nacionalinio objekto statusą. Beveik dešimtį 2011 m. mėnesių vyko apeliaciniai teismai, tačiau sprendimas liko galioti.

Su A. Baltuškevičiumi einame pro naujųjų Obelynės sodybos žemės savininkų „prižiūrimą“ plotą: obelų kelmus užklojusi piktžolių, savaime užaugusių krūmų ir skabarzdynų danga. Tikros Amazonės džiunglės. Obelynės paveldo saugotojas A. Baltuškevičius viliasi, jog Žemės ūkio ministerija pagaliau ryšis apmokestinti piktybiškai apleistas teritorijas bent dešimteriopu žemės mokesčiu. Tuomet turėtų sukrusti ir 4 ha Obelynės sodybos savininkai.

– Universiteto vadovybę atakuoja naujieji Obelynės žemės savininkai, siūlydami mainus, – sakė A. Stulginskio universiteto Miškininkystės fakulteto dekanas prof. Edmundas Bartkevičius. – Jie norėtų už mokslo reikmėms Obelynėje paliekamą žemę gauti sklypus universitetui priklausančiuose plotuose. Kaip tą padaryti kol kas niekas nežino. Tačiau miškininkai turi paminklinės pasaulyje žinomo gamtininko Tado Ivanausko sodybos renovavimo, pritaikymo visuomenės reikmėms viziją, juolab kad tuo suinteresuoti ne tik mokymo įstaigos, bet ir rajono vadovai.

Šių metų pradžioje Obelynėje lankėsi aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas, bendravo su sodybos šeimininkais Eleonora ir Algirdu Baltuškevičiais, prof. T. Ivanausko atminimo puoselėtojais prof. Stasiu Juknevičiumi, doc. Algirdu Navasaičiu, prof. E. Bartkevičiumi, prof. Edvardu Riepšu ir kitais. Memorialiniame gamtininko, mokslininko, visuomenės veikėjo T. Ivanausko kambaryje svečiai vaišinosi obuolių pyragu ir juodųjų serbentų vynu, kalbėjo apie atsakomybę istorijai, pripažino žmogaus kūrybos ir gamtos paveldo išsaugojimo būtinybę. Tačiau valstybė jos atstovų valia nusisuko nuo istorinio, kultūrinio, gamtos paveldo. Galimai neskaidraus sandėrio nebeatšauksi. Obelynės sklypų savininkams palikta galimybė su savo pasiūlymais atakuoti ASU mokslininkus. Ar šie ras galimybių keistis mokslo reikmėms skirtais žemės plotais?

Šiandien Obelynės sodybą prižiūrintys Baltuškevičiai stebisi, jog laisvė XXI amžiaus žmogui tapo viešųjų ir privačių interesų kova. Ir jos pabaigos nematyti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Paskelbtas naujas teismų rūmų Vilniuje statybos konkursas (7)

Nacionalinė teismų administracija šią savaitę paskelbė teismų pastato Vilniuje ,...

Statybų sektoriuje krizė už durų? Geras naujienas keičia nekokios (102)

Statybos sektoriaus augimas, stebinęs pajamų ir pastatytų kvadratinių metrų ar butų kiekio...

Iš 5 aukšto iškritusi ir vos nežuvusi vairuotoja reikalauja uždaryti „Europos“ automobilių aikštelę (289)

Dėl nesaugios prekybos centro „ Europa “ automobilių aikštelės, iš kurios iškritęs su...

Sustabdytos nelegalios daugiabučio statybos Kaune (4)

Sustabdytos nelegalios daugiabučio statybos Kaune , Baltijos gatvėje, kurios būtų pažeidusios...

„Ignitis grupė“ aukcione pardavė NT objektų už 446 tūkst. eurų (3)

Tarptautinei energetikos bendrovei „ Ignitis grupė“ priklausanti įmonė „NT Valdos“...

Top naujienos

Buvę kitų prezidentų patarėjai Nausėdai vertinimų negaili: tik dabar pasimatė tikrosios prezidento pažiūros (213)

Nuo iškilmingos naujojo prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos jau praėjo 100 dienų. Buvę...

Mirtį sėjusiai grupuotei „Vagner“ artėja galas: Putinas negalėjo atleisti už fiasko Sirijoje (22)

Po mirtinos nesėkmės Sirijoje Vladimiras Putinas parodė samdinių grupei „ Vagner “ jos...

Gaisro Alytuje užgesinti nepavyksta, uždrausta dirbti šalia esančioms įmonėms papildyta 12:08 (73)

Alytaus Ekstremalių situacijų komisija sekmadienį uždraudė dirbti Pramonės rajone, kur toliau...

Patyręs prancūzų onkologas pataria, kaip užkirsti vėžiui kelią: yra 7 auksinės taisyklės (1)

Daugiau nei keturiasdešimties metų su onkologiniais pacientais dirbantis prancūzų gydytojas dr....

Po įvykių Vokietijoje – nerimą keliančios užuominos: jau esama tokių, kurie rimtai svarsto palikti šalį (447)

Vokietijoje tebesitęsia po Halės išpuolio įsiplieskusios diskusijos apie šalyje stiprėjantį...

Metų seklys: gaujos jautėsi drąsiai, bet policija išdaužė visus   (61)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Naujam mokesčiui nepritaria: jis tik dar labiau padidins atskirtį mūsų visuomenėje (5)

Sparčiai vystantis pasaulio ekonomikai, nors ir nenorime to, yra sudeginama vis daugiau įvairaus...

Raudonasis turizmas Kinijoje: milijardas gyventojų raginamas lankyti „šventas“ Mao vietas (1)

Persirengusios raudongvardiečių uniformomis, Gao Hongli ir grupelė kitų vaikų darželių...

Vaistininkė pateikė 7 grupes vaistų, kurie iš žmogaus organizmo pašalina vitaminus bei mineralus (51)

Svarbiausius žmogaus organizmui vitaminus ir mineralus turime gauti kiekvieną dieną su maistu....

Jonas Nainys atvirai prabilo apie didžiausias baimes ir ne pačius linksmiausius nuotykius Amerikoje (11)

Muzikos prodiuseris, didžėjus, laidų vedėjas Jonas Nainys apsilankė Laisvės TV laidoje...