Praėjusią žiemą Vyriausybei pristačius Ekonomikos gaivinimo planą buvo sudaryta regimybė, kad jau netrukus daugiabučių namų atnaujinimo programą pasieks solidus 3 mlrd. litų dydžio paketas. Tačiau iki šiol už šiuos pinigus nepakeistas nė vienas langas, neužkamšytas nė vienas plyšys sienoje.
© A.Didžgalvio nuotr.

Ekonomistas Raimondas Kuodis buvo blogas pranašas. Dar balandį apskaičiavo ir pareiškė, kad prioritetinė daugiabučių renovavimo programa žlugs. Kol kas neatrodo, kad dabartiniai valdžios veiksmai įkvėptų jai gyvybės. Tačiau programą kuruojančios Aplinkos ministerijos vadovas Gediminas Kazlauskas teigia: viskas vyksta pagal grafiką.

Kaip stovinčiame vandenyje

Šiuo metu paskolų ėmimu paremta programa iš principo negali veikti, įsitikinęs Mykolo Romerio universiteto Ekonomikos katedros vedėjas, nekilnojamojo turto srities verslininkas bei pirmasis atkurtos Lietuvos socialinės apsaugos ministras Algis Dobravolskas. „Ji yra nesuderinama su kitomis valdžios priemonėmis“, – teigė jis.

Pasak A.Dobravolsko, investicijoms į savo būstą dabar yra nepalanki ekonominė terpė. „Privačiam sektoriui didinant mokesčius, o viešajame sektoriuje mažinant atlyginimus, taigi mažėjant paklausai, privačių investicijų nebus. Buvo paskelbta, kad jau dabar 800 tūkst. gyventojų yra skolingi bankams – tai yra beveik kiekviena šalies šeima. Taigi žmonės nebeturi pinigų!“ – kalbėjo ekonomistas.

Stringantį projektą daugiabučių bendrijas vienijančios asociacijos „Būsto rūmai“ prezidentas Juozas Antanaitis be užuolankų pastato į vietą – esą tai yra utopija ir narcisizmo programa. „ Akivaizdu: mes neįgyvendinome to, ką buvome nutarę, – „Atgimimui“ sakė Vyriausybės darbo grupėse dalyvaudavęs bendrijų atstovas. – Nemeluokime žmonėms: realiai mes pradėsime dirbti tik kitų metų rudeniop.“

Anot jo, apie jau pradėtus renovavimo darbus negali būti nė kalbos – pagal naują priemonę dar nesutvarkytas nė vienas balkonas ar juolab namas. „Dar nėra taisyklių, nepradėtas programos viešinimas, bendrijų mokymas – nieko nėra“, – aiškino J. Antanaitis.

Pasigenda premjero rūpesčio

Dėl renovavimą ištikusio letargo yra atsakingas Vyriausybės vadovas Andrius Kubilius. Taip mano valdančiųjų koalicijai priklausantis liberalcentristas Artūras Zuokas. „Šiam vienam iš pagrindinių Permainų koalicijos prioritetų dėmesio per mažai skyrė pats Ministras Pirmininkas. Jis leido įsigalėti žinybiniam procesui, kuris dažniausiai nužudo bet kurias geras iniciatyvas“, – „Atgimimui“ sakė parlamentaras.

Jis dar tik braižant programos gaires buvo nusistebėjęs, kad jos įgyvendinimas patikėtas ne Arvydo Sekmoko vadovaujamai Energetikos, o Aplinkos ministerijai. „Kai mes derėjomės dėl Permainų koalicijos programos, norėjome Energetikos ministeriją padaryti veiksmo ministerija ir jai perduoti daugiabučių renovavimą.

Gaila, bet A.Kubilius to neišgirdo ir paliko programą ten, kur jos neturėtų būti: Aplinkos ministerija labiau yra reguliavimo politiką kurianti institucija, kuri negali įgyvendinti tokių projektų. Todėl šiandien iš visų pažadų, jog tai taps vienu pagrindiniu kovos su nedarbu veiksnių, liko visiškas šnipštas“, – teigė A.Zuokas.
Tiesa, jis pridūrė, kad tai „jokiu būdu nereiškia, kad dėl to koalicija turėtų keistis“.

Vasarą bankroto procedūrą pradėjusios statybų bendrovės „Skala“ generalinis direktorius Jonas Beganskas teigė dar prieš Vyriausybei pradedant dalyti pažadus supratęs, kad iš šios programos teliks žodžių rinkinys. „Mūsų valdžia apie programą galvojo labai naiviai. Net jeigu ir būtų buvę laiku parengti įstatymai, nemanau, kad gyventojai būtų sutikę patys apmokėti 85 proc. renovavimo sąnaudų“, – sakė jis.

Galbūt valdžiai veiksmingiau įgyvendinus programą, „Skala“ būtų įsiliejusi į daugiabučių modernizavimo rinką ir išsaugojusi verslą bei darbo vietas?

„Statybininkai tikėjosi, planavo, stengėsi išlaikyti žmones, nes turėjo ateiti nemažai pinigų. Daug įmonių būtų galėjusios pratempti kokius pusantrų metų, kol vėl pradės kilti kainos. Tačiau burbulas sprogo – programa neveikia, todėl įmonės ir krenta“, – mano Plungės įmonės „Alfva“ vadovas Alfredas Stropus. Šie užsispyrę žemaičiai statybų versle dar laikosi, bet teigia susiduriantys su žvėriškomis rinkos sąlygomis, paūmėjusia korupcija.

Tarytum dvi vyriausybės

Tuo metu programos kuratoriaus G.Kazlausko teigimu, prioritetinė šalies Ekonomikos skatinimo plano dalis einasi taip, kaip ministerijoje ir buvo planuota. „Kol kas programa vyksta pagal grafiką. Ji nėra įstrigusi. Pinigai turi būti tik gruodžio pabaigoje, ir tai buvo visą laiką žinoma“, – „Atgimimui“ teigė jis.
Ministras pasipiktino viešai kalbėjusių ekspertų nuogąstavimais bei pavasarį išsakyta

A. Kubiliaus prognoze, kad šįmet pagal programą tikimasi atnaujinti pusę tūkstančio namų. „Aš niekuomet nemaniau, kad šiemet galėtų būti renovuoti 500 daugiabučių. Jeigu kažkas kažkur leptelėjo kokią nuogirdą – tai dar ne įrodymas. Vienas ekspertas pasakė, kad jam taip atrodo. Man irgi daug kas gali atrodyti“, – aiškino G. Kazlauskas.

„Būsto rūmų“ prezidentui J.Antanaičiui tokia ministro laikysena sukėlė nuostabą. Jo teigimu, G.Kazlauskas pateikia skirtingus faktus, nei buvo išsakęs A.Kubilius. „Ar tai reiškia, kad mes turime dvi vyriausybes? Aš žinau tik vieną programą, pagal kurią mes jau rudenį turėjome pereiti prie naujo modelio ir dar šiemet pradėti 500 projektų“, – teigė J. Antanaitis.

Savo ruožtu pats ministras abejoja, ar baigus parengiamuosius darbus gyventojai susivilios čia savanoriška renovavimo programa. „Galime pabūti burtininkais ir paspėlioti. Pripažįstu, pradžia bus sunki. Pinigai bus prieinami, bet ar bus nusiteikę žmonės imti kreditus sunkmečiu – čia visiškai kitas klausimas“, – sakė G. Kazlauskas.

Pasak ministro, kitą mėnesį gyventojai jau galės pretenduoti į paskolas, kurios bus teikiamos iš 785 mln. litų vertės daugiabučių namų modernizavimo fondo. Šio fondo lėšas, kurias sukaupė Europos investicinis bankas bei Lietuvos Vyriausybė, administruos kaip tik šiomis dienomis atrinkti komerciniai bankai. „Bus matyti, ar šįmet atrinktieji bankai dar pridės ir savo pinigų“, – sakė ministras.

G. Kazlausko žodžiais, kitais metais gali būti modernizuota apie 400 namų – tai šimtu mažiau, nei buvo užsibrėžta padaryti dar šiais metais. Būtent tokiam skaičiui pastatų ateinančių metų biudžete yra numatyta Vyriausybės kompensacijų gyventojų paskolų dalims (15 proc.) bei techniniams projektams apmokėti. „Bet tai nereiškia, kad šis skaičius yra baigtinis ir negalėtų didėti“, – teigė ministras.

Naujųjų laikų belaukiant

Jeigu ir naujoji programa bus įgyvendinama tokiais tempais kaip senoji, tai iki galutinio tikslo galime laukti visą šimtmetį. Aritmetika paprasta: šiemet dar pagal senąją programą pradėta atnaujinti 214 renovuotinų daugiabučių, o iš viso Lietuvoje tokių priskaičiuojama apie 30 tūkst. Vadinasi, 200–300 per metus sutvarkytų namų – tai šimtas metų darbo.

Tempams paspartinti R. Kuodis siūlė valdžiai renovaciją vykdyti priverstinai, gyventojams neužkraunant paskolų naštos. Jis yra užsiminęs, kad tokia programa galėjo padėti šalies ūkį „ištempti už ausų“, mat vienu šūviu būtų nušauti keli zuikiai.

R. Kuodžio principą palaiko dauguma „Atgimimo“ kalbintų pašnekovų. „Kai ekonomikos padėtis yra tokia neapibrėžta ir nė vienas nežino, ar rytoj dar turėsime darbą, tai versti žmonės eiti į banką ir imti ilgalalaikes paskolas yra nerealu. Tad pono R. Kuodžio pasiūlymai kol kas atrodo vieninteliai racionalūs“, – mano A.Zuokas.

Pasak A.Dobravolsko, tokiu atveju nuo paskolų išlaisvinti gyventojai sutaupytus pinigus už šildymą galėtų išleisti kam nors kitam ir taip gaivintų ūkį. „Pradėjus darbus šiuose baruose, užsidirbtų visi: ir statybininkai, ir gyventojai, ir „Sodra“, – pridūrė J.Antanaitis.

Galiausiai vienos iš programos vykdytojų Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros direktorius Valius Serbenta mato vilties spindulėlį ir bandomoje įgyvendinti schemoje. „Dabar statybos kainos sumažėjusios 40 proc., o Vyriausybė paskolas paėmusiems gyventojams užtikrins 3 proc. fiksuotas metines palūkanas – tad galbūt metas kaip tik yra palankus?“ – atkreipė dėmesį jis. Dar pridūrė, kad nepasiturinčioms šeimoms Vyriausybė kompensuos visą renovavimo kainą.

Pasak ekonomisto A.Dobravolsko, programa kažkada galbūt ir suveiks. „Jeigu valdžia nekurs naujų darbų vietų, tai dar ilgai nieko nebus. Tad reikia laukti, kada išauš tie naujieji laikai...“ – sakė jis.

Kaip per pusmetį keitėsi premjero Andriaus Kubiliaus retorika

Balandžio 2 d.

„Per metus buvo renovuojama apie 200 ar 300 daugiabučių pastatų. Žinant, kad Lietuvoje iš viso yra iki 30 tūkst. tokių pastatų, visiškai aišku, kad toliau renovuojant tokiais tempais dauguma tų daugiabučių paprasčiausiai nesulauktų renovacijos pradžios: tokiu atveju visi senos statybos butai būtų renovuoti tik maždaug per 100 metų. Mes norime, kad per metus būtų renovuojama ne 200, o 2 tūkst. pastatų.“

Balandžio 15 d.

„Mes tikime, kad jau šiais metais mes galėsime bent 500 naujų papildomų namų pradėti renovuoti pagal naują modelį. Kitais metais tikimės, kad taip galėtume renovuoti apie 1 tūkst. namų, ir šitaip pasiektume, kad Lietuvoje namų renovacija vyktų kur kas didesniais tempais nei iki šiol.“

Gegužės 22 d.

„Tikimės, kad nuo liepos vidurio procesas galėtų „pilna apimtimi“ judėti. Tai naujas procesas, besiremiantis europiniais pinigais, tai nauja programa.“

Spalio 2 d.

„Iš tikrųjų programa nepradėta įgyvendinti – ji vis dar yra derinama.“

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vyriausybėje – „NT valdų“ turto pardavimo klausimas

Finansų ministerija nepritaria Seimo nutarimo projektui, kuriuo siūloma stabdyti energetikos...

VPT neleido Kaunui baseino prie „Žalgirio“ arenos projektuoti neskelbiant konkurso (5)

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) neleido Kauno savivaldybei be konkurso rengti „Žalgirio“...

Numavičiai su partneriais investuoja į viešbučius Rumunijoje (26)

Turtingiausias šalies verslininkas Nerijus Numavičius kartu su broliu Vladu ir kitu buvusio...

„Swedbank“: praėjusiais metais gyventojai aktyviausiai skolinosi namų įrengimui ir remontui (1)

Praėjusiais metais šalies gyventojai rinkosi skolintis daugiau vartojimo reikmėms. Kaip rodo „...

Tiesioginiai valstybės ir savivaldybių NT aukcionai bus leidžiami tik išimtiniais atvejais (1)

Valstybei ir savivaldybėms priklausantys nekilnojamieji daiktai turėtų būti parduodami...

Top naujienos

Brandinama rimta ligoninių pertvarka: dalis gyventojų gydytojų bus priversti ieškoti kitur (88)

Sveikatos apsaugos ministerija rengia ligoninių tinklo pertvarkos planą. Nors jo detalės...

Kyla į kovą su vieša paslaptimi tapusia prekyba privilegijomis (25)

„Vieša paslaptis, kad neįgalumą jau nuo senų senovės galima buvo įsigyti ir ta sistema...

Orai: malonu nebus (8)

Nuo savaitės vidurio orai subjurs: plūstels mišrūs krituliai, pūs nemalonus vėjas . Naktimis...

Ką kitąmet būtinai turi padaryti valdantieji: įvardijo valstybininkų algas ir vaiko pinigus (227)

Kitąmet galimybių didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus ir socialines išmokas bus,...

Mokslininkai skelbia blogą žinią: ledynų tirpimas nebesustabdomas (8)

Ledynai toliau tirps – net jei visos šalys laikysis Paryžiaus klimato kaitos susitarimo. Tokią...

Daigų ligos ir kenkėjai – kaip atpažinti ir kovoti

Ar lengva išgydyti ligų užpultus sėjinukus? Tai priklausys nuo to, kaip greitai aptikote augalų...

Tokia naktis būna tik dukart metuose: prasideda didžiojo lūžio laikotarpis (64)

Pavasario lygiadienis mūsų protėviams buvo svarbus gamtos reiškinys bei mitinis laikotarpis, o...

Johno F. Kennedy mirtį gaubiančios sąmokslo teorijos: net ir išslaptinus dokumentus liko daugybė klaustukų (19)

35-ojo JAV prezidento Johno F. Kennedy nužudymas užminė ne vieną mįslę jį tyrusiems...

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė: per tai perėjo BBC, turės pereiti ir LRT (339)

Naująja LRT generaline direktore antradienio popietę išrinkta politikos apžvalgininkė Monika...

Kauniečiai apie pergalę lėmusį kėlinį: priėmėme teisingus sprendimus (8)

„Žalgiris“ iškovojo svarbią pergalę Eurolygoje. Kauniečiai namuose nugalėjo Milano „AX...