aA
Kiekvienas mūsų bent kartą gyvenime yra pametęs ar praradęs raktą, beviltiškai krapštęs sugedusią spyną, klibinęs užsitrenkusias duris. Ko ėmėmės? Veikiausiai klausėme pažįstamų avarinio spynų atidarymo kontakto, lėkėme į artimiausią raktų dirbtuvę, galbūt kliovėmės visažine „Google“ paieškos sistema. Tačiau ar susimąstėme, jog pamestas raktas arba sugedusi spyna šioje situacijoje yra mažiausia bėda, už kurios tyko kur kas didesni pavojai?
Raktas
© Organizatorių nuotrauka

Apie raktus – pranešime žiniasklaidai išplatintas interviu užraktų sistemų įmonės „Xkodas“ bei Lietuvos raktininkų asociacijos atstovu Vytautu Bieliu.

– Vaikas pametė raktą – anokia čia bėda. Į „Google“ paskyrą suvedus paieškos frazes „raktų gamyba“ ar „avarinis spynų atidarymas“, rastume mažiausiai keletą puslapių šią paslaugą siūlančių įmonių. Tačiau kurią iš jų pasirinkti, kad būtų patikima, profesionali, turinti kvalifikuotus meistrus?

– Iš tiesų ne tik vaikai, bet ir suaugę, išsiblaškę, pavargę šiuolaikinės skubančios visuomenės atstovai dažnai pameta ne tik raktus ar kitus daiktus, bet ir save. Jei rimtai, turėtume būti atsargesni ir labiau susirūpinti dėl vagysčių: pavogtas raktas, pasidarius kopiją, netrukus gali būti grąžintas nepastebėtas, o vėliau juo netikėtai atrakinta spyna ir įvykdyta vagystė.

Tokiu atveju, nelieka įsilaužimo požymių ir nukentėjusysis negali kreiptis nei į policiją, nei į draudimo bendrovę. Dėl to mes, raktininkai, vis garsiau kalbame apie šiuolaikines patentuotas spynas su saugumo kortelėmis ar sertifikuotus, SKG ženklinamus, išmanius užraktus, užtikrinančius apsaugą nuo nusikaltėlių bei vagysčių.

Taip pat akcentuojame, jog ne bet kuri raktų dirbtuvė ar avarinio spynų atidarymo paslaugas teikianti bendrovė gali dauginti raktus. Ieškokite tokios, kuri turi ir gali pateikti atitikties sertifikatus bei oficialius gamintojo įgaliojimus, reikiamas šios veiklos licencijas, yra įdarbinusi profesionalius meistrus.

Paprasčiausiai patikimą įmonę surasite Lietuvos raktininkų asociacijos, veikiančios nuo 2001 m., internetinėje svetainėje www.avarine.lt: čia išvardintos skirtinguose Lietuvos miestuose veikiančios patikimos bendrovės, kuriose dirba kvalifikuoti meistrai, turintys atitinkamos veiklos pažymas. Visi šiai asociacijai priklausantys nariai yra sukaupę ilgametę patirtį ir gilias žinias raktų gamybos, spynų programavimo srityje, kiekvienas asocijuotas narys yra praėjęs Lietuvos policijos patikrą dėl teistumo nebuvimo ir galimybės teisėtai užsiimti šia veikla.

Vytautas Bielys
Vytautas Bielys
© Organizatorių nuotrauka


– Keleto piliečių pasiteiravus, kur jie gaminasi raktų dublikatus ar kreipiasi sugedus spynai, užsitrenkus durims, daugelis atsakė, jog tai – atsitiktinės, dažniausiai patogioje vietoje esančios raktų dirbtuvės, ne vieno pavadintos „kioskeliu“ arba bet kuri iš internete besireklamuojančių įmonių. Kokios rizikos tyko kreipiantis į atsitiktinai pasirinktą servisą?

– Pilietis turi žinoti, kur kreipiasi spręsdamas problemą: ar tai seniai veikianti raktinė, ar turi veiklos pažymą, sertifikatus. Visi šie atributai turėtų būti matomi servisuose. Atkreipkite dėmesį į raktų gamybos protokolą: įprastai jie gaminami klientui matant ir atiduodami iš karto pagaminus.

Pasidarius rakto kopiją kažkur neaiškioje vietoje, praktika byloja, reikėtų būti budriems, kad vieną dieną grįžus namo nerastum atrakintos spynos, nepasigestum vertingų daiktų.

– O kokia saugios raktų gamybos bei spynų atrakinimo praktika Europos Sąjungoje?

– Europos Sąjungoje taikoma praktika, jog raktai privalo būti gaminami tik tose vietose, kurios turi spynų gamintojo suteiktas teises juos platinti. Jei raktas patentuotas, klientas privalo pateikti spynos apsaugos kortelę. Jos neturint, pagal Europos Sąjungos reglamentą, raktai griežtai nedauginami.

Dėl avarinio durų atidarymo paslaugos, visi ES raktų servisai yra asocijuoti Europos raktininkų federacijos nariai – tai įrodo kompetenciją ir patikimumą. Lygiai taip pat kaip ir lietuvių meistrų narystė Lietuvos raktininkų asociacijoje.

– Kada Lietuvoje pastebėtas poreikis reglamentuoti raktų gamintojų ir avarinio durų atidarymo serviso veiklą? Oficialiais Policijos departamento duomenimis apie nesertifikuotus, nelegalius raktų gamintojus duomenų neturima.

– Policija pateikia bendrus duomenis apie vagystes, nes atskirai nevedama statistika, kokiu būdu buvo įsilaužta į patalpas: per langą, balkoną, duris ir kt. Tačiau pastaraisiais metais ryški tendencija, jog vagystės dažnai įvykdomos tvarkingai atrakinant patalpų ar automobilių spynas. Tai įrodo, kad raktai gali būti pagaminami bet kur, neatsižvelgiant, jie patentuoti ar ne.

Žmonės dažnai nesusimąsto, kokiam asmeniui patiki namų ar automobilio užraktą – tiesiog kreipiasi į bet ką, pavyzdžiui, iš skelbimų portalo. Būna ir taip, jog meistras apsišaukėlis atvažiuoja, paima avansą ir išnyksta. Tačiau blogiausia tai, kad vieną dieną gali dingti jūsų automobilis ar brangūs daiktai iš gyvenamo būsto. Policijos pareigūnai patvirtins, kad transporto priemonės vis dažniau pavagiamos tiesiog atrakinant ir be jokių kliūčių užvedant. Šis faktas rodo, kad ilgapirščiai turi raktų dublikatus.

Kol kas, deja, raktų ir spynų serviso veikla yra teisėta ir be licencijos, bet daromi žingsniai, kad taip nebebūtų. Esame tikri, jog valstybė pati turėtų rūpintis savo piliečių saugumu ir reglamentuoti šią veiklą valstybiniu mastu – paskirti kuruojančią instituciją, sukurti įstatyminę bazę. Laikas parodys valdžios požiūrį į šią susidariusią apleistą situaciją.

Galvos skausmas dėl naujų raktų: nuolat brangsta ir nežinia ar gali pasitikėti
© DELFI / Domantas Pipas


– Minėjote, kad ir raktų gamybos ar spynų atrakinimo meistras neturi teisės teikti paslaugos bet kuriam interesantui. Ką turite omenyje?

– Pirmiausia, įsigydami spyną, klientai turėtų atkreipti dėmesį į jos pačios kokybę ir saugumą. Patentuoti raktai bei spynos turi korteles, kurias privalėtų pateikti klientas, prašydamas dubliuoti raktą. Gaminio dokumentas įrodo, jog paslaugos teiraujasi rakto savininkas, o ne jį „pasiskolinęs“ asmuo.

Jei raktininkui asmuo pasirodo įtartinas, paprastai jam užduodami klausimai: kokias duris rakina raktas, kaip atrodo spyna, kiek vienetų jau yra pagaminta anksčiau ir pan. Atsakymai meistrui padeda išsiaiškinti raktų dauginimo tikslą.

– Kokių atsargumo priemonių turime mokyti vaikus duodami namų raktus į mokyklą ar žaisti kieme?

– Vaikai turi žinoti, kad raktų niekam nevalia atiduoti, palikti rūbinėse, taip pat – nesinešioti ant kaklo. Geriausia laikyti saugiai, nematomoje vietoje, kad nebūtų galimybės nė nufotografuoti.

– Patarkite, kokios spynos yra saugiausios? Gal vis labiau populiarėja elektroninių užraktų sistemos –ar jos saugesnės už mechanines?

– Saugiausios spynos, ženklinamos SKG ženklu, turi apsaugos kortelę, bylojančią, kad tai – patentuotas produktas. Elektroniniai užraktai taip pat privalo turėti SKG sertifikatą, įrodantį sistemos patikimumą ir saugumą. Turint SKG sertifikatą, galima susieti mechaninį ir elektroninį užraktą.

Elektroninių spynų sistemos yra itin saugios, tačiau privalu žinoti, koks produktas įdiegiamas, kas jį parduoda. Štai kinų produkcija nėra saugi, ją nesunku „nulaužti“. Iš pigių prekių paklausos pasipelnyti norinčių daug, tačiau kompetencijos šioje srityje trūksta.

Taigi ieškant bet kokios spynos ar rakinimo sistemos, rekomenduojama kreiptis į profesionalias paslaugas teikiančias įmones, raktų dirbtuves, avarines tarnybas – tuomet viskas bus išaiškinta, parodyta ir, klientui pageidaujant, profesionaliai įdiegta, pakeista ar suremontuota namuose, biure, kitose patalpose ar automobilyje.

– Raktininkus telkiančiai asociacijai šiandien priklauso 16 narių. Kaip manote, kodėl ne visi suinteresuoti tapti jos nariais?

– Turbūt dėl to, kad patogu neprisiimti įsipareigojimų nei prieš asociaciją, kolegas, nei prieš gamintojus, nei prieš klientus, o dirbti taip, kaip patogu pačiam.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.3333

Buvusi vaikų ligoninė Žvėryne parduota už 4,4 mln. eurų (1)

Turto bankas už bendrą 6,4 mln. eurų sumą pardavė buvusios Vaikų ligoninės Žvėryne ir...

Butų nuomotojus spaudžia dviem frontais: teks iš naujo skaičiuoti, kas apsimoka labiau (328)

Investuotojus į nekilnojamąjį turtą 2020 metai gali pasitikti didesniais mokesčiais....

VTEK tirs aplinkybes dėl savivaldybės būstų pernuomos Neringos savivaldybėje (2)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ( VTEK ) aiškinsis situaciją dėl savivaldybės būstų...

Kauniečius piktinęs pastatas „vaiduoklis“ pagaliau turi naujus savininkus (65)

Kaune, Savanorių prospekte ne vienerius metus stūksantis apleistas prekybos centras...

Po nugriautais Profsąjungų rūmais Vilniuje rastas bunkeris bus išsaugotas (6)

Po nugriautais „Profsąjungų rūmais“ rastas bunkeris bus išsaugotas, kadangi jo griovimas...

Top naujienos

Vilkikų vairuotojai – itin atvirai apie darbą: šeimos ir namų ilgesį atperka įspūdinga alga (64)

Dėka vilkikų vairuotojo darbo tūkstančiai Lietuvos šeimų ne tik egzistuoja, bet ir gyvena. Nors...

Šilti orai dar nesitraukia (3)

Grybavimo bei ganiavos sezonas dar nesibaigia. Pietų oro srautas toliau plukdo vėlyvo rudens metu...

Urologas: jei norite, kad vyras neitų pas meilužę, duokite jam mėtų arbatos (173)

„Ji tiktų vyresniems, tik ne jauniems vyrams, nes mėtų arbata turi potenciją slopinančių...

Jauno mediko savižudybė atvėrė žaizdą, ji negydoma, nes visi nori likti švarūs (110)

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninėje dirbusio jauno mediko savižudybė visuomenės...

Prie Vilniaus pareigūnai sučiupo keleivius vežusį maršrutinio autobuso vairuotoją – beveik pustrečios promilės (33)

Šeštadienio vakarą, 18.34 val., Vilniaus policija gavo pranešimą, kad iš Vilniaus Lavoriškių...

Aštuntą mėnesį besilaukianti Rūta Ščiogoliovaitė surengė koncertą ypatingoje vietoje: jau išeisiu užtarnautų atostogų (153)

Šeštadienio vakarą Šv. Kotrynos bažnyčioje atlikėja Rūta Ščiogolevaitė ir pianistas...

Mes nusipirkome namą Italijoje – už dolerį: štai kas nutiko paskui (104)

Sandoris atrodė pernelyg geras, kad būtų tiesa. Naujas namas – ir, galimas daiktas, visiškai...

Baltijos jūroje aptiko milijoninės vertės lobį: krovinys buvo gabenamas Rusijos carui, tačiau tikslo nepasiekė (39)

Iš Baltijos jūroje 1917 metais vokiečių povandeninio laivo paskandinto laivo ištraukta 900...

15 priežasčių, kodėl rytinis seksas yra geriausias, ir patarimai, kaip pakurstyti aistrą miegamajame (15)

Be abejonės, seksas visada yra malonu, tačiau jei tą malonumą pajuntame iš pat ryto, tai...