Užutrakio dvarą Trakų rajone praėjusiais metais gražinę darbuotojai vis dar negali išsireikalauti sąžiningai uždirbtų pinigų ir bijo, kad juos galimai išnaudojusi įmonės direktorė ir toliau apgaudinėja patiklius darbuotojus.
© Asmeninio archyvo nuotr.

Į DELFI redakciją kreipėsi įmonėje „Floribunda“ dirbęs Erikas Stelmakovas, kuris teigė, kad pernai metais vasarą padėjo atlikti Užutrakio dvaro sodybos parko statybos darbus.

Statybose dalyvavo apie 20-30 darbininkų, kurie plušėjo po 12 val. per dieną, neretai ir sekmadieniais. Įmonės direktorė už vykdomus darbus neatsiskaitydavo, darbininkams nemokėjo atlyginimų. Jeigu kam pavykdavo išprašyti užsidirbtą atlyginimą – tai direktorė sumokėdavo jiems po 50-100 litų per mėnesį. Tie darbininkai, kurie buvo nusprendę nutraukti darbo sutartis, niekaip negalėjo įteikti prašymų atleisiti iš darbo įmonės direktorei, kadangi ji juos tiesiog išmesdavo“, - kaltinimais mėtėsi pašnekovas.

Pasak jo, darbuotojai buvo verčiami dirbti viršvalandžius, už kuriuos nebuvo mokama ir dirbtas laikas nefiksuotas. „Tiems darbininkams, kurie atsisakydavo papildomai dirbti, buvo taikomos drausminančios priemonės – grasinimai atleisti už pravaikštas, sumažinami atlyginimai bei grasinimai susidoroti teisme dėl neįvykdytų darbų“, - kalbėjo Erikas.

Įmonės direktorė: tai mūsų asmeninis ginčas

DELFI susisiekus su „Floribundos“ direktore Rūta Kiaulėniene, ši teigė, kad su visais darbuotojais yra atsiskaičiusi, o konfliktas su juo yra asmeninis.

„Tai vienintelis žmogus, kuris galėjo į žiniasklaidą kreiptis, nes kitų nėra. Su juo yra didžiulis asmeninis konfliktas“, - patikino įmonės vadovė.

Pasak jos, vyrui yra sumokėti visi pinigai, kurie jam priklauso. „Jis tiesiog tikėjosi, kad bus „bonusų“. Jų mes negalime mokėti, nes tai nulinis objektas. Pelno mes negavome“, - susidariusį konfliktą aiškino R. Kiaulėnienė.

Moteris teigė Erikui priekaištų neturinti. Jis dirbo gerai, jam tai buvo pirmas darbas, todėl į jį žiūrėjo kaip į praktikantą. Pašnekovė teigė, kad jei darbuotojas mano, kad su juo pilnai neatsiskaityta, tai tegu skolą įrodo teisme.

Moteris dar kartą patikino, kad su visais darbuotojas, dirbusiais Užutrakio dvare – atsiskaityta. O šiuo metu jau dirbama prie naujo projekto Anykščių rajone, kur, pasak jos, dirba pusė tų pačių darbuotojų.

Skundžiasi ir daugiau darbuotojų

Užutrakio dvaro tvarkymas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Trakų nacionalinio parko direkcijos vadovas Gintaras Abaravičius teigė girdėjęs iš Užutrakyje dirbančių darbuotojų, kad su jais neatsiskaitoma. Tačiau darbų rangovas buvo įmonė „Senovė“, o ne „Floribunda“ ir su ja buvo visiškai atsiskaityta.

„Darbuotojai kreipėsi ir į mus, bet mes jiems pateikėme raštą, kur nurodėme, kad su rangovu esame atsiskaitę“, - patvirtino pašnekovas.

„Senovės“ direktorius Audrius Kolka DELFI teigė, kad su įmone „Floribunda“ už darbą Užutrakio dvare yra atsiskaityta: „Yra ten menka skolelė likus, bet patys turime finansinių sunkumų, tai...“

DELFI susisiekus su daugiau darbuotojų, kurie talkino „Floribundai“ Užutrakio dvare, jie taip pat teigė, kad įmonė nėra su jais atsiskaičiusi.

Darbuotojas Virginijus teigė, kad direktorė jam skolinga apie 800 litų. Vyras prie šio projekto dirbo beveik du mėnesius. Pinigų negaunantis sakė ir Romualdas, kuris patikino, kad tokių kaip jis yra daugiau. „Turiu visus dokumentus. Man nesumokėta 650 litų – už daugiau nei vieną mėnesį. Už darbą negavau nei vieno cento. Bandžiau jai ne kartą skambinti, tačiau ji nekelia ragelio“, - teigė vyras. Su R. Kiaulėniene dirbęs Linas taip pat sakė, kad jam nesumokėta apie 600 litų. „Už pusantro mėnesio darbo gavau apie 700 litų, būdavo, kad ir iki devynių vakaro tekdavo dirbti“, - prisiminė pašnekovas.

Darbo inspekcijai nepavyko susisiekti su direktore

Užutrakio dvaro tvarkymas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Užutrakio dvare plušęs E. Stelmakovas teigė, kad dėl susidariusios nemalonios situacijos bandė kreiptis į Darbo inspekciją. „Kreipiausi į juos gal tris kartus, tačiau gavau atsakymą, kad jiems nepavyko susisiekti su direktore ir tyrimo nebus“, - teigė vyras.

Valstybinės darbo inspekcijos komunikacijos skyriaus vedėja Gabrielė Banaitytė patvirtino, kad vyras kreipėsi į inspekciją.

„Pagrindinė priežastis, dėl ko buvo nutrauktas šis tyrimas – Darbo inspekcijos kompetencijos ribų klausimas. Darbuotojo minimos problemos, t.y. nemokamas darbo užmokestis, yra individualus darbo ginčas. Lietuvos norminiai aktai nesuteikia inspekcijai teisės spręsti darbuotojo ir darbdavio nesutarimų, išskyrus vieninteliu atveju – kai darbuotojas atsisako dirbti, nes jam darbdavys neužtikrina saugių darbo sąlygų. Skundą tyrusi darbo inspektorė savo atsakyme darbuotojui rekomendavo ginčą spręsti teismo keliu, nes tai šiuo metu yra vienintelis būdas apginti savo kaip darbuotojo teises“, - atsakė G. Banaitytė.

Pasak jo, skundo nagrinėjimą apsunkino ir tai, kad darbo inspektorei nepavyko susisiekti su darbdaviu, nuvykus į įmonės buveinę, o kvietimai direktorei atvykti į darbo inspekciją buvo išsiųsti visais galimais jos adresais.

„Darbo inspekcija neturi įgaliojimų skelbti oficialią darbdavio paiešką ar atlikti kitus operatyvinius veiksmus. O nerandant darbdavio, nėra galimybės jam taikyti administracinę atsakomybę dėl darbo teisės pažeidimų“, - komentavo darbo inspekcijos atstovė.

Darbo inspekcijos duomenimis, 2011 m. R. Kiaulėnienės firmos „Floribunda“ vadovei R. Stipinaitei (direktorės mergautinė pavardė – DELFI) už 4 nelegaliai dirbusius asmenis teismo buvo skirta 12 tūkst. litų bauda.

Registrų centro duomenimis, prašymas registruoti įmonę „Floribundą“ gautas 1995 m. Šių metų sausio mėnesį Panevėžio apygardos teismas nusprendė iškelti bankroto bylą įmonei, tačiau nutartis neįsiteisėjusi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Telia Lietuva“ susitarė dėl pastato sostinėje pardavimo (1)

Integruotų telekomunikacijų, IT ir televizijos ir mobiliojo ryšio paslaugų bendrovė „ Telia...

Statybų sektorius kritikuoja naują darbuotojų atsivežimo tvarką (9)

Lengviau įsivežti darbuotojų iš trečiųjų šalių padėsiantis baltasis sąrašas jau sulaukė...

JAV būstų statyba gruodį smarkiai sulėtėjo (2)

Būstų statyba Jungtinėse Valstijose pernai gruodį smarkiai sulėtėjo, rodo ketvirtadienį...

Kelio remontas pykdo: vienas darbininkas kasa, o penki stovi ir žiūri (254)

Iš Klaipėdos uoste veikiančių terminalų vedančio Jūrininkų prospekto kelio dangos...

Lietuvoje būsto kainos augo sparčiau nei ES (15)

Metinis būsto kainų augimas Lietuvoje trečiąjį praėjusių metų ketvirtį buvo vienas...

Top naujienos

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (106)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (145)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Atviras Jakilaičio interviu: mane gali pulti visi, man net ūpas pakilęs (15)

Kai kuriems žmonėms per visą gyvenimą nenutinka tiek, kiek Edmundui Jakilaičiui nutiko per...

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (276)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (146)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...

Didvyriška istorija už zoologijos sodo sienų: kaip šeima nuo mirties išgelbėjo beveik 300 žydų

Įsivaizduokite, kad jūsų gyvybei gresia pavojus vien už tai, kad pasiūlėte stiklinę vandens...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (137)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Net geriausieji prisipažįsta: mokytojų trūksta taip, kad tenka susimąstyti apie išlikimą (94)

„Ieškodami mokytojų, verčiamės sunkiai. Privalome išlaikyti savo licėjaus lygį, todėl...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (746)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje (2)

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...