aA
Milijonai eurų iš mokesčių mokėtojų kišenės kasmet išleidžiama vis naujoms elektroninėms valdžios paslaugoms. Jos leidžia sutaupyti laiko ir pinigų, tačiau taip pat gali tapti įrankiu apgavikams, dėl kurių nukentėjusieji gali patirti daug galvos skausmo ir papildomų išlaidų.
© Shutterstock nuotr.

Į DELFI kreipėsi skaitytoja Dalia (vardas ir pavardė redakcijai žinoma), kuri pateko į nepavydėtiną situaciją.

Prieš kelerius metus kartu su šeima ji nepigiai nusipirko dalį namo su sklypu Vilniuje. Per nuosavą sklypo dalį įsirengė atskirą įėjimą į įsigytas patalpas. Po kurio laiko kaimynai sumanė daugiau nei 100 kv. m jiems priklausančios namo dalies registruoti poilsine patalpa ir ją išnuomoti kaip atskirą butą. Tokiam sumanymui Dalios šeima prieštaravo, nes įsigydama patalpas tikėjosi, kad namas ir liks dviejų šeimų namas.

Ji tvirtina, kad kaimynai padarė savo – suklastojo skaitytojos ir jos sutuoktinio parašus, kad šie neva sutinka, jog poilsinė patalpa būtų atskirta, be to, užmūrijo praėjimą į poilsio patalpą iš sau priklausančios namo dalies ir numatė, kad į ją bus patenkama tik per Dalios sklypą.

Galiausiai kaimynai kreipėsi į teismą ir ėmė įrodinėti, kad Dalios šeima neva su visu tuo sutikusi dabar ėmė prieštarauti dėl servituto suteikimo, t. y. kad pro jų sklypą būtų leidžiama patekti į naujas patalpas.

„Kai pradėjome domėtis, paaiškėjo, kad kaimynai dokumentą su suklastotais parašais perdavė matininkui, šis nuskenavo ir pateikė kartu su visu projektu savivaldybei per elektroninę „Info statyba“ sistemą. Nei matininkas, nei kaimynai originalaus dokumento neparodo, ir aiškina, kad jo neišsaugojo. Gavusi prašymą savivaldybė jo pagrindu priėmė sprendimą, o šio pagrindu duomenys apie patalpą buvo registruoti Nekilnojamojo turto registre.

Pareigūnai nemato kaimynų veiksmuose nusikalstamos veikos, neįžvelgia materialios žalos dėl tokio dokumento klastojimo. Be to, negali atlikti parašo ekspertizės iš nuskenuoto dokumento, kai originalo neprašo pateikti jokia instancija. Todėl, pareigūnai neatranda ne tik nusikaltimo sudėties, bet ir kaltinamojo. Taigi, kaimynas šypsodamasis aiškina, jog nubaustas vis tiek nebus, nes niekas neturi originalo“, – pasakojo Dalia.

Ji esą nekartą kreipėsi į Vilniaus savivaldybę, Registrų centrą, policiją ir prokuratūrą, Statybų inspekciją siekdama išsiaiškinti, kokiu būdu buvo suformuota poilsio patalpa be jos sutikimo.

„Visos institucijos, nurodė, kad tuo atveju jei nepasirašinėjome minėto sutikimo, turėtume kreiptis į policiją dėl parašų klastojimo. Mes kreipėmės į policiją, tačiau ikiteisminis tyrimas net nebuvo pradėtas nurodant, kad dėl tokio suklastojimo nėra žalos. Tokį pat sprendimą priėmė ir prokuroras, nurodęs, kad nemato žalos“, – stebėjosi moteris.

Tačiau pašnekovė teigia, jau išleidusi daugiau nei 5 tūkst. Eur, o bylos dėl servituto nagrinėjimas nukeltas į rugsėjį.

Dalia įsitikinusi, kad institucijos tikriausiai veikė pagal galiojančią tvarką ir formaliai galbūt nieko nepažeidė. Tačiau panašias elektroninių paslaugų spragas būtina ištaisyti, kad ateityje nenukentėtų kiti asmenys.

„Norisi šią tikrą istoriją pabaigti veikiau dideliu nusivylimu, nei purslojimu apie institucijų darbą. Tikiu, kad daugelis mūsų neateina į darbą norėdamas kažkam pakenkti – viskas vis iš didelių siekių ir geros valios. Bet juk būtų tiesiog užtekę nors kuriame taške išsaugoti originalų dokumentą ar patvirtintą kopiją, kurią galima ištirti, ir leisti apginti savo teises į turtą – juk dėl tokios spragos ateityje gali nukentėti ir daugiau gyventojų“, – svarstė pašnekovė.

Baksnoja vieni į kitus

Registrų centro atstovas spaudai Andrius Petraitis informavo, kad Nekilnojamojo turto registro tvarkytojas atsako už duomenų, kaupiamų nekilnojamojo turto registre, teisingumą ir apsaugą. Tvarkytojas, esą, atsako tik už tai, kad nekilnojamojo turto registre įrašyti duomenys atitinka dokumentus, kurių pagrindu šie duomenys buvo įrašyti.

Vilniaus miesto savivaldybės Miesto plėtros departamento Statybos dokumentų skyriaus vedėja Angelija Petrauskienė paaiškino, kad pagal Statybos įstatymą, statytojai (užsakovai) turi teisę pateikti prašymus išduoti statybą leidžiančius dokumentus naudodamiesi statybos leidimų ir valstybinės priežiūros informacine sistema „Infostatyba“.

Dalį namo įsigijusiai vilnietei gyvenimas virto košmaru
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kartu su prašymu pateikiamų dokumentų tikrumas turi būti patvirtintas statytojo arba jo įgalioto asmens elektroniniu parašu. Statybą leidžiantis dokumentas laikomas galiojančiu, jeigu jo duomenys paskelbti šioje sistemoje.

„Atsižvelgiant į nurodytą įstatymo nuostatą, savivaldybė viršytų jai suteiktus įgaliojimus, reikalaudama papildomai pateikti dokumentų originalus, jeigu nuskenuoti ir patvirtinti statytojo (užsakovo) arba jo įgalioto asmens elektroniniu parašu dokumentai yra pateikti informacinėje sistemoje „Infostatyba“, – komentavo vedėja.

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovė viešiesiems ryšiams Vida Aliukonienė paaiškino, kad šiuo atveju, kaip nurodyta įstatyme, siekiant gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD), reikalingas rašytinis pritarimas patalpų paskirties keitimo projektui.

Prašymai dėl SLD gali būti teikiami nuotoliniu būdu. Tokiu atveju prašymai ir jų priedai privalo būti tinkamai pasirašyti, pasirašę asmenys patvirtina dokumentų tikrumą.

„Bendruoju atveju, teikiant prašymą nuotoliniu būdu per „Infostatyba“, popierinė statinio projekto versija viešojo administravimo subjektams neteikiama, teisės aktuose yra nustatyti tik išimtiniai atvejai dėl popierinės statinio projekto versijos pateikimo, kurie jūsų nurodytai situacijai netaikomi“, – aiškino atstovė.

Jos teigimu, projekto originalą turėtų saugoti projektuotojas, todėl galima kreiptis į jį dėl sutikimo originalo (jei toks dokumentas projekte įsegtas). „Esant pagrįstų įtarimų dėl galimo dokumentų klastojimo, asmuo turi kreiptis į teisėsaugos institucijas dėl baudžiamosios bylos iškėlimo“, – komentavo V. Aliukonienė.

Siūlo skųsti institucijų sprendimus

Paprašytas pakomentuoti situaciją, į kurią papuolė DELFI skaitytoja, advokatas Viktoras Lavrinovič atkreipė dėmesį į kelis aspektus. Jo teigimu, pastaruoju metu vis daugiau įvairių dokumentų valstybės institucijoms galima pateikti internetu, naudojant elektroninį parašą. Dėl to gali pasitaikyti ir tokių atvejų, kai kartu su asmenų pateikiamais elektroniniais prašymais kaip priedai gali būti pateikiami ir netikrų (galimai suklastotų) dokumentų kopijos.

„Tačiau tai neturėtų būti priežastimi atsisakyti šios naujovės ar įvesti papildomų reikalavimų. Manyčiau, dabartinė tvarka veikia palyginti sklandžiai – pavyzdžiui, su elektroniniu parašu daugelis dokumentų teikiama teismams, taip pat „Sodrai“, VMI ir kt.“, – svarstė advokatas.

Anot jo, nežinant visų faktinių aplinkybių, vienareikšmiškai vertinti situaciją yra sudėtinga, tačiau veikiausiai valdžios institucijos visus veiksmus atliko taip, kaip numato galiojančios taisyklės.

„Jeigu teikdamas elektroninį prašymą pakeisti patalpų paskirtį kažkas pateikė suklastotą kito asmens sutikimą, tai už tokio suklastoto sutikimo pateikimą atsako elektroninį prašymą pateikęs asmuo.

Tokioje situacijoje klientams rekomenduočiau teismine tvarka skųsti institucijų priimtus sprendimus ir į procesą įtraukti asmenį, kuris el. parašu pasirašė pateiktą prašymą. Jeigu prašymą pateikęs asmuo nepateiks įrodymų, kad su prašymu pateikti dokumentai yra tikri, tuomet teismas turėtų panaikinti institucijų priimtus sprendimus ir atstatyti iki jų priėmimo buvusią padėtį", – komentavo V. Lavrinovič.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Turto bankas Vilniuje ketina parduoti pastatų už 8 mln. eurų (1)

Turto bankas lapkritį ir gruodį pasiūlys milijoninės vertės objektų Vilniuje. Jų bendra...

Armonaitė pristatys siūlymą įvesti nekilnojamojo turto mokestį valstybės valdomam turtui (3)

Seimo narė Aušrinė Armonaitė antradienį Seimo posėdyje pristatys siūlymą panaikinti...

SBA statys naują gamyklą: gamins modulinius daugiaaukščius namus, įdarbins 450 darbuotojų (23)

SBA grupė gamins aplinkai draugiškus ir tvarius modulinius pastatus. Naujai įsteigta bendrovė...

Ruošiamasi rekonstruoti Vyriausybės pastatą sostinės centre (12)

Artimiausiais metais ruošiamasi rekonstruoti Vyriausybės pastatą sostinės centre.

Paskelbtas naujas teismų rūmų Vilniuje statybos konkursas (22)

Nacionalinė teismų administracija šią savaitę paskelbė teismų pastato Vilniuje ,...

Top naujienos

Frakcijos x paieškos Seime: įtaria per balsavimą veikus organizuotai

Valstiečiai žalieji Seime yra pasirengę išsiaiškinti, kas sabotavo balsavimą dėl Seimo...

Karpavičiaus turtų dar reikės palaukti: teismas užšaldė antrai žmonai ir broliui paliktus milijonus (20)

Skandalingoje istorijoje, kurioje narpliojamas verslininko milijonieriaus Raimondo Karpavičiaus...

Karbauskis: nebežinau, ar turime daugumą, ieškome nebalsavusios frakcijos papildyta (252)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis jau ieško...

2020 m. sausio 19 d. siūloma paskelbti pirmalaikius Seimo rinkimus (51)

2020 m. sausio 19 d. siūloma paskelbti pirmalaikius Seimo rinkimus. Parlamentarų grupė,...

Laikui spaudžiant Johnsonas bandys dar kartą prastumti savo susitarimą su ES: laukia tikras kliūčių ruožas

Britų premjeras antradienį gali sulaukti balsavimo dėl „ Brexit “, tačiau jo kelyje yra...

Pranckietis: būsiu vienas iš pirmalaikių rinkimų iniciatorių papildyta: prabilo apie poreikį formuoti naują daugumą  (153)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis postą išsaugojo – valdančioji dauguma neįveikė antrojo...

Pasklidus dūmams iš Kauno „Akropolio“ evakuoti žmonės papildyta (22)

Antradienio popietę, apie 14 val., Kaune iš prekybos ir pramogų centro „ Akropolis “ evakuoti...

Visiškas valstiečių pralaimėjimas – Pranckietis po slapto balsavimo išsaugojo postą stebėkite komentarus tiesiogiai (556)

Antradienį rengiamas pakartotinis slaptas balsavimas Seime bus lemtingas parlamento vadovui Viktorui...

Įspėja apie plintantį raginimą valytis organizmą: preparatas gali sukelti žymiai didesnes problemas (7)

Dėl gaisro Alytuje vis dar tvyro nerimas. Socialiniuose tinkluose plinta nuotraukos su kritusiais...