aA
Buvusio Jūrininkų ligoninės reabilitacijos centro vietoje verslininkai taikosi statyti baseinus ir viešbučius, o mineralinio vandens gręžiniai - jau privatininkų rankose. Šalies vasaros sostinėje jau pusmetį sklando gandai, kad nuo metų pradžios nutraukusį veiklą garsųjį ne tik Lietuvoje, bet ir buvusioje SSRS Jūrininkų ligoninės reabilitacijos centrą perka ar jau nupirko vieno garsaus politiko dukra.
Gultai, poilsis, baseinas
© DELFI (G.Urnikaitės nuotr.)
Gandai auga ne dienomis, o valandomis. Palangiškiai kalba, kad buvusios pagrindinės šalies reabilitacijos įstaigos vietoje išaugs vandens atrakcionų parkas ir daugiaaukščiai viešbučiai. Vieta labai patogi – iki jūros tik vienas kilometras.

Nėra dūmų be ugnies

Ne veltui sakoma: nėra dūmų be ugnies. Labai tikėtina, kad Centro ateitimi domisi ir kadenciją baigusio Prezidento dukra, tačiau, „Valstiečių laikraščio“ duomenimis, praėjusią savaitę Palangos merui Vytautui Stalmokui įtakinga „Achemos“ grupė pasiūlė iš Sveikatos apsaugos ministerijos glėbio perimti Centrą į savo rankas. Tokiu atveju minėta grupė investicijoms buvusio Centro teritorijoje nepagailėtų 200-300 mln. litų.

„Jie statytų jūros vandens baseiną, viešbučius. Tada Palanga prailgintų vasaros sezoną“, - džiaugėsi pasiūlymu V.Stalmokas.

Tačiau kodėl Centro veikla buvo nutraukta? Vėl sakysime, kad valstybė nesugeba užsiimti verslu? Antra vertus, šalies piliečių gydymas – ne verslas...

Per daug patalpų

VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės vyriausiasis gydytojas Jonas Sąlyga VL tikino, kad Centro veikla nuo šių metų pradžios nutraukta ne iš gero gyvenimo. Anot J.Sąlygos, pastatas paseno morališkai, jau netinka teikti reabilitacijos paslaugas. Sovietiniais laikais statyta gydykla kažkada dirbo net trimis pamainomis, ligonių atvykdavo iš įvairių SSRS kampelių, tai buvo viena moderniausių gydyklų šalyje. Čia buvo teikiamos reabilitacijos paslaugos visoms Palangos kurortinėms įstaigoms.

Centre buvo gydomi pacientai, sirgę įvairiomis ligomis. Teiktas reabilitacinis gydymas kardiologijos, traumatologijos ir ortopedijos, neurologijos, ginekologijos ir onkologijos ligomis sergantiems pacientams. Ši gydykla turėjo unikalius mineralinio vandens gręžinius. Net pastaraisiais metais sveikatą Centre taisėsi po 2 tūkstančius ligonių per metus. Dabar padėtis pasikeitė.

„Norint jį atgaivinti, reikėtų labai daug investuoti. Mūsų ligoninė tiek lėšų neturi. Be to, mums nebereikia tiek ploto. Per metus 11 tūkst. kv. m patalpoms šildyti išleisdavome apie 0,5 mln. Lt, taigi tiek daug mokėti nebepajėgėme. Dabar Centro likimą sprendžia Sveikatos apsaugos ministerija, - sako J.Sąlyga.

Pastatą niokoja vagys

Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) šiuo metu – valdžių kaitos krizė. Vieni kalbinti valdininkai net kategoriškai tvirtino, kad Centras Palangoje ministerijai nepriklauso. Galiausiai paaiškėjo, kad priklauso, tačiau kažkodėl nieko nedaroma. Ar todėl, kad neapsispręsta? Kyla abejonių.

AB „Turto bankas“ valdybos pirmininkas Jonas Budrevičius VL sakė, kad 2007 m. pabaigoje buvo gautas SAM raštas įtraukti Centrą į atnaujinamų objektų sąrašą. Tačiau būta netikslumų, trūko kai kurių dokumentų.

„Paprašėme patikslinti. Patikslintą paraišką pateikė Klaipėdos jūrininkų ligoninės vadovas J.Sąlyga, tačiau mes negalėjome jos priimti, nes paraišką gali pateikti tik SAM. Grąžinome, o jie tyli iki šiol“, - stebisi J.Budrevičius.

SAM atstovai šią savaitę VL patikino, kad ruošiami dokumentai buvusį Centrą perduoti AB „Turto bankas“. Tik tiek. Be kita ko, atsiųstame rašte priduriama, kad pastato rekonstruoti nenumatoma, nes tam reikėtų daug lėšų. Taigi SAM iš esmės lyg ir palieka laisvą pasirinkimą naujiesiems investuotojams - savo galva Centro teritorijoje statyti, kas patiks. O gal ne?

Pagal SAM planą buvo numatyta Centrą restruktūrizuoti. Tačiau kol kas šiuo žodžiu galima pavadinti tik jo veiklos sustabdymą. Pastatas šiek tiek saugomas, tačiau per pusmetį jau išdaužta nemažai langų, mūras keliose vietose pradėtas ardyti, o pastato viduje jau neliko metalo – išplėšti radiatoriai, daug vamzdžių. Buvęs gydomojo purvo tiekėjas Algis VL sakė, kad metalas iš pastato išnyko jau pirmaisiais mėnesiais. Negaila. Blogiau yra su mineralinio vandens gręžiniais.

Gręžiniai ministerijai nebepriklauso

Kalbinamas VL J.Sąlyga tikriausiai dar nežinojo mineralinio vandens gręžinių likimo. Gydytojas tik paminėjo, kad pastaruoju metu ligoninė jais nesinaudojo dėl didelių eksploatavimo išlaidų. O štai SAM mums patvirtino, kad mineralinio vandens gręžiniai ir siurblinės Sveikatos apsaugos ministerijai nepriklauso ir nesiruošiama dėl to jaudintis.

Priminsime, kad iš viso yra šeši mineralinio vandens gręžiniai. Valstybinės įmonės „Baltijos“ poilsio namų direktoriaus pavaduotojas, buvęs Palangos meras ir medikas Remigijus Kirstukas VL pirmiausia juos ir paminėjo kaip didelę vertybę ir svarbą Palangos miestui. „Generaliniame plane ir baigiamame derinti bendrajame Palangos plane šioje teritorijoje numatyta vieta visuomeninės paskirties gydykloms“, - tikina R.Kirstukas.

Pasak R.Kirstuko, būtent dėl mineralinio vandens vonių ir gydomojo purvo kurortas turi teisę vadintis tokiu vardu. Taip yra Druskininkuose, Birštone, Anykščiuose. O Palangoje? Be kita ko, gal kai kurie VL skaitytojai dar prisimena Palangoje išgauto mineralinio vandens „Ramigė“ skonį? Anot R.Kirstuko, šis vanduo panašus į „Tichę“ ir vertėtų pagalvoti apie jo gamybos atnaujinimą. Pavėluota. Anksčiau reikėjo galvoti. „Palangos savivaldybė siekė, kad Centro vietoje neatsirastų kokios nors kitos paskirties objekto“, - tarsi nujausdamas artėjančias permainas sako buvęs Palangos meras R.Kirstukas.

Kitokia ateitis ir realybė

J.Sąlyga svajoja, kad šio Centro teritorijoje iškiltų naujas, modernus Palangos ligoninės pastatas. Šiuo metu Palangos ligoninė yra už miesto ribų, važiuojant Šventosios link.

Tačiau dabartinė valdžia apie valstybės piliečių sveikatos vargus nenori net girdėti. Klaipėdos jūrininkų ligoninės vyriausiojo gydytojo nuomonė, regis, nei SAM, nei Palangos savivaldybei nerūpi.

Kaip bus iš tikrųjų? Kol kas niekas negali to pasakyti. Pikti liežuviai plaka, kad Centras specialiai apleistas ir jau 2005-aisiais buvo planuota jį ne atnaujinti, o nustekenus privatizuoti. Atrodo, taip ir atsitiko.

Nugyventą ne tik morališkai, bet ir apleistą pastatą dėl lėšų stokos atgaivinti jau neapsimokės ir tada beliks skelbti likučių privatizavimą. O norinčiųjų įsigyti šį pastatą, kaip jau rašėme, netrūksta. Patogi vieta.

VL žiniomis, UAB „Verslavita“, įgaliota UAB „Minera“, šalia Centro įrengtus mineralinio vandens gręžinius, gamybos pastatą ir iki 2097 m. išnuomotą 2,6 ha žemės sklypą parduoda už 7 mln. Lt. Pamanysite, jog keliami kokie nors reikalavimai?

Tikrai ne. Atvirkščiai, raginama pirkti ir užsiimti, kuo širdis geidžia, - statyti prabangius viešbučius, baseinus, gyvenamuosius namus. Dar užsimenama, kad ateityje į naujųjų savininkų rankas gali patekti ir pats Centras, nes be mineralinio vandens gręžinių toks Centras praranda savo, kaip gydyklos, vertę.

Dabartinis Palangos meras V.Stalmokas VL tikino, kad su šio sklypo verslininkais dėl gręžinių naudojimo bus nesunku susitarti, tačiau jokių argumentų meras nepateikia. Kita vertus, jis nelabai ir akcentuoja būsimą gydomąją naujų investicijų paskirtį.

„Valstiečių laikraštis“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sostinės „Lelijos“ pastatus už 50 mln. eurų prikels naujam gyvenimui: dirbs 4,5 tūkst. žmonių (91)

Vilniaus Naujamiestyje, Panerių gatvėje, planuojama senus industrinius pastatus, kuriuose šiuo metu...

Biurai taip ir nebeužsipildė: ar greitai kabinsime spynas ant durų? (40)

Pandemija, giežtas karantinas išvijo darbuotojus iš nuomojamų biurų į namus, kur jie dirbo...

Pradėtos 45 mln. eurų vertės biurų pastato „Flow“ Vilniuje statybos (7)

Ketvirtadienį Vilniuje oficialiai pradėtos nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „ Eika “ 45...

Šalia magistralinių kelių sankirtos Kauno rajone iškils šiuolaikinis elektroninės prekybos miestelis (11)

Nekilnojamojo turto projektus įgyvendinanti „ SBA Urban“ Biruliškėse, prie itin judrių...

Per 5 metus sostinėje butai pabrango beveik pusantro karto: išskyrė mikrorajonus, kur kaina didžiausia (59)

Per pastaruosius penkerius metus Vilniaus mieste augo ne tik pastatytų ir parduotų butų skaičius,...

Top naujienos

Kalbino Daiva Žeimytė-Bilienė, parengė Laura Tarandaitė | D+

Bilotaitė: Lukašenkos režimas yra baudžiamas, todėl jis ieško būdų mums atkeršyti (1)

Informaciją, jog dalis iš Baltarusijos atvykusių migrantų priklauso vienai ar kitai teroristinei...

Testosterono sumažėjimas lemia prostatos ligas: gydytojas apibūdino tipinį pacientą, kuriam šio hormono trūksta

Vienas svarbiausių tyrimų vyrui, pasak gydytojo urologo – seksologo Tito Simaškos , turėtų...

Kone per naktį – stebinantys pokyčiai dėl COVID-19: galvas suka net japonų mokslininkai (110)

Kone per naktį Japonija tapo stebinančia ir kone stebuklinga koronaviruso sėkmės istorija. Nuo...

Skubėjusi į autobusą pensininkė nesitikėjo tokios kelionės baigties: po apsilankymo pas kontrolierius teks gydytis žaizdas (64)

Pensininkei pasivažinėjimas Vilniaus viešuoju transportu baigėsi rimta trauma. Jos teigimu, buvo...

Rusijos pareigūnai dėl galimo sienos pažeidimo sulaikė Klaipėdos rajono merą Markauską skelbiamos visų sulaikytųjų tapatybės (192)

Rusijos pareigūnai sekmadienį Kuršių mariose sulaikė tris Lietuvos piliečius, patvirtino...

Rimvydas Valatka. Prezervatyvas Prezidentui (326)

Iš XXI a. Dainavos šalies senų žmonių padavimų: prie Nausėdos Lietuva buvusi tokia pavojinga...

Dėl Estijos sprendimo – sąmyšis Rusijoje: prabilo net apie badą Kaliningrade (281)

Tai, ko jau seniai buvo galima tikėtis, pamažu pildosi. Estija paskelbė apie naujos kartos...

Roma Macijauskaitė | D+

Ričardas Jarmalavičius: suprasti ir pateisinti yra du skirtingi dalykai

Pokalbis su garsiu komunikacijos specialistu Ričardu Jarmalavičiumi , lyderiaujančios Lietuvos...

Porelės pasivažinėjimas Vilniuje: automobilis vartydamasis nulėkė šlaitu (16)

Sekmadienį Vilniuje įvykusi avarija tik per stebuklą baigėsi be tragiškų pasekmių: nukentėjo...