aA
Investuotojus į nekilnojamąjį turtą 2020 metai gali pasitikti didesniais mokesčiais. Prezidentūra nori kilstelėti jiems taikomą gyventojų pajamų mokesčio tarifą, o Finansų ministerija – su vienu verslo liudijimu leisti nuomoti tik vieną objektą.
Butų nuomotojus spaudžia dviem frontais: teks iš naujo skaičiuoti, kas apsimoka labiau
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Būsto nuomos pajamas gaunantys gyventojai šiandien turi du pasirinkimus: mokėti kintamą GPM priklausomai nuo pajamų arba įsigyti verslo liudijimą. Sprendimas paprastai priklauso nuo gaunamų pajamų dydžio.

Pavyzdžiui, 2019 metais įmoka už verslo liudijimą nuomojant gyvenamosios paskirties patalpas Vilniaus mieste sudaro 684 eurus. Todėl jį įsigyti apsimoka tada, kai mėnesinės nuomos pajamos yra didesnės nei 380 eurų. Kitu atveju labiau apsimoka sumokėti GPM.

Įsigaliojus siūlomiems pakeitimams, lygtis keistųsi.

Adekvatesnis apmokestinimas


Finansų ministerijos parengtame Vyriausybės nutarimo projekto lydraštyje nurodoma, kad pokyčiai reikalingi siekiant adekvatesnio pajamų apmokestinimo lygio, kai vieną gyvenamosios paskirties patalpų nuomos veiklos verslo liudijimą įsigiję gyventojai nuomoja nemažą skaičių gyvenamųjų patalpų.

„Nustatomas ribojimas, kad atskiras fiksuoto dydžio pajamų mokestis įsigijus verslo liudijimą gyvenamosios paskirties patalpoms nuomoti mokamas už kiekvieną gyvenamosios paskirties objektą, įregistruotą (registruotiną) Nekilnojamojo turto registre, t. y., pavyzdžiui, nuomojant du nekilnojamojo turto objektus, reikės įsigyti du verslo liudijimus“, – rašoma dokumente.

Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, 2018 metais gyvenamosios paskirties patalpų nuoma su verslo liudijimu vertėsi 8 632 asmenys, bendrai gavę 85,5 mln. eurų pajamų.

Pensininkų skurdas


Pajamų iš NT nuomos (išskyrus verslo liudijimus) 2018 metais gavo 61 930 asmenų. Bendra suma – 173 mln. eurų.

Butų nuomotojus spaudžia dviem frontais: teks iš naujo skaičiuoti, kas apsimoka labiau
© Valstybinė mokesčių inspekcija

Šiuo metu apmokestinamosioms pajamoms iš individualios veiklos, siekiančioms per metus 35 tūkst. eurų ir daugiau, efektyvusis GPM tarifas sudaro 15 proc., mažesnėms apmokestinamosioms pajamoms taikomas mažesnis efektyvusis GPM tarifas (nuo 5 iki 15 proc.).

Prezidentas Gitanas Nausėda pasiūlė su darbo santykiais nesusijusias pajamas (iš turto pardavimo, iš turto nuomos, autorinių atlyginimų ne iš darbdavio, honorarų, azartinių lošimų laimėjimų, dovanų, prizų ne iš darbdavio) apmokestinti 20 proc. tarifu.

Butų nuomotojus spaudžia dviem frontais: teks iš naujo skaičiuoti, kas apsimoka labiau
© Prezidentūra
Butų nuomotojus spaudžia dviem frontais: teks iš naujo skaičiuoti, kas apsimoka labiau
© Prezidetūra

Prezidentūros parengto įstatymo projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad, įgyvendinus pokyčius, Valstybės ir savivaldybių biudžetai 2020 metais gaus 28 mln. eurų papildomų pajamų (dėl dividendų ir kapitalo prieaugio pajamų mokesčių), 2021 metais – 40 mln. eurų (dėl kapitalo prieaugio ir aukštų pajamų pakeitus individualios veiklos mokesčių tvarką).

„Siūloma sumažinti nepagrįstus atotrūkius tarp skirtingų gyventojo pajamų rūšių apmokestinimo ir padidinti valstybės biudžeto pajamas, reikalingas senyvo amžiaus žmonių skurdui sumažinti (sparčiau, nei numatyta, didinant bazinę pensiją).

Prognozuojama, kad siūlomi mokesčių pakeitimai sumažins paskatas aukštesnes pajamas uždirbantiesiems selektyviai rinktis pajamų išmokėjimo formą siekiant minimizuoti mokesčius dėl šiuo metu egzistuojančių pajamų mokesčių tarifų atotrūkių.

Siūlomi pakeitimai padidins valstybės biudžeto pajamas, kurias siūloma skirti spartesniam ir ekonomiškai pagrįstam bazinės pensijos didinimo procesui įgyvendinti, siekiant sumažinti senyvo amžiaus žmonių skurdą (pensininkai, pasiekę skurdo rizikos lygį, – 41,7 proc.)“, – rašoma dokumente.

Seimas spalio 17 dieną po pateikimo pritarė šiems pasiūlymams, tačiau jie dar nėra priimti.

Nuguls smulkiesiems


Prezidento pasiūlymams nepritaria konservatorius Mykolas Majauskas, užregistravęs pakeitimą, kuris grąžintų šiuo metu galiojančią tvarką.

VMI duomenis išanalizavęs Seimo narys DELFI sakė, kad kintamą GPM tarifą proporcingai nuo gautos pajamų sumos dažniausiai renkasi mažesnes pajamas gaunantieji.

„Pagal verslo liudijimą mokesčiai fiksuoti metų pradžioje neatsižvelgiant į pajamų dydį, todėl dažniausiai renkasi didesni žaidėjai“, – dėstė jis.

M. Majauskas teigė, kad Prezidentūros siūlomas mokestis nuguls ant mažiausias pajamas deklaruojančių asmenų.

„90 proc. deklaravusiųjų gauna iki 420 eurų nuomos per mėnesį. Toks sprendimas taip pat gali paskatinti šešėlį, kuris yra suprantamai didesnis tarp nuomojančių mažesnį turtą ir trumpesnį laikotarpį“, – sakė jis.

Patrauklumas mažės, bet palaiko


Registrų centro duomenimis, per devynis 2019 metų mėnesius Lietuvoje parduota 4,4 tūkst. investicinių butų, tai yra 21 proc. daugiau nei tuo pat metu pernai. Daugiausia tokių butų Vilniuje – 1 192, Kaune – 780, Klaipėdoje – 378.

Ar mokestiniai pasiūlymai gali numalšinti gyventojų ūpą investuoti į NT? Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas Vytautas Plunksnis sakė, kad taip.

„Bet koks mokesčių didinimas mažina investicijų patrauklumą. Akivaizdu, kad siūlomi pakeitimai turėtų neigiamos įtakos rinkai.

Tačiau iš esmės pritariu, kad būtų keičiama verslo liudijimų tvarka. Yra nemažai situacijų, kai žmogus išsiperka vieną verslo liudijimą, o turi ne vieną butą. Tai nėra tas atvejis, kai valstybė negali susirinkti pajamų mokesčio“, – DELFI sakė jis.

Vytautas Plunksnis
Vytautas Plunksnis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tačiau V. Plunksnis abejojo dėl didesnio GPM tarifo.

„Palaikyčiau poziciją, kad nuoma nelabai skiriasi nuo kitų veiklų. Tai nėra kirpykla ar dar kas nors, kur pajamas lengva slėpti. Palaikyčiau: gavai pajamas, turi mokėti GPM, o tarifo klausimas – kita diskusija.

Dabar vykdantis plačią veiklą mokėjo santykinai mažą tarifą, o bendrai – kapitalo pajamų didinimas... Sakyčiau, reikia judėti tuo keliu, kad būtų mažinama veiklos formų ir išimčių, o ne tarifai didinami“, – sakė jis.

Pašnekovas teigė, kad būsto nuomotojai netruks pasiskaičiuoti, kokia veiklos forma – individuali veikla ar verslo liudijimas – 2020 metais jiems apsimokės labiau.

DELFI skaičiavimu, jei abu mokestiniai pasiūlymai įsigaliotų, o Vilniaus miesto savivaldybė nekeistų verslo liudijimo kainos, jį įsigyti apsimokėtų gaunant didesnes nei 285 eurų mėnesines pajamas iš vieno buto.

V. Plunksnis dar svarstė, kad dėl pokyčių gyventojai greičiausiai nepabėgtų į šešėlinę ekonomiką.

„Jei žmogus turi 5 butus, tai akivaizdu, kad visuose juose negyvena. Valstybė turi visus duomenis. Taip, įmanoma, kad dalis nueis į „šešėlį“, bet ne „raketų mokslas“ tai sukontroliuoti“, – sakė jis.

Registrų centro duomenimis, po 5 butus Lietuvoje turi 1 218 namų ūkių, 4 butus – 3 939, 3 butus – 23 419, 2 butus – 134 951, 1 butą – 820 858 namų ūkiai.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(50 žmonių įvertino)
3.2200

Už buvusią gydyklą Palangos centre pasiūlyta pusė milijono eurų (1)

Už buvusį gydyklos pastatą ir sklypo dalį Palangos centre, šalia miesto centrinės aikštės ir...

Apklausa: Baltijos šalių gyventojai norėtų gyventi šalia sostinės arba nuošaliame kaime (1)

„ Luminor “ banko užsakyta Baltijos šalių didžiųjų miestų gyventojų apklausa parodė, kad...

Turto bankas pastatų modernizavimui skirs 53,4 mln. eurų (2)

Valstybės turtą valdantis ir jo priežiūrą užtikrinantis Turto bankas paskelbė...

„East Capital Group“ pardavė „GoSpa“ viešbutį Saremos saloje

Nepriklausoma turto valdymo grupė „ East Capital Group“, veikianti ir Lietuvoje , už...

„Hanner“ statys daugiabučius šalia Vilniaus geležinkelio stoties (7)

Nekilnojamojo turto ( NT ) plėtros bendrovė „ Hanner “ į gyvenamųjų namų kvartalą šalia...

Top naujienos

Policiją sudomino tiesioginės transliacijos feisbuke: įkliuvo drabužius „gyvai“ demonstravusi pardavėja (16)

Socialiniame tinkle „ Facebook “ tiesiogines transliacijas rengusi ir jų metu įvairius...

Perspėja į Tailandą plūstančius lietuvius: nemokamos pramogos čia gali kainuoti labai brangiai (5)

Jeigu reklamoje sakoma, kad paslauga nemokama – dešimt kartų patikrinkite pasiūlymą, nes...

PSO atstovė atsakė, kas padėtų užbaigti pandemiją: antraip negalėsime sakyti, kad virusą įveikėme

Ar gali būti, jog šiais metais gali baigtis pandemija? Kaip Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)...

D+Julija Leimonė

Legendinės Vilniaus aludės lankytojas Ugnius – apie ypatingą aludės aurą, skaniausius patiekalus ir lankytojus, tarp kurių nebuvo padugnių

Sovietmečiu Vilniuje gyvenusieji galėtų suskaičiuoti ne vieną šaunią vietelę, į kurią...

D+Jinshan Hong

Saugumo jausmas dingo: 7,5 mln. gyventojų pasiekė kritinį COVID-19 tašką kai kurių naujų taisyklių logika neaiški

Honkongas pasiekė kritinį COVID-19 tašką. Kadaise gyvybingi vartai į Kiniją paaukojo savo,...

Požymiai, ar galite save priskirti save prie viduriniosios klasės: pajamos – tik vienas jų (111)

Pastaruoju metu vis dažniau pranešama apie tai, kad šalyje auga milijonierių skaičius. Šluojami...

Moteris saugojo savo vestuvinę suknelę būsimoms kartoms, tačiau po keliolikos metų atidarius dėžę beliko apsipilti ašaromis

Didžiojoje Britanijoje viena dviejų vaikų mama apsipylė ašaromis, kai pamatė, kad jos balta...

Platų meno lauką įvaldęs Petras Rakštikas: viskas padėta ant žemės – reikia tik pasilenkti ir pasiimti

Petras Rakštikas – poetas, prozininkas, tapytojas , grafikas, skulptorius... Paklaustas, ar vienam...