„2018 m. mūsų įmonei atnešė rekordinius rezultatus. Per paskutinius devynis mėnesius, žvelgiant į sudarytų sandorių skaičių, pasiektos rekordinės aukštumos, ypač Vilniuje“, – komentuoja bendrovės „Capital Realty“ frančizės vystymo vadovė Džiuginta Daujotaitė.

Jos duomenimis, rekordinės apyvartos nuo įmonės sukūrimo buvo pasiektos 2018 m. gruodžio mėnesį ir siekė šiek tiek virš 1 000 000 eurų. Iš tarpininkavimo paslaugų gautos pajamos sudarė 832 808 eurų ir 173 000 eurų – iš papildomų paslaugų.

„Praėjusiais metais bendra sandorių suma siekė 256 mln. eurų. Šie skaičiai byloja, kad NT tarpininkavimo rinka vis labiau įgauna pagreitį ir, rodos, nežada sustoti“, – įsitikinusi „Capital“ kompanijos atstovė. Atsižvelgdama į šių metų NT rinkos prognozes, D. Daujotaitė išskiria penkias ryškiausias tendencijas.

1. NT išliks patrauklia investicija

„Šįmet galime pajusti šiek tiek kylančias NT kainas, tačiau tai greičiau bus susiję su komunalinių paslaugų pabrangimu bei palūkanų kitimu“, – pastebi D. Daujotaitė ir priduria, kad šalyje yra vykdoma saugaus skolinimo politika, vertinamos rizikos, o kalbos apie rinkos perkaitimą, patirtą 2008 m., neturi rimto pagrindimo.

„Gyventojai išlieka optimistiški. Jų pajamos auga, palūkanos išlieka pakankamai žemos, dėl to būsto įperkamumas išlieka geras. Nepaisant šiek tiek lėtėjančios ekonomikos, NT rinka turėtų išlikti gana aktyvi, – teigia „Capital Realty“ frančizės vystymo vadovė. – Augančios ekonomikos fone NT kaip investicija išlieka gana paklausia preke.“

Džiuginta Daujotaitė
2. Augančios palūkanos didins konkurenciją tarp NT pardavėjų

Sausio pradžioje Lietuvos banko paskelbtais duomenimis, vidutinės naujai išduodamų būsto paskolų palūkanos 2018 lapkritį šalyje pasiekė 2,30 proc. Tai – 0,26 proc. punkto daugiau, nei buvo atitinkamu metu 2017. Tokius aukštus rodiklius daugiausia lėmė pačių gyventojų didėjanti perkamoji galia bei turto įperkamumas.

„Palūkanos būstui įsigyti 2018 metų pradžioje buvo itin palankios. Metų pabaigoje jos kito, truputį kilo. Tai susiję su Lietuvos centrinio banko priimtais sprendimais bei sumažėjusios konkurencijos tarp bankų“, – teigia D. Daujotaitė.

NT ekspertės pastebėjimu, palūkanų augimas šiais metais gali didinti konkurenciją tarp NT pardavėjų potencialaus pirkėjo paieškų bei sandorių skaičių tarpininkavimo srityje. „Vis daugiau besidominčiųjų NT rinka supranta, kad nekilnojamojo turto tarpininkas reikalingas ne tik tam, kad įdėtų skelbimus. Nenuostabu, kad vidutinės šios srities profesionalo pajamos praėjusiais metais siekė 2067 eurų per mėnesį“, – priduria ji.

3. Toliau augs prabangaus turto pardavimų dalis

2018 m. prabangaus turto, t. y. būsto, kurio 1 kv. m. kainuoja virš 3 tūkst. eurų, sandorių skaičius buvo gerokai didesnis nei ankstesniais metais. „Tokių sandorių Vilniaus mieste 2017 metų pirmą pusmetį buvo 54, o 2018 – 99. Taigi, metinis augimas – beveik 100 proc.“, – komentuoja „Capital“ atstovė.

D. Daujotaitės teigimu, šio segmento pirkėjas domisi būstu, įsikūrusiu centrinėse miesto dalyse: „Perkantys prabangų turtą vertina ne tik būsto lokaciją, bet ir vaizdą pro langą. Šiam segmentui patraukliausi išlieka Vilniaus, Žvėryno, Šnipiškių, senamiesčio ir Užupio rajonai. Kauniečiai mielai renkasi būstą dalyje Žaliakalnio, centre.“

NT ekspertų duomenimis, prognozuojama, kad prabangaus turto pardavimų dalis 2019 metais gali sudaryti apie 30 proc. visų pirminės rinkos pardavimų.

4. Sąlygas diktuos jaunas pirkėjas

Rinkos paklausą pastaruosius metus formuoja jaunas pirkėjas, kuris nebebijo keisti gyvenamosios vietos, neturi tokio stipraus prisirišimo prie būsto.

„Lietuvos, ypač didžiųjų miestų gyventojai, įsigydami NT, nebeplanuoja gyvenimo jame dešimtimis metų į priekį. Jaunos šeimos ieško mažesnio ploto butų ir jį į didesnius keičia tik iškilus poreikiui.

Taip pat pastebime, kad pirkėjas nori išlikti laisvas, nes to reikalauja jo gyvenimo būdas. Šiandien žmogus dirba Vilniuje, po mėnesio gal nusimato komandiruotė į Londoną, vėliau – dar kitur. Gyventojai tampa mobilūs ir nebenori prisirišti prie gyvenamosios vietos.

Šiuo atveju išlieka labai patrauklus nuomojamo būsto segmentas. Jis buvo gana aktyvus didžiuosiuose miestuose šiais metais, panašių tendencijų tikimės ir šiais metais“, – pastebi NT ekspertė.

5. Skatina telkti NT paslaugas vienose rankose

D. Daujotaitės pastebėjimu, vis didesnį pagreitį tarpininkavimo rinkoje įgauna paslaugų optimizacija.

„Jaunoji karta, kuri šiandien atlieka vis daugiau NT sandorių, neturi laiko dokumentų tvarkymui. Tokie klientai ieško profesionalų, galinčių koordinuoti visus reikalus, susijusius su NT, vienoje vietoje. Tai skatina ir mus ieškoti sprendimų, leidžiančių veikti optimizuotai“, – teigia „Capital Realty“ frančizės vystymo vadovė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (12)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės