aA
Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui palaiminus įstatymą, kuriuo užsienio kapitalo dalis Rusijos žiniasklaidos priemonėse apribojama iki 20 proc., net ir kelių likusių režimą kritikuoti drįstančių leidinių ateitis tapo labai miglota. Tačiau nepaisant didžiulio spaudimo, nedidelė dalis šalies žurnalistų rankų nenuleidžia.
V. Putinas beveik „apakino“ Rusiją
© RIA/Scanpix

Užsienio kapitalui vietos žiniasklaidoje apynasrį užmaunantis įstatymas buvo priimtas nepaprastai greitai. Pirmasis svarstymas parlamente įvyko rugsėjo 24 dieną, o po kelių dienų Valstybės Dūma jį jau priėmė absoliučia dauguma (430 nariai buvo už, 2 – prieš). Tada V. Putinui beliko įstatymą formaliai pasirašyti.

Žurnalo „The New Times“ vyriausioji redaktorė Jevgenija Albac radijui „Echo Moskvy“ dar dieną prieš pirmąjį svarstymą Dūmoje sakė, kad įstatymas iš esmės yra nukreiptas prieš kelis likusius valdžios kritikus.

„Šis įstatymas visų pirma skirtas geriausiam šalies laikraščiui „Vedomosti“ ir žurnalui „Forbes“. Tai tragiška, nes būtent tai, kad „Financial Times“ ir „Wall Street Journal“ yra „Vedomosti“ bendrasavininkai, leidžia jam būti nepriklausomu. Leidžia laisvai plaukioti didžiojo verslo vandenyne. Taip pat – nepriklausyti nuo kokios nors interesų grupės, nemylėti Usmanovo ar Kovalčiukų (Rusijos oligarchai – LRT.lt), ar dar ko nors, bet vienodai visus vertinti ir svarbiausia – pranešti naujienas, sprendimus priimant būtent pagal tai, kas yra naujienos, o ne kas paglostys ar nepaglostys“, – kalbėjo J. Albac.

Spalio viduryje tai patvirtino ir keli „Bloomberg“ šaltiniai, teigę, jog Kremlius yra nusitaikęs į „Vedomosti“, o jo akcijas norėtų perimti „Gazprom-Media“ arba V. Putino bendražygiui Jurijui Kovalčiukui artimos bendrovės. Tiesa, „Gazprom-Media“ generalinis direktorius Michailas Lesinas tą pačią dieną interviu televizijai „Dožd“ teigė, jog „Vedomosti“ jo nedomina.

Kol kas „Vedomosti“ akcijas į tris lygias dalis yra pasidalinę „Financial Times“, „Wall Street Journal“ ir viena didžiausių žiniasklaidos bendrovių Europoje „Sanoma“.

J. Albac „Echo Moskvy“ sakė, kad naujasis įstatymas labiausiai paveiks Rusijoje veikiančius „Sanoma Independent Media“ leidybos namus. Taigi turės įtakos net ir su politika ar verslu niekaip nesusijusiems žurnalams, pavyzdžiui, „Cosmopolitan“, „Women`s Health“, „National Geographic“ ir kitiems.

Rado, kaip prikibti

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius pritarė, kad naujuoju įstatymu siekiama užtildyti kelis likusius valdžiai nelojalius leidinius.

„Kadangi neišėjo prikibti dėl nesantaikos kurstymo, kaip prie kitų, tai buvo panaudotas toks kabliukas – žiniasklaida turi priklausyti tik rusams. Taip siekiama panaikinti bet kokią grėsmę V. Putino autoritetui“, – sakė D. Radzevičius.

Jo manymu, tokie žurnalai, kaip „Cosmopolitan“, gali ir išvengti  „Vedomosti“ likimo. „Jiems turbūt pritaikys išimtis. Dabar tikslas yra užspausti, o po to žiūrės – galbūt atleis varžtelius“, – sakė pašnekovas.

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto docentas Mantas Martišius priminė, kad užsieniečių varymas iš vietos žiniasklaidos prasidėjo dar 2001 metais. Tada nuspręsta, jog užsienio kapitalui gali priklausyti tik iki 50 proc. radijo ar televizijos žiniasklaidos priemonių akcijų.

„Sakyta, kad užsienio kanalai užkrės rusų protus. Šiandien matome to pratęsimą – esą kai kurie laikraščiai ir žurnalai gali padaryti tą patį. Net ir per svarstymus Dūmoje galima buvo išgirsti, kad taip kovojama su JAV sąmokslu ir t.t.“, – pasakojo propagandos ekspertas.

Bendrą Rusijos žiniasklaidos situaciją M. Martišius apibūdino kaip labai blogą – viską valdo tiesiogiai Kremlius arba jam lojalūs žmonės, nėra jokios nuomonių įvairovės.

Ypač prastai Rusija atrodo ir tarptautinės organizacijos „Reporteriai be sienų“ skelbiamame žiniasklaidos laisvės indekse – užimą 148 vietą tarp 180 šalių.

Profesionalai nepasiduoda

Pirmadienį pradėjo veikti naujas buvusios lenta.ru vyriausiosios redaktorės Galinos Timčenko projektas – interneto svetainė meduza.io. „Mes pasisakome už informacijos skleidimo laisvę. Mes nepaisome pareigūnų ir stambaus verslo interesų, smerkiame propagandą ir „džinsą“ (nupirktus straipsnius), o faktais paremtą žurnalistiką keliame aukščiau nuomonėmis grįstos žurnalistikos. Mes rašome tik apie tai, kas iš tiesų svarbu“, – rašoma projekto tinklalapyje.

G. Timčenko šių metų kovą buvo atleista iš lenta.ru, tačiau šiuo sprendimu pasipiktinę kartu su ja portalą paliko beveik 70 ten dirbusių žurnalistų. Apie 20 jų dabar dirba meduza.io projekte, kurio redakcija yra Latvijoje.

Kadangi meduza.io auditorija yra rusai, bene didžiausiu iššūkiu jo komandai gali būti šios svetainės Rusijoje užblokavimas.

Nuo šių metų pradžios Rusijos žiniasklaidos prižiūrėtojai jau uždarė daugiau nei 600 svetainių, kaltindami jas ekstremizmu. Tai padaryti leido 2014 metų pradžioje įsigaliojęs įstatymas, kuriuo remiantis „Roskomnadzor“ interneto adresą užblokuoti gali net ir be teismo leidimo.

Siekdami išvengti šios grėsmės meduza.io koncentruojasi į programėles išmaniesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams. Jos garantuotų svetainės turinio pasiekiamumą net ir interneto tiekėjams ją užblokavus.

Panašu, kad tokios priemonės tikrai nėra perteklinės. Vos antrą meduza.io darbo dieną svetainė buvo užblokuota Kazachstane, pranešė jo darbuotojai socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje.

D. Radzevičius vertindamas meduza.io ateitį sakė, kad jame dirba labai kūrybiški ir profesionalūs žmonės, kurie visada ras būdų, kaip daryti tai, ką moka geriausiai.

„Jei ne jie, tai atsirastų kiti. Tokia yra žurnalistų darbo specifika, ir tokie žmonės įeina į istoriją, o ne tie, kas juos bando sunaikinti“, – kalbėjo Žurnalistų sąjungos pirmininkas.

Tačiau M. Martišius nebuvo toks optimistiškas ir pažymėjo, kad jiems bus labai sudėtinga dirbti iš užsienio. Jo manymu, korespondentams Maskvoje taip pat gali kilti problemų, nes jie turi gauti atlyginimą, o kas nors pradės klausinėti, iš kur jis, spausti.

„Linkiu jiems sėkmės ir norėčiau, kad Rusijoje situacija išsispręstų, padaugėtų laisvės, bet kaip rodo praėjusių metų patirtis, tai mažai tikėtina. V. Putinui šiandien 62-eji, Rusiją jis dar gali valdyti 20 metų“, – sakė M. Martišius.

Šiuo metu meduza.io vadovaujasi šūkiu „Nieko asmeniško. Tik faktai“.

www.lrt.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Naujas LRT įstatymas: valdysena nepakeista, įsteigta etikos kontrolieriaus pareigybė (9)

Seimas ketvirtadienį priėmė naują Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo...

Dėl koronaviruso pandemijos smarkiai pablogėjo žurnalistų darbo sąlygos visame pasaulyje (13)

Dėl koronaviruso pandemijos visame pasaulyje suprastėjo naujienų reporterių darbo sąlygos,...

„Facebook“ intensyvina kovą su klaidinama informacija apie COVID-19 (3)

Socialinis tinklas „Facebook“ ketvirtadienį paskelbė, kad daugelis vartotojų matys...

Latvija televizijos PBK savininkės reikalauja užtikrinti būtiną latviškų naujienų paketą

Latvijos nacionalinė elektroninių žiniasklaidos priemonių taryba (NEPLP) pareikalavo Baltijos...

Geopolitinių naujienų gigantas „Foreign policy“ – nuo šiol „Delfi Plius“ (10)

Nuo šiol „Delfi Plius“ rasite ne tik „Bloomberg“, „The Economist“ ir „Harvard Business...

Top naujienos

Paskelbus rekordinį užsikrėtimų skaičių prabilo Skvernelis: ant stalo gula pasiūlymai griežtinti karantiną (724)

Premjeras Saulius Skvernelis šeštadienį savo Feisbuko paskyroje įvertino koronaviruso plitimą...

JAV renkasi: kaip Trumpui pavyko užvaldyti ir pakeisti Respublikonų partiją ir ar pavyks pakartoti 2016 magiją? (26)

17 kandidatų dalijasi viena scena ir bando suspėti įsiterpti, kažką pasakyti ir kaip nors...

Renginį vesti turėjusiam Rolandui Mackevičiui teko skubiai izoliuotis, eteryje jį netikėtai pakeitė Jonas Nainys papildyta (46)

Penktadienį (spalio 30 d.) vykusioje „Red Bull SoundClash“ muzikos dvikovoje, kurioje kovėsi...

Koronaviruso stipriausiai siaubiama Europos šalis imasi dar griežtesnių priemonių: gali būti per vėlu simptomų nejaučiančių žmonių nebetestuoja (87)

Niekur kitur Europoje taip nėra pastebimi šiurpūs koronaviruso padariniai, kaip Briuselyje –...

Mirė ilgametis Lietuvos rinktinės futbolininkas Marius Žaliūkas

Šeštadienį Lietuvos futbolo bendruomenę sukrėtė netikėta žinia. Anapilin išėjo ilgametis...

Pirmąkart Seimo nariu išrinkto Valinsko palinkėjimas „suolo draugams“: svarbiausia rasti du svarbius taškus (115)

Į Seimą išrinktas konservatorius Arūnas Valinskas jaunesnysis Seime – ne naujokas, jau...

Lietuviai kapų priežiūrai išleidžia vis daugiau: populiarėja 3D antkapiai, paminklus renkasi ir sau (75)

Paprastai gyventojai renkasi kapų sprendimus, kurie nereikalauja didelės priežiūros, arba...

Santaros klinikose užpildyti visi COVID-19 pacientams gydyti skirti skyriai (146)

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose užpildyti visi COVID-19 pacientams gydyti...

Kodėl kūne atsiranda vėžys? Gydytojas Morozovas viską paaiškino labai paprastai (101)

Vienas mano mylimas kolega onkogenetikas, perfrazavo Orvelo knygą (kurios neskaitė vienas Seimo...

„Bix“ narys Skirmantas Gibavičius anapilin išlydėtas su muzika, prie kapo duobės – jautrus kolegos Samo gestas (5)

Pirmadienį roko gerbėjus pasiekė liūdna žinia – mirė grupės „ Bix “ bosistas...

|Maža didelių žinių kaina