Internete arba mobiliaisiais telefonais neapykantą kitos tautinės ar etninės grupės, rasės, seksualinės orientacijos, tikėjimo ar įsitikinimų žmonėms kurstantys, juos diskriminuoti skatinantys ar kitaip užgauliojantys asmenys gali sėsti į kalėjimą iki dvejų metų.
© Corbis

Ketvirtadienį Seimas nusprendė svarstyti tai numatančias Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas. Jas parengė pernai Seimo valdybos sudaryta darbo grupė, kuriai vadovavo dabar jau buvusi Seimo narė Laima Mogenienė.

„Tikiu, kad šios kadencijos Seime nėra žmonių, kurie serga ksenofobija ar panašiais dalykais“, - pristatydama pataisas vylėsi frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narė Ona Valiukevičiūtė.

Pagal dabar galiojantį kodekso 170 str., tas, kas viešai žodžiu, raštu ar per visuomenės informavimo priemonę tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę arba jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 2 metų.

Darbo grupė pasiūlė šiame straipsnyje paminėti ir internetą, kitas viešai prieinamas informacinių technologijų ar ryšių priemones. Be to, siūloma kriminalizuoti įžeidinėjimus, užgauliojimus, kitus viešus įžeidžiančių pažiūrų reiškimo būdus, taip pat ginti etninių grupių atstovus.

Tame pačiame straipsnyje teigiama, jog tas, kas viešai kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti dėl minėtų motyvų, finansavo ar kitaip materialiai rėmė tokią veiklą, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 3 metų.

Projekte įrašytas ir grasinimas žmonių grupei ar jai priklausančiam žmogui smurtu asmens ar turto atžvilgiu.

„Tvarkiečių“ atstovui Andriui Mazuroniui kilo klausimas, ką reikėtų laikyti įžeidimu. Jis priminė buvusio Vilniaus miesto mero Juozo Imbraso pareiškimus, kuriais jis teigė nepritariantis viešiems homoseksualų renginiams. „Buvęs meras pasakė, jog nenori, kad rengtų eitynes. Jei tie žmonės palaikys įžeidimu, ar tiesa, kad buvusį merą pasodintų dvejiems metams į patalpą, kur saulė matyti tik keturkampyje?“ – domėjosi parlamentaras.

Darbo partijos frakcijos narė Dangutė Mikutienė pareiškė, kad kartais diskriminuojami jaučiasi žmonės, kurie priklauso „tradicinėms“ visuomenės grupėms, pavyzdžiui, gyvena šeimose. „Visokių nominacijų pristeigiama“, - teigė ji, tačiau pataisą palaikė ir kartu pasiūlė viešai skelbti interneto komentatorių, „apie kurių psichinę būklę galima spręsti“, IP adresus.

Tuo metu konservatorius-krikdemas Kęstutis Masiulis pasiūlė uždrausti tyčiotis iš kitų žmonių aprangos ar išvaizdos – tai esą būdinga vaikams ir paaugliams.

Pareigūnai vertina nepakankamai rimtai?

Anot pataisų autorių, Lietuvoje vis dažniau kurstoma prieš kitos tautos, rasės, etninę, netradicinės seksualinės orientacijos, religinę ar kitą žmonių grupę. Taip pat daugėja nusikaltimų, padaromų dėl rasinių, nacionalistinių, antisemitinių, kitų ksenofobinių ar diskriminacinio pobūdžio motyvų.

Didžiausią tokių nusikalstamų veikų dalį esą sudaro šiuolaikinės žiniasklaidos priemonėse padaromi neteisėti veiksmai. Be to, vis dažniau nusikalstama prieš užsienio piliečius ar Lietuvoje gyvenančius kitos rasės, tautybės, etninės kilmės, netradicinės seksualinės orientacijos asmenis.

Tyrimai dėl jų pradedami pagal kitus BK straipsnius, mat 170 str. normos neapima kai kurių akivaizdžiai neapykantą tam tikroms žmonių grupėms kurstančių veiksmų.

Šios nusikalstamos veikos esančios pavojingos ne vien dėl to, kad nukenčia konkretus žmogus. Jos esą pavojingos ir dėl galimų pasekmių visuomenei, dominuojančios lietuvių tautinės grupės ir valstybės tarptautiniam įvaizdžiui.

Jungtinių Tautų Rasinės diskriminacijos panaikinimo komitetas 2006 m. pasiūlė rekomendacijas Lietuvai, kaip geriau įgyvendinti Tarptautinę konvenciją dėl visų formų rasinės diskriminacijos panaikinimo. Europos Tarybos Komisija kovai su rasizmu ir netolerancija ataskaitoje apie Lietuvą 2005 m. nurodė, kad būtina tinkamai įgyvendinti antirasistinius įstatymus, sureguliuoti baudžiamuosius įstatymus, imtis kitų priemonių, įskaitant visuomenės informavimą apie diskriminaciją ir būtinumą su ja kovoti.

Kaip teigiama aiškinamajame rašte, padažnėjusias akivaizdžias ir viešas rasizmo, radikalaus nacionalizmo ar neapykantos homoseksualams apraiškas teisėsaugos pareigūnai neretai nuvertina iki mažareikšmių veikų ar administracinių teisės pažeidimų.

Anot pataisos autorių, dabar galiojančios normos minėtais atvejais dažnai numato tik administracines nuobaudas. Tai sudaro galimybę organizuotoms, radikaliu idėjiniu pagrindu veikiančioms organizacijoms, asmenų grupėms ar atskiriems žmonėms išvengti baudžiamosios atsakomybės.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuviai labiausiai pasitiki radiju ir televizija, mažiausiai – soc. tinklais (60)

Lietuviai labiausiai pasitiki informacija, kurią pamato per televiziją ar išgirsta per radiją,...

Ekonomikos egzamino laikas pratęsiamas iki 18 val. (20)

Nacionalinio ekonomikos egzamino sistemos neatlaikė apkrovos ir prie egzamino tinklalapio pasidarė...

Sukurta ekstremistų propagandą nuo naujienų pranešimų skirianti programinė įranga (4)

Sukurta nauja priemonė, leisianti aptikti internete ekstremistų platinamus vaizdo įrašus. Įrašų...

„S&P Global“ pakėlė Rusijos kredito reitingą į investicinį (3)

Pasaulinė reitingų agentūra „S&P Global“ nusprendė pakelti Rusijos kredito reitingą. Šis...

Vitas Tomkus pardavė 80 proc. „Eltos“ akcijų (16)

Žiniasklaidos grupės „Respublikos leidiniai“ savininkas Vitas Tomkus pardavė 80 proc. naujienų...

Top naujienos

„Kryžiaus žygis“ prieš pigią darbo jėgą lietuviams smogs dvigubai (9)

Briuselyje bręstančios reformos, kuriomis norima pažaboti taip vadinamąjį socialinį dempingą ,...

Rusijos prezidento rinkimuose – Putino triumfas: skelbiama apie rekordinį rezultatą iš Navalno – šokiruojantis liudijimas apie Sobčiak (4291)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas užsitikrino ketvirtąją kadenciją per sekmadienį vykusius...

Parlamentinės krizės požymiai aiškūs, tačiau pirmalaikiai rinkimai nerealūs

Po to, kai Seime pritrūko balsų atimti iš Mindaugo Basčio parlamentaro mandatą, nors...

Pakvipo desperacija: savo baimes iliustravo Aušvico vaizdais (89)

Prieš Stambulo konvenciją kovojantis Laisvos visuomenės institutas (LVI) savo poziciją iliustravo...

Orai: pavasaris neskubės – atkeliaus nedidelė šiluma, paskui ją ir krituliai (5)

Artimiausiu metu naktimis vis kandžiosis šaltukas, o dienomis orai bus truputį šiltesni....

Pusbrolį Ittą Adamsų šeimynėlėje vaidinęs aktorius - apie filmavimo užkulisius: kas slėpėsi po žemę šluojančiais plaukais?

Seksuali raudonplaukė įlinguoja į piceriją ir praktiškai iš karto pastebi veteraną aktorių, XX...

Metė gerą darbą ir nusprendė, kad nuo keturiasdešimties daugiau nedirbs: dabar drąsina kitus (88)

Chrisas Reiningas tikrai nėra tipinis pensininkas. Jis nė iš tolo nepanašus į senyvo amžiaus...

Rimvydas Valatka. 11 biuletenių fotografų, žalvarniais po Seimą besibastančių (597)

Kas tie 11? Kurie, balsuodami dėl Basčio apkaltos, sugadino biuletenius? Pavardės? Negali būti,...

Šaltiniai – apie naują buvusio Rusijos šnipo apnuodijimo versiją: dabar aiškiau, kaip įvykdytas išpuolis (319)

Buvusį dvigubą rusų agentą Jungtinėje Karalystėje (JK) kartu su dukra apnuodijo nervus...

Jankevičius žino, kodėl auga „Lietuvos ryto“ sirgalių gretos: ačiū Vainauskui, kad paliko klubą (18)

„Betsafe-LKL“ akistatą Vilniuje tarp „Lietuvos ryto“ ir Klaipėdos „Neptūno“ stebėjo ir...