aA
Neetiškos televizijos vardą gavusi TV3 televizija pažeidė Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksą (LŽLEK), kai parodė laidas „Akistata“ apie vaiko teisių apsaugos kontrolierę Editą Žiobienę ir tariamą jos „močiutę“. Tai pirmadienį galutine ir neskundžiama nutartimi konstatavo Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT).
Kristupas Krivickas
Kristupas Krivickas
© DELFI / Audrius Solominas

Trijų teisėjų kolegija atmetė televiziją valdančios bendrovės „Tele-3“ skundą dėl žemesnės instancijos teismo sprendimo, kuriuo buvo konstatuota, kad pagrįstai Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija (ŽLEK) pripažino TV3 pažeidus etikos kodekso reikalavimus.

TV3 teismui skundė du etikos sargų sprendimus, kuriais buvo konstatuota, jog rodydama laidas „Akistata“ apie vaiko teisių apsaugos kontrolierę E. Žiobienę bei tariamą jos „žiurkių apgraužtą“ močiutę, televizija pažeidė LŽLEK.

Televizijai atstovaujanti advokatė Rūta Andriulevičiūtė teisme bandė įrodyti, kad televizijai negali būti taikomas LŽLEK – esą komisija nagrinėja profesinės etikos pažeidimus, kuriuos padarė žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ar jų dalyvių paskirti atsakingi asmenys informuodami visuomenę.

„Tai reiškia, kad komisija nėra kompetentinga institucija nagrinėti pažeidimus, kuriuos padarė viešosios informacijos skleidėjai“, – teismui nurodė TV3.

Televizijos advokatė R. Andriulevičiūtė teismui taip pat aiškino, kad už laidas „Akistata“ privalo atsakyti prodiuserio Kristupo Krivicko vadovaujama bendrovė „TV PRO media“ – esą viešosios informacijos rengėjas, o ne skleidėjas yra atsakingas už visuomenės informavimo priemonės turinį.

Teisėjų kolegija su tokia TV3 pozicija kategoriškai nesutiko – televizijos ir laidos „Akistata“ sutartyje yra numatyta, kad prodiuserinė kompanija ir televizija yra įsipareigojusios bendradarbiauti kuriant laidas, tuo pačiu laikytis etikos kodekso reikalavimų. Be to, šioje sutartyje taip pat numatyta, kad TV3 turi teisę netransliuoti laidų, jeigu jos yra sukurtos nesilaikant sutarties sąlygų.

Pasak teismo, TV3 atlieka jos transliuojamos laidos turinio kontrolę ir atitikimą kodekso nuostatų reikalavimams ir yra už juos atsakingas.

„Sistemiškai vertinant Visuomenės informavimo įstatymo nuostatas, darytina išvada, jog Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija turi valdingus įgalinimus ir viešosios informacijos skleidėjų atžvilgiu, t. y. įstatymu jai pavesta vykdyti viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų savitvarkos funkcijas, be to, šių subjektų atžvilgiu ji turi teisę priimti konkrečias teisines pasekmes turinčius administracinius sprendimus dėl profesinės etikos ar kitų pažeidimų“, – LVAT pažymėjo, kad etikos komisijai priklausė nagrinėti, ar viešosios informacijos skleidėjai (platintojai) padarė profesinės etikos pažeidimų.

Teismas taip pat pabrėžė, kad televizijos laida „Akistata“, rodydama reportažą apie tariamą E. Žiobienės „močiutę“ siekė „ne informuoti visuomenę, o tenkinti smalsumą dėl galimų senolės giminystės ryšių su vaiko teisių apsaugos kontroliere“.

TV3 nepalankų sprendimą priėmusi teisėjų kolegija taip pat konstatavo, kad kitoje „Akistatos“ laidoje E. Žiobienė buvo kaltinama dėl 2009 metų įvykių, kai Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga esą nepagristai neatliko tyrimo dėl vieno žuvusio nepilnamečio. Tuo metu šioje tarnyboje E. Žiobienė net nedirbo.

„Laidoje pateikta vienpusiška informacija apie E. Žiobienės, kaip Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos kontrolierės, bei pačios įstaigos darbą, nei jai, nei pačiai Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigai nesuteikta atsakymo teisė“, – teismo teigimu, TV3 privalėjo suteikti atsakymo teisę bei įvertinti savo informacijos šaltinio patikimumą, visapusiškai patikrinti informaciją prieš ją pateikiant viešai.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

ES Bendrasis Teismas paliko galioti „Google“ skirtą 2,4 mlrd. eurų baudą

Europos Sąjungos Bendrasis Teismas trečiadienį atmetė „ Google “ apeliacinį skundą dėl 2,4...

RRT: pranešimų apie žalingą turinį internete padaugėjo 7 proc.

Ryšių reguliavimo tarnyba ( RRT ) trečiąjį ketvirtį „karštąja linija“ gavo 222 pranešimus...

PVM grobstytojams siūloma didinti baudas

Grupė parlamentarų siūlo didinti baudas už vengimą mokėti pridėtinės vertės mokestį ( PVM )...

„Ekspress Group“ ketvirčio pelnas išaugo daugiau nei dvigubai

Atsigavusi reklamos rinka ir mažėjantis pandemijos poveikis gerina Ekspress Grupp “, valdančios...

Prancūzija „Google“ skyrė 1,1 mln. eurų baudą (1)

„ Google Ireland“ ir „Google France“ sutiko sumokėti 1,1 mln. eurų baudą Prancūzijai po...

Top naujienos

Koks bus Rusijos kerštas dėl sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningradą draudimo: galimi keli variantai (1)

Rusija i tulžingai užsipuolus Lietuvą dėl sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningradą...

Paviešintas pokalbis: apie ką likus 4 dienoms iki karo kalbėjosi Putinas ir Macronas (2)

Prancūzijos žurnalistai paviešino Rusijos ir Prancūzijos prezidentų telefoninio pokalbio,...

Karo ekspertai: tai perskaitę paklausite – nejau ukrainiečių generolai ir štabai akli?

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad į...

Karo medikas papasakojo, ko lietuviams gydytojams jau dabar reikia pasimokyti iš ukrainiečių

Lietuvos kariuomenės medicinos tarnybos mokymo skyriaus viršininkas kapitonas Arūnas Žiginskas...

Transliacija / Kasdienybės herojai. Svajonių šalį palikusi lietuvių žurnalistė ir auksinės Palangos kainos

Kodėl lietuvei Mildai Matulaitytei - Feldhausen apkarto gyvenimas svajonių šalyje Šveicarijoje?...

Karas Ukrainoje. Rusija smogė prekybos centrui Kremenčuke, kuriame buvo daugiau nei 1000 žmonių G7 šalys pažadėjo Ukrainai 28 mlrd. eurų finansinę paramą (3)

Per Rusijos smūgius Ukrainos sostinei anksti sekmadienį žuvo vienas ir buvo sužeisti dar šeši...

Nematyta Paryžiaus pusė, kurioje turistai nesilanko: kodėl ten rekomenduojama nevykti?

Ką veikti Paryžiaus centre jau pasakojau, o dabar noriu jus pakviesti ten, kur turistai nesilanko....

Madingiausias šios vasaros manikiūras, kurį galite pasidaryti ir namuose: itin tiks natūralių nagų savininkėms

Pieniškas manikiūras – tendencija, įkvėpta miglos ir rūke skendinčių rytų. Nors jau kurį...

12 metų karinėje tarnyboje praleidęs Giedrius: būdamas Afganistane supratau, kaip ramiai ir gerai mes Lietuvoje gyvename

Kai Lietuva dar tik ruošėsi stoti į NATO Giedrius Skiezgilas buvo bebaigiąs Generolo Jono...

Norintiems nepriekaištingų takelių savo sklype – patarimai, kaip prižiūrėti trinkeles (1)

Nesvarbu, kokias trinkeles turite savo sklype – maži tarpeliai tarp jų vis tiek sukelia...