aA
Europos Parlamentas (EP), įvertinęs Seimo priimtą vadinamąjį nepilnamečių apsaugos įstatymą, ketina paraginti Lietuvą jį taisyti, kitas bloko nares – nepriimti panašių teisės aktų ir pasmerkti homofobinius veiksmus, gerbti visų žmonių saviraiškos laisvę, o prezidentę Dalią Grybauskaitę – kreiptis į Konstitucinį Teismą. Tokie siūlymai nurodyti rezoliucijos, kurią numatoma priimti ketvirtadienį, projekte.
Siūlymas ES narėms – nekopijuoti Lietuvos nepilnamečių apsaugos įstatymo
© Corbis

Kartu norima įpareigoti Europos Sąjungos (ES) institucijas aiškintis, ar šis įstatymas nėra pagrindas imtis priemonių prieš Lietuvą dėl galimo prieštaravimo pagrindinėms žmogaus teisėms ir laisvėms. Jei būtų taikoma ši procedūra, Bendrijos narė, pažeidžianti svarbiausius demokratijos ir žmogaus teisės principus, net gali netekti balso ES Taryboje.

Įstatymo nuostatos prieštarauja viena kitai?

„Jaunų lesbiečių, gėjų, biseksualių ir transseksualių (LGBT) asmenų atskirtis, diskriminacija ir priekabiavimas prie jų yra didelės psichologinės įtampos ir didelio savižudybių skaičiaus priežastis, o informacija ir švietimas mokyklose yra ypatingai svarbūs norint apsaugoti jaunus LGBT asmenis, - rašoma projekte. - Seksualinė orientacija yra klausimas, priskiriamas asmens teisei į privatumą, kurią užtikrina tarptautiniai, Europos ir nacionaliniai žmogaus teisių įstatymai; valdžios institucijos turėtų skatinti lygybę ir nediskriminavimą, o spaudai, nevyriausybinėms organizacijoms ir asmenims turėtų būti užtikrinama žodžio laisvė."

Europarlamentarus taip griežtai sureaguoti paskatino Seimo priimtas ir nuo kitų metų kovo įsigaliosiantis Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymas. Nors kadenciją jau baigęs prezidentas Valdas Adamkus įstatymą vetavo, Seimas jį dar kartą priėmė, todėl prezidentei Daliai Grybauskaitei teko pasirašyti teisės aktą.

Kaip žinoma, šalies vadovė sudarė darbo grupę, kuriai pavesta tobulinti kritikų homofobišku vadinamą įstatymą. Savo ruožtu premjeras Andrius Kubilius pasiūlė uždrausti propaguoti bet kokius lytinius santykius.

Įstatyme, be kita ko, kalbama apie informaciją, kuria propaguojami homoseksualūs, biseksualūs arba poligaminiai santykiai, iškreipiamos šeimos vertybės. Šios nuostatos prilygina informacijos apie homoseksualumą teikimą tokiems veiksmams, kaip fizinio smurto vaizdavimas, mirusio arba žiauriai sužaloto žmogaus kūno rodymas ir sukeliančios baimę ar siaubą, skatinančios savęs žalojimą ar savižudybę informacijos teikimas,

Neapibrėžta nuoroda į homoseksualumą esą aiškiai prieštarauja kitai įstatymo daliai, ribojančiai informaciją, kuria „tyčiojamasi ar niekinama dėl tautybės, rasės, lyties, kilmės, neįgalumo, seksualinės orientacijos, socialinės padėties, kalbos, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų“.

Projekte atkreipiamas dėmesys, kad įstatyme nepateiktas joks homoseksualumo, heteroseksualumo ar bet kokios kitos seksualinės orientacijos „propagavimo“ ar „agitavimo“ apibrėžimas. Taip esą paminamas teisinio tikslumo principas, pagal kurį įstatymas laikomas galiojančiu tuomet, kai draudžiami veiksmai yra aiškiai apibrėžti teisiniais terminais,

Anot europarlamentarų, tokia nuostata draus skelbti bet kokią informaciją apie homoseksualumą, jei ji galės būti prieinama nepilnamečiams. Tai esą gali būti panaudota siekiant apriboti žmogaus teisių, seksualinės orientacijos ir lyties tapatumo srityse dirbančių aktyvistų veiklą. Ši nuostata, nuogąstaujama projekte, gali būti praplėsta, įtraukiant viešojoje žiniasklaidoje, knygose pateikiamą informaciją, internete, filmuose, diskotekose, parodose ir kituose renginiuose, susijusiuose su homoseksualumu, skelbiamą informaciją.

Nori įspėti net kandidates į ES

Priimdamas rezoliuciją EP paragintų kitas bloko nares nepriimti panašių įstatymų ar pakeitimų ir pasmerkti homofobinius veiksmus. Kartu būtų siūloma atsižvelgti į fundamentalias ES vertybes ir gerbti visų žmonių saviraiškos laisvę, įskaitant teisę ieškoti informacijos, ją gauti bei ja dalintis.

Rezoliucija norima paraginti Pagrindinių teisių agentūrą įstatymą įvertinti atsižvelgiant į ES teisės aktus, Europos principus ir vertybes. EP pirmininkas Jerzy'is Buzekas turėtų ją perduoti ne tik šiai agentūrai, bet ir Europos Komisijai, ES Tarybai, narių ir šalių kandidačių vyriausybėms bei parlamentams, Lietuvos prezidentei D.Grybauskaitei bei Europos Tarybai.

Kartu projekte siūloma Lietuvos prezidentei kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl įstatymo, o politikus – pakeisti įstatymą arba jį visai panaikinti ir nepriimti Baudžiamojo bei Administracinių teisės pažeidimų kodeksų pakeitimų, kad „įstatymai būtų suderinami su žmogaus teisėmis ir pagrindinėmis laisvėmis". Seime svarstomi frakcijos „Tvarka ir teisingumas" nario Petro Gražulio siūlymai bausti už homoseksualių santykių propagavimą viešumoje.

Britams jau teko atšaukti panašų įstatymą

Projekte primenama, kad Jungtinei Karalystei teko atšaukti 1988 m. priimtą panašų įstatymą, kuris buvo pripažintas diskriminuojančiu ir sudarančiu rimtas kliūtis tinkamai bei etiškai mokyti moksleivius, teikti jiems religinį auklėjimą, įstumiant į pavojų vaikus, kuriems teko patirti homofobinį priekabiavimą ir smurtą.

Pagal Televizijos be sienų direktyvą, valstybėms leidžiama imtis tinkamų priemonių, kad televizijos programose nebūtų laidų, galinčių rimtai pakenkti fiziniam, protiniam ar moraliniam nepilnamečių vystymuisi, per kurias rodoma „pornografija ir savitikslis smurtas“, tačiau šios nuostatos esą negalima aiškinti kaip apimančios visą informaciją, susijusią su seksualine orientacija.

Čia pat vardijami tarptautiniai ir ES įsipareigojimai žmogaus teisių srityje, tarp jų – kova su diskriminacija dėl įvairių priežasčių, įskaitant seksualinę orientaciją, ir lygybės principo laikymasis.

Šie įsipareigojimai minimi ne tik Žmogaus teisių bei Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijose, bet ir ES sutartyje bei Pagrindinių teisių chartijoje. Pastaroji draudžia bet kokią diskriminaciją dėl lyties, rasės, odos spalvos, tautinės ar socialinės kilmės, genetinių bruožų, kalbos, religijos ar tikėjimo, politinių ar kitokių pažiūrų, priklausymo tautinei mažumai, turtinės padėties, gimimo, negalios, amžiaus ar seksualinės orientacijos,

Kartu cituojamos direktyvos, kuriomis draudžiama tiesioginė ar netiesioginė diskriminacija dėl rasinės ar etninės kilmės, religijos ar tikėjimo, negalios, amžiaus arba seksualinės orientacijos.

„ES yra bendrija, kuri laikosi vertybių, grindžiamų žmogaus teisėmis, pagrindinėmis laisvėmis, demokratija ir teisinės valstybės principu, lygybe ir nediskriminavimu", - teigiama projekte. Ne tik ES, bet ir atskiros jos narės yra įsipareigojusios skatinti lygybę bei kovoti su diskriminacija.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prancūzija „Google“ skyrė 1,1 mln. eurų baudą (3)

„ Google Ireland“ ir „Google France“ sutiko sumokėti 1,1 mln. eurų baudą Prancūzijai po...

Lenkijoje privatūs TV kanalai išjungė parai transliacijas

Trečiadienį daugybė lenkų nepamatė ar neišgirdo savo pamėgtų programų, transliuojamų kai...

„Euronews“ dėl pandemijos atleis darbuotojų

Naujienų kanalas „Euronews“ trečiadienį paskelbė apie planus dėl COVID-19 krizės ir jos...

„Google“ atlyginimų ir darbuotojų samdymo diskriminacijos byloje sumokės 2,6 mln. dolerių

JAV technologijų milžinė „ Google “ sutiko sumokėti 2,6 mln. dolerių (apie 2,15 mln. eurų)...

„Google“ skirs 150 mln. JAV dolerių vakcinavimo nuo COVID-19 kampanijai (3)

JAV interneto milžinė „ Google “ pirmadienį pranešė planuojanti suteikti savo patalpas...

Top naujienos

Vokietija skambina pavojaus varpais dėl žmonių, kurių visai nepasiekia COVID-19 perspėjimai: užsimenama ir apie rytų europiečius skubiai pradėtas bandomasis projektas (128)

Kai vasario viduryje didžiausias Vokietijos laikraštis „Bild“ paskelbė informaciją, jog tarp...

Atvejų mažiau, bet „biuletenių“ rekordas užfiksuotas pernai balandį – kokios priežastys tai lėmė? (8)

„ Sodra “ pernai fiksavo rekordinius išrašomų nedarbingumo pažymėjimų, vadinamųjų...

Vaidas Mikaitis | D+

Raudonųjų žibintų kvartale apsilankiusius lietuvius nustebino geidulių tenkinimo tvarka: pasijutome tarsi sporto salėje

Vienas protingas žmogus yra pasakęs, jog jei rašytojas nori būti gerai skaitomas, jis turi...

Žiaurumu visą Lietuvą šokiravęs 17-metės žudikas per daug kentėjo, todėl gaus solidžią kompensaciją (403)

Dėl įvykdyto šaltakraujiško nusikaltimo daugiau kaip prieš dešimt metų visą Lietuvą...

Po kvietimo panaudoti 100 „Litexpo“ likusių dozių – būrys norinčiųjų pasiskiepyti papildyta (532)

Šeštadienį likus 100 „ AstraZeneca “ dozių, Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis...

Naktį Vilniuje užsiliepsnojo į kelio atitvarą atsitrenkęs „Seat“ (2)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Vilniuje, Geležinio Vilko g., išvažiavęs iš tunelio,...

Šaltus pavasario orus staigiai pakeis vasariška šiluma (5)

Sulaukėme dar vienos šaltos gegužės nakties. Sekmadienio rytas auš taip pat vėsus, bet dieną...

XX amžiaus pradžioje gimęs interjero stilius, kuris mūsų namų nepalieka iki šių dienų: skoninga ir ne pigi elegancija (23)

Minimalistinis stilius pradėjo formuotis praėjusio amžiaus pradžioje. Tam neginčijamos...

Netrukus bus viešai skelbiamos vyrų ir moterų algos įmonėse: 4 patarimai darbdaviams (93)

Siekiant mažinti algų atotrūkį tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio, „Sodra“ skelbs...

Intymi išpažintis: man 25-eri ir aš lig šiolei nežinau, kas yra orgazmas (68)

Kalbos apie seksą ir seksualumą neretai verčia jausti didelį spaudimą būti „normaliems“, t....