Kartais jo laida meta gelbėjimosi ratą skęstančiajam. Kartais užsitraukia rūstybę ir prakeiksmą. TV diskusija – tarsi ledo arena, ant kurios lengva paslysti. LTV laidos „Prašau žodžio!“ vedėjas Rimvydas Paleckis, dešimt metų tiesioginiame eteryje diriguojantis diskusijoms, jaučiasi užtikrintas ir tvirtas. Yra dirbęs spaudoje, radijuje, šiuo metu – BTV laidų „Klausk“ bei „Ketvirtoji valdžia“ prodiuseris. Dabartinio žurnalistinio darbo nekeistų į jokį kitą.
R.Paleckis
© DELFI
– Jau bene dešimt metų esate žinomas kaip TV diskusijų žmogus. Ar nekilo mintis šį TV žanrą mesti ir atsiduoti naujam, kitokiam žurnalistiniam projektui?

– Nekilo. Svajoti galima, bet reikia vaikščioti žeme. Manau, kurti ir vesti diskusijas man pavyksta. Tai patvirtina ir gausus žiūrovų būrys. Be to, ši laida padeda išspręsti problemas, opius klausimus. Pats laidos pavadinimas „Prašau žodžio!“ byloja apie galimybę žmogui išreikšti savo mintis, užduoti nerimą keliančius klausimus.

Neretai žmonės kreipiasi į mūsų laidą pridurdami, kad apskritai žiniasklaida nepasitiki, bet mums išsipasakos. Tokį pasitikėjimą labai vertinu.

– Vis dėlto ne visų teigiama nuomonė apie TV diskusijas! Anot vieno su „TV Laiku“ kalbėjusio pramogų verslo atstovo, šiose laidose žmonės tik apsiloja, o vedėjai mano galį kone pasaulį pakeisti, nors iš tikrųjų jokių problemų taip ir neišsprendžia.

– Aš pats dažnai pabrėžiu, kad mes, TV kūrėjai – ne ministerija ir ne savivaldybė. Iš tiesų problemų tiesiogiai nesprendžiame, tačiau jas iškeliame į viešumą, paskatiname vystytis kokį nors procesą, atkreipiame valdžios dėmesį. Tokių atvejų daug. Pavyzdžiui, neseniai esu rengęs diskusiją apie nusavinamas dirbančių pensininkų algas. Į mus kreipėsi tuo pasipiktinusi moteriškė. Diskusija buvo karšta – tryško emocijos, net ašaros, vyko tikra drama (laidos reitingai buvo aukšti). Po eterio prie manęs priėjo žodžio prašiusi moteris ir paklausė, kas jai iš to, kad laidoje dalyvavo. Kas pasikeis? Pasakiau, kad akimoju niekas nepasikeis. Bet maždaug po savaitės Seimas pradėjo svarstyti šių nusavintų pinigų grąžinimą pensininkams.

Po kitos mūsų diskusijos reta ir sunkia liga sergančio berniuko tėvai surinko trūkstamą keliasdešimties tūkstančių litų sumą operacijos išlaidoms padengti. O viena moteris, kentėjusi nuo vyro psichologinio teroro ir šią problemą laidoje išsakiusi, padėkojo, kad turėjo galimybę dalyvauti joje – esą jai labai palengvėjo, ji pasijutusi tvirčiau.

– Objektyvumas TV diskusijoje – iliuzija ar tikrovė?

– Objektyvumas neįmanomas net ir tada, jei vietoj laidos vedėjo, gyvo žmogaus, pastatytumėte užprogramuotą robotą, kuris visiems pašnekovams laiką kalbėti paskirstytų vienodai. Vis tiek kas nors pradėtų kalbą pirmas, kas nors būtų paskutinis – o tai jau subjektyvu.

Kita vertus, TV diskusijoje įmanoma paisyti žurnalistinio profesionalumo ir laikytis žurnalistinės etikos. Idealiausia, jei žiūrovai po laidos diskutuoja apie laidos vedėjo poziciją nagrinėjamu klausimu.

– Ar teko patirti pretenzijų ar sunkumų dėl laidos dalyvių ir žiūrovų?

– Kai kurie pašnekovai nustemba, laidos metu supratę, jog išklausoma ne tik jų, bet ir oponentų nuomonės. Kiti mano į TV ateinantys kaip vieninteliai laidos herojai. Būna tokių, kurie įsižeidžia, jei pirmi negauna eterio.

Karštas kritikos metas buvo per Rolando Pakso skandalą. Tuomet be piktų, dažniausiai anoniminių laiškų kartą gavau ir voką su milteliais. Po ekspertizės paaiškėjo, kad jie nekenksmingi.

– Įvardykite didžiausią, Jūsų manymu, šių dienų Lietuvos televizijų nuodėmę.

– Nė negalvojęs galiu atsakyti. Labiausiai erzina realybės dramos laidos, panašios į TV3 rodomą „Komandą“, kai kartu su policija kamera įsiveržia į paprastų žmonių butą šeimyninio konflikto „spręsti“. Gyventojai nežino, kad į privačią teritoriją neprivalo įsileisti kameros. Tuo ir piktnaudžiaujama. Tai baigsis, kai advokatai teismuose patuštins tokių laidų kišenes.

Viena baisia liga serga visa Lietuvos žiniasklaida – ir televizijos, ir spauda dažnai tam tikrą prielaidą, nuomonę ar ketinimą pateikia kaip žinią. Paprasti informacijos vartotojai to neatskiria ir tokią „naujieną“ priima už gryną pinigą. Taip formuojama nuomonė.

– O kuri TV laida ar kūrėjas verti Jūsų simpatijų?

– Televizijų eteryje daugiausia dirba simpatiški žmonės. TV žiūriu retai – tik tiek, kiek to reikia darbui. Stengiuosi žiūrėti skirtingų TV kanalų žinių laidas, nes tik tuomet galiu geriau suvokti vieną ar kitą įvykį.

– Atstovaujate LTV. Kaip manote, kur link eina visuomeninis transliuotojas?

– LTV neatstovauju. Rengiu laidą pagal terminuotą sutartį. Ateityje, manau, tikrai neišvengsime abonentinio mokesčio. Tai civilizuočiausias kelias, kuris televiziją padarytų maksimaliai nepriklausoma.

– Gal nesijaučiate laisvas dirbdamas LTV?

– Didžiausią žurnalistinio darbo komfortą jaučiu būtent LTV, nes šioje televizijoje nėra šeimininko, t. y. konkretaus piliečio, turinčio politinių ar verslo interesų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Radijo ir televizijos komisija siūlo pusmečiui stabdyti „TVCI“ retransliacijas (72)

Lietuvos radijo ir televizijos komisija ( LRTK ) siūlo pusmečiui stabdyti Rusijos televizijos...

T. Balžekas perka pagrindinį „Žurnalų leidybos grupės“ verslą papildyta (2)

Pagrindinis „Žurnalų leidybos grupės“ (ŽLG) verslas - žurnalų leidyba ir internetinių...

R. Valatka po pirmos darbo dienos paliko ELTA (272)

Nacionalinės naujienų agentūros ELTA vyriausiuoju redaktoriumi pirmadienį paskirtas žurnalistas...

R. Valatka. Jei tai būtų portalas, sprendimas tikriausiai būtų buvęs kitoks (9)

Šią vasarą buvo paskelbta, kad naujienų agentūrą ELTA perka buvusi Darbo partijos atstovė...

R. Valatka tapo ELTA vyriausiuoju redaktoriumi (183)

Nacionalinės naujienų agentūros ELTA vyriausiuoju redaktoriumi paskirtas žurnalistas ir...

Top naujienos

Pavyko apžiūrėti iš arti: būstas Vilniuje, kuris tekainuoja 42 eurus per mėnesį (4)

Socialiniai būstai ir jame gyvenantys asmenys – daug diskusijų ir dažnai neigiamų atsiliepimų...

Pigių oro linijų spąstai: teko sumokėti dvigubai (35)

Už populiarią paslaugą didžiulę kainą sumokėjusi keleivė jaučiasi apgauta, dėl to nori...

Lietuvą merkia gausus lietus: skelbia ekstremalią situaciją (127)

Lietuvai, ypač šiauriniam ir šiaurės rytų regionui, kenčiant nuo stiprių liūčių, jau kelios...

Kareivių - Kalvarijų gatvių sankryžoje susidūrė du automobiliai, dvi merginos išvežtos į ligoninę formuojasi milžiniškos spūstys (7)

Penktadienio vakarą Vilniuje susidūrė „Audi“ ir „Škoda“ automobiliai. Įvykio metu buvo...

Gudrios gydymosi atostogos: sumoki dešimtis eurų – paslaugų gauni už tūkstančius (198)

Už keliasdešimt eurų – paslaugų už tūkstančius. Gudrūs emigrantai surado landą Lietuvos...

Iš atostogų grįžę lietuviai negali atsigauti: dėl gąsdinančių sekso pasiūlymų vengėme atokių vietų (14)

Kelionė į Taitį, be jokios abejonės, paryškintomis raidėmis įsirašys į egzotiškiausių...

„Žalgirio“ vadovas FIBA siūlymus keisti Eurolygos tvarkaraštį laiko absurdiškais (2)

Kauno „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas nelogiškais vadina Tarptautinės krepšinio...

Bėda viena nevaikšto: liberalams ruošia naują smūgį (459)

Valdančioji Vilniaus miesto koalicija pakibo ant plauko po to, kai Liberalų sąjūdžiui pareikšti...

JAV: Pchenjano vandenilinės bombos bandymas Ramiajame vandenyne pakeistų viską (29)

Jungtinės Valstijos , vyriausybės šaltinių duomenimis, rimtai vertina Šiaurės Korėjos...

Už 260 mln. dolerių parduodama trečdalis salos Havajuose (2)

Už 260 mln. JAV dolerių parduodamas trečdalis Molokajo salos, penktos didžiausios Havajų salyne,...