aA
Neetišku pripažintas dienraštis „Respublika“ skelbia stabdantis leidybą. Tai esą bus padaryta po antrojo prezidento rinkimų turo.
„Respublika“ prabilo apie pabaigą
© DELFI

Kaip rašoma antradienio „Respublikoje“, 25 metus ėjęs laikraštis priverstas užsidaryti. „Taip baigsis konservatorių Rusijos minkštųjų galių sulaikymo projektas“, nukreiptas prieš lietuvišką žiniasklaidą ir lietuvišką verslą apskritai. Konservatorių projektas, kurį įgyvendina dabartinė prezidentė Dalia Grybauskaitė“, – skelbia „Respublika“.

„Ten parašyta, kad iki paskutinio „Respublikos“ numerio liko 10 numerių. Ketiname jo nebeleisti, kadangi tam neturime jokių finansinių galimybių“, – DELFI teigė bendrovės „Respublikos leidiniai“ direktorė Diana Veleckienė.

Tokį sprendimą D. Veleckienė aiškina atimta pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata ir draudimu dalyvauti viešuosiuose konkursuose viešinimo paslaugoms pirkti. Ši įstatymo nuostata „Respublikai“ pritaikyta, kada Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija (ŽLEK) leidinį pripažino neetišku.  

D. Veleckienė skundžiasi, kad po ŽLEK sprendimo PVM lengvata anuliuojama jau kitą dieną.„Man atrodo, tokiomis sąlygomis niekas negalėtų dirbti. Juk turėtų būti kažkaip teisiškai reglamentuota, norminiai aktai sutvarkyti, kad būtų bent laiko duota persitvarkymui, apsiskaičiavimui ir sprendimams. Lietuvoje šito nėra, tad, manau, demokratija Lietuvai, matyt, nelabai reikalinga“, – kalbėjo bendrovės vadovė.

Ji skundžiasi, esą ŽLEK sprendimus priima slapta. Jos tvirtinimu, net prieš ŽLEK laimėjus teisme, nuostolių kompensavimas nebūtų įmanomas.

D. Veleckienė tvirtino, kad laikraštis spaudimo niekam nedaro – tiesiog informuoja apie tai, kas vyksta. „Jeigu Lietuvoje yra demokratija, arba ji dar reikalinga, manau, turėtų būti priimti atitinkami sprendimai. O jei bus sprendimai, bus veiksmai, irgi žiūrėsime, kaip toliau elgtis“, – apie leidinio perspektyvas kalbėjo D. Veleckienė.

D. Veleckienė atkreipė dėmesį, kad „Respublika“ neetiška pripažinta tik dėl „Snoro“ istorijos. Jos tvirtinimu, „Respublika“ nėra nuolat etiką pažeidinėjantis leidinys: „mes tik reikalaujame atsakymų, kurių negauname, nes „Snoras“ atsisakė su mumis bendrauti“.     
 
Informacija, ką daryti prenumeratoriams, bus paskelbta dienraštyje.

Dienraštį leidžiančioje bendrovėje „Respublikos leidiniai“, portalo Rekvizitai.lt duomenimis, dirba 124 darbuotojai – per porą mėnesių jų sumažėjo keliomis dešimtimis. Įmonės ekonominė būklė vertinama kaip vidutinė, skolų „Sodrai“ neturi.

Riziką vertinančios bendrovės „Creditinfo“ duomenimis, 74 proc. bendrovės akcijų valdė Vitas Tomkus, 15 proc. - Justinas Tomkus, 10 proc. - Rytis Tomkus, likęs procentas priklausė bendrovei „Ateities dizainas“. Vėlavimo atsiskaityti rizika įvardinama kaip labai aukšta, bankroto reitingas – aukštos rizikos.

Bijo ir „Lietuvos rytas“

Praėjusį pirmadienį ŽLEK sprendė, ar neetišku pripažinti „Respublikos leidinių“ leidžiamą bulvarinį laikraštį „Vakaro žinios“. Sprendimas dėl šio leidinio dar nėra priimtas, mat „Vakaro žinių“ atstovai atsisakė palikti salę ir leisti komisijai balsuoti.

Beje, panašios publikacijos apie esą žlugdomą žiniasklaidą pastaruoju metu pasipylė ir neetišku pripažintame laikraštyje „Lietuvos rytas“. Jam taip pat iškilo grėsmė netekti PVM lengvatų.

Neetiška žiniasklaida jau sulaukė užtarėjų – teisingumo ministras Juozas Bernatonis pasiūlė įstatymo pataisas, kad neetiškais pripažintiems spaudos leidiniams nebūtų didinamas PVM tarifas. J. Bernatonio vertinimu, dabartiniai įstatymai sudaro galimybes ŽLEK cenzūruoti spausdintas žiniasklaidos priemones.

Pridėtinės vertės mokesčio įstatymas numato, kad profesinės etikos nesilaikantiems leidiniams taikomas 21 proc., o ne lengvatinis 9 proc. PVM tarifas, kuris taikomas daugumai laikraščių, žurnalų ir kitų periodinių leidinių.

L. Slušnys: reikia laikytis taisyklių

Linas Slušnys
Linas Slušnys
© DELFI / Tomas Vinickas

„Jeigu jiems atrodo, kad reikia mus pulti, tegul puola“, – DELFI sakė ŽLEK pirmininkas Linas Slušnys. Jis teigė esąs nustebęs, kodėl iki šiol visa žiniasklaida tylėjo ir priimtu įstatymu nesipiktino.

Jo nuomone, kaip žiniasklaida neturi bijoti reikšti žodį ir jaustis laisva, taip ir komisija turi jaustis laisva, o ne galvoti apie priimtų sprendimų pasekmes. L. Slušnys situaciją lygina su Kelių eismo taisyklėmis: jei jos nebus pažeidinėjamos, baudų nebus. Jo nuomone, žiniasklaidai reikia pripažinti klaidas ir keistis.

„Ilgus metus „Respublika“ kategoriškai neigė ir nenorėjo bendradarbiauti su etikos komisija, ignoravo mūsų darbą. Ir staiga dabar, kai jau yra pasekmės, mes tampame patys didžiausi pasaulyje blogiečiai, kurie padarėme kažkokius nuostolius“, – stebisi L. Slušnys.

ŽLEK vadovas primena, kad visi, išskyrus keletą išimčių leidėjams, Lietuvoje moka 21 proc. PVM. „Portalai delfi.lt, lrytas.lt ir visi kiti už visas savo paslaugas moka 21 proc. Vienintelis popierinis produktas turi lengvatą. Kaip sakau, būkime biedni, bet teisingi: laikykimės tam tikrų taisyklių ir tausokime tai, ką turime, o ne švaistykime“, – kalbėjo L. Slušnys.

Jis nesiryžo vertinti, ar PVM lengvatos atėmimas – adekvati priemonė baudžiant už etikos nesilaikymą. Jo nuomone, dėl to laikraštis tikrai neužsidarys – tai esą daugiau gąsdinimas. „Kai man sako, kad yra cenzūra, visada atsakau: aš neprašau parodyti laikraščio prieš, tarkime, „Respubliką“ išleidžiant, neprašau parodyti interviu prieš jam išeinant. Nė vienas komisijoje neužsiimame žiniasklaidos persekiojimu, net matydami etikos pažeidimus, vengiame patys inicijuoti skundus, kad neatrodytume persekiojantys vieną ar kitą žiniasklaidos priemonę. Mes laukiame skundų iš žmonių, kurie ieško teisybės“, – aiškino L. Slušnys.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Prancūzija „Google“ skyrė 1,1 mln. eurų baudą (3)

„ Google Ireland“ ir „Google France“ sutiko sumokėti 1,1 mln. eurų baudą Prancūzijai po...

Lenkijoje privatūs TV kanalai išjungė parai transliacijas

Trečiadienį daugybė lenkų nepamatė ar neišgirdo savo pamėgtų programų, transliuojamų kai...

„Euronews“ dėl pandemijos atleis darbuotojų

Naujienų kanalas „Euronews“ trečiadienį paskelbė apie planus dėl COVID-19 krizės ir jos...

„Google“ atlyginimų ir darbuotojų samdymo diskriminacijos byloje sumokės 2,6 mln. dolerių

JAV technologijų milžinė „ Google “ sutiko sumokėti 2,6 mln. dolerių (apie 2,15 mln. eurų)...

„Google“ skirs 150 mln. JAV dolerių vakcinavimo nuo COVID-19 kampanijai (3)

JAV interneto milžinė „ Google “ pirmadienį pranešė planuojanti suteikti savo patalpas...

Top naujienos

Vytautė Merkytė | D+

Pragaras po vandeniu, kurio nesuvaldė Putinas: tyrimas parodė, kokios buvo paskutinės „Kursk“ jūreivių gyvenimo minutės

2000 m. rugpjūčio 12 d. 11 val. 20 min. vietos laiku Barenco jūrą sudrebino du tokie galingi...

Po visą Lietuvą sukrėtusios istorijos – skandalingos prokurorų išvados (84)

Jeigu jau sakai, kad patyrei seksualinę prievartą, tai būk malonus ir ant padėklo pateik...

Net neprasidėjusi kelionė į Egiptą sukėlė poilsiautojų pyktį: tai – pasityčiojimas (53)

Dar net neprasidėjusi poilsinė kelionė į saulėtąjį Egiptą kaip reikiant sukėlė...

Už pasodintą medį panevėžiečiui skirta solidi bauda: vyras nesiruošia nei pinigų mokėti, nei medžio išrauti (267)

Prieš du dešimtmečius nelegaliai Panevėžyje pastatęs šuns pakelta koja medinę skulptūrą ir...

Toma Miknevičienė | D+

Gimdymas vyro akimis: buvo vienas momentas, kuris gal ne kiekvienam būtų patikęs

Dalyvauti vyrui gimdyme ar ne? Kokios pasekmės gali užgriūti? Gal pamatęs, kaip jo moteris...

Mano vyras turi meilužę: skirtis ar atleisti? (127)

Neištikimybė yra ne tik vienas sunkiausių iššūkių santykiuose, bet ir vienas dažniausių. Ką...

Į ankstyvas išgertuves socialiniame būste policijos niekas neįleido: teko išsikviesti merę (81)

Antradienį nuo ryto vykstančių išgertuvių kaimynystėje esančiame socialiniame būste...

Per spaudos konferenciją Danijoje – visus išgąsdinęs incidentas (37)

Danijos vaistų agentūros vadovė Tanja Erichsen per spaudos konferenciją, kurioje buvo pristatomi...

„Žalgiris“ garą nuleido pergale Alytuje, Schilleris – technine pražanga (42)

Kauno „Žalgiris“ susigrąžino trumpam prarastą Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) lyderio...

Eurolygos reguliarusis sezonas uždarytas CSKA pergalingu akordu

Eurolygos reguliarusis sezonas jau baigtas – nors ir savaite vėliau nei planuota. Paskutinėse...