"Jie galingi, pavojingi, smurtingi ir nepaiso įstatymų, - savo pareiškime nurodė RSF. - Šie spaudos laisvės grobuonys turi galią cenzūruoti, įkalinti, pagrobti, kankinti ir, blogiausiais atvejais, žudyti žurnalistus".

RSF sąraše yra 17 prezidentų ir keli vyriausybių vadovai, tarp jų Kinijos lyderis Hu Jintao, Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas, Ruandos vadovas Paulis Kagame, Kubos prezidentas Raoulis Castro bei Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas.

Kasmet atnaujinamame "grobuonių sąraše" yra ir naujų pavardžių, tarp jų Talibano vadovas mula Mohammedas Omaras.

Talibano judėjimo lyderis, "kurio įtaka apima Pakistaną bei Afganistaną, įtrauktas į sąrašą, nes jo šventasis karas yra nukreiptas ir prieš spaudą", nurodė RSF.

Mulai M.Omarui pavaldūs "žudikai grasina vietos žurnalistams, kurie neskleidžia jo propagandos", rašoma RSF pranešime, kuriame pažymima, kad praėjusiais metais talibai įvykdė maždaug 40 atakų, kurios buvo tiesiogiai nukreiptos prieš žurnalistus ir žiniasklaidos priemones.
"Grėsmės žurnalistams stiprina Talibano įtaką gyventojams ir sukuria naujienų "juodąsias skyles" Afganistano pietuose ir rytuose bei Vakarų Pakistane", - nurodė RSF.

Į sąrašą taip pat buvo įtrauktas Kremliui lojalus Čečėnijos prezidentas Ramzanas Kadyrovas.

Žiniasklaidos teisių organizacija savo pareiškime pažymi, kad vadovaujant R.Kadyrovui "bet kuris asmuo, išsakantis abejonių dėl jo vykdomos politikos... sulaukia mirtinų atsakomųjų veiksmų", primindama apie garsios žurnalistės Anos Politkovskajos bei žmogaus teisių aktyvistės Natalijos Estemirovos nužudymus.

"V.Putino sarginiu šunimi dažnai vadinamas Ramzanas Kadyrovas, kaip ir Rusijos ministras pirmininkas, linkęs šiurkščiai kalbėti ir imtis griežtų veiksmų", - nurodė RSF.

Jemeno prezidentas Ali Abdulah Salehas į "grobuonių" sąrašą pateko po to, kai Sana įsteigė specialų teismą nagrinėti bylas dėl žiniasklaidos atstovų įvykdytų teisės pažeidimų. Pasak RSF, tokiu būdu siekiama "suvaržyti purvinų karų, kurie vyksta šalies šiaurėje ir pietuose, nušvietimą".

Prie Jemeno prezidento pavardės sąraše yra prierašas: "Šiuo metu aštuoniems nepriklausomiems laikraščiams taikomas leidybos draudimas dėl "separatizmo".

Į sąrašą taip pat buvo įtrauktos Filipinų sukarintos grupuotės. Jos tarp "spaudos grobuonių" pateko po pernai lapkritį Magindanao provincijoje surengtų maždaug 50 žmonių, tarp kurių buvo 30 žurnalistų, žudynių, kurias surengė "vietos gubernatoriaus pasiųsti žudikai".

"Lotynų Amerikoje smurto šaltiniu tebėra pragariškas kvartetas: narkotikų prekeiviai, Kubos diktatūra, FARC (Kolumbijos revoliucinės ginkluotosios pajėgos) ir sukarintos grupuotės", - nurodė RSF.

Į sąrašą taip pat įtrauktos italų organizuotos nusikaltėlių grupuotės, baskų separatistų grupuotė ETA ir Somalio islamistų kovotojai.
Kaip pažymi RSF, Italijoje saugomi policijos priversti dirbti dešimt žurnalistų, tarp jų Robertas Saviano, parašęs bestseleriu tapusią knygą apie Neapolio mafiją "Gomora" (Gomorra).

Šiais metais iš "spaudos grobuonių" sąrašo, be kitų, buvo išbraukta Nigerijos valstybės saugumo tarnyba, kuri, pasak RSF, "buvo suvaldyta".
Tačiau Nigerijos policijos pajėgos, pažymi tarptautinė organizacija, "tapo pagrindiniu prievartos prieš žiniasklaidą šaltiniu", o prastai parengti policininkai "skatinami naudoti jėgą prieš žurnalistus".

"Nigerija pagal smurto prieš žurnalistus mastą užima vieną pirmųjų vietų pasaulyje, ir labiausiai prie to prisideda nacionalinė policija", - teigia RSF.

Iš sąrašo taip pat buvo išbrauktos kelios Irako islamistų grupuotės. Kaip pažymėjo organizacija, nors smurto mastas šioje šalyje tebėra didelis, atakos nėra nukreiptos konkrečiai prieš žiniasklaidos atstovus.
RSF duomenimis, šiais metais jau nužudyti devyni žurnalistai, o 300 žiniasklaidos atstovų laikomi kalėjimuose.

Šaltinis
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją