aA
Interneto komentaruose dažniausiai yra pliekiami homoseksualios orientacijos asmenys, teigia Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokuroras Rimvydas Valentukevičius. Būtent dėl neapykantos kurstymo netradicinės seksualinės orientacijos asmenims Lietuvos prokuratūrose buvo pradėta daugiausia ikiteisminių tyrimų.
© A.Didžgalvio nuotr.

Iki šiol nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus asmens lygiateisiškumui ir sąžinės laisvei kontroliavo Specialiųjų tyrimų skyrius, tačiau praėjusių metų pabaigoje generalinis prokuroras jį panaikino, todėl jų kontrolė atiteko Ikiteisminių tyrimų kontrolės skyriui ir teritorinėms prokuratūroms.

Praėjusiais metais dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę buvo pradėta 160 ikiteisminių tyrimų, kai galimi nusikaltimai ar baudžiamieji nusižengimai buvo padaryti elektroninėje erdvėje.

Dar 6 tyrimai buvo pradėti dėl pasisakymų viešose vietose, renginiuose, o po vieną – televizijos ir radijo laidose, teigiama R. Valentukevičiaus rašte generaliniam prokurorui Dariui Valiui.

Rimvydas Valentukevičius
Rimvydas Valentukevičius
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Pasak R. Valentukevičiaus, 2009-aisiais buvo konstatuotas ženklus ikiteisminių tyrimų sumažėjimas, tačiau 2010-aisiais buvo pastebėtas akivaizdus šios rūšies nusikalstamumo didėjimas. Pavyzdžiui, dėl kurstymo 2008 metais buvo atliekami 105, 2009 metais – 51, o 2010-aisiais – 168 ikiteisminiai tyrimai.

Komentatoriams užkliuvo ir juodaodžiai

Praėjusiais metais Specialiųjų tyrimų skyrius kontroliavo net 213 tyrimų (dalis jų buvo pradėtu 2009 metais), iš kurių – net 36 tyrimai buvo susiję su antisemitizmo skatinimu, neapykanta įvairių tautybių ar etninėms žmonių grupėms (žydams, romams, rusams ir lenkams).

12 tyrimų buvo pradėta dėl neapykantos juodaodžių rasei priklausančių žmonių grupėms ar jų atstovams, o apie 160 tyrimų buvo atliekami dėl išreikštos neapykantos ar skatinimo smurtauti prieš netradicinės seksualinės orientacijos asmenis.

Tyrimus atliekantys pareigūnai pabrėžia, kad nusikalstamas veikas viešojoje erdvėje padaro ne tik užgaulius komentarus rašantys paaugliai, bet ir išsilavinę suaugusieji –už tai yra nuteistas ir Prienų rajono ligoninės vidaus ligų gydytojas, bet ir vienos Klaipėdos mokyklos muzikos mokytojas. Vienai Kelmės gydytojai dėl parašytų komentarų teismai yra priėmę net du apkaltinamuosius nuosprendžius.

Baigus tyrimą į teismą pernai buvo perduotos tik 24 bylos, visose jų buvo priimti baudžiamieji įsakymai arba apkaltinamieji nuosprendžiai. Visiems nuteistiesiems teismai skyrė pinigines baudas nuo 2 MGL (260 Lt) iki 25 MGL (3 250 Lt). Iš kai kurių komentatorių teismas konfiskavo nešiojamąjį kompiuterį – jis pripažintas nusikaltimo įrankiu.

Tyrimai užsitęsia, nes komentatoriai slepia savo tapatybes

Pagrindinė priežastis, dėl ko užsitęsia nusikaltimų asmens lygiateisiškumui ir sąžinės laisvei tyrimas, prokuroras R. Valentukevičius įvardijo jų padarymo vietą – virtualiąją erdvę. Kadangi komentarus rašantys asmenys slepia savo tapatybes ir jų negalima techninėmis priemonėmis greitai identifikuoti, tyrimai tokiose bylose būna gana komplikuoti.

„Kita vertus, nustačius asmens galimai padariusio nusikalstamą veiką tapatybę, ikiteisminis tyrimas tokios kategorijos veikų bylose būna pakankamai greitas ir rezultatyvus – tokie ikiteisminiai tyrimai baigiami ir bylos į teismą dažniausiai perduodamos supaprastinto proceso tvarka“, – pažymėjo R. Valentukevičius.

DELFI primena, kad už skaitytojų komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako jų autoriai, kurie už šmeižikiškus, viešųjų ar privačių asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Ji gresia ir už smurto kurstymą, raginimus nuversti teisėtą Lietuvos valdžią bei kitokius neteisėtus veiksmus.

Baudžiamojo kodekso 170 straipsnis numato, kad Tas, kas viešais pareiškimais žodžiu, raštu ar panaudodamas visuomenės informavimo priemonę tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Tas, kas viešai kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų arba finansavo ar kitaip materialiai rėmė tokią veiklą, gali būti baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų. Už šiame straipsnyje numatytas veikas atsako ir juridinis asmuo.

Gresia atsakomybė ir už įžeidinėjimus, ir už šmeižtą

Valstybė gina ir saugo asmens lygiateisiškumą bei sąžinės laisvę. Tokios bylos nėra privataus kaltinimo, todėl dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo į pareigūnus gali kreiptis ne tik tas asmuo, apie kurį yra komentaras, bet ir kiti asmenys.

Be to, gresia baudžiamoji atsakomybė ir už šmeižtą ar įžeidimą – tokia teise yra pasinaudojusi ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininko Modesto Kaseliauskio motina Stefanija Kaseliauskienė – po galimai šmeižikiškų pasisakymų internete Telšių policija pradėjo beveik 30 ikiteisminių tyrimų.

Apie netinkamus komentarus DELFI skaitytojai raginami informuoti redakciją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl žurnalisto Šarūno Černiausko veiklos (46)

Penktadienį Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio specialistė...

Lenkijos televizija kuria atstovybę Lietuvoje, rengs programą lenkakalbiams „TVP Wilno“ (24)

Lietuvoje transliuojamas „TVP Polonia“ kanalas šiemet turėtų pakeisti pavadinimą į „TVP...

Bulvarinis laikraštis už Bezoso asmenines SMS žinutes sumokėjo 200 000 dolerių

Amerikiečių bulvarinis laikraštis „National Enquirer“, anot žiniasklaidos, sumokėjo 200 000...

Nelegalios televizijos paslaugas teikiančios bendrovės siekia pergudrauti prievaizdus (11)

Nelegaliai interneto televizijos paslaugas teikiančios bendrovės siekia pergudrauti Lietuvos...

Žiniasklaidai paskirstyta beveik 2,6 mln. eurų paramos (8)

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas (SRTRF) paskirstė 2 mln. 578 tūkst. eurų paramos...

Top naujienos

Šimonytė išdėstė savo komandos viziją ir pažėrė netikėtų pastabų kai kuriems ministrams (157)

Į antrąjį prezidento rinkimų turą patekusi Ingrida Šimonytė sakė, kad į savo komandą, jei...

Techninių apžiūrų tvarka gali keistis: pajudino dešimtmečius veikiantį monopolį (83)

Privalomąją techninę apžiūrą Lietuvoje teikia dešimt pelningai dirbančių įmonių. Visos jos...

Rusijos nešvarios naftos krizė ligi galo neišspręsta: uostus toliau pasiekia užteršta žaliava Rusija nekomentuoja (23)

Rusijos pastangos įveikti beprecedentę naftos taršos krizę buvo nesėkmingos, šaliai pakrovus dar...

LKL užkulisiai: kodėl „Rytas“ nepanoro australo ir kaip pergalės neatnešė net pažadėti „iPhone“ laida „Krepšinio zona“ (32)

Eurolyga jau žino savo šių metų čempionus bei prizininkus, o po poros savaičių juos turės ir...

Tomas Sinickis. O dabar apie „Euroviziją“ rimtai, be humoro atsakymas Gediminui Jauniui (23)

Aš norėjau patylėti. Ir jau buvau pamiršęs Euroviziją. Bet šiandien perskaičiau Gedimino...

Siūlo prisidėti prie žalesnio Vilniaus: subūrę draugus balsuoti gaus išskirtinę dovaną

Europos Parlamento ( EP ) rinkimai lietuviams šiemet taps ne tik Europos lyderių išrinkimo...

Septyni klausimai, kurie kelia didžiausią nerimą dėl „Google“ ir „Huawei“ skandalo

Visus technologijų srities atstovus sukrėtė JAV prezidento Donaldo Trumpo įsakas, kuriuo Amerikos...

Mirė legendinis austrų F-1 lenktynininkas Niki Lauda (5)

Austrijos sostinėje Vienoje mirė triskart F-1 lenktynių pasaulio čempionas Niki Lauda, pranešė...

Po kepinančio karščio – audringos liūtys, vėjas ir perkūnija: skelbia, kuriems miestams klius (14)

Antradienio pirmoje dienos pusėje vyraus nepastoviai debesuoti ir sausesni orai .

Istorinis dominavimas: Portlande triumfavę „Warriors“ – penktame NBA finale iš eilės

NBA atkrintamosiose varžybose istorinį pasiekimą užfiksavo čempionų titulą ginantys „Golden...