aA
Interneto komentaruose dažniausiai yra pliekiami homoseksualios orientacijos asmenys, teigia Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokuroras Rimvydas Valentukevičius. Būtent dėl neapykantos kurstymo netradicinės seksualinės orientacijos asmenims Lietuvos prokuratūrose buvo pradėta daugiausia ikiteisminių tyrimų.
© A.Didžgalvio nuotr.

Iki šiol nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus asmens lygiateisiškumui ir sąžinės laisvei kontroliavo Specialiųjų tyrimų skyrius, tačiau praėjusių metų pabaigoje generalinis prokuroras jį panaikino, todėl jų kontrolė atiteko Ikiteisminių tyrimų kontrolės skyriui ir teritorinėms prokuratūroms.

Praėjusiais metais dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę buvo pradėta 160 ikiteisminių tyrimų, kai galimi nusikaltimai ar baudžiamieji nusižengimai buvo padaryti elektroninėje erdvėje.

Dar 6 tyrimai buvo pradėti dėl pasisakymų viešose vietose, renginiuose, o po vieną – televizijos ir radijo laidose, teigiama R. Valentukevičiaus rašte generaliniam prokurorui Dariui Valiui.

Rimvydas Valentukevičius
Rimvydas Valentukevičius
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Pasak R. Valentukevičiaus, 2009-aisiais buvo konstatuotas ženklus ikiteisminių tyrimų sumažėjimas, tačiau 2010-aisiais buvo pastebėtas akivaizdus šios rūšies nusikalstamumo didėjimas. Pavyzdžiui, dėl kurstymo 2008 metais buvo atliekami 105, 2009 metais – 51, o 2010-aisiais – 168 ikiteisminiai tyrimai.

Komentatoriams užkliuvo ir juodaodžiai

Praėjusiais metais Specialiųjų tyrimų skyrius kontroliavo net 213 tyrimų (dalis jų buvo pradėtu 2009 metais), iš kurių – net 36 tyrimai buvo susiję su antisemitizmo skatinimu, neapykanta įvairių tautybių ar etninėms žmonių grupėms (žydams, romams, rusams ir lenkams).

12 tyrimų buvo pradėta dėl neapykantos juodaodžių rasei priklausančių žmonių grupėms ar jų atstovams, o apie 160 tyrimų buvo atliekami dėl išreikštos neapykantos ar skatinimo smurtauti prieš netradicinės seksualinės orientacijos asmenis.

Tyrimus atliekantys pareigūnai pabrėžia, kad nusikalstamas veikas viešojoje erdvėje padaro ne tik užgaulius komentarus rašantys paaugliai, bet ir išsilavinę suaugusieji –už tai yra nuteistas ir Prienų rajono ligoninės vidaus ligų gydytojas, bet ir vienos Klaipėdos mokyklos muzikos mokytojas. Vienai Kelmės gydytojai dėl parašytų komentarų teismai yra priėmę net du apkaltinamuosius nuosprendžius.

Baigus tyrimą į teismą pernai buvo perduotos tik 24 bylos, visose jų buvo priimti baudžiamieji įsakymai arba apkaltinamieji nuosprendžiai. Visiems nuteistiesiems teismai skyrė pinigines baudas nuo 2 MGL (260 Lt) iki 25 MGL (3 250 Lt). Iš kai kurių komentatorių teismas konfiskavo nešiojamąjį kompiuterį – jis pripažintas nusikaltimo įrankiu.

Tyrimai užsitęsia, nes komentatoriai slepia savo tapatybes

Pagrindinė priežastis, dėl ko užsitęsia nusikaltimų asmens lygiateisiškumui ir sąžinės laisvei tyrimas, prokuroras R. Valentukevičius įvardijo jų padarymo vietą – virtualiąją erdvę. Kadangi komentarus rašantys asmenys slepia savo tapatybes ir jų negalima techninėmis priemonėmis greitai identifikuoti, tyrimai tokiose bylose būna gana komplikuoti.

„Kita vertus, nustačius asmens galimai padariusio nusikalstamą veiką tapatybę, ikiteisminis tyrimas tokios kategorijos veikų bylose būna pakankamai greitas ir rezultatyvus – tokie ikiteisminiai tyrimai baigiami ir bylos į teismą dažniausiai perduodamos supaprastinto proceso tvarka“, – pažymėjo R. Valentukevičius.

DELFI primena, kad už skaitytojų komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako jų autoriai, kurie už šmeižikiškus, viešųjų ar privačių asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Ji gresia ir už smurto kurstymą, raginimus nuversti teisėtą Lietuvos valdžią bei kitokius neteisėtus veiksmus.

Baudžiamojo kodekso 170 straipsnis numato, kad Tas, kas viešais pareiškimais žodžiu, raštu ar panaudodamas visuomenės informavimo priemonę tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Tas, kas viešai kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų arba finansavo ar kitaip materialiai rėmė tokią veiklą, gali būti baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų. Už šiame straipsnyje numatytas veikas atsako ir juridinis asmuo.

Gresia atsakomybė ir už įžeidinėjimus, ir už šmeižtą

Valstybė gina ir saugo asmens lygiateisiškumą bei sąžinės laisvę. Tokios bylos nėra privataus kaltinimo, todėl dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo į pareigūnus gali kreiptis ne tik tas asmuo, apie kurį yra komentaras, bet ir kiti asmenys.

Be to, gresia baudžiamoji atsakomybė ir už šmeižtą ar įžeidimą – tokia teise yra pasinaudojusi ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininko Modesto Kaseliauskio motina Stefanija Kaseliauskienė – po galimai šmeižikiškų pasisakymų internete Telšių policija pradėjo beveik 30 ikiteisminių tyrimų.

Apie netinkamus komentarus DELFI skaitytojai raginami informuoti redakciją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Vaučeriai“: ką apie maisto talonus mano ekonomistai, paprasti žmonės ir Seimo nariai? (31)

Ketvirtadienio laidoje „Yra, kaip yra“ Seimo nariai, ekonomistai ir Vyriausybės atstovai...

Karbauskis ir Skvernelis registruoja PVM lengvatą periodiniams leidiniams (7)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas bei Seimo Kultūros komiteto...

Čekių loterija kraustosi į „Lietuvos ryto“ televiziją (1)

Valstybinės mokesčių inspekcijos ( VMI ) organizuojama čekių loterijos laimėtojai vienerius...

Nutraukta Kremliaus ruporo RT transliacija Niujorke, Čikagoje ir Los Andžele (40)

Dviejų kabelinių tinklų operatoriai Jungtinėse Valstijose, transliuojantys Niujorke, Čikagoje...

Strasbūre pasirašytas svarbus dokumentas dėl asmens duomenų apsaugos (1)

Teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė Strasbūre pasirašė protokolą, kuriuo iš dalies...

Top naujienos

Audringas savaitgalis Kijeve: vietos, dėl kurių čia keliauja tūkstančiai lietuvių (294)

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...

Dėl atnaujintos gatvės pasiskundę Kauno vairuotojai tokio valdininkų atsakymo nesitikėjo (43)

Kauno centre esanti Kęstučio gatvė yra svarbi miesto transporto linija. Lygiagrečiai Laisvės...

„Valstiečiai“ kandidatu į Vilniaus merus išsirinko Sinkevičių (8)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vilniaus skyrius ketvirtadienio vakarą nusprendė, kad...

Klausiamas dėl pažymų Skvernelis įkando Grybauskaitei, konservatoriams ir prisiminė dešimtmečio įvykius (1065)

Klausiamas dėl mįslingo kreipimosi į specialiąsias tarnybas ir pareiškimų apie galimą Kremliaus...

Dovanų kortelės: nuo „McDonalds“ pinigų iki universalių elektroninių (5)

Dovanų kortelių pasaulinė rinka siekia šimtus milijardų eurų ir kasmet paauga po beveik 16 proc....

Evelina Anusauskaitė-Young: man sakė, kad su tokia figūra niekada nebūsiu popmuzikos atlikėja (139)

Lietuvą Evelina Anusauskaitė-Young paliko prieš penkerius metus, tačiau susidomėjimas ja, regis,...

„Le Mirage“ gimtadienį švenčianti Justina Stambrauskaitė jaučia apmaudą: man nėra pikta, man skauda (14)

Ketvirtadienio vakarą jaukiai, tik pačių artimiausių žmonių būryje Justina Stambrauskaitė...

Prabangus viešbutis sostinės širdyje užsitarnavo kelis ypatingus įvertinimus (3)

Praėjusią savaitę viešbutis „Pacai“ sulaukė pagrindinio prizo komercinio objekto kategorijoje...

Tėvas feisbuke šaukiasi pagalbos: paviešino 5-metės dukros prisipažinimą, kad ją muša patėvis (92)

Feisbuke tėvas paviešino įrašą, kuriame jo penkiametė dukra pasakoja, kad prieš ją smurtauja...