Prieš netradicinės orientacijos žmones nukreiptą interneto svetainę sukūręs ir homoseksualų teises suvaržęs 23 metų Edmundas Girskis tvirtina, kad savo skaitytojų neskatino rašyti neapykantą kurstančių komentarų, o tik siekęs apginti krikščioniškąsias vertybes Lietuvoje. „Norėjau, kad žmonės rašytų eilėraščius ir maldas“, - teisme pareiškė šiuo metu niekur nedirbantis E. Girskis.
Edmundas Girskis
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Ketvirtadienį Vilniaus miesto pirmasis apylinkės teismas pradėjo nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje E. Girskis kaltinamas suvaržęs homoseksualios orientacijos žmonių laisves bei sudaręs sąlygas dabar jau uždarytoje skandalingoje svetainėje „Antipederastizacija Lietuvoje“ rašyti neapykantą skatinančius ir susidoroti kurstančius komentarus.

Valstybinį kaltinimą palaikanti Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokurorė Iveta Aperanė siekia, kad prieš gėjus nukreiptos svetainės įkūrėjas būtų nubaustas ne tik 20 MGL bauda (2 600 Lt), bet ir iš jo būtų konfiskuotas nusikaltimo įrankis – kompiuteris. Jis, beje, priklauso bibliotekoje dirbančiai E. Girskio motinai.

Ikiteisminio tyrimo metu, kurį inicijavo Tolerantiško jaunimo asociacija, prokurorai nustatė, kad E. Girskis „Antipederastizacija Lietuvoje“ svetimu vardu įkūrė 2007-ųjų gegužę, likus vos porai dienų iki Tarptautinio lesbiečių ir gėjų kultūros tinklo (ILGCN) seminaro Vilniuje. Tada homoseksualai prie Vilniaus miesto savivaldybės ketino iškelti vaivorykštės vėliavą.

Pagrindiniame puslapyje E. Girskis ragino visus prisijungti prie jo organizuojamos akcijos bei, pasak prokurorų, bandė sutrukdyti gėjų susibūrimui. Savo įkurtoje svetainėje jis siūlė prisijungti visus, kurie mano, kad „homoseksualistams, pedofilams, lesbietėms ir kitiems iškrypėliams Lietuvoje ne vieta rengti šventes ir paradus“.

Be to, E. Girskis siūlė gėjams neiti į viešumą ir neerzinti žmonių, o jeigu jie pasirodys su savo vėliavomis gatvėse, „išeisime ir mes, lietuviai, su savo vėliava“.

„Nepadariau nieko blogo, tik išsakiau savo nuomonę, - ketvirtadienį teisme aiškino kaltės nepripažįstantis E. Girskis. – Pagal įstatymą antimitingą gali surengti devyni žmonės, aš jų ir ieškojau – norėjau suorganizuoti jiems alternatyvų susibūrimą ir parodyti, kad ne visi šoka pagal jų dūdelę. Manau, kad krikščioniškoje Lietuvoje neturėtų būti tokių dalykų – reikia laikytis tradicinių pažiūrų, nes tai prie gero neprives“.

Kaltinamasis taip pat nesutinka, kad turėtų atsakyti už komentarus, kuriuos parašydavo prieš gėjus nukreiptos svetainės lankytojai. „Antipederastizacija Lietuvoje“ įkūrėjas aiškino, kad už komentarus atsakomybę turėtų prisiimti jį parašę asmenys.

E. Girskis piktinosi, kad valstybė pažeidžia jo teises. „Jeigu aš nesutinku, kodėl negaliu išsakyti savo neigiamos nuomonės?“ – klausė kaltinamasis.

Tuo tarpu prokurorė I. Aperanė pažymėjo, kad E. Girskis teisme taip ir nesugebėjo logiškai paaiškinti, kodėl jis nepripažįsta savo kaltės dėl pateiktų kaltinimų.

„Manau, kad jo kaltė yra pilnai įrodyta, nes jis savo svetainėje patalpino prieš kitos orientacijos žmones nukreiptą informaciją bei sudarė sąlygas rašyti komentarus, kuriuose buvo raginama susidoroti su tam tikros socialinės grupės asmenimis“, - pažymėjo valstybinė kaltintoja.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad specialistai patvirtino, jog „Antipederastizacija Lietuvoje“ buvo diskriminuojami žmonės dėl seksualinės orientacijos.

Ar E. Girskis yra kaltas dėl jam pateiktų kaltinimų ir kokią už tai jam skirti bausmę, baudžiamąją bylą išnagrinėjęs teisėjas Antanas Virbalas nuosprendį žada paskelbti dar šį mėnesį.

DELFI primena, kad praėjusiais metais Lietuvoje buvo pradėta daugiau ikiteisminių tyrimų dėl asmens lygiateisiškumo ir sąžinės laisvės pažeidimų. Pastaraisiais metais ypatingą dėmesį komentatorių išsakomoms mintims internete skyrę prokurorai pernai iškėlė 86 baudžiamąsias bylas.

Kurstymu kaltinti asmenys buvo nuteisti piniginėmis baudomis nuo 5 iki 23 MGL (nuo 600 iki 3 tūkst. litų). Griežtesnių bausmių teismai neskyrė, nors jiems gresia bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

2007 metais teismo nuosprendžiu iš vieno „internauto“ net buvo konfiskuotas kompiuteris.

Už skaitytojų komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako jų autoriai, kurie už šmeižikiškus, viešųjų ar privačių asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Ji gresia ir už smurto kurstymą, raginimus nuversti teisėtą Lietuvos valdžią bei kitokius neteisėtus veiksmus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuviai labiausiai pasitiki radiju ir televizija, mažiausiai – soc. tinklais (55)

Lietuviai labiausiai pasitiki informacija, kurią pamato per televiziją ar išgirsta per radiją,...

Ekonomikos egzamino laikas pratęsiamas iki 18 val. (20)

Nacionalinio ekonomikos egzamino sistemos neatlaikė apkrovos ir prie egzamino tinklalapio pasidarė...

Sukurta ekstremistų propagandą nuo naujienų pranešimų skirianti programinė įranga (4)

Sukurta nauja priemonė, leisianti aptikti internete ekstremistų platinamus vaizdo įrašus. Įrašų...

„S&P Global“ pakėlė Rusijos kredito reitingą į investicinį (3)

Pasaulinė reitingų agentūra „S&P Global“ nusprendė pakelti Rusijos kredito reitingą. Šis...

Vitas Tomkus pardavė 80 proc. „Eltos“ akcijų (16)

Žiniasklaidos grupės „Respublikos leidiniai“ savininkas Vitas Tomkus pardavė 80 proc. naujienų...

Top naujienos

Apie slaptą programą prabilti išdrįsusio sovietų mokslininko laukė siaubingas likimas valdžia iš jo tikėjosi vienintelio dalyko – tylos (32)

Kovo 4 dieną ant suolelio Solsberyje sukniubo buvęs dvigubas Rusijos šnipas Sergejus Skripalis...

Darbdaviams baimę kelianti Z karta ateina dirbti: kaip susitvarkyti (56)

Žmonės, gimę praėjusio šimtmečio pabaigoje ir šio pradžioje – vadinamoji Z karta – jau...

Baisisi klastingu NATO narės planu: priešus šįkart užsimojo įveikti iš pagrindų (406)

Sėkminga operacija „Alyvos šakelė“ ir kurdų anklavo Afrino užėmimas tėra pradžia. Turkijos...

Ne tik juodas, alinantis darbas: kaip emigravusios lietuvės užsidirba papildomai (127)

Ką veikia į Jungtinę Karalystę (JK) gyventi ir dirbti išvykę lietuviai? Toks klausimas kyla ne...

Nepamirškite: jau šiąnakt Lietuvoje įvedamas vasaros laikas (188)

Jau šiąnakt Lietuvoje bus įvedamas vasaros laikas – miegosime valanda trumpiau, tačiau...

Pažeminimą patyręs Jankauskas: tai buvo blogiausias kėlinys rinktinės istorijoje (157)

Lietuvos futbolo rinktinės vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas paaiškino, kodėl jo...

Prisiminė „mirties žygį“: nebuvo galima nė akimirkai sustoti ar atsilikti (86)

Okupuotoje Lenkijoje išaušo žvarbi diena, ir Shmuelis Belleris žinojo tik tiek, kad ji gali...

LSDDP pirmininko pavaduotoju patvirtintas Elvinas Jankevičius vadina tai nesusipratimu (137)

Šeštadienį steigiamajame Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) suvažiavime pirmininko...

Seimo sprendimas pasileisti: kokie motyvai skambėjo prieš 26 metus (56)

Pirmą ir vienintelį kartą sprendimą pasileisti 1992-ųjų liepos 9 dieną priėmė gilią krizę...

Įsiminkite 5 mitybos mitus, kurie gali pakenkti jūsų sveikatai (24)

Kai moksliniai tyrimai nuolat prieina naujų išvadų, sunku susigaudyti, ką reikėtų valgyti, o ko...