aA
Vienos Telšių bendrovės direktorius Mindaugas V. viešai siekė sumenkinti, paniekinti ir įžeisti čigonų tautinę mažumą. Tai konstatavo Telšių rajono apylinkės teismas, viename interneto portale įžeidžiantį komentarą parašiusiam vyrui skyręs 10 MGL dydžio (1 300 litų) baudą.
Nuteistas internete čigonus parazitais išvadinęs verslininkas
© Corbis

Be to, kaip nusprendė teismas, 40 metų Mindaugas V. privalo valstybei sumokėti 70 Lt už ekspertizę, kurią atliko Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba.

Baudžiamąją bylą teisėja Vitalija Liauzginienė išnagrinėjo Mindaugui V. nedalyvaujant posėdyje – jis sutiko su valstybės kaltintojo pasiūlymu procesą baigti baudžiamuoju įsakymu.

Teisėja nusprendė nekonfiskuoti Mindaug V. kompiuterio, nors kiti teismai elgiasi principingiau ir techniką konfiskuoja kaip nusikaltimo padarymo įrankius.

Bylos duomenimis, Mindaugas V. dar 2008-ųjų kovo 30-ąją viename interneto portale perskaitė straipsnį, kuriame buvo rašoma apie viename Vilniaus mikrorajone apsigyvenusius čigonus.

Vienai bendrovei vadovaujantis vyras pareigūnams teigė, kad perskaitęs straipsnį nusprendė išsakyti savo nuomonę.

„Kodėl čigonai, o ne romai? Galėtų parazitais geriau vadinti“, – komentare rašė „Minde“ pasirašęs vyras. Pasak teismo, tokiu būdu nekęsdamas tautinės mažumos – čigonų, siekė ją sumenkinti, paniekinti, įžeisti.

„Tai parašiau todėl, kad iš spaudos esu susidaręs neigiamą nuomonę apie čigonus“, – gynėsi Telšių gyventojas.

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba nustatė, kad komentaro „pastraipa yra išreikšta neigiama adresanto emocija tautinės mažumos atžvilgiu“.

„Pati idėja keisti norminius pavadinimus į menkinamąjį pavadinimą „parazitas“ rodo, kad adresatas nekenčia tautinės mažumos – čigonų, ir siekia ją sumenkinti, paniekinti, įžeisti“, – konstatuojama ekspertizės išvadoje.

Skirdamas bausmę Mindaugui V. teismas atsižvelgė į tai, kad kaltinamasis pripažino padaręs baudžiamojo įstatymo numatytą veiką ir nuoširdžiai gailisi, jo atsakomybę sunkinančių aplinkybių nebuvo nustatyta, nebaustas administracine tvarka.

„Atsižvelgiant į šias aplinkybes, veikos pobūdį, pavojingumo laipsnį, skirtina mažesnė bauda, negu įstatyme numatytas baudos vidurkis“, – pažymima teismo baudžiamąjame įsakyme.

Už komentarus atsako jų autoriai

Praėjusiais metais dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę buvo pradėta 160 ikiteisminių tyrimų, kai galimi nusikaltimai ar baudžiamieji nusižengimai buvo padaryti elektroninėje erdvėje.

Tyrimus atliekantys pareigūnai pabrėžia, kad nusikalstamas veikas viešojoje erdvėje padaro ne tik užgaulius komentarus rašantys paaugliai, bet ir išsilavinę suaugusieji –už tai yra nuteistas ir Prienų rajono ligoninės vidaus ligų gydytojas, bet ir vienos Klaipėdos mokyklos muzikos mokytojas. Vienai Kelmės gydytojai dėl parašytų komentarų teismai yra priėmę net du apkaltinamuosius nuosprendžius.

Visose praėjusiais metais teismams perduotose bylose buvo priimti baudžiamieji įsakymai arba apkaltinamieji nuosprendžiai. Visiems nuteistiesiems teismai skyrė pinigines baudas nuo 2 MGL (260 Lt) iki 25 MGL (3 250 Lt). Iš kai kurių komentatorių teismas konfiskavo nešiojamąjį kompiuterį – jis pripažintas nusikaltimo įrankiu.

Už skaitytojų komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako jų autoriai, kurie už šmeižikiškus, viešųjų ar privačių asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Ji gresia ir už smurto kurstymą, raginimus nuversti teisėtą Lietuvos valdžią bei kitokius neteisėtus veiksmus.

Baudžiamojo kodekso 170 straipsnis numato, kad Tas, kas viešais pareiškimais žodžiu, raštu ar panaudodamas visuomenės informavimo priemonę tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Tas, kas viešai kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų arba finansavo ar kitaip materialiai rėmė tokią veiklą, gali būti baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų. Už šiame straipsnyje numatytas veikas atsako ir juridinis asmuo.

Gresia atsakomybė ir už įžeidinėjimus, ir už šmeižtą

Valstybė gina ir saugo asmens lygiateisiškumą bei sąžinės laisvę. Tokios bylos nėra privataus kaltinimo, todėl dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo į pareigūnus gali kreiptis ne tik tas asmuo, apie kurį yra komentaras, bet ir kiti asmenys.

Be to, gresia baudžiamoji atsakomybė ir už šmeižtą ar įžeidimą.

Apie netinkamus komentarus DELFI skaitytojai raginami informuoti redakciją.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Naujas LRT įstatymas: valdysena nepakeista, įsteigta etikos kontrolieriaus pareigybė (9)

Seimas ketvirtadienį priėmė naują Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo...

Dėl koronaviruso pandemijos smarkiai pablogėjo žurnalistų darbo sąlygos visame pasaulyje (13)

Dėl koronaviruso pandemijos visame pasaulyje suprastėjo naujienų reporterių darbo sąlygos,...

„Facebook“ intensyvina kovą su klaidinama informacija apie COVID-19 (3)

Socialinis tinklas „Facebook“ ketvirtadienį paskelbė, kad daugelis vartotojų matys...

Latvija televizijos PBK savininkės reikalauja užtikrinti būtiną latviškų naujienų paketą

Latvijos nacionalinė elektroninių žiniasklaidos priemonių taryba (NEPLP) pareikalavo Baltijos...

Geopolitinių naujienų gigantas „Foreign policy“ – nuo šiol „Delfi Plius“ (10)

Nuo šiol „Delfi Plius“ rasite ne tik „Bloomberg“, „The Economist“ ir „Harvard Business...

Top naujienos

Seimas svarstys Nausėdos mokestinius siūlymus: kaip pasikeistų jūsų alga

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė prezidento Gitano Nausėdos pasiūlymams mažinti gyventojų...

Kauno gimtadienio šventė per karantiną sukėlė klausimų: ar nebuvo persistengta? (1)

Kauną praėjusį šeštadienį užliejo šventinė nuotaika, kadangi miestas šventė savo 612-ąjį...

Veryga – apie kaukių dėvėjimą biuruose: būtina ne visais atvejais (150)

Apsauginių kaukių dėvėjimas išlieka privalomu aptarnaujant klientus, tačiau jų dėvėti...

Dėl koronaviruso pandemijos – keturi scenarijai Rusijai: valdžiai siūlo ruoštis (115)

Ekspertai išdėstė keturis koronaviruso situacijos Rusijoje raidos scenarijus, iš kurių...

Lietuvoje užfiksuotas dar vienas įvežtinis koronaviruso atvejis – atvyko iš Norvegijos papildyta 14.36; susirgo dar vienas „Rimi" darbuotojas (65)

Antradienį Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė...

Lauras Bielinis. Kaip prisijaukinti Prezidentą (10)

Paskutiniu metu vis dažniau ir įnirtingiau žiniasklaidoje imama kalbėti apie Prezidento Gitano...

Seime – „valstiečių“ atkirtis Nausėdai: siūlo nemažinti GPM (94)

Prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant laikinai, iki metų pabaigos penkiais punktais iki 15 proc....

Lietuvos vaikų sveikata: rūpestį kelia du svarbūs rodikliai

Higienos instituto specialistai išsamiai išnagrinėjo Lietuvos vaikų sveikatos pokyčius ir...

Dėl smurto prieš žmoną teisiamas krepšininkas Dimavičius laikosi savo versijos: prieš kviesdama policiją ji galėjo susižaloti pati (11)

Kauno apylinkės teismui po ilgos pertraukos pagaliau pavyko atversti baudžiamąją bylą, kurioje...

|Maža didelių žinių kaina