aA
Informaciją, kurioje agituojama už homoseksualius santykius, įteisinus kaip darančią neigiamą poveikį nepilnamečiams, tolerancijos gynėjai žada keliauti į teismus. Savo ruožtu Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros (ŠMKK) bei Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) siūlo greta homoseksualių įrašyti ir biseksualius bei poligaminius santykius, su tuo taip pat sutiko Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas (ŠMKK).
© Corbis/Scanpix
Parlamente svarstomame Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymo naujos redakcijos projekte, be kita ko, norima apsaugoti nepilnamečius nuo raginimų lošti, paranormalių reiškinių demonstravimo, sudarant jų tikrumo įspūdį, palankaus ne tik narkotinių ir psichotropinių, bet ir toksinių medžiagų vertinimo.

Nori apsaugoti nuo „bildukų“, hipnozės ir lošimų

Trečiadienį projektą svarstė ŠMKK, dalyvaujant įvairių institucijų ir organizacijų atstovams bei kitiems suinteresuotiems asmenims. Jau anksčiau projektui yra pritarę ŽTK, Informacinės visuomenės plėtros (IVPK) bei Biudžeto ir finansų komitetai.

Karščiausias diskusijas posėdyje sukėlė keli straipsnio, kuriame išvardyta informacija, daranti neigiamą poveikį nepilnamečių psichinei sveikatai, fiziniam, protiniam ar doroviniam vystymuisi.

Kai kurios institucijos paragino išplėsti projekto nuostatą, kad neigiamą poveikį nepilnamečiams daro informacija, skatinanti azartinius lošimus. Pavyzdžiui, Lietuvos radijo ir televizijos komisija siūlė pakeisti ją fraze „skatinanti lošti“, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba – „kurioje skatinama lošti, dalyvauti lošimuose ar skatinamas kitoks azartinis elgesys“.

Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnyba siūlė dar platesnį apibrėžimą – „skatinanti lošti, raginanti, siūlanti dalyvauti lošimuose, loterijose ir kituose žaidimuose, kuriuose sudaromas lengvo laimėjimo įspūdis“.

Todėl IVPK komitetas jau anksčiau pasiūlė tokią formuluotę: „kurioje skatinama lošti, dalyvauti lošimuose“, kuriai neprieštaravo ir ŠMKK.

IVPK taip pat atsižvelgė į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos siūlymą nurodyti, kad neigiamą poveikį vaikams daro informacija, kurioje palankiai vertinama priklausomybė ne tik nuo narkotinių, psichotropinių medžiagų, tabako ar alkoholio, bet ir kitų medžiagų, kurios vartojamos arba gali būti vartojamos svaiginimosi tikslais, taip pat skatinamas jų vartojimas, gamyba, platinimas ar įsigijimas. ŠMKK posėdyje nuspręsta projekte prie narkotinių ir psichotropinių medžiagų pridėti toksines.

Nepilnamečiams neigiamą poveikį turinčia informacija siūloma laikyti ir tą, kurioje demonstruojami paranormalūs reiškiniai, sudarant šių reiškinių tikrumo įspūdį. Pavyzdžiui, laidos, kur vaidinamos situacijos apie bildukų pasirodymus ir pan., neakcentuojant, kad tai imitacija, filmuoti hipnozės seansai.

Vienas iš posėdžio dalyvių tikino žinantis keletą atvejų, kai pagijo sunkiai sergantys vaikai, ir domėjosi, ar net to nebūtų galima rodyti per televiziją dienos metu. Tai esą nedarytų žalos nepilnamečiams, priešingai nei „stebuklingi“ vaikų išgijimai studijoje.

Komitetas pasiūlė vadovautis protingumo kriterijumi

Neigiamą poveikį vaikams, kaip numatyta projekte, daro erotinio pobūdžio informacija: kai skatinamas lytinis geismas, siūloma lytiškai santykiauti, rodomas lytinis aktas, jo imitacija ar kitoks seksualinis pasitenkinimas, lytiniai organai, seksualiniai reikmenys.

Tačiau informacija, kurioje agituojama už homoseksualius santykius, paminėta atskirame punkte. Lietuvos gėjų lyga (LGL) ir Tolerantiško jaunimo asociacija pasiūlė išbraukti jį kaip perteklinį ir diskriminacinį.

Kaip ŠMKK posėdyje teigė asociacijos valdybos pirmininkas Artūras Rudomanskis, už įstatymo įgyvendinimą atsakinga institucija neturės jokių orientyrų ir kriterijų, nes nebus aišku, kaip atskirti agitaciją nuo paprasto informacijos pateikimo.

„Prašome atsisakyti šios perteklinės ir diskriminacinės nuostatos. Jei to nepadarysite, prižadame, kad prašysime išbraukti teisminiu keliu“, - žadėjo A. Rudomanskis ir patikino, kad eitų net iki Europos Žmogaus Teisių Teismo.

Asociacijos vadovas priminė, kad Strasbūro teismas ne vienoje byloje yra nurodęs, jog negalima riboti žmogaus teisių vien dėl homoseksualumo. Be to, minėtas punktas esą dar padidins homoseksualių paauglių atskirtį mokyklose ir padarys žalą jų vystymuisi.

Savo ruožtu LGL vadovas Vladimiras Simonko pareiškė, esą įstatymas gali kirstis su Vaiko teisių apsaugos konvencija. Jungtinėje Karalystėje esą dėl to net teko atšaukti vieną įstatymą.

Posėdyje dalyvavusi vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė siūlė neištraukti teisės normų iš konteksto. „Mes esame prieš propagavimą, agitavimą – įstaiga ir aš asmeniškai. Neturiu nieko prieš homoseksualus, bet statistika rodo liūdną padėtį“, - kalbėjo jis.

Kontrolierė vardijo pernai atliktos vaikų globos namų auklėtinių apklausos dėl seksualinio išnaudojimo rezultatus. Iš beveik 3,5 tūkst. nepilnamečių 158 prisipažino patyrę išnaudojimą, du trečdaliai buvo berniukai. Pranešimuose apie konkrečius seksualinio išnaudojimo atvejus jie esą taip pat dominuoja.

„Berniukai išnaudoja berniukus. Reikia būtinai palikti tą nuostatą, net kalbos negali būti apie išbraukimą“, - teigė R. Šalaševičiūtė.

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos atstovo Deivido Velko teigimu, ekspertams daugiau abejonių sukėlė kitas punktas – apie informaciją, kurioje iškreipiami šeimos santykiai, paniekinamos jos vertybės. Mat šalyje nėra nusistovėjęs aiškus ir vienareikšmis šeimos institutas. Tačiau jis siūlė neatsisakyti nei vienos, nei kitos nuostatos.

Anksčiau projektą svarstęs ŽTK ne tik palaimino punktą dėl homoseksualų, bet ir pasiūlė pridėti biseksualius bei poligaminius santykius.

Beje, IVPK taip pat pasiūlė projektą papildyti protingumo principu. Mat jo nuostatos susijusios su visuomenei aktualiais žodžio laisvės, informacijos sklaidos, pasaulėžiūros raiškos klausimais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Italijoje išardytas „didžiausią pasaulyje“ piratinis internetinės televizijos tinklas

Italijos pareigūnai trečiadienį pranešė padėję išardyti „didžiausią pasaulyje“...

„Apple“ mes iššūkį „Netflix“ siūlydama internetinę televiziją už 5 JAV dolerius per mėnesį (4)

JAV technologijų milžinė „Apple“ metė iššūkį didžiausiai pasaulyje vaizdo transliuotojai...

LRTK dėl autorių teisių pažeidimų nurodė blokuoti tinklalapį ldiena.lt (4)

Lietuvos radijo ir televizijos komisija ( LRTK ) trečiadienį nusprendė blokuoti prieštaringai...

„Diena Media News“ užbaigė restruktūrizavimą

Žiniasklaidos grupė „ Diena Media News “ baigė daugiau kaip ketverius metus trukusį...

„Lietuvos ryto“ TV planuoja mažinti rusiškos produkcijos kiekį (33)

„Lietuvos ryto“ žiniasklaidos grupei pardavus iki šiol jai priklaususį televizijos kanalą,...

Top naujienos

Nusprendė: dėl Pranckiečio bus balsuojama dar šį vakarą nuolat pildoma (97)

53 parlamentarų pasirašytą pareiškimą dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atšaukimo...

„New York Times“ tyrimas: Rusija vos per 12 val. Sirijoje subombardavo 4 ligonines (172)

Rusijos karinės oro pajėgos seniai kaltinamos ligoninių bombardavimu remiant Basharo al Assado...

Širinskienė ir Kirkilas peikia Pranckietį, bet patys postų kratosi (14)

Seimo nariai surinko parašus prieš Viktorą Pranckietį, jo postą teigia galintis užimti ir iš...

Lietuvos vežėjai prakalbo apie sektoriaus žlugimą: politikai vykdo genocidą (326)

Skubomis įvedamos mokesčių reformos gresia vežėjų bankrotais, – štai taip antradienį...

Nausėda: prabanga taip pat galėtų būti apmokestinama papildyta (508)

Beveik 100 dienų darbo laikotarpį pasiekęs prezidentas Gitanas Nausėda akcentavo esąs ir...

„Ryto“ pasiūlymo vasarą negavęs baltarusis jaučiasi tapęs krepšinio mamutu

Belgrado „Partizan“ ekipai pirmadienį iš Vilniaus oro uosto atvažiavus tiesiai į...

Prie strategiškai svarbaus miesto – didelė atsakomoji ataka prieš Turkijos pajėgas skelbiama, kad teritoriją paliko visos humanitarinės organizacijos (107)

Sirijos kurdams pavyko pasipriešinti Turkijai viename iš pasienio miestų, kurio perėmimą Ankara...

Lietuvos darbo rinka – bene labiausiai nukraujavusi ES + laukia dar ne vienas sunkus iššūkis (75)

Lietuva turi bene labiausiai pastaraisiais dešimtmečiais nukraujavusią darbo rinką Europos...

Nausėda nepersigalvojo dėl Roko Masiulio: jis labai rimtai svarsto abi alternatyvas (54)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigė nepakeitęs savo nuomonės dėl buvusio susisiekimo ministro Roko...