K. Šimkūno baudžiamąją bylą išnagrinėjusi teisėja Rasa Paužaitė paskelbė, kad anksčiau jau tris kartus dėl analogiškų nusikalstamų veikų teistas vilnietis yra pripažįstamas kaltu dėl viešo kurstymo smurtauti ir fiziškai susidoroti su lenkų tautybės žmonėmis.

Už tai teismas vyrui skyrė vienerių metų laisvės apribojimo bausmę – per šį laikotarpį jis nuo 22 iki 6 val. turės būti namuose, jeigu tai nesusiję su darbu, bei negalės lankytis viešose interneto kavinėse – būtent čia jis yra parašęs daugelį komentarų, dėl kurių teismas jį yra nuteisęs.

Išgirdęs teismo nuosprendį K. Šimkūnas neslėpė džiaugsmo ir ėmė dėkoti teisėjai: „Ačiū, labai patiko, kad palengvinote mano dalią, tikrai Jums ačiū“.

Bylos duomenimis, K. Šimkūnas praėjusių metų kovo pabaigoje vieno dienraščio interneto portale, pasivadinęs „Katastrofijus“, parašė komentarą, kuriame aiškino, kad „lenkų tautą būtina sunaikinti fiziškai, nes tai parazitai ir degeneratai“.

„Lenkų tauta ir Lenkija neturi teisės egzistuoti, nes tai kenksmingas ir nepasiteisinęs darinys. Tai mano nuomonė. Be abejo, Lenkija su manimi gali siekti kompromisų – galbūt sutikčiau palikt kažkiek lenkų apie Krakau, bet iki Vyslos – baltų žemės“, – komentare, kuris pripažintas nusikalstamu, rašė K. Šimkūnas.

Dar kitame komentare, kuris parašytas liepą, K. Šimkūnas taip pat ragino sunaikinti „visą lenkų tautą“.

Lietuviai sugebėjo sunaikinti čia parazitavusius chazarus – žydus. Ir jiems nepadėjo jų stogai – antihitlerinė koalicija, laiminti karą. Sunaikinsim ir šūdlenkius, Panerių grioviuose vietos lenkams užteks“, – teismo teigimu, K. Šimkūnas viešai kurstė smurtauti ir fiziškai susidoroti su lenkų tautybės žmonėmis.

Šiuos komentarus K. Šimkūnas parašė iš savo tėvų namuose esančio kompiuterio, tačiau kitus – iš interneto kavinių. Jį teismai yra nuteisę jau dėl 10 komentarų.

Kaltę pripažinęs vilnietis neslėpė, kad rašė komentarus, tačiau tikino, jog išsakė savo nuomonę. „Lenkiją ir lenkų tautą įžeidžiau ir pastačiau į jos vietą dėl jos pačios labo“, – aiškino jis.

Ikiteisminis tyrimas šioje byloje buvo pradėtas pagal viešosios įstaigos Europos žmogaus teisių fondas pareiškimus.

Pagal įstatymus už komentarus atsako jų autoriai

Kęstutis Šimkūnas
Ikiteisminius tyrimus dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę atliekantys pareigūnai pabrėžia, kad nusikalstamas veikas viešojoje erdvėje padaro ne tik užgaulius komentarus rašantys paaugliai, bet ir išsilavinę suaugusieji –už tai yra nuteistas ir Prienų rajono ligoninės vidaus ligų gydytojas, bet ir vienos Klaipėdos mokyklos muzikos mokytojas. Vienai Kelmės gydytojai dėl parašytų komentarų teismai yra priėmę net du apkaltinamuosius nuosprendžius.

Dėl nusikalstamų veikų pripažintiems nuteistiesiems teismai skyrė pinigines baudas nuo 2 MGL (260 Lt) iki 25 MGL (3 250 Lt). Iš kai kurių komentatorių teismas konfiskavo nešiojamąjį kompiuterį – jis pripažintas nusikaltimo įrankiu.

Už skaitytojų komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako jų autoriai, kurie už šmeižikiškus, viešųjų ar privačių asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Ji gresia ir už smurto kurstymą, raginimus nuversti teisėtą Lietuvos valdžią bei kitokius neteisėtus veiksmus.

Baudžiamojo kodekso 170 straipsnis numato, kad Tas, kas viešais pareiškimais žodžiu, raštu ar panaudodamas visuomenės informavimo priemonę tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Tas, kas viešai kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų arba finansavo ar kitaip materialiai rėmė tokią veiklą, gali būti baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų. Už šiame straipsnyje numatytas veikas atsako ir juridinis asmuo.

Gresia atsakomybė ir už įžeidinėjimus, ir už šmeižtą

Valstybė gina ir saugo asmens lygiateisiškumą bei sąžinės laisvę. Tokios bylos nėra privataus kaltinimo, todėl dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo į pareigūnus gali kreiptis ne tik tas asmuo, apie kurį yra komentaras, bet ir kiti asmenys.

Be to, gresia baudžiamoji atsakomybė ir už šmeižtą ar įžeidimą.

Apie netinkamus komentarus DELFI skaitytojai raginami informuoti redakciją.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (535)