aA
Grasinančius komentarus internete rašantys asmenys drąsūs tik prie kompiuterio. Tuo įsitikino Panevėžio pareigūnai, ištyrę vieno 32 metų panevėžiečio bylą dėl viešo kurstymo susidoroti su netradicinės orientacijos asmenimis. Už tai, kad ragino mušti „pyderus ir gaidžius“, panevėžietis „užsidirbo“ ne tik teistumą – jis taip pat privalės sumokėti ir 8 MGL (1040 litų) baudą.
© Corbis/Scanpix

Niekur nedirbančio Panevėžio gyventojo bylą apylinkės teismas baigė baudžiamuoju įsakymu – kaltę pripažinęs vyras sutiko su jam skirta bauda.

Bylos duomenimis, praėjusių metų liepą panevėžietis vieno interneto portale prie straipsnio apie Italijoje sulaikytą lietuvį, kuris buvo įtariamas sumušęs transeksualą, parašė smurtauti kurstantį komentarą. „Muškit pyderus ir gaidžius, šaunuoliai“, - smurtauti ragino vyras.

Komentarą perskaitęs Tolerantiško jaunimo asociacijos valdybos pirmininkas Artūras Rudomanskis kreipėsi į prokurorus ir paragino nubausti viešai smurtauti raginusį asmenį. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad komentarą parašė panevėžietis.

Tiesa, jis nelabai galėjo prisiminti, kodėl parašė komentarą, tačiau teisinosi nepagalvojęs, kad jo parašyti žodžiai galėtų ką nors įžeisti.

„Šį komentarą parašiau, nes netoleruoju visaip išsišokančių ar besidemonstruojančių kitos seksualinės pakraipos žmonių“, - komentatorius neslėpė, kad parašydamas žodžius „pyderai“ ir „gaidžiai“ jis omeny turėjo būtent netradicinės orientacijos asmenis, o ne naminius paukščius.

Anksčiau neteisto panevėžiečio bylą rašytinio proceso tvarka išnagrinėjęs teismas nustatė, kad viešai smurtauti dėl seksualinės orientacijos raginęs vyras anksčiau nebuvo teistas, nebaustas administracine tvarka, yra registruotas Darbo biržoje, be to, padeda šeimoje išlaikyti du studentus. Pasak teismo, bausmės tikslai bus pasiekti pažeidėjui skiriant baudą, kurios dydis yra artimas sankcijoje numatytam minimui.

Panevėžietis 8 MGL baudą privalo sumokėti per du mėnesius.

Ikiteisminį tyrimą dėl komentaro inicijavęs A. Rudomanskis neslėpė, kad Tolerantiško jaunimo asociacijos nariai jau beveik metus stebi interneto komentarus ir vien šiais metais Generalinėje prokuratūroje buvo pradėta beveik 40 ikiteisminių tyrimų.

„Dalis interneto komentatorių vis dar galvoja, kad gali rašyti priešiškumą ir neapykantą kurstančius, kitus asmenis žeminančius komentarus ir likti nepastebėti, tačiau nuteistųjų už raginimus smurtauti prieš homoseksualius, kitos rasės, tikėjimo, etninės kilmės asmenis gretos gausėja“, – pažymėjo A. Rudomanskis, įsitikinęs, kad ksenofobijos, homofobijos, antisemitizmo ir smurtavimo kurstymas neturi likti nepastebėtas.

Iš komentatorių konfiskavo kompiuterius

Generalinės prokuratūra praėjusiais metais dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę pradėjo 48 ikiteisminius tyrimus. Dar 2 tyrimai buvo pradėti dėl diskriminavimo dėl tautybės, rasės, lyties, kilmės, religijos ar kitos grupinės priklausomybės.

Nusikalstamų veikų struktūra iš esmės atitinka 2008 metų situaciją, teigia Generalinė prokuratūra.

Pernai teismai 17 baudžiamųjų bylų ikiteisminį tyrimą baigė supaprastinto proceso tvarka. Teismo baudžiamuoju įsakymu 11 asmenų buvo pripažinti kaltais už tautinės, rasinės ar kitos neapykantos kurstymą, jiems paskirtos piniginės baudos (nuo 260 iki 1 300 litų), o 2-ose bylose teismas nusprendė papildomai taikyti baudžiamojo poveikio priemonę – kompiuterio konfiskavimą

Tiesa, pernai prokurorai nutraukė net 43 tyrimus (įskaitant ankstesniais metais pradėtus), iš kurių 2 galimai buvo padarę nepilnamečiai asmenys.

Už skaitytojų komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako jų autoriai, kurie už šmeižikiškus, viešųjų ar privačių asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Ji gresia ir už smurto kurstymą, raginimus nuversti teisėtą Lietuvos valdžią bei kitokius neteisėtus veiksmus.

Baudžiamojo kodekso 170 straipsnis numato, kad Tas, kas viešais pareiškimais žodžiu, raštu ar panaudodamas visuomenės informavimo priemonę tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Tas, kas viešai kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų arba finansavo ar kitaip materialiai rėmė tokią veiklą, gali būti baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų. Už šiame straipsnyje numatytas veikas atsako ir juridinis asmuo.

Apie netinkamus komentarus DELFI skaitytojai raginami informuoti redakciją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl žurnalisto Šarūno Černiausko veiklos (46)

Penktadienį Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio specialistė...

Lenkijos televizija kuria atstovybę Lietuvoje, rengs programą lenkakalbiams „TVP Wilno“ (24)

Lietuvoje transliuojamas „TVP Polonia“ kanalas šiemet turėtų pakeisti pavadinimą į „TVP...

Bulvarinis laikraštis už Bezoso asmenines SMS žinutes sumokėjo 200 000 dolerių

Amerikiečių bulvarinis laikraštis „National Enquirer“, anot žiniasklaidos, sumokėjo 200 000...

Nelegalios televizijos paslaugas teikiančios bendrovės siekia pergudrauti prievaizdus (11)

Nelegaliai interneto televizijos paslaugas teikiančios bendrovės siekia pergudrauti Lietuvos...

Žiniasklaidai paskirstyta beveik 2,6 mln. eurų paramos (8)

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas (SRTRF) paskirstė 2 mln. 578 tūkst. eurų paramos...

Top naujienos

Šimonytė išdėstė savo komandos viziją ir pažėrė netikėtų pastabų kai kuriems ministrams (178)

Į antrąjį prezidento rinkimų turą patekusi Ingrida Šimonytė sakė, kad į savo komandą, jei...

Techninių apžiūrų tvarka gali keistis: pajudino dešimtmečius veikiantį monopolį (108)

Privalomąją techninę apžiūrą Lietuvoje teikia dešimt pelningai dirbančių įmonių. Visos jos...

Rusijos nešvarios naftos krizė ligi galo neišspręsta: uostus toliau pasiekia užteršta žaliava Rusija nekomentuoja (28)

Rusijos pastangos įveikti beprecedentę naftos taršos krizę buvo nesėkmingos, šaliai pakrovus dar...

LKL užkulisiai: kodėl „Rytas“ nepanoro australo ir kaip pergalės neatnešė net pažadėti „iPhone“ laida „Krepšinio zona“ (32)

Eurolyga jau žino savo šių metų čempionus bei prizininkus, o po poros savaičių juos turės ir...

Lietuviai užsibrėžė tikslą išmokyti viso pasaulio žmones atsisakyti materialių dovanų

„Jei Lietuvoje, gatvėje, paklausite žmonių, ar jie žino, kad galima dovanoti ne tik fizines...

Tomas Sinickis. O dabar apie „Euroviziją“ rimtai, be humoro atsakymas Gediminui Jauniui (30)

Aš norėjau patylėti. Ir jau buvau pamiršęs Euroviziją. Bet šiandien perskaičiau Gedimino...

Siūlo prisidėti prie žalesnio Vilniaus: subūrę draugus balsuoti gaus išskirtinę dovaną

Europos Parlamento ( EP ) rinkimai lietuviams šiemet taps ne tik Europos lyderių išrinkimo...

Septyni klausimai, kurie kelia didžiausią nerimą dėl „Google“ ir „Huawei“ skandalo (5)

Visus technologijų srities atstovus sukrėtė JAV prezidento Donaldo Trumpo įsakas, kuriuo Amerikos...

Mirė legendinis austrų F-1 lenktynininkas Niki Lauda (6)

Austrijos sostinėje Vienoje mirė triskart F-1 lenktynių pasaulio čempionas Niki Lauda , pranešė...

Po kepinančio karščio – audringos liūtys, vėjas ir perkūnija: skelbia, kuriems miestams klius (15)

Antradienio pirmoje dienos pusėje vyraus nepastoviai debesuoti ir sausesni orai .