aA
Baltarusijos Aukščiausiasis teismas patvirtino šalies Teisingumo ministerijos, kuri reikalauja pašalinti iš Baltarusijos žurnalistų asociacijos (BŽA) narių pažymėjimo žodį "spauda" ir apriboti Žurnalistų teisinės apsaugos centro veiklą, pretenzijas.
Baltarusijos žurnalistams uždrausta vadintis spauda
© A.Didžgalvio nuotr.

Kaip rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė, toks teismo sprendimas smarkiai apsunkins neetatinių žurnalistų darbą Baltarusijoje, be to, BŽA nebegalės teikti žiniasklaidos priemonėms teisinės pagalbos.

Oficialiame Teisingumo ministerijos įspėjime taip pat teigiama, kad veiklos tikslai, išdėstyti oficialiame BŽA tinklalapyje, neatitinka įstatuose nustatytų organizacijos gyvavimo tikslų.

Vienas tikslų, nurodytų BŽA tinklalapyje - "ginti žurnalistų teises ir laisvos bei profesionalios žurnalistikos principus". Pareigūnų nuomone, tai turi būti taikoma tik šios visuomeninės organizacijos nariams.

Per dvi dienas trukusį nagrinėjimą Aukščiausiajame teisme BŽA vadovybė ir juristai mėgino įrodyti, kad ministerijos pretenzijos nėra pagrįstos.

Profesorius Michailas Pastuchovas, buvęs Konstitucinio teismo teisėjas ir Žurnalistų teisinės apsaugos centro prie BŽA vadovas, teigia, kad "Centro veikla yra apibrėžta specialiuose Nuostatuose ir kad šis dokumentas iki šiol nekėlė Teisingumo ministerijos pretenzijų".

Visuomeninio susivienijimo - Baltarusijos žurnalistų asociacijos - nario pažymėjimo nuostatai galioja jau septynerius metus - nuo 2003 metų spalio. Be to, juristo teigimu, BŽA operatyviai vykdė reikalavimus, išdėstytus naujausiose Baltarusijos įstatymų dėl žiniasklaidos priemonių ir visuomeninių organizacijų veiklos versijose.

"Juridinė pagalba BŽA nariams apibrėžta asociacijos įstatuose kaip vienas svarbiausių jos veiklos tikslų. BŽA valdyba turi teisę nustatyti šios įstatų normos vykdymą, ir ji nustatė: visuomeninė juridinė tarnyba", - aiškina M.Pastuchovas.

Teisingumo ministerijos atstovas pareiškė teisme, kad BŽA turi apsiriboti tik juridinėmis konsultacijomis pavieniams asmenims, organizacijos nariams, ir neteikti teisinės pagalbos masinės informacijos priemonėms.

"Tačiau kai kuriuose nevalstybiniuose laikraščiuose visi žurnalistai - BŽA nariai. Mes dabar verčiami užsiimti kazuistika, įrodinėdami visų naujų pastangų akivaizdžias išdavas: pareigūnai skaitys ir interpretuos taip kaip norės arba kaip bus įsakyta. Artėjant prezidento rinkimams, organizaciją, iš tikrųjų ginančią žurnalistų teises ir spaudos laisvę, nuspręsta "išversti iš balno", - teigia M.Pastuchovas.

BŽA ne kartą gynė žurnalistų teises laisvai gauti ir platinti informaciją.

Pastaruosiuose viešuose pareiškimuose asociacija kritikavo praktiką trukdyti žurnalistams dirbti per gatvių eitynes, taip pat smerkė kratas žurnalistų butuose ir tinklalapio "Chartija-97" biure.

"Man labai padėjo BŽA pažymėjimas", - sako Sergejus Ponomariovas iš Klecko miesto. Šiame rajono centre S.Ponomariovas leido mažo tiražo biuletenį.

"Valdininkas vis dėlto bijo žodžio "spauda", vienaip ar kitaip į jį reaguoja, kartais vien dėl to, kad "spauda" sutinka ką nors papasakoti, paaiškinti", - sakė jis.

Tačiau net įstatymo leidžiami 299 egzemplioriai sukėlė pareigūnų nepasitenkinimą ir vietos prokuratūros pretenzijas, ir dabar S.Ponomariovas leidžia sienlaikraštį.

BŽA nario pažymėjimais aktyviai naudojosi laisvai samdomi žurnalistai - daugiau kaip pusė asociacijos narių neturi nuolatinės darbo vietos Baltarusijoje.

Laisvai samdomas žurnalistas iš Gardino Aleksandras Denisovas buvo iškviestas į Aukščiausiąjį teismą kaip liudytojas - pernai lapkrityje A.Denisovas buvo sulaikytas, kai vaizdo kamera filmavo stiklo fabrike "Neman" ir įrodydamas savo žurnalistinį statusą parodė BŽA nario pažymėjimą.

Teismas Gardine prieš kurį laiką kvalifikavo reporterio veiksmus kaip "savavaliavimą" ir paskyrė A.Denisovui nuobaudą, o Teisingumo ministerija, remdamasi šiuo incidentu, pareiškė, kad BŽA nariai "nepagrįstai pasisavino masinės informacijos priemonės žurnalisto įgaliojimus".

Baltarusijos žiniasklaidos priemonių įstatyme nėra sąvokos "žurnalistas", įstatymo nustatytas terminas - "masinės informacijos priemonės žurnalistas".

Teisingumo ministerijos atstovas Aleksandras Charitonas paskelbė Aukščiausiajame teisme, kad žurnalistu gali būti tik tas, kas įgijo atitinkamą išsilavinimą ir dirba žiniasklaidos priemonės redakcijoje.

Įdomu, kad BŽA siūlymu teismas išnagrinėjo Rusijos, Danijos ir Vokietijos žurnalistų sąjungų pažymėjimų pavyzdžius, taip pat Tarptautinės žurnalistų federacijos, kurios asocijuota narė yra BŽA, nario kortelę. Šių organizacijų dokumentuose žodis "spauda" figūruoja.

"Tačiau šis argumentas neturėjo poveikio: šios sąjungos ir organizacijos neįregistruotos Baltarusijoje, kur žodį "spauda" nuo šiol monopolizavo valstybė", - pažymi Vladimiras Dziuba, žurnalo "Abažur" redaktorius.

Dabar per mėnesį BŽA privalo surinkti daugiau kaip tūkstantį išduotų savo pažymėjimų ir "užtikrinti, kad toliau nebūtų galima jais naudotis".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

PVM grobstytojams siūloma didinti baudas (3)

Grupė parlamentarų siūlo didinti baudas už vengimą mokėti pridėtinės vertės mokestį ( PVM )...

„Ekspress Group“ ketvirčio pelnas išaugo daugiau nei dvigubai (8)

Atsigavusi reklamos rinka ir mažėjantis pandemijos poveikis gerina Ekspress Grupp “, valdančios...

Prancūzija „Google“ skyrė 1,1 mln. eurų baudą (4)

„ Google Ireland“ ir „Google France“ sutiko sumokėti 1,1 mln. eurų baudą Prancūzijai po...

Lenkijoje privatūs TV kanalai išjungė parai transliacijas

Trečiadienį daugybė lenkų nepamatė ar neišgirdo savo pamėgtų programų, transliuojamų kai...

„Euronews“ dėl pandemijos atleis darbuotojų (1)

Naujienų kanalas „Euronews“ trečiadienį paskelbė apie planus dėl COVID-19 krizės ir jos...

Top naujienos

Iš gėdos neturėjo kur slėpti akių: pareigūnai kaliniui atsiuntė laišką apie „kūno ertmių naudojimą pagal paskirtį“ (28)

Techninė klaida ar noras pasityčioti? Toks klausimas iškilo, kai dėl seksualinės prievartos,...

Dailius Dargis | D+

Karpavičiaus valdomos imperijos vyrai atskleidė neskaidrius verslo sandorius ir kyšius: pateikė slaptus garso įrašus I dalis

Paskutiniu metu žiniasklaidoje plačiai aptariamos prieš dvejus metus kapuose atgulusio Lietuvos...

Jei Rusija suktų eskalacijos keliu: už uždarų durų NATO rengia planą, kuris dramatiškai pakeistų situaciją (347)

Chaotiškas pasitraukimas iš Afganistano, vėliau, dūris prancūzams į nugarą užkulisinėse...

Rimvydas Valatka. Gyvenimas po klevu (147)

Iš dangoraižio į Vilnių žiūrinčio mero linksmas raginimas per patį pandemijos piką visiems...

Mokslininkai mano priartėję prie COVID-19 kilmės nustatymo: yra akivaizdi rizika ateičiai (212)

Paaiškėjo, kad šikšnosparniai, gyvenantys klinčių urvuose šiauriniame Laose, platina...

Gausi Žvagulių šeima įsiamžino šiltoje fotosesijoje: užfiksuotas neeilinis Žilvino ir anūkų ryšys

Dainininkas ir scenos vilkas Žilvinas Žvagulis neatsidžiaugia senelio pareigomis. Jo tvirtas...

Priežastys, kodėl dažnai keičiasi jūsų partneriai: surasti tą vienintelį trukdo ne tik per aukšti standartai, bet ir per greitas seksas

Jūsų žvilgsnis susitiko, širdis suvirpėjo, o pilve ėmė skraidžioti drugeliai. Esate tikra, kad...

„Tesla“ užpatentavo neįtikėtinus automobilio „valytuvus“: nešvarumus tiesiog nudegins

„ Tesla “ tai padarė – elektromobilių gamintojas gavo naujos valytuvų technologijos patentą....

Po širdies tyrimų Janinai atrado vėžį: per metus auglys užaugo iki 4 centimetrų (9)

„Praeitų metų sausio 13 dieną man buvo darytas plaučių rentgenas, jis nieko neparodė. Po metų...

Apklausa: Vokietijos rinkimuose – konservatorių ir socialdemokratų lygiosios nuolat atnaujinama (97)

Sekmadienį vokiečiai renka naują parlamentą – kova dėl to, kas pakeis ilgai dirbusią kanclerę...