aA
LRT uždraudus filmuoti „Eurovizijos“ finalinio konkurso renginį LRT studijoje, tąkart žurnalistams nebuvo paaiškinta, kuo remiantis draudžiama rengti reportažą iš koncerto. Po šio įvykio LRT generalinis direktorius Kęstutis Petrauskis pareiškė, kad nuo šiol bet kuriam žiniasklaidos kanalui atstovaujantys operatoriai nebus įleidžiami ir į jokią kitą LRT studijoje filmuojamą laidą, renginį ar koncertą.
Dainius Radzevičius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Kuo remiantis buvo priimtas toks sprendimas, svarių argumentų neturėjo nei K. Petrauskis, nei apie tai nieko nežinantis LRT tarybos pirmininkas Romas Pakalnis.

Argumentai - migloti

„Praėjusią savaitę buvo priimtas sprendimas, kad LRT studijose filmuoti draudžiama. Kadangi mes esame transliuotojas, mes ir transliuojame, o visi kiti filmuoti mūsų studijose negali,“ – štai ką išgirdome pasiteiravę, kodėl nebuvo leista filmuoti „Eurovizijos“ finalinio konkurso.

Generalinis direktorius užsiminė, kad LRT vis dažniau sulaukia prašymų filmuoti. „Supratome, kad galime turėti problemų“, - kalbėjo jis.

Pasak Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus, jeigu šios problemos susijusios su tuo, kad sunku patenkinti daug prašymų, tai - darbo vadovavimo klausimas, todėl paskyrus tam atsakingą žmogų, neliktų problemų.

„Jeigu yra kažkokių kitų problemų, būtų gerai, kad jos būtų įvardijamos, nes kitaip tai yra atsakymas, kuris kelia dvejonių dėl skaidrumo, dėl noro visuomenei parodyti, kaip iš tikrųjų dirba nacionalinis transliuotojas. Juolab, visuomenė, manau, turi teisę kontroliuoti, kaip leidžiami mūsų mokesčių mokėtojų pinigėliai,“ – kalbėjo jis.

Dainius Radzevičius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Paprašytas argumentuoti tokį sprendimą, K. Petrauskis atsakė: „Priežastys labai paprastos – mes transliuojame tas laidas, mes jas filmuojame, mes į jas investuojame ir mes jas rodome. Kam mums dar reikia tarpininkų, kurie irgi transliuotų? Mes nedraudžiame, yra spaudos konferencija, prašome ten dalyvauti. Mes tik uždraudėme filmuoti studijose. Nes laidas filmuojame ir transliuojame mes, turime tam išskirtinę teisę“.

Maišoma su komercija

Pasak K. Petrauskio, jeigu „Eurovizijos“ finalas būtų rengiamas ne LRT studijoje, jie neturėtų teisės drausti filmuoti, tačiau šį kartą tai buvo daroma būtent ten. „Tai yra mūsų renginys, mūsų studijoje. Jūs pabandykite nuvažiuoti į TV3, LNK ar BBC pasifilmuoti ir pažiūrėsime, kaip jums seksis,“ – aiškino K. Petrauskis.

D. Radzevičius stebėjosi, kodėl nacionalinis transliuotojas lyginamas su komercinėmis televizijomis, nes LRT yra nacionalinis transliuotojas, kuris išlaikomas iš mokesčių mokėtojų pinigų.

„Eurovizijos“ atrankos finalas 2008
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„ Man tokie ribojimai turi turėti labai aiškų pagrindimą - ir teisinį, ir moralinį. Jeigu tai draustų daryti komercinės televizijos, dar būtų lengvai suprantama, bet dabar vienintelis argumentas galėtų būti tas, jeigu tai daro LRT patalpose kažkokios kitos bendrovės ar viešos įstaigos. Tai teisine prasme dar būtų galima suprasti,“ – pridūrė jis.

„Tai - didžioji yda, kai nacionalinis transliuotojas pradeda konkuruoti su komerciniais kanalais dėl visko, ką mes galime skaičiuoti, pavyzdžiui, reklamos pinigų, kažkokių komercinių tikslų ir riboja priėjimą kitiems,“ – įsitikinęs D. Radzevičius.

Pasak jo, nacionalinis transliuotojas neatlieka funkcijos – informuoti visuomenę ir atstovauti viešajam, o ne komerciniam interesui: „Bet kokie draudimai arba ribojimai visoms žiniasklaidos priemonėms informuoti apie tai, ką daro visuomeninis transliuotojas, man ne labai suvokiami“.

Neaptarta tarybos posėdyje

Šis sprendimas nebuvo svarstytas ir LRT tarybos posėdyje. „Mes šito dalyko nesame aptarę. Gerai, kad jūs kalbate dabar, mes ateinantį antradienį posėdžiausime, tai, jeigu jūs turite kokių nors pretenzijų ar pageidavimų, tada parašykite LRT tarybai ir mes antradienį šį klausimą aptarsime,“ – pirmą kartą apie tai išgirdęs kalbėjo LRT tarybos pirmininkas Romas Pakalnis.

Paklaustas, ar tokius svarbius sprendimus generalinis direktorius gali priimti nepasitaręs, R. Pakalnis atsakė: „Į kai kuriuos dalykus taryba nesikiša, pavyzdžiui, kaip rengiama laida ar koncertai. Mes daugiau turinio dalykus žiūrime nei juridinius santykius tarp dalyvių ir administracijos. Bet jeigu yra kokio nors nepasitenkinimo, galima diskutuoti, svarstyti ir ieškoti išeičių“, - aiškino jis.

„Man iš generalinio direktoriaus yra tekę girdėti, kad yra kai kurių komercinių paslapčių, dėl to ir taryba ne iš anksto informuojama apie įvairius projektus. Tai jau į jokius protingumo kriterijus nebetelpa, nes tai jau panašu į UAB, ne į nacionalinį transliuotoją,“ – stebėjosi D. Radzevičius.

Anot D. Radzevičiaus, valdžios institucijų, nekalbant jau apie LRT, draudimai žiniasklaidai demokratinė visuomenėje turi turėti pagrindimą, nebent tai būtų valstybinė ar komercinė paslaptis. Arba jeigu projektą vykdo ne pati LRT, o moka pinigus ir yra kažkokie keli subjektai.

„Pagal šią situaciją suprantu, kad trūksta kai kurių reguliavimo normų, aiškumo ir, kai sprendžiama asmeniškai ar direktorius, ar kitas pareigūnas, dirbantis administracijoje, tai, be jokios abejonės, sudaro teisę manipuliuoti, - kalbėjo D. Radzevičius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nelegalios televizijos paslaugas teikiančios bendrovės siekia pergudrauti prievaizdus (10)

Nelegaliai interneto televizijos paslaugas teikiančios bendrovės siekia pergudrauti Lietuvos...

Žiniasklaidai paskirstyta beveik 2,6 mln. eurų paramos (8)

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas (SRTRF) paskirstė 2 mln. 578 tūkst. eurų paramos...

Garsus reporteris prisipažino daug metų klastojęs naujienas (12)

Vokietijos autoritetingas savaitraštis „Der Spiegel“ trečiadienį apstulbino žiniasklaidos...

„Vaučeriai“: ką apie maisto talonus mano ekonomistai, paprasti žmonės ir Seimo nariai? (31)

Ketvirtadienio laidoje „Yra, kaip yra“ Seimo nariai, ekonomistai ir Vyriausybės atstovai...

Karbauskis ir Skvernelis registruoja PVM lengvatą periodiniams leidiniams (7)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas bei Seimo Kultūros komiteto...

Top naujienos

Rinkimai, pakeitę Lietuvos istoriją: kaip Paksas „ėmė apačias“ (82)

Pasiūlymas tikrinti moksleivius dėl narkotikų su kinologų šunimis, raginimai mažinti nedarbą...

Lietuvius sugundė butai pajūryje po 10 tūkst. eurų: kelia rimtą konkurenciją Palangai (127)

Užsienio šalys vis labiau traukia lietuvių dėmesį siūlydamos itin nebrangius būstus saulėtuose...

Didelius atlyginimus Lietuvoje žada ne tik programuotojams: 4 grupės, kurios uždirbs daugiausia (84)

Apie žadamą šviesią ateitį programuotojams turbūt jau girdėjo visi – jų paklausa ir toliau...

Prastos žinios rusams: teks dar stipriau susiveržti diržus (716)

Po penkerius metus trukusio pajamų mažėjimo ar jų inertiškumo Rusijos vartotojai 2019 metais...

Teismo prašoma suimti Ričardo Malinausko patarėją papildyta (11)

Teisėjų korupcijos bylą tirianti Generalinė prokuratūra penktadienį kreipiasi į teismą dėl...

Eurovizija: gal pagaliau? Atrankos lyderė Monika Marija bei dėl jos sprendimo į finalą patekęs Alen Chicco vyksta apklausa (15)

Penktadienį, 10 val naujoje DELFI TV laidoje „EUROVIZIJA: gal pagaliau?“ – didžiosios konkurso...

Teisėsaugos atstovai: teisėjų korupcijos bylos tyrimas gali užsitęsti kelerius metus (283)

Teisėsaugos atstovai sako, kad nagrinėjant vadinamąją teisėjų korupcijos bylą , tyrimas gali...

Rusija stiprina įtaką kaimyninėse valstybėse: jos rankose – galingas instrumentas (44)

Rusija , stiprindama savo įtaką kaimyninėse valstybėse, ne tik naudoja energetinio spaudimo...

JAV pristatytas ambicingas planas, Trumpas gąsdina automobilių ir skrydžių lėktuvais atėmimu (35)

Pastaruoju metu progresyvųjį Vašingtono sparną ant kojų sukėlė „Žaliasis naujasis kursas“...