aA
Keletas ne taip į įmokos kodo langelį gyventojo įvestų skaičių mokant mokesčius „Sodrai“ gali pridaryti didelių nemalonumų, – portalui „Delfi“ teigė skaitytoja Ona (asmuo redakcijai žinomas- red.past.). Anot moters, jos giminaičiui tokia neapdairi klaida baigėsi „skolos“ institucijai rezervacijomis bankų sąskaitose. Pačios „Sodros“ atstovas teigė, kad šias įmokas administruoja informacinės sistemos, o čia koją galėjo pakišti ir techniniai sistemos apribojimai.
Vyras manė susimokėjęs mokesčius „Sodrai“, bet liko su įšaldytais pinigais sąskaitoje
© DELFI / Domantas Pipas

Įvedė ne tą įmokos kodą

Skaitytoja Ona (asmuo redakcijai žinomas- red.past.) pasakojo, kad jos giminaitis visai neseniai susidūrė su tam tikrais nesklandumais, susijusiais su „Sodra“ ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokėjimais.

Jis, kaip tikino, naujai iškeptas verslininkas, kuris sausio mėnesį vienoje kaimo vietovių pradėjo nuosavą verslą, o tam gavo ir Europos Sąjungos paramą.

Iki šiol, jos teigimu, giminaitis pats „Sodrai“ pervesdavo privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokesčius, tad ne išimtis buvęs ir sausis.

„Sumokėjo ir sausį, kaip visada, tik pasitikslino sumą – įmoka padidėjusi iki 42,37 Eur. Tai į „Sodros“ sąskaitą ir sumokėjo tiksliai tiek, kiek reikalaujama – 42,37 Eur“, – sakė Ona ir patikino, kad toliau sekė intensyvi verslo plėtra, sutarčių su tiekėjais derinimas ir panašiai.

Visgi vasario 12 dieną vyras sulaukė staigmenos – trijose jo banko sąskaitose buvo rezervuota po 42,37 Eur, iš viso – 127,11 Eur, o bankai, anot Onos, dar nusiskaitė ir komisinius mokesčius už lėšų rezervavimo administravimą.

„Jis puolė skambinti „Sodros“ bendruoju numeriu, o konsultantė išdidžiai paaiškino: „Jūs sumokėjote ne tuo įmokos kodu. Įmokos kodas 364 yra skirtas PSD mokesčiui, kurį moka savanoriškai jį mokantys. O jūs, kadangi registravote individualią veiklą, turėjote PSD mokėti nurodant įmokos kodą 358.

Tai Jūs esate skolingas PSD už sausio mėnesį, rezervavome skolą, išieškosime mokesčių nepriemoką, suskaičiuosime delspinigius. Siūlome Jums „Sodrai“ parašyti prašymą, kad sausio mėnesio permoką įskaitytume kovo mėnesį“, – apie savo giminaičio patirtus nesklandumus portalui pasakojo skaitytoja.

Anot jos, tai išgirdęs vyras negalėjo patikėti, kad jis, susimokėjęs laiku, ne tik gavo lėšų rezervavimą, bet ir gavo pasiūlymą kredituoti „Sodrą“ vien dėl to, kad „Sodra“ pati, kaip sakė, negali suadministruoti surenkamų pinigų suklydus įvedant įmokos kodą.

Ona teigė ir pati nesuprantanti, kodėl „Sodra“, matydama mokesčio permoką už PSD, apie tai neinformavo piliečio nei žinute, nei elektroniniu laišku.

„Sumokėjai pinigus – labai gerai, tegu jie „kaba“ valstybės kišenėje šimtą metų, valstybė ras būdų juos panaudoti“, – pyko ji.

Taip pat ji teigė nesupratusi institucijos pasiūlymo parašyti prašymą, kad sausį sumokėti pinigai būtų įskaityti kovą, mat matyt darbuotojams „sunku prisijungti prie informacinės sistemos ir atlikti įmokos kodo korekciją“.

Koją pakišo techniniai apribojimai

„Delfi“ susisiekė su „Sodros“ atstovu Sauliumi Jarmaliu.

Jis aiškino, kad sistema iš tiesų veikia taip, jog gyventojai, kurie vykdo savarankišką veiklą, o taip pat tie, kurie niekur nedirba bei nėra draudžiami valstybėmis lėšomis, turi prievolę patys savarankiškai teisingai apskaičiuoti ir sumokėti PSD įmokas.

„Iš tiesų pasitaiko atvejų, kai gyventojas PSD įmokas sumoka ne tuo įmokos kodu, kuriuo turėtų. Panašu, kad šis atvejis yra būtent toks.

Apgailestaujame, kadangi įmokos administruojamos pasitelkiant informacines sistemas, dėl techninių apribojimų gali pasitaikyti atvejų, kai žmogui, pavyzdžiui, vykdančiam savarankišką veiklą, fiksuojama skola ir nutrūksta privalomasis sveikatos draudimas, nors jis įmokas moka – bet neteisingu įmokos kodu“, – komentavo S. Jarmalis bei pridūrė, kad kai tik toks atvejis paaiškėja, nedelsiant yra imamasi visko, kad problema būtų išspręsta.

Saulius Jarmalis
Saulius Jarmalis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Juolab nuspėti gyventojo intencijų – sąmoningai ar atsitiktinai sumokėta daugiau įmokų nei priklauso – negalime. Dalis savarankiška veikla užsiimančių žmonių perveda didesnę įmoką už kelis mėnesius į priekį, kitiems gi pasitaiko įmoką sumokėti ne tuo kodu.

Todėl dažniausiai būtent patys gyventojai informuoja „Sodrą“ apie tokią situaciją, o tada jau ji sprendžiama taip, kaip patogiau gyventojui. Kaip ir šiuo atveju, sprendžiant iš laiško, gyventojui susisiekus su „Sodra“ jam buvo suteikta išsami informacija apie susidariusią situaciją ir iškart pasiūlytas sprendimas permoką įskaityti kitą mėnesį pateikus atitinkamą prašymą“, – aiškino specialistas.

S. Jarmalis taip pat sakė, kad jeigu savarankiškai dirbantis gyventojas, turintis prievolę kas mėnesį mokėti PSD įmokas, to nepadaro iki einamojo mėnesio pabaigos, „Sodra“ gyventoją per jo draudėjo paskyrą informuoja apie pradelstą mokėjimą bei nutrūkusio privalomojo sveikatos draudimo pasekmes.

„Jeigu gyventojas yra nurodęs elektroninio pašto adresą, jis pranešimą gauna ir el. paštu. Siekiant dirbti efektyviai ir tausoti resursus popieriniai laiškai nėra siunčiami, o gyventojus nuolat raginame naudotis elektroninėmis „Sodros“ paslaugomis“, – sakė jis.
Taip pat, pasak jo, svarbu suprasti, kad „Sodra“ gyventojų sąskaitomis nesidomi, jų neblokuoja ir neturi prieigos.

„Susidarius skolai, pateikiamas tik skolos dydžio mokėjimo nurodymas per „Registrų centro“ administruojamą Piniginių lėšų apribojimo informacinę sistemą (PLAIS), kuria taip pat naudojasi VMI, antstoliai. Taip pat „Sodra“ savarankiškai dirbantiems gyventojams delspinigių netaiko“, – pabrėžė jis.

S. Jarmalio priminė, kad gyventojams, kurie pradeda pirmą savarankišką veiklą, yra taikomos ir valstybinio socialinio draudimo įmokų lengvatos.

„Tai reiškia, kad pirmus gyventojo savarankiškos veiklos metus netaikoma prievolė mokėti valstybinio socialinio draudimo įmokų nuo deklaruotų pajamų. Žinoma, jeigu gyventojas nori įgyti socialines garantijas, jis įmokas gali sumokėti“, – sakė specialistas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
3.5625

Lietuviai darbų dairosi užsienyje: už tą patį darbą gauna dvigubai daugiau nei Lietuvoje (677)

Paprastai sezoninių darbuotojų Lietuvoje pradedama ieškoti prasidėjus pavasariui. Tačiau...

Lietuviai papildomai užsidirbti nori, tačiau retas to realiai imasi: prie algos prisiduria 100−200 Eur (85)

Nors Lietuvos gyventojai per pandemiją ir nori papildomai užsidirbti, tačiau karantino metai...

Pakliuvo į sudėtingą sukčiavimo schemą ir to nesuprato: kaip už svetimus pinigus aferistai gauna prekes (154)

Per pandemiją sukčiai dar labiau įsigudrino ir kuria naujas sudėtingas sukčiavimo schemas....

„Swedbank“: lietuviai per pandemiją sutaupė 3 milijardus eurų, tačiau jų neįdarbino (17)

Reguliariai taupančių šalies gyventojų skaičius per metus šoktelėjo daugiau nei 60 proc.,...

Aistė Žebrauskienė | D+

To net nežinodami kasmet prarandate apie keliasdešimt eurų: ką daryti, kad pinigai nenuvertėtų (16)

Pasauliui kovojant su pandemija, Lietuvoje pernai fiksuoti rekordiniai indėliai bankuose....

Top naujienos

Pamačiusi pervestą atlyginimą Šiaulių ligoninės medikė liko šokiruota: gydymo įstaigos versija – kitokia (237)

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbančios medikės sūnus teigia, kad jo mamai ligoninė...

Čaplinskas: panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį pandemijos scenarijų (308)

Panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį koronaviruso pandemijos scenarijų, tai yra – virusų...

Šiltas pavasaris kol kas traukiasi: laukia smarkūs lietūs, vietomis sugriaudės perkūnijos (4)

Krentant atmosferos slėgiui ir didėjant žemo slėgio lauko įtakai giedrių orų laikotarpis...

Lietuvoje prasidės didžiuliai pokyčiai: vieniems teks stipriai pakeisti savo įpročius, o kiti galės pasinaudoti parama (68)

Pustrečio milijardo tonų – štai tiek pačių įvairiausių atliekų kasmet susikaupia Europos...

Kasdienybės herojai. Eleonora – apie „Sel“ ir skyrybas: liūdna dėl savo gyvenimo, kad nieko nepasiekiau kita tema: stulbinanti „Misis Lietuva 2019“ Gretės Brokienės sėkmė (14)

Išskirtinis Eleonoros Sebrovos interviu - karjera grupėje „Sel“, skausmingos skyrybos ir...

Karolis Kasperas | D+

Japonų valdžia po šiai dienai neigia šį istorinį faktą: „komforto stotyse“ karius tenkino 200 tūkst. pagrobtų moterų

Lee Ok-Seon nieko neįtardama ėjo namo, kai iš pravažiuojančio automobilio iššoko grupė...

Štai kokių perliukų radau „Mamų mugėje“: vaiką galima aprengti už tiek, kiek kainuoja trys puodeliai kavos (54)

Ar brangu auginti vaikus, juk jie taip greit auga, todėl daug ir reikia – kas sezoną naujų batų,...

UEFA atsakas: grasina dar šią savaitę iš Čempionų lygos išmesti tris iš keturių pusfinalio dalyvių (117)

UEFA ketina imtis pačių griežčiausių ir beprecedenčių veiksmų prieš maištininkų...

Agnė Keizikienė | D+

Mokslininkas praskleidė šydą nuo paslaptingo sapnų pasaulio: kodėl sapnuojame, ką sapnai apie mus pasako ir kaip jiems padaryti įtaką?

Sapnai tarsi kokia astrologija: vieni į juos žiūri su šypsena, kiti – intensyviai tyrinėja. Kad...

Kūno kalbos ekspertė išanalizavo princo Philipo laidotuvių įrašus: žiūrovams nepastebimos detalės pasakė daugiau nei žodžiai (34)

Karalienė Elžbieta II stabtelėjo prieš įeidama į Šv. Jurgio koplyčią, lyg negalėtų...