aA
Vilniečių šeimos pajamos yra mažesnės nei gyvenančiųjų Rygoje arba Taline ir, lyginant su ankstesniais metais, jos didėjo mažiausiai, rodo „Swedbank“ Finansų instituto atliktas trijų Baltijos šalių sostinių namų ūkių būtinųjų išlaidų tyrimas.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tyrimo duomenimis, šeimos vidutinės disponuojamosios pajamos Rygoje yra 1 tūkst. 425 eurų, Vilniuje – 1 tūkst. 299 eurai, o Taline jos siekia 2 tūkst. 53 eurus. Lyginant su ankstesniais metais, šios pajamos Vilniuje didėjo mažiausiai – 63 eurais, šiek tiek daugiau Rygoje – 83 eurais, o daugiausiai – Taline – 100 eurų.

Tyrinėjant išlaidas, pastebėta, kad keturių asmenų šeima, gyvenanti nuosavame senos statybos 70 kvadratinių metrų bute, maistui, būstui ir viešajam transportui per mėnesį daugiausiai išleidžia Rygoje – 585 eurus, o mažiausiai – Taline – 493 eurus. Vilnius su 525 eurų dydžio būtinosiomis išlaidomis, kaip ir praėjusiais metais, išlieka per vidurį.

„Vertinant būtinąsias mėnesio išlaidas eurais, Vilniuje jos buvo 60 eurų mažesnės nei Rygoje ir 32 eurų didesnės nei Taline. Tačiau jei palygintume pajamų dalis, tenkančias maistui, būstui ir transportui, Lietuvoje ji beveik tokia pati, kaip Latvijoje, o Taline beveik dvigubai mažesnė. Be to, visose trijose šalyse maisto kainos šiek tiek didėjo, o Lietuvoje jos kilo daugiausiai, tai yra 6,3 proc., arba 18 eurų už pagrindinių maisto prekių krepšelį“, – pranešime spaudai cituojama „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Lietuvoje Odeta Bložienė.

Odeta Bložienė
Odeta Bložienė
© Bendrovės archyvas

Pasak O. Bložienės, turint omenyje tai, kad visose trijose Baltijos šalyse vis dar daugiausia išleidžiama maistui, šis faktas mūsų finansinės situacijos nepalengvina. Nors pagal maisto, būsto išlaikymo ir transporto kainas Rygoje gyventi brangiausia, vis dėlto, atmetus šias išlaidas, mažiausiai pajamų kitiems poreikiams tenkinti lieka vilniečiams.

Visų Baltijos šalių sostinėse, kaip ir anksčiau, gyvenančiųjų nuosavame būste didžiausios namų ūkių išlaidos skiriamos maistui, tačiau jų dalis bendrose pajamose po truputį mažėja.

Pavyzdžiui, 2014 m. Rygoje gyvenanti šeima per mėnesį maistui skyrė 27 proc. savo pajamų, o šiemet ši dalis sumažėjo iki 22 proc. Panaši situacija ir Estijoje – maistui skiriama pajamų dalis nuo 18 proc. susitraukė iki 15 procentų. Tik Lietuvoje šių išlaidų dalis nepasikeitė ir yra didžiausia. Vilniuje gyvenančios šeimos išlaidos maistui sudaro beveik ketvirtadalį, arba 24 proc., šeimos pajamų, pažymima „Swedbank“ pranešime.

Remiantis 2016 m. vasarį trijų Baltijos šalių sostinių prekybos centruose surinktais duomenimis, optimaliam maisto krepšeliui daugiausiai išleidžia Rygoje gyvenanti šeima – 320 eurų. Šios išlaidos yra mažesnės Taline – 311 eurų ir Vilniuje – 310 eurų. Lyginant su praėjusiais metais, išlaidos maistui padidėjo visose trijose Baltijos šalyse.

Rygoje namų ūkių išlaidos maistui per mėnesį vidutiniškai išaugo 8 eurais, Taline – 12 eurų, o Vilniuje – net 18 eurų.

Tyrimų bendrovės „Nielsen“ duomenimis, trijų Baltijos šalių gyventojai aktyviai naudojasi ir net ieško įvairių specialių išpardavimų pasiūlymų. Beveik pusė – 47 proc. maisto ir kasdieninio vartojimo prekių Lietuvoje perkama akcijų metu.

40 proc. Lietuvos vartotojų apsipirkdami ieško būtent tų prekių, kurių kainoms taikoma nuolaida, iš jų 11 proc. netgi renkasi apsipirkimo vietą pagal taikomas nuolaidas.

Septintadalis – 14 proc. reguliariai perka įvairių prekės ženklų produktus per išpardavimus, o dar trečdalis – 33 proc. juos perka, tik jei atitinkamo prekės ženklo produktą yra išbandę anksčiau ir jei jis jiems patiko.

Keturių asmenų šeima, gyvenanti 70 kv. m ploto nuosavame bute daugiabučiame name, per mėnesį būstui daugiausiai vidutiniškai išleidžia Taline – 181 eurą, arba 9 proc. savo pajamų. Rygoje ši suma siekia 165 eurus, arba 12 proc. ir mažiausia ji Vilniuje – 152 eurų, arba 12 proc.

„Pagrindine priežastimi, kodėl šiais metais šiek tiek mažėjo išlaidos būstui, galima įvardinti atpigusį šildymą. Tyrimo laikotarpiu Vilniuje šildymo kaina mažėjo 7 proc., tai yra beveik 6 eurais mažiau per mėnesį. Rygoje ir Taline šildymo kainos taip pat pakrypo gyventojų naudai ir prisidėjo prie išlaidų būstui mažėjimo“, – teigia „Swedbank“ Finansų instituto vadovė.

Lyginant situaciją kaimyninių šalių sostinėse, Rygoje gyvenančios šeimos moka mažiausias kainas už šildymą, vandens tiekimą ir nuotekų šalinimą, o Vilniuje – už būsto priežiūros paslaugas. Šiuo metu Rygos gyventojai moka didžiausią kainą už elektrą. Jie taip pat moka nekilnojamojo turto mokesčius, kurių šeimos, gyvenančios Taline ir Vilniuje, nemoka iš viso.

Vilniuje gyvenanti šeima už nuomojamo būsto išlaikymą turi atiduoti beveik pusę šeimos pajamų – net 46 proc., ir tai yra didžiausia dalis visose trijose Baltijos šalyse.

Įsigijus būstą Vilniuje skolintomis lėšomis iš banko, šeima kas mėnesį jo išlaikymui turi skirti 33 proc. savo pajamų. Tuo tarpu Rygoje šios dalys mažesnės: nuomojamo būsto išlaikymo dalis sudaro 36 proc. disponuojamųjų mėnesio šeimos pajamų, o turintiems būstą su paskola, jo išlaikymui tenka skirti apie 27 proc. pajamų. Taline būsto išlaikymo kaina nuomos ar būsto paskolos atveju yra panaši – kas mėnesį šiam tikslui šeima turi skirti 29 proc. savo pajamų.

Lyginant viešojo transporto paslaugas, Rygoje jos tebėra brangiausios. Per praėjusius metus situacija viešojo transporto išlaidų srityje nepasikeitė – Rygoje gyvenanti šeima transportui išleidžia 100 eurų, arba 7 proc. šeimos mėnesio pajamų, o Talino gyventojai, kaip ir anksčiau, viešuoju transportu naudojasi nemokamai. Tuo tarpu Vilniuje gyvenančios šeimos mėnesio išlaidos transportui sudaro beveik 64 eurus, arba 5 proc. viso šeimos biudžeto.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

4 didžiausios baimės dėl pinigų: įveikti jas nėra sudėtinga (20)

Visame pasaulyje vienas didžiausių nerimo šaltinių yra baimė dėl pinigų ir finansinio...

Dovanų kortelės: nuo „McDonalds“ pinigų iki universalių elektroninių (6)

Dovanų kortelių pasaulinė rinka siekia šimtus milijardų eurų ir kasmet paauga po beveik 16 proc....

Iš Baltijos šalių Lietuvos gyventojai dėl savo finansinės padėties baiminasi labiausiai (12)

Baltijos šalyse atliktas požiūrio į finansus tyrimas atskleidė, kad vertindami savo finansinę...

Tyrimas: norint oriai gyventi Lietuvos sostinėje reikėtų gauti 700-750 eurų „į rankas“ (61)

Atlygio tyrimus rengianti bendrovė „Baltic Salary Survey“ šiemet atliko pragyvenimo atlygio...

Po Naujųjų „ant popieriaus“ uždirbsime daugiau, bet kalbama apie sąmyšį (257)

Nuo 2019 m. sausio 1-osios įsigalios priimta mokesčių reforma, o tai reiškia, kad keisis ir...

Top naujienos

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (31)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (1)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (46)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (1465)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (11)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

Septynerių, o jau žarsto milijonus dolerių: „YouTube“ daugiausiai uždirbantis vaikas turtus susižėrė žaisdamas Turtingiausių pasaulio „jutuberių“ TOP10 (7)

Nustebsite sužinoję, kad daugiausiai „ YouTube “ uždirba ne grožio žinovė ar žaidimų...

Esate žema ir putlių formų? Pravers šie laiko patikrinti stiliaus patarimai (5)

Jeigu esate apvalaus kūno sudėjimo ir vos 163 centimetrų ūgio ar dar mažesnė, tuomet jums...

Anglišką gardumyną pamėgo ir lietuviai: nesunkiai pasigaminsite ir patys 3 skirtingi receptai (1)

Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, dažnas intensyviai galvojame ne tik kokiomis dovanomis...

Turtuoliai patys eglučių nepuošia: kam patiki ir kiek kainuoja

Darbai darbeliai, ir to trūksta, ir ano trūksta, ir kalėdinio gėrimo „Eggnog“ taip pat... –...

Kaip sulaukti 100 metų ir turėti šviesų protą: 10 mokslininkų rekomendacijų (100)

Vis daugiau žmonių gyvena ilgai – kai kurie 100 metų ir ilgiau. Mokslininkai bando suprasti, kaip...