aA
Nors paramos verslui priemonių valstybė siūlo ne vieną, verslininkai nerimauja, kad jomis pasinaudoti dėl didelių apribojimų per sudėtinga. „Delfi“ sulaukė kelių skaitytojų laiškų, juose teigiama, kad informacijos apie paramos gavimą trūksta, o pati parama stringa.
Verslininkai nerimauja, ar pateks į sąrašus dėl paramos: VMI ramina, kad lėšų užteks visiems
© DELFI / Andrius Ufartas

Į „Delfi“ kreipėsi maža konsultacinių paslaugų ir mokymų įmonė, samdanti 7 darbuotojus ir priverstinai pristabdžiusi veiklą karantino metu. Ji yra įtraukta į nukentėjusių įmonių nuo COVID-19 sąrašą, tačiau, kaip iš pradžių tikino jos vadovė, per du mėnesius nesulaukė jokios paramos.

Vėliau moteris pranešė, kad iš Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) sulaukė kvietimo dėl paramos mikroįmonėms bei Užimtumo tarnybos subsidijos už balandžio mėnesio darbuotojų prastovas. Pastarosios moteris laukė savaitę.

Nors veikla buvo apribota, nuomos kompensavimas nepriklauso

Daugiausiai klausimų mažos įmonės vadovei kilo dėl dar vienos paramos priemonės – dalinės kompensacijos už nuomą. Kadangi įmonės biuras – nedidelis, pašnekovė tikina, kad pasinaudojus šia priemone maksimaliai gautų 120 Eur per mėnesį.

„Pildydama paraišką „Invegai“ privalau padėti varnelę, patvirtindama, kad veikla karantino metu buvo uždrausta ir visai nevykdžiau veiklos. Konkrečiai mūsų veikla neįvardinta tarp uždraustų veiklų, tokių kaip kavinė, odontologai, kazino ir t. t., bet pagal požymius – seminarai, renginiai, susitikimai su atrankų kandidatais – ji nebuvo įmanoma. Be to, kažką darėme – naujas paslaugas siūlėme telefonu ir t. t. Tai ir kaip ir netinkame“, – pasakoja įmonės vadovė.

„Reikėtų suprasti, kad dėl 120 eurų išmaldos privalome stabdyti absoliučiai visą ir dar įmanomą veiklą, nors dar kažką galima padaryti? Vietoje buvusių apyvartų tikiuosi gegužę 10–15 proc. Tai ir tą turiu stabdyti. Dar konsultacijų pavyksta turėti nuotoliniu būdu, turiu įplaukų, tai reiškia veiklą vykdau? Tai tokia „pagalba“ su daugybe apribojimų“, – sako pašnekovė ir pridūrė, kad bandė prisiskambinti „Invegai“ bene keturis kartus, tačiau į skambučius niekas neatsakė.

Galiausiai pašnekovė sulaukė „Invegos“ neigiamo atsakymo ir paaiškinimo, kodėl ši parama įmonei nepriklauso.

Verslininkai nerimauja, ar pateks į sąrašus dėl paramos: VMI ramina, kad lėšų užteks visiems
© DELFI / Andrius Ufartas

„Invega“ pažymi, kad dėl nuomos kompensacijos gali kreiptis ekonominę veiklą vykdantys juridiniai asmenys ir verslininkai, kurių vykdoma pagrindinė veikla atitinka veiklas, kurios karantino laikotarpiu buvo arba yra uždraustos, draudimo metu nebuvo vykdomos. Konsultacijų paslaugas vykdančios įmonės veikla neva karantino metu nebuvo uždrausta, todėl neatitinka keliamų kriterijų.

Anot mažos įmonės vadovės, paskelbus aiškų sąrašą įmonių, kurios karantino laikotarpiu buvo arba yra uždraustos, būtų daugiau skaidrumo ir įmonėms nereiktų tuščiai gaišti laiko su paraiškomis, Registrų centru ir skambučiais.

„Turėtų būti aiškiai paskelbti veiklų kodai, pagal kuriuos teikiamas rėmimas biuro nuomai. Nesant skaidrumo, viešumo, pasilieka („Invega“ – aut. past.) teisę sau spręsti pagal miglotus kriterijus ir siuntinėti atsakymus. Dėl to ir „labai užimti“, – atkreipia dėmesį ji.

„Invegos“ interneto svetainėje toks sąrašas neskelbiamas, tačiau šių metų kovo 14 d. Vyriausybės nutarime „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ įvardytos veiklos, kurios tiesiogiai uždraustos karantino metu.

Negavo VMI kvietimo dėl paramos mikroįmonėms

Įmonės vadovė tikina, kad įmonė 100 proc. atitinka kriterijus ir dėl subsidijos mikroįmonėms. Kaip žinia, ja nuo antradienio gali pasinaudoti mažos – 1–9 darbuotojų – įmonės. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovė antradienį spaudos konferencijoje informavo, kad pačios įmonėms dėl šios paramos niekur nereikia kreiptis, mat VMI kvietimus pati išsiųs kiekvienai įmonei individualiai.

Iš pradžių moteris nerimavo, kad jokio kvietimo iš VMI negaus, tačiau penktadienį pranešė, kad visgi pranešimą gavo. Įmonė kvietimo laukė keturias dienas.

Be to, ji atkreipia dėmesį, kad VMI viešai neskelbia mikroįmonių paramos sąrašo, tad lieka neaišku, kurios įmonės gavo arba gaus subsidiją.

„Vėl čia žaidimas „po kaldra“. Įmonių, kurios sumokėjo daug GPM, jų veikla skaidri, turbūt mistiniu būdu atrinktame sąraše ir neatsiras“, – svarstė ji.

Nežinioje paliekamos tūkstančiai įmonių: iki kada tęsis parama?

„Delfi“ sulaukė dar vienos skaitytojos laiško, kuriame ji nerimauja dėl paramos mikroįmonėms.

„Prieš porą dienų per spaudos konferenciją buvo pateikta informacija, jog dvi dienas bus siunčiami kvietimai reikalavimus atitinkančioms įmonėms pagal VMI parengtą sąrašą.

Tačiau dar šiandien, trečią dieną, daugelis reikalavimus atitinkančių įmonių vis dar negavo jokio kvietimo, o VMI viešai nuo spaudos konferencijos dienos daugiau taip ir nepaskelbė, kokia situacija einamuoju metu su kvietimų siuntimu“, – rašoma laiške.

Verslininkai nerimauja, ar pateks į sąrašus dėl paramos: VMI ramina, kad lėšų užteks visiems
© DELFI / Andrius Ufartas

Anot skaitytojos, nuo ketvirtadienio VMI atsirado nauja skambučių linija, kuria darbuotojai konsultuoja konkrečiai dėl šios paramos, tačiau konsultantės atsakymai neva visai nekonkretūs ir aiškumo bei skaidrumo neprideda.

„Sąrašai bus ir toliau pildomi tokiu principu: vieną dieną pildo, dvi siunčia kvietimus, vieną pildo, dvi siunčia. Iki kada tai tęsis – neaišku, o, kaip žinia, skirtas pinigų katilas senkantis, vadinasi, kas pirmesnis, tas gudresnis?

Bet pirmumas juk nuo įmonių nepriklauso, nes VMI siunčia kvietimus. Todėl kyla klausimas, ar tai skaidru ir sąžininga? Nebent jie gali garantuoti, kad lėšų užteks visiems, atitinkantiems kriterijus“, – sako „Delfi“ skaitytoja ir priduria nesuprantanti tokios komunikacijos, kai dvi paras nežinioje paliekamos tūkstančiai įmonių.

VMI: kvietimai bus siunčiami iki gruodžio, visoms įmonėms užteks lėšų

Nuo COVID-19 padarinių nukentėjusias nuo 1 iki 9 darbuotojų turinčias Lietuvos įmones jau pasiekė pirmosios išmokos, praneša Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Gegužės 14 d. duomenimis, pagal priemonę „Subsidijos mikroįmonėms“ 854 bendrovėms ketvirtadienį Finansų ministerijai pavaldus Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras išmokėjo daugiau kaip 1,38 mln. eurų subsidijų.

„Pirmosios subsidijos pasiekė tas bendroves, kurios labiausiai nukentėjo nuo koronaviruso sukeltų neigiamų pasekmių. Šios subsidijos leis šioms įmonėms užtikrinti likvidumą trumpuoju laikotarpiu. Artimiausiu metu kvietimai teikti paraiškas ir išmokos pasieks ir likusias mikroįmones“, – pranešime teigia laikinai ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Gegužės 15 dieną Ž. Vaičiūnas pranešė, kad mikroįmonėms jau išmokėta 9 mln. eurų subsidijų.

„Šita priemonė tikrai veikia ir pirmieji mokėjimai atlikti“, – penktadienį sakė Ž. Vaičiūnas.

Pagal priemonę „Subsidijos mikroįmonėms“ bendrovės pretenduoja į negrąžinamas subsidijas, kurias gali panaudoti apyvartinėms lėšoms.

VMI atstovė Rūta Asadauskaitė pažymi, kad VMI jau išsiuntė apie 22 tūkst. kvietimų pateikti paraišką negrąžinamai subsidijai gauti. Anot jos, šią savaitę kvietimai pasieks ir kitas mikroįmones, atitinkančias Vyriausybės nustatytus kriterijus. VMI duomenimis, visus kriterijus šiuo metu atitinka maždaug 34 tūkst. įmonių ir visos jos sulauks kvietimų.

„Vykdomas įmonių atitikimo kriterijams procesas, kuriame dalyvauja VMI bei kitos institucijos – Lietuvos verslo paramos agentūra, Konkurencijos tarnyba. Kadangi įmonės yra skirtingos, todėl jų vertinimo trukmė taip pat gali skirtis. Siekiant maksimaliai greito proceso, daliai įmonių, kurių atitikimo kriterijams vertinimas baigtas, nedelsiant suformuoti ir išsiųsti kvietimai, nelaukiant, kol bus pilnai baigta vertinti visa 34 tūkst. aibė“, – kodėl kvietimai pasiekė tik dalį įmonių, aiškina VMI atstovė.

Kvietimai įmonėms bus siunčiami iki gruodžio 1 d. arba kol bus paskirstyta visa numatyta subsidijų suma, praneša VMI.

„Jeigu šiuo metu įmonės nėra nukentėjusių nuo COVID-19 įmonių sąrašuose, bet ji atitinka kitus kriterijus subsidijai gauti ir yra nukentėjusi nuo pandemijos, tai ji turi pateikti prašymą dėl mokestinių pagalbos priemonių taikymo VMI. Kai tokia įmonė yra įtraukiama į nukentėjusių nuo COVID-19 įmonių sąrašą, ji gali pretenduoti į subsidiją“, – pažymi R. Asadauskaitė ir priduria, kad VMI kas 7 dienas atnaujina duomenis apie įmones, galinčias gauti subsidiją, ir joms išsiųs kvietimus per Mano VMI.

Ji atkreipia dėmesį, kad įmonėms nereikia pačioms vertinti savo atitikimo nustatytiems kriterijams ar ieškoti paraiškos formos, tai už jas padarė VMI. Kvietime įmonėms bus pateikta nuoroda į paraiškos formą, kurią tereikės užpildyti ir pateikti per „Mano VMI“.

Viešai Ekonomikos ir inovacijų ministerija jau skelbia sąrašą mikroįmonių, kurioms yra pervesta subsidija, bei jos dydis. Sąrašas, atliekant pavedimus, esą bus nuolat atnaujinamas. Jis yra skelbiamas čia.

Anot VMI atstovės, įmonės neturėtų jaudintis, ar užteks lėšų. „Jei visos kriterijus atitinkančios įmonės, kurios šiuo metu yra nukentėjusių nuo COVID-19 sąraše, pateiktų paraišką ir gautų maksimalią subsidijų sumą, tai VMI duomenimis, ji yra apie 70 mln. Bendra numatyta paramos mikroįmonėms suma – 100 mln. eurų, taigi tikrai lieka resursų ir toms įmonėms, kurios bus papildomai įtrauktos į sąrašą“, – tikina pašnekovė.

Kaip bus apskaičiuojamas subsidijos dydis?

Subsidija apskaičiuojama pagal įmonės 2019 metais sumokėtą gyventojų pajamų mokesčio sumą:

  • jei įmonės 2019 m. sumokėtas GPM siekia iki 1 tūkst. eurų, skiriama minimali 500 eurų subsidija;
  • jei įmonės 2019 m. sumokėtas GPM sudaro nuo 1 tūkst. iki 2 tūkst. eurų, skiriama 1 tūkst. eurų subsidijos suma;
  • jei pareiškėjo 2019 m. sumokėta GPM siekia daugiau nei 2 tūkst. eurų, subsidijos suma sudaro pusę pareiškėjo per 2019 m. sumokėto GPM.

Mikroįmonės galinčios gauti subsidiją yra atrinktos vadovaujantis kriterijais:

  • š. m. gegužės 1 d. įmonėje dirbo ne mažiau kaip 1 ir ne daugiau kaip 9 darbuotojai;
  • įmonė yra įtraukta į VMI sudarytus nukentėjusių nuo COVID-19 įmonių sąrašus;
  • įmonė 2019 m. sumokėjo gyventojų pajamų mokestį į savivaldybės ir valstybės biudžetus;
  • įmonė nėra bankrutuojanti, restruktūrizuojama ar likviduojama.

Informacija apie subsidijas už prastovas
Informacija apie subsidijas už prastovas
© socmin.lt nuotr.

Užimtumo tarnyba: įmonėms išmokėta 26,3 mln. Eur už prastovas

Iki gegužės 12 d. Užimtumo tarnyba iš viso yra gavusi 24,2 tūkst. įmonių prašymus skirti finansinę paramą 148,6 tūkst. darbuotojų esančių prastovose.

Finansinė parama išmokėta 17,4 tūkst. įmonių, iš jų – 2,2 tūkst. įmonių už darbuotojus, buvusius prastovose balandžio mėnesį. Įmonėms išmokėta 26,3 mln. Eur, iš jų – 3,8 mln. už prastovas balandžio mėn.

„Darbdaviai pirmą kartą prašymus subsidijai už kovo mėnesį teikė iki pat balandžio mėnesio pabaigos. Jie vis dar yra priimami ir gegužės mėnesį. Atitinkamai už prastovas, kurios prasidėjo balandžio mėnesį, – iki gegužės mėnesio pabaigos. Darbdaviai, kurie pirmą kartą jau kreipėsi, dokumentus už savo darbuotojų paskesnius prastovos mėnesius teikia už praėjusį mėnesį iki einamojo mėnesio 15 dienos imtinai“, – informuoja Užimtumo tarnyba.

Susipažinti su valstybės paramą gavusių įmonių sąrašu galima ČIA.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Reikės pasiruošti mokėti daugiau: bankai didina paslaugų įkainius, kai kas brangsta ir daugiau nei 40 proc. (6)

Didėja kai kurie komercinių bankų įkainiai . Dalis kainas jau pakėlė, tačiau kiti pokyčius...

II-oji pensijų kaupimo pakopa: kaip apsispręsti, ar kaupti papildomai pensijai apsimoka

Birželio 30-oji – svarbi data tiems, kurie svarsto, ar kaupti papildomai pensijai II-oje pakopoje....

Paskolos ne visiems brangs vienodai: paskaičiavus, kiek padidės įmoka, daliai gali tekti pataupyti

Europos centrinis bankas ( ECB ) netrukus padidins palūkanų normas 25 baziniais punktais, o...

Bankininkai paskaičiavo, kiek vidutiniškai brangs paskolos (1)

Po septynerių metų pertraukos Euribor palūkanų normai perkopus nulį, vidutinės paskolos...

Lietuviai ieško, kur investuoti susikaupusius pinigus: aukso pardavėjai nepamena tokio pirkimo bumo (1)

Auksas ir nekilnojamasis turtas – sritys, į kurias dažniausiai lietuviai investuoja savo pinigus,...

Top naujienos

Analitikas: Lukašenka ieško, ką pasiūlyti Kremliui, kad išsisuktų nuo Putino planų (1)

Koks Baltarusijos vaidmuo Rusijos pradėtame kare prieš Ukrainą, Žinių radijo laidoje...

Karo ekspertai neatmeta, kad viename sektoriuje ukrainiečiai jau prarado galimybę perimti iniciatyvą (1)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Vieną vaiką iki 12 metų auginantiems darbuotojams – papildoma poilsio diena (5)

Seimas priėmė Darbo kodekso pataisas, kurios leis paprasčiau derinti šeiminius ar asmeninius...

Kremlius: Rusijos puolimas baigsis, kai Ukraina pasiduos

Kremlius antradienį pareiškė, kad Rusija nutrauks puolimą, kai tik Ukraina pasiduos, ir...

Vokietijos generolas įspėja dėl Baltijos šalių: Putinas čia gali turėti iliuzijų (3)

Naujasis Vokietijos Bundesvero operacijų vadavietės vadas Berndas Schüttas mano, kad didžiausias...

Karščio banga Lietuvoje muša vieną rekordą po kito

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba ( LHMT ) antradienį feisbuke pranešė, kad praėjusią parą...

Karas Ukrainoje. Pranešama, kad Rusijos kariai pagrobė Chersono merą auga raketų atakos Kremenčuke aukų skaičius (3)

Rusijos valstybė tapo didžiausia teroristine organizacija pasaulyje ir tai turi būti pagrįsta...

Prabilo apie Putino planą bet kokia kaina įtraukti Baltarusiją į karą: Lukašenkos kareivių laukia žiaurus likimas (3)

Lietuvai paskelbus apie Europos Sąjungos sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningrado sritį...

Įvertinus vidutinio greičio matuoklių įtaką eismui, Kelių direkcijos žinutė vairuotojams: jų atsiras dar daugiau (1)

VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (Kelių direkcija) naujai įrengtos vidutinio greičio...

Princas Charlesas – vėl skandalų sūkuryje: iš Kataro šeicho gavo į maišus sukrautus 3 mln. JAV dolerių (1)

Princas Charlesas vėl atsidūrė skandalo sūkuryje dėl jo labdaros fondams skirtų aukojimų.