aA
Valstybė šiuo sunkiu laikotarpiu metė gelbėjimosi ratą gyventojams ir verslams, tačiau ne visiems žinoma, kad parama gali slėpti mokesčius. Pasitaiko ir tokių paradoksalių atvejų, kai paramos gavėjams gali tekti sumokėti daugiau, nei gavo iš valstybės.
Valstybės parama gali atsirūgti: kai kam gali tekti sumokėti daugiau, nei gavo išmokų
© DELFI / Andrius Ufartas

Mikroįmonių parama apmokestinama 15 proc.

Valstybė smulkioms įmonėms, kuriose dirba iki 9 darbuotojų, skiria subsidiją, t. y. 50 proc. pernai sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Jei GPM siekia iki 1 tūkst. eurų, skiriama minimali 500 eurų subsidija, jei GPM sudaro nuo 1 tūkst. iki 2 tūkst. eurų, skiriama 1 tūkst. eurų subsidijos suma, o jei GPM siekia daugiau nei 2 tūkst. eurų, subsidijos suma sudaro pusę pareiškėjo per 2019 m. sumokėto GPM.

Ši gauta suma bus bendra tvarka apmokestinama Pelno mokesčiu. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė „Delfi“ komentavo, kad mikroįmonių gautos subsidijos, pagal bendras subsidijų apskaitos nuostatas, yra laikomos subsidijomis negautoms pajamoms kompensuoti.

„Tai reiškia, kad Pelno mokesčio apskaičiavimo požiūriu šios mikroįmonių gaunamos lėšos pagal PMĮ nuostatas yra priskiriamos apmokestinamoms pajamoms ir nuo jų gali tekti sumokėti pelno mokestį. Tokiu atveju pelno mokestį deklaruoti ir susimokėti reikia įprasta tvarka, iki kito mokestinio laikotarpio birželio 15 dienos“, – pažymėjo ji.

Auditorius, mokesčių konsultantas Artūras Kapitanovas primena, kad standartas yra 15 proc. mokesčių tarifas, taip pat yra 5 proc., jeigu įmonės pajamos neviršija 300 tūkst. Eur.

Valstybės parama gali atsirūgti: kai kam gali tekti sumokėti daugiau, nei gavo išmokų
© DELFI / Andrius Ufartas

Valstybės parama gali atsirūgti – teks sumokėti daugiau

Pasirodo, gaudamos valstybės paramą kai kurios įmonės gali susidurti priešingu efektu – turės sumokėti daugiau mokesčių, nei gavo paramos.

Subsidija gyventojų gali atsirūgti iš tos pusės, jei įmonės pajamos per metus nesiekia 300 tūkst. Eur, tada ji taiko 5 proc. (pelno mokesčio tarifą – Delfi). Kai ji gaus subsidiją, pajamos gali viršyti 300 tūkst. Eur, tuomet turės mokėti 15 proc.“, – pavyzdį pateikia auditorius.

Yra ir dar vienas atvejis, kai kai kurioms įmonės gali tekti sumokėti daugiau nei parama. Jei įmonių, kurios vykdo mišrią PVM veiklą, gauta subsidija bus priskirta prie neapmokestinamų PVM sumų, tai 2021 metų spalio 1 dieną tokios įmonės, teikdamos metinę PVM deklaraciją, gali sumokėti žymiai daugiau valstybei, nei gauta subsidija.

„Jeigu tą subsidiją, kurią gauna mikroįmonės, įtrauks kaip neapmokestinamas pajamas, o ta įmonė, tarkim, nusipirko nekilnojamojo turto su PVM, tai labai daug PVM reikės grąžinti. Todėl kai kurios įmonės gali daugiau valstybei grąžinti, nei gavo subsidijos“, – paaiškina A. Kapitanovas.

Įmonių vadovai gali nustebti: parama už prastovas nėra „plika“

Tuo metu subsidija už darbuotojų prastovas tiesiogiai nėra apmokestinama.

„Subsidija skiriama kompensuoti dalį darbo užmokesčio, kuris buvo sumokėtas per prastovą, pelno mokesčio požiūriu yra priskiriama prie subsidijų patiriamoms išlaidoms kompensuoti ir joms yra taikomos bendros subsidijų apskaitos nuostatos. Kitaip tariant, ši gautų lėšų suma pajamoms nepriskiriama, nes ja yra sumažinamos įmonės patiriamos sąnaudos, t. y. darbo užmokestis. Šiuo atveju, pelno mokesčio mokėti nereikia“, – aiškina VMI atstovė.

Artūras Kapitanovas
Artūras Kapitanovas
© Asmeninio albumo nuotr.

Nors įmonių už prastovas gautos subsidijos tiesiogiai neapsimokestinamos, tačiau, anot A. Kapitanovo, jos turi įtakos, skaičiuojant pelno mokestį.

„Pavyzdžiui, jeigu žmogaus alga būtų 1000 eurų ir valstybė kompensuoja 700 eurų, tai įmonė šiuo atveju kaip leidžiamus apskaitymus gali priskirti tik 300 eurų“, – sako mokesčių konsultantas.

Pašnekovas pažymi, kad buhalteriams šis dalykas nėra naujiena, tačiau įmonių vadovai, kurie galbūt su buhalterija mažiau susiję, gali nustebti.

„Buhalteriams čia klausimų nebus, bet tie, kas mažiau su buhalterija susiję, kad neįsivaizduotų tokio dalyko, kad gauna subsidiją už prastovas, ir ji yra „plika“ – dovanoti pinigai. Jie automatiškai turi įtakos, skaičiuojant pelno mokestį“, – atkreipia dėmesį A. Kapitanovas.

Savarankiškai dirbantieji neatleisti nuo pareigos susimokėti PSD

VMI pažymi, kad savarankiškai dirbančių asmenų iš Užimtumo tarnybos gauta 257 Eur parama nėra apmokestinama. Auditorius atkreipia dėmesį, kad valstybė suteikia neapmokestinamus 257 Eur, tačiau išlieka pareiga per dvejus metus nuo ekstremalios situacijos ir karantino pabaigos susimokėti sveikatos draudimą – 42,37 Eur už mėnesį.

Tuo metu tiems, kas turi verslo liudijimus, nepaisant to, kad jokių pajamų negavo, reikia mokėti valstybinio socialinio draudimo įmokas nuo minimalios algos.

Jei asmuo dalyvauja II pensijų pakopoje, teks mokėti nuo 52,93 iki 71,14 Eur valstybinio socialinio draudimo įmokų už pilną mėnesį.

„Skaičiavimas priklauso, ar visam mėnesiui žmogus turėjo verslo liudijimą, ar ne visam, ar dalyvauja II pensijų pakopoje, nuo to dydis gali šiek tiek svyruoti“, – pažymi jis.

Valstybės parama gali atsirūgti: kai kam gali tekti sumokėti daugiau, nei gavo išmokų
© DELFI / Andrius Ufartas

Finansų ministerija: taikyti papildomą paramą valstybės paramai nesvarstoma

Anot Finansų ministerijos, pačios subsidijos savo esme jau yra valstybės teikiama parama, todėl taikyti papildomą paramą, suteiktai valstybės paramai, nesvarstoma.

„Subsidijos savo esme mokesčių tikslais traktuojamos apskaitos tikslais, o apskaitoje jos traukiamos į pajamas arba jomis mažinamos sąnaudos, tačiau rezultatas, t. y. pelnas ar nuostolis, gaunamas tas pats.

Tačiau norėtume atkreipti dėmesį, kad subsidijos priskyrimas pajamoms arba sąnaudų sumažinimas nereiškia, kad subsidijos suma yra apmokestinama. Apmokestinamas veiklos rezultatas. Todėl ir pelno mokestis gautoms subsidijoms galėtų atsirasti tik tuo atveju, jeigu subsidija tais pačiais metais nebūtų panaudota ir tik nuo nepanaudotos dalies. Arba, kitaip tariant, jeigu iš subsidijos įmonė uždirbtų pelno, t. y. sąnaudos būtų mažesnės už gautą subsidiją“, – komentuoja Finansų ministerija.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos duomenimis, vadinamosioms mikro įmonėms iki ketvirtadienio jau buvo išmokėta 70,1 mln. eurų, o skirta 70,6 mln. eurų. Iš viso gauta daugiau nei 21,1 tūkst. paraiškų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(47 žmonės įvertino)
3.5745

Įtraukus į papildomą kaupimą pensijai, retas ištrūksta: kada galima atsisakyti (131)

Kiekvienų metų pradžioje „ Sodra “ į pensijų kaupimo sistemą įtraukia tuos gyventojus,...

Finansiniai patarimai: kur „dingsta“ pinigai, ką žinoti prieš imant paskolą (6)

Lizingas už automobilį, paskola už būstą, kreditas už indaplovę, trumpalaikė vartojimo...

Atlyginimų padidėjimą pajus ne visi: gali tekti palaukti kitų metų (123)

Seimas pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui ir nusprendė padidinti neapmokestinamąjį...

Viskas apie naują pensijų anuitetų tvarką: kur kreiptis ir ką rinktis (28)

Pirmas šalies gyventojas, dalyvavęs pensijų kaupime ir sulaukęs pensinio amžiaus, jau pateikė...

Sporto klubo klientė piktinasi: kol pusantro mėnesio bandė nutraukti sutartį, kreipėsi skolų išieškojimo įmonė (48)

Į Delfi kreipėsi sporto klubo „ Gym plius “ klientė, kuri antrą mėnesį bando nutraukti...

Top naujienos

Slaptoje partijos analizėje – netikėti rinkimų baigties scenarijai ir keistos koalicijos (231)

Artėjant Seimo rinkimams partijos aktyviai tyrinėja ne tik jų pačių, bet ir galimų partnerių ir...

Atgauti pinigus už neįvykusias keliones nepadeda net oficialūs sprendimai (68)

Seimas apsisprendė, kad dėl pandemijos į suplanuotas keliones negalėję išvykti asmenys...

Norint dirbti šį darbą nereikia ilgai mokytis: darbuotojų labai trūksta ir jiems žadami didžiuliai atlyginimai (47)

Specialistų su profesiniu išsilavinimu poreikis rinkoje visuomet buvo aukštas, tai lemia ir vis...

Karantino neįvedusioje Švedijoje dabar – griežtesni reikalavimai nei daugelyje šalių (2)

COVID-19 užsikrėtimų skaičius Švedijoje mažėja. Anot sveikatos institucijų, pasiekti...

Po naujų atvejų šuolio – perspėjimas: su koronavirusu reikės gyventi dar ne vieną mėnesį (19)

Lietuvai gerai sekasi tvarkytis su koronaviruso pandemija, tačiau su virusu gyventi dar reikės ne...

Prabilo apie didžiausias Nausėdos klaidas ir iššūkius: jausdamas nuoskaudą gali atkeršyti valdantiesiems (51)

Artėjant prezidento Gitano Nausėdos vadovavimo šaliai metinėms, vidaus ir užsienio politikos...

Sūnui nupirkusi garsaus vardo batus už 129 eurus pasigailėjo: noriu įspėti kitus (128)

Sūnus nusižiūrėjo internete dailius batelius. Norėjome nupirkti geresnės firmos, kad ilgiau...

Oficialiai skiriasi Ieva Zasimauskaitė ir Marius Kiltinavičius (6)

Dainininkė Ieva Zasimauskaitė oficialiai skiriasi su Kėdainių „Nevėžio“ vyr. treneriu...

Pasirodė prognozės, kiek kainuos naujieji „iPhone 12“: daug taupyti nereikės (39)

Jau kurį laiką sklando gandai, kad „ iPhone 12“ bus vienas pigiausių šių metų flagmanų....

10 būdų, kaip reguliuoti kraujospūdį be vaistų (12)

Kai diagnozuoja aukštą kraujospūd į, dažniausiai griebiamės vaistų. Iš tiesų kraujospūdis...

|Maža didelių žinių kaina