aA
Vyriausybė užsimojo į darbo rinką grąžinti kuo daugiau vyresnio amžiaus bedarbių ir įspūdingas sumas žada tiems, kurie prie to prisidės. Tiek darbdaviai, tiek profesinių sąjungų atstovai teigia tokią idėją palaikantys, tačiau Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) analitikų teigimu, tokia tvarka kol kas kelia daugybę klausimų, o tarp jų, ir kaip bus užtikrinamas tokios sistemos įgyvendinimo skaidrumas bei, svarbiausia, ar patys darbdaviai dėl tokios tvarkos neims piktnaudžiauti ir subsidijoms pasibaigus, vyresni darbuotojai tiesiog nebus atleidžiami.
Valdžia ruošia dovanėlę įdarbinant darbuotojus: susivilios ne visi darbdaviai
© DELFI / Karolina Pansevič

Žada tūkstančius eurų

Iki šiol papildoma parama mokant subsidiją darbdaviams būdavo skiriama įdarbinant vyresnius nei 50 metų nedirbančius žmones, tačiau praėjusią savaitę sulaukta permainų. Vyriausybė nutarė paankstinti amžių ir iki 6 mėn. siekiančias subsidijas darbdaviams mokėti, kai bus įdarbintas vyresnis nei 45 metų bedarbis.

Vyriausybės puslapyje teigiama, kad įstatymas priimamas reaguojant į tai, kad vyresniems žmonėms Lietuvoje įsidarbinti tampa vis sunkiau, o kartą iškritus iš darbo rinkos į ją grįžti yra labai sudėtinga.

Tiesa, darbdaviai subsidijas gauti galėtų ne už kiekvieną numatytą amžiaus rodiklį atitinkantį darbuotoją, asmuo Užimtumo tarnyboje taip pat turėtų būti registruotas kaip bedarbis.

„Tuomet kartu su Užimtumo tarnyba surandamas darbdavys, kuriam reikia atitinkamos kvalifikacijos, išsilavinimo ir gebėjimų darbuotojo. Jeigu į tokią subsidijuojamą darbo vietą pretenduoja daugiau nei vienas asmuo, prioritetas tenka tam žmogui, kuris pasižymi bent keletu kriterijų – pavyzdžiui, yra vyresnis nei 45 metų ir turi negalią arba yra vyresnis nei 45 metų ir yra ilgalaikis bedarbis“, – apie galimą naują tvarką pritarus Seimui skelbiama Vyriausybės puslapyje.

Kol kas planuojama, kad darbo užmokesčio subsidija galėtų siekti iki 910 Eur popieriuje per mėnesį, o tai sudaro iki 1,5 minimalios mėnesinės algos (MMA). Taip pat ji būtų mokama darbdaviui, o pastarasis darbuotojui mokėtų sutartyje nurodytą atlyginimą. Įdomu ir tai, kad subsidija taip pat negalėtų siekti didesnės nei 50 proc. darbuotojui mokamos atlyginimo sumos.

Ruginienė: gėda darbdaviams

„Lietuvoje vyresni darbuotojai yra diskriminuojami ir tai, tarsi vieša paslaptis“, – paklausta, kaip šiandien vyresniems žmonėms sekasi darbo rinkoje sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos prezidentė Inga Ruginienė ir pridūrė, kad situacija šiandien ne tik kad negerėja, tačiau problema tik gilėja.

„Mes matome, kad tas paklausiausias amžius vis jaunėja ir jaunėja. Ne veltui Vyriausybė siūlo darbdavius subsidijuoti, jei šie į darbą priims vyresnius nei 45 m. darbuotojus“, – taip pat teigė ji.

Profesinių sąjungų prezidentė tikino teigiamai vertinanti bet kokią paramą darbuotojui, tačiau teigė vieną kitą žodį norinti tarti ir patiems darbdaviams.

Inga Ruginienė
Inga Ruginienė
© DELFI / Andrius Ufartas

„Jie galėtų ir patys nediskriminuoti tokio amžiaus žmonių ir įdarbinti juos ir be subsidijų. Gėda, kad Vyriausybė turi įsikišti ir darbdaviai dar nepripranta prie tos minties, kad 45-60 m. darbuotojai yra pakankamai kompetentingi ir aktyvūs bei gali dirbti efektyviai.

Kalbant apie diskriminaciją dėl amžiaus, ji yra visuose sektoriuose. Kai kalbamės su darbuotojais, kokia tai bebūtų įmonė, kokia pozicija, 50-metis pergyvena dėl savo darbo vietos ir jei darbdavys pasako, kad jį atleidžia, jis susiduria su nepakeliama našta. Visa Vakarų Europa vertina tokius darbuotojus, kurie turi daugiau patirties, bet Lietuvoje su tokiu požiūriu labai atsiliekame“, – tikino I. Ruginienė.

Tiesa, kaip ypatingai diskriminaciją patiriančias ji įvardijo moteris.

„Su moterimis darbo rinkoje išvis yra kuriozinė situacija. Jeigu tu esi iki 30 m. ir neturi vaikų, tu esi diskriminuojama, nes tu tuoj jų susilauksi, todėl neapsimoka tavęs imti į darbą. Jeigu tu jau pagimdei, neapsimoka tavęs imti, nes mažas vaikas sirgs, o kai jis paauga – tau jau 45 metai ir tu tada jau nebereikalingas dėl vyresnio amžiaus“, – sakė ji.

I.Ruginienė siūlė, kad subsidija darbdaviams galėtų būti diferencijuojama pagal priimto darbuotojo amžių. Kaip siūlė, darbdaviai, kurie įdarbina 45 m. žmogų, gautų mažesnę paramą, vyresnius – didesnę ir taip ji galėtų didėti drauge su darbuotojo amžiumi.

„Subsidija – gerai, bet tikslas, kad darbdaviai patys pakeistų savo mąstymą ir nediskriminuotų žmonių. Subsidija galėtų būti tik kaip laikinas dalykas.

Taip pat, kas gali nutikti, tai darbdaviai gali piktnaudžiauti subsidijomis. Palaiko žmogų pusę metų, kol gauna subsidiją, po to vėl keičia“, – kalbėjo ji.

Siūlo nustatyti 40 m. amžių

Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas atvirai sakė sutinkantis, kad šiandien didžioji dalis darbdavių pirmenybę rinkdamiesi darbuotojus teikia jaunesniems žmonėms.

„Tikrai sutinku, nes tai yra ilgalaikė perspektyva ir tokie žmonės yra labiau motyvuoti dirbti, jie – karjeros žmonės“, – neslėpė jis.

Anot D. Arlausko, jis sutiktų, jog nustatytas amžius, kada įdarbinant vyresnį darbuotoją darbdaviui būtų mokamos subsidijos, naujausiu Vyriausybės nutarimu siektų ne 45 m., o būtų dar paankstintas – siektų 40 metų.

Danas Arlauskas
Danas Arlauskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Pirmasis dalykas, kad mes šiandien Lietuvoje turime apie 150 tūkst. bedarbių. Jų skaičius nemažėja, o padarius vidinę analizę ir pasiaiškinus, kokie yra žmonės, kurie metai iš metų neįsidarbina, išryškinome vieną labai svarbų momentą. Lietuvoje vyksta spartus technologinis pokytis, tačiau ne visi žmonės suspėja į tą technologinį traukinį ir ta dalis, kuri niekaip neranda savo vietos, dažnai lieka už borto. Jie neturi reikiamų įgūdžių ir, svarbiausia, neturi motyvacinių paskatų bandyti susirasti darbą.

Aš čia kalbu apie žmones, kuriems daugiau nei 40 m. Tiesa, yra ir 30-mečių, kurie jaučia beviltiškumą ir sako, kad mes čia jau niekam nereikalingi ir nieko nepasieksime. Tokie žmonės be motyvacijos ir darbo įgūdžių yra nelabai įdomūs, nes tu priimi, bet jis nesukuria vertės. Tokio žmogaus darbo vieta, kuris negali sukurti vertės, yra labai brangi, todėl mes labai sveikiname tokį valdžios žingsnį, iniciatyvą“, – kalbėjo D. Arlauskas.

Paklaustas apie rizikas, kad darbdaviai ateityje gali piktnaudžiauti ir subsidijų laikotarpiui pasibaigus vyresnį žmogų paprasčiausiai atleisti, darbdavių atstovas tikino, jog reikia pagalvoti, ar tie žmonės, kurie šiandien gauna nedarbo pašalpas, nėra didelė našta socialinei sričiai.

„Aš sutikčiau su tuo, kad gali būti rizika, jog sukčiaus, jeigu būtų darbuotojų perteklius.

Dabar ir statistika rodo, kad darbo rinka kiekvienais metais susidurs vis su didesniu spaudimu dėl tinkamo darbuotojo. Jeigu tu pamatai, kad jis tinkamas, aš abejoju, kad kažkoks verslininkas bandys kažkaip piktnaudžiauti. Elementaru, kad jei tu darbuotoją priimi – reiškia, jis tau yra reikalingas“, – sakė darbdavių atstovas.

Abejoja skaidrumu

LLRI viceprezidentė Edita Maslauskaitė portalui „Delfi“ tikino sutinkanti, kad šia iniciatyva siekiama spręsti ilgalaikio vyresnio amžiaus žmonių nedarbo problemą ir padėti jiems aktyviau įsitraukti į darbo rinką, tačiau ji teigė abejojanti dėl jos pasiūlytų priemonių efektyvumo bei ar pavyks užtikrinti sistemos įgyvendinimo skaidrumą ir taiklumą.

„Vyriausybei renkantis kovos su vyresnių žmonių nedarbu priemonę, orientuotą į pasekmes, ne į priežastis, būtina įvertinti ir kylančias rizikas.

Edita Maslauskaitė
Edita Maslauskaitė
© Lietuvos laisvosios rinkos instituto nuotr.

Įmonės gali būti skatinamos veikti taip, kaip jos nesielgtų negaudamos subsidijos. Tai yra, priimti dirbti darbuotoją tik subsidijos galiojimo laikui, ir vengti imtis savalaikių sprendimų, kurie užtikrintų didesnį efektyvumą ir padėtų būti konkurencingiems rinkoje, kai subsidijos galiojimas baigsis. Tai ypač aktualu mažoms, sunkiai besiverčiančioms įmonėms. Gali būti steigiamos fiktyvios savarankiškos darbo vietos, orientuojantis tik į tą laikotarpį, kol galioja subsidija“, – sakė analitikė bei pabrėžė, kad reikėtų nepamiršti, jog subsidijos yra mokamos iš mokesčių mokėtojų pinigų.

Pasak E. Maslauskaitės, daug efektyviau kovoti su nedarbu būtų taikant palankesnę mokesčių sistemą, dirbtinai nekeliant kai kuriems regionams nepakeliamos minimalios algos, daugiau dėmesio kokybiškam perkvalifikavimui.

„Taikant subsidiją daliai žmonių, įsidarbinti sunkiau tampa po jomis nepatenkantiesiems – tarkim gyvenančiam regione ilgalaikiam bedarbiui keturiasdešimtmečiui“, – svarstė ji.

Anot specialistės, 2020 m. tokios sistemos įgyvendinimui iš viso planuojama skirti 2,9 mln. Eur, 2021-aisiais – 6,4 mln. Eur, o 2022-aisiais – 7,2 mln. Eur.

„Visgi reikia atkreipti dėmesį, kad vyresnio amžiaus žmonių užimtumas ir taip kasmet nuosekliai didėja. Jei 2013 m. 55-64 m. amžiaus gyventojų užimtumas buvo 53 proc., tai 2019 m. – jau 68 proc.“, – sakė ji ir tikino, kad parama darbdaviams iš esmės neišspręs problemos.

„Tai kova su pasekmėmis, o reikėtų ieškoti priežasčių, kodėl vyresniems žmonėms yra sudėtinga įsidarbinti. Čia galima paminėti nekokybišką perkvalifikavimo, profesinio rengimo sistemą ir verslo neįtraukimą.

Taip pat svarbu lengvinti asmeninę iniciatyvą įsidarbinti, naikinti mokestinius ar reguliacinius barjerus. Užtikrinti, kad būtų kuo paprasčiau sukurti sau darbo vietą, užsiimti smulkiu verslu“, – sakė E. Maslauskaitė.

Vis tiek trūks kompetencijos

Asociacijos „Infobalt“, kuri vienija daugiau nei 160 Lietuvos informacinių ir ryšių technologijų įmonių, susijusių mokslo bei studijų institucijų ir kitų skaitmeninės ekonomikos dalyvių direktorius Mindaugas Ubartas portalui tikino, kad šis sektorius, remiantis Statistikos departamento duomenimis, yra pats „jauniausias“, o čia dirbančiųjų amžiaus vidurkis paskutiniuosius 5-erius metus svyruoja tarp 36 ir 37 metų, kai bendras rinkos vidurkis yra 42,6 – 43,7 metai.

Mindaugas Ubartas
Mindaugas Ubartas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Visgi kalbant apie subsidijų skyrimą darbdaviams, jei šie įdarbintų vyresnius darbuotojus, asociacijos direktorius teigė matantis keletą aspektų, tačiau ar tai paveiks informacinių ir ryšių technologijų sektorių, jis tikino abejojantis.

„Viena vertus, tikrai teigiama tai, kad Vyriausybė pastebi problemas ir ieško būdų, kaip neprarasti žmonių, t.y. išlaikyti juos darbingus. Vis dėlto, pačios priemonės, bent jau informacinių ir ryšių technologijų sektoriui įtakos, mūsų vertinimu, daug neturės.

IRT specialistų Lietuvoje ir taip trūksta – įmonės ir be subsidijų nuolat ieško darbuotojų.

Problema yra kompetencijos ir kvalifikacijos, o šios subsidijos nepadeda spręsti 45 metų ir vyresnio amžiaus darbuotojų kompetencijų klausimo. Dar daugiau – tokia subsidija neprideda žmogui motyvacijos pačiam kelti kvalifikaciją arba ją keisti, įgyti naujas kompetencijas“, – sakė M. Ubartas.

Anot jo, reikia sukurti normalias sąlygas ir padėti vyresniems žmonėms keisti savo profesiją bei įgyti naujų kompetencijų, kurios jam leistų ne tik įsidarbinti, bet ir dirbti našiau ir, atitinkamai, uždirbti daugiau.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
3.5000

Vilniečiai sparčiai vejasi Talino gyventojus: po būtinų išlaidų vidutiniškai lieka 1580 eurų (397)

Per paskutiniuosius trejus metus disponuojamos vieno namų ūkio mėnesio pajamos Lietuvoje...

Minimali alga Lietuvoje galėtų didėti iki 704 eurų (351)

2022 metais minimali mėnesinė alga Lietuvoje galėtų būti 704 eurai, sako Lietuvos banko...

Palygino gyventojų išlaidas: kiek pinigų reikia gyvenant Taline, Rygoje ar Vilniuje (20)

Minimali suma, reikalinga Taline gyvenančiai šeimai, yra 1 063 eurai per mėnesį – daugiau nei...

Raminta Rakauskė | D+

Pasaulyje įsibėgėja maisto kainų augimas: tai – signalas ir Lietuvai

Pasaulinis maisto kainų augimas įsibėgėjo iki 25 proc., – rodo Jungtinių Tautų maisto ir...

„Moody's“: vartotojai pasaulyje per pandemiją papildomai sukaupė 5,4 trln. dolerių (1)

Vartotojai visame pasaulyje nuo COVID-19 pandemijos pradžios papildomai sukaupė 5,4 trln. JAV...

Top naujienos

Narkotikų politiką Lietuvoje užsimojusiai keisti Danielei – tvirtas užnugaris: siūlo ties tuo nesustoti (199)

Įvairios valstybinės institucijos ragina politikus ne tik priimti sprendimus dėl mažo kiekio...

Nausėdos ir konservatorių kova įgijo naujų aspektų: Gabrieliui Landsbergiui tai nepatiktų (16)

Lietuvoje verda politinės aistros, kas turėtų atstovauti Lietuvai Europos Vadovų taryboje (EVT)...

Atsakė, kam, grįžus iš užsienio, saviizoliacija privaloma, o kam ne (86)

Kelionių sezonas skatina žmones domėtis, kam reikėtų izoliuotis, grįžus iš užsienio šalių...

Dėl Izraelio ir palestiniečių – visaverčio karo grėsmė „Hamas“ skelbia paleidęs 15 raketų Izraelio branduolinio reaktoriaus link (124)

Nepaliaujamas raketų leidimas iš Gazos Ruožo ir įsiplieskę susirėmimai tarp žydų ir arabų...

Veryga įvertino Armonaitės žinią apie astronautus: visą gyvenimą svajojom (56)

Ekonomikos ir inovacijų ministrei Aušrinei Armonaitei pranešus, kad Lietuva dar šiemet planuoja...

Karbauskis pasišaipė iš Majausko pataisos: aš tai tikrai nebankrutuosiu (317)

Ramūnas Karbauskis įsitikinęs, kad būtent jam asmeniškai Seime paruošta pataisa dėl paramos...

Šimonytė – apie karantino laisvinimus: gali atsirasti vietos nebent mažiems pokyčiams Primena: namų ūkių bendravimo draudimas išlieka (275)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė trečiadienį po Vyriausybės posėdžio surengtoje...

Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai pasipiktino: mums uždrausta gedėti mirusios kolegės (528)

Iš gyvenimo pasitraukusios Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojos darbovietėje jos kolegoms...

Atkrintamųjų startas: „Juventus“ – „Cbet“ tiesioginė transliacija

Trečiadienį pirmosios Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) ketvirtfinalio seriją iki dviejų pergalių...