aA
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis ketvirtadienį Seimo posėdyje pristatė tvarką, pagal kurią bus mokami gyventojų antros pakopos pensijų fonduose sukaupti anuitetai.
Linas Kukuraitis
Linas Kukuraitis
© DELFI / Domantas Pipas

Po pateikimo įstatymų projektams pritarė 39 Seimo narių, 1 buvo prieš, dar 12 susilaikė.

Pasiūlymai bus svarstomi Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete (SRDK), o jų svarstymas planuojamas balandžio 21 dieną.

„Siūlau palaikyti, vien dėlto, kad jau priėmėme tokį sprendimą, kad „Sodra“ reguliuos tuos dalykus, anuitetų išmokėjimą. Aišku, dar daug neatsakyta klausimų, tačiau manau, komitete aptarsime ir išnagrinėsime tuos klausimus“, – prieš balsavimą sakė Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algimantas Dumbrava.

Savo ruožtu Seimo narys Algirdas Sysas ragino nepalaikyti projektų.

„Norėčiau priminti pirminę antros pakopos idėją, t. y. sukaupti reikšmingą sumą prie pensijos. Supratote, kad 3 tūkst. sukauptų lėšų, o toks yra maždaug vidurkis – 43 eurai žmogui, čia ne ta suma, nuo kurios gausite bent padoresnę, lyginant su „Sodros“ minimalia pensija.

Dabar visą gyvenimą žmogus nutaria kaupti sau, privačioje bendrovėje. Bet kai sukaupia, norime prievolę užtraukti viešai įstaigai. Neužmirškime, kad „Sodra“ yra įstaiga, kuri padeda mums visiems, kai mes tampame nedarbingi, neveiksnūs, sulaukiame pensinio amžiaus“, – kalbėjo jis.

A. Sysas ragino šią prievolę grąžinti privačiam verslui.

„Kiekvienas žmogus pats taupė, tegul pats toliau atsako, o ne „Sodra“, ministras ar būsima Vyriausybė“, – sakė jis.

Kelia kartelę

Seimo nariams pateiktame pakete yra Pensijų kaupimo, Lietuvos banko, Valstybinio socialinio draudimo, Europos Sąjungos institucijų darbuotojų ir Europos Parlamento narių pensinių teisių išsaugojimo ir perkėlimo bei Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymų pataisos.

Vienas pagrindinių numatomų pokyčių – keliama vienkartinės išmokos kartelė. Šiuo metu visa antros pakopos fonde sukaupta suma gyventojui iškart išmokama, jei ji nesiekia 3 tūkst. eurų. Norima ribą pakelti iki 5 tūkst. eurų.

Atitinkamai, jei asmuo išeidamas į pensiją bus sukaupę tarp 5 ir 10 tūkst. eurų, tada jam bus mokamos periodinės išmokos, kol baigsis sukaupti pinigai.

Jei asmuo bus sukaupęs daugiau nei 10 tūkst. eurų, tada jis galės įsigyti anuitetą, t. y. paslaugą, pagal kurią išmokos jam bus mokamos iki gyvos galvos.

Pristatymas būtų mokamas

Įstatymo projektu taip pat siūloma atsisakyti nuostatos, kad pensijų anuitetas visais atvejais pervedamas tik į gavėjo sąskaitą kredito ar mokėjimo įstaigoje.

„Kadangi ir socialinio draudimo pensijas, ir pensijų anuitetus mokės tas pats subjektas, siūloma nustatyti, kad pensijų anuitetas gavėjui galėtų būtų mokamas tokiu pat būdu kaip ir socialinio draudimo pensija, t. y. pensijų anuiteto gavėjas pats galėtų apsispręsti dėl jam priimtiniausio pensijų anuiteto gavimo būdo.

Tai padės išvengti situacijų, kai, pavyzdžiui, socialinio draudimo pensija garbaus amžiaus gavėjams būtų pristatoma į namus, o norėdamas gauti pensijų anuitetą gavėjas turėtų vykti iki bankomato. Pensijų anuitetai gavėjams į jų sąskaitą kredito ar mokėjimo įstaigoje būtų pervedami nemokamai.

Kadangi socialinio draudimo ir šalpos pensijų mokėjimas kitokiais būdais negu pavedimu į gavėjo asmeninę sąskaitą susijęs su papildomomis Valdybos išlaidomis, tokias pat papildomas išlaidas, mokėdamas pensijų anuitetus kitokiais būdais negu pavedimu į gavėjo asmeninę sąskaitą, patirtų ir pensijų anuitetų mokėtojas“, – rašoma aiškinamajame rašte.

Apibrėžia komiteto veiklą

Kaip žinia, nuo 2020 metų liepos 1 dienos pensijų anuitetų mokėtojo funkcijas perima Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba („Sodra“).

„Įstatymo projektu siūloma sudaryti kolegialų pensijų anuitetų mokėtojo valdantįjį organą, kuris būtų viešojo administravimo subjektas ir užtikrintų patikimą bei pensijų anuitetų gavėjų interesus atitinkantį atskiro Pensijų anuitetų fondo valdymą.

Komitetą sudarytų penki nariai (keturi nepriklausomi nariai ir Valdybos direktorius). Nepriklausomi komiteto nariai Vyriausybės sprendimu būtų skiriami 5 metų kadencijai (iš viso ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės). Nepriklausomiems komiteto nariams už darbą būtų atlyginama“, – rašoma aiškinamajame rašte.

Pastebima, kad nepriklausomų komiteto narių atlygis negalėtų viršyti vidutinio šalies darbo užmokesčio, taikomo apdraustųjų asmenų atitinkamų metų valstybinio socialinio draudimo įmokų bazei skaičiuoti.

Pavyzdžiui, 2020 metais maksimalus mėnesinis nepriklausomiems komiteto nariams mokamas atlygis būtų 1241,4 euro iki mokesčių.

„Pensijų anuitetų mokėtojo veiklos ir finansinį auditą atliktų Valstybės kontrolė. Pensijų anuitetų mokėtojo veiklos ir finansinės ataskaitos kartu su Valstybės kontrolės atskaita būtų skelbiamos viešai“, – rašoma aiškinamajame rašte.

Įstatymo projekte siūloma aiškiai apibrėžti pensijų anuitetų mokėtojo veiklos tikslą.

„Užtikrinti pensijų anuitetų mokėjimą jų gavėjams iki gyvos galvos, siekiant didžiausios naudos pensijų anuitetų gavėjams ir Pensijų anuitetų fondo lėšas valdant skaidriai bei finansiškai tvariai.

Esant aiškiai apibrėžtam veiklos tikslui, visi komiteto sprendimai turės būti priimami taip, kad šis tikslas būtų įgyvendintas. Tai padės išvengti situacijų, kai komitetui priimant sprendimus galėtų kilti skirtingų interpretacijų dėl tam tikrų nuostatų ar prioritetų (pavyzdžiui, ar turėtų būti nustatytas didesnis pensijų anuitetas pačiam jo gavėjui, ar daugiau lėšų turėtų likti paveldėtojams)“, – rašoma dokumente.

Komitetas taip pat tvirtintų pensijų anuiteto dydžių apskaičiavimo metodiką.

Kainuos 0,5 mln. eurų per metus

Preliminariais „Sodros“ skaičiavimais, pensijų anuitetų mokėtojo funkcijoms vykdyti per metus reikės apie 0,5 mln. eurų, iš jų 362 tūkst. eurų – komiteto narių ir pensijų anuitetų skyriaus bei kitų Valdybos padalinių specialistų (pensijų anuitetų veiklą užtikrinančių apskaitos srities specialisto, teisės srities specialisto, informacinių technologijų srities specialisto, dokumentų valdymo srities specialisto, registro srities specialisto, klientų aptarnavimo srities specialisto) darbo užmokesčiui.

„Apie 100 tūkst. eurų – kitoms pensijų anuitetų veiklos sąnaudoms dengti (įskaitant informacinių sistemų sąnaudas). Jei šios išlaidos bus dengiamos skolintomis lėšomis (kaip siūloma istatymo projekte), valstybės ir (ar) fondo biudžetai papildomų išlaidų nepatirs“, – nurodoma aiškinamajame rašte.

Lietuvos banko duomenimis, antros pakopos pensijų fonduose 2019 metais kaupė apie 1,3 mln. dalyvių.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
1.5000

Kas penktas į pensijų kaupimą šiemet įtrauktas gyventojas jau priėmė sprendimą: kitiems liko 3 mėnesiai apsispręsti (1)

Iš gyventojų, kurie šiais metais įtraukiami į pensijų kaupimą, sprendimą – dalyvauti kaupime...

Padėjo tašką: Seimas Vyriausybei suteikė leidimą reguliuoti kainas (277)

Antradienį Seimas apsisprendė ar leisti Vyriausybei dėl koronaviruso paskelbto karantino reguliuoti...

Savarankiškai dirbantieji susidūrė su trukdžiais: registracija išmokai truko visą dieną (83)

Šalyje paskelbus karantiną, daugelis savarankiškai dirbančių asmenų buvo priversti nutraukti...

Visi pasirinkimai, kuriais per karantiną gali pasinaudoti darbuotojas: kas labiau apsimoka (45)

Dėl šiuo metu verslo patiriamų sunkumų ne visuomet pavyksta rasti tinkamiausią sprendimą tiek...

Ne visi verslai išgyvena juodžiausias dienas: išsilaiko be valstybės paramos, priima naujus darbuotojus (123)

Kol dalis įmonių savo darbuotojus varo neapmokamų atostogų, fiksuoja prastovas ar net atleidžia...

Top naujienos

Artėjant ilgajam savaitgaliui – žinios iš sinoptikų: netrukus bus ir perkūnijos, ir šlapdribos (16)

Tokių gerų dienų , kokios buvo savaitės pradžioje, per Velykas tikėtis nereikėtų. Nors pagal...

Paviešintos išvados dėl Klaipėdos universitetinės ligoninės: ar miesto valdžia ir prokurorai gavo tą patį? (32)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga vieną dieną prabilo apie galimai gresiančią...

Kaip atskirti, ar jums COVID-19, erkinis encefalitas ar sezoninė alergija?

Atšilus orams ir prasidėjus žydėjimo metui, ne vienas žmogus pajuto prasidėjusią sezoninę...

Kasiulevičius: Velykų šventimo efektas bus juntamas tik po 10 dienų (28)

Vis garsiau skambant mintims ir prašymams švelninti karantiną, apie galimas pasekmes perspėja...

Gamta atsigauna ne visur: ozono skylė Arktyje Lietuvai atnešė nemalonią dovaną (18)

Ozono sluoksnis virš Lietuvos suplonėjo, tačiau tai dar nėra laikoma ozono skyle , teigia...

Iš Marijampolės koronaviruso židinio žinutė: gal pirma susitvarkome, po to einam švęsti? (29)

Paskelbus, kad Lietuvoje siekiant stabdyti koronaviruso plitimą pratęsiamas karantinas, o Velykų...

Viešbutyje siautėjusius karantinuotus tautiečius iš Norvegijos galų gale išsivežė policija: kalti nesijaučia (226)

Iš Norvegijos į Lietuvą grįžę asmenys dvi savaites buvo karantinuojami savivaldybės paskirtame...

Iš socialinio tinklo pažįstamas vaikinas 17-metei surengė egzekuciją - prievartavo penkiese rado ir kitą išprievartautą merginą (312)

Balandžio 7-ąją Šalčininkuose policija sulaikė penkis asmenis, įtariamus nepilnamečių...

Paaiškino, kaip užtikrins draudimą keliauti per Velykas: tikrins atvykstančius į miestus papildyta 16.01 val. (473)

Vyriausybei nusprendus pratęsti karantiną iki balandžio 27-osios dienos imtinai, bei Velykų...

|Maža didelių žinių kaina