aA
Daugiau kaip pusė – 6 iš 10 – Lietuvos gyventojų pripažįsta, kad jiems pensijoje reiks papildomo lėšų šaltinio be „Sodros“ pensijos. Kita vertus, nors ir supranta šį poreikį, tačiau net penktadalis iš jų teigia šiuo šaltiniu nepasirūpinę.
© DELFI / Karolina Pansevič

Tuo tarpu net ketvirtadalis apklaustųjų nežinojo, ar jiems pensijoje reikės papildomų lėšų be „Sodros“ pensijos, o 17 proc. atsakė, kad jiems papildomų lėšų nereikės. Tai atskleidė vienos pirmaujančių turto valdymo bendrovių Lietuvoje „INVL Asset Management“ užsakymu šį rugsėjį „Spinter tyrimų“ atliktas reprezentatyvus Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimas, rašoma bendrovės pranešime.

Pajamos pensijoje kris drastiškai, bet tai įvertina ne visi

Nuomonės dėl papildomų pajamų šaltinių pensijoje poreikio šalia „Sodros“ pensijos dažniau neturėjo jaunesni (18-25 m.), mažesnes pajamas gaunantys (201-300 eurų) gyventojai. Tuo tarpu vyresnio amžiaus (56 m. ir daugiau), nebaigę vidurinio išsilavinimo, mažas pajamas gaunantys (iki 200 eurų) dažniau mano, kad jiems papildomų lėšų šaltinio pensijoje nereikės. O tai, kad „Sodros“ pensijos senatvėje nepakaks, dažniau mano 26-55 m., didesnes pajamas (daugiau kaip 500 eurų) gaunantys gyventojai.

Šių metų liepą vidutinė „Sodros“ pensija šalyje turint būtinąjį stažą siekė 323,7 euro ir tesiekė beveik 45 proc. vidutinio atlyginimo „į rankas“, kuris šių metų antrąjį ketvirtį buvo beveik 722 eurai.

„Tyrimas atskleidė, kad gana didelė dalis žmonių, ypač jaunimo ir mažiau uždirbančių, nesuvokia, jog pensijoje pragyventi jiems reiks papildomų šaltinių. Lengviausia tai įvertinti permąsčius, kaip gyventume su staiga daugiau nei perpus sumažėjusiomis mėnesio pajamomis“, - sakė „INVL Asset Management“ pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė dr. Dalia Kolmatsui.

Jos teigimu, tikėtina, kad tokių lėšų nepakaktų net būtinoms reikmėms, o kur dar noras keliauti, skirti laiko savo pomėgiams, puoselėti aplinką – tokias svajones išreiškė Lietuvos gyventojai apklausoje, jei pensijoje galėtų gyventi nevaržomi finansų. Tam, kad būtų užtikrintas ne tik orus pragyvenimas, bet ir kiti norai, būtina dar dirbant pasirūpinti papildomomis pajamomis senatvėje, o šią galimybę suteikia pensijų fondai.

Nors žino, kad lėšų ateityje trūks, kas penktas tuo nepasirūpina

53 proc. tų, kurie mano, kad jiems reikės papildomo lėšų šaltinio pensijoje, šiuo metu kaupia pensijų fonduose, 25 proc. taupo pinigus, 13 proc. kaupia lėšas pensijų fonduose ir investiciniame ar kaupiamajame gyvybės draudime. Kaip kitus taupymo pasirinkimus gyventojai nurodė investicijas į nekilnojamą turtą (10 proc.), kaupiamąjį arba investicinį gyvybės draudimą (11 proc.), o 12 proc. teigia pasirūpinę kitu pajamų šaltiniu. Pensijų fonduose dažniau kaupia 26-35 metų bei 56 metų ir vyresni respondentai. Dažniau pinigus taupo vidutinio amžiaus bei vyresni (35-55 metų) asmenys.

Net kas penktas manantis, kad jam trūks lėšų pensijoje, šiuo metu nėra pasirūpinęs papildomu jų šaltiniu. Papildomu lėšų šaltiniu pensijai iki šiol dažniau nesirūpino jauniausio amžiaus (18-25 m.), neturintys vidurinio išsilavinimo, mažas pajamas gaunantys (iki 200 eurų), gyventojai.

„Šie skaičiai rodo, kad nemenka dalis šalies gyventojų ir ypač finansiškai jautrūs gaunantys mažas pajamas, sulaukę pensijos ekonomiškai gali tapti itin pažeidžiami. Nors pradėti kaupti pensijai niekada nėra vėlu, tačiau būtent jaunimas ir turi geriausias galimybes sukaupti lėšų senatvei: pradėjus taupyti anksčiau, reikiamą sumą galima sukaupti atidedant mažesnes sumas ir per ilgesnį laiko tarpą. Be to, antros pakopos pensijų kaupimas yra palankus gaunantiems mažesnes pajamas, nes jie į pensijų fondus gauna procentiškai didesnę valstybės skatinamosios įmokos dalį lyginant su savo lėšomis mokama įmoka“, - sakė D. Kolmatsui.

2019 m. pensijų reforma skatins taupyti daugiau žmonių

Antros pakopos pensijų fondai sudaro galimybę kaupti lėšas atskirai nuo „Sodros“ pensijos asmeninėje pensijų sąskaitoje, o senatvėje gauti pensiją iš dviejų šaltinių: „Sodros“ ir pensijų fondo. Nuo 2019 m. keičiasi antros pensijų kaupimo pakopos pensijų fonduose formulė, o, pertvarkius mokesčius, dirbantieji galės nukreipti lėšas kaupimui pensijų fonduose. Nuo 2023 m. visi antros pakopos dalyviai kaups pagal formulę „3+1,5 proc.“ (3 proc. dalyvio įmoka nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“ plius 1,5 proc. valstybės įmoka nuo užpraeitų metų šalies vidutinio atlyginimo).

Kaupę iki 2019 metų maksimaliai ir prisidėję savo lėšomis (principu 2+2+2) prie šios formulės nuo kitų metų pereis automatiškai, o kaupę minimaliai – į pensijų fondą pervedant tik dalį mokesčių „Sodrai“ (principu 2+0+0) galės pasirinkti perėjimą palaipsniui per kelerius metus arba iš karto. Taip pat nuo 2019 metų pradžios iki vidurio bus galimybė sustabdyti kaupimą fonde paliekant ten lėšas arba grįžti su sukaupta suma į „Sodrą“. Be to, nuo 2019 metų antros pakopos pensijų kaupimo sistemoje dalyvaus daugiau žmonių – į kaupimo sistemą su galimybe atsisakyti bus įtraukiami nekaupiantys papildomai pensijai dirbantieji iki 40 metų.

Kad pavyktų išlaikyti esamą gyvenimo kokybę pensijoje, rekomenduojama užsitikrinti apie 80 proc. iki tol gautų pajamų.

Bendrovės „INVL Asset Management“ užsakymu šių metų rugsėjį reprezentatyvų šalies gyventojų nuomonės tyrimą atliko bendrovė „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu apklausti 1011 Lietuvos gyventojų nuo 18 iki 75 metų amžiaus, iš jų 867 nesulaukę pensijos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Po Naujųjų „ant popieriaus“ uždirbsime daugiau, bet kalbama apie sąmyšį (262)

Nuo 2019 m. sausio 1-osios įsigalios priimta mokesčių reforma, o tai reiškia, kad keisis ir...

5 naudingi patarimai šventinius pirkinius perkantiems svetur (2)

Įkvėpti Kalėdų nuotaikos ir siekdami išvengti pernelyg didelio šventinio šurmulio, daugelis...

Per žiemos šventes laikinai sustos dalis tarpbankinių pervedimų (3)

Per žiemos šventes trumpam sustos dalies klientų tarpbankiniai pinigų pervedimai, tačiau jau...

Ekonomika auga, bet lietuviai priversti skolintis vis daugiau – 39 proc. laiku neapmoka sąskaitų (15)

Po ilgo ekonomikos kilimo laikotarpio išaugo europiečių santaupos, tačiau padidėjo ir...

Iškalbinga statistika: algos už tą patį darbą skiriasi šimtais eurų (154)

Atlyginimas labai priklauso ne tik nuo pačios specialybės, bet ir nuo to, kokio tipo įstaigoje...

Top naujienos

Veryga apie 10 proc. brangsiančią degtinę: mokomės iš klaidų – degtinė buvo palikta per pigi (126)

Kitais metais valdžia planuoja ir dešimtadaliu didinti stipraus alkoholio akcizą, ir pertvarkyti...

Užkalnis. Žinau, už ką balsuosite rinkimuose (130)

Taip, aš tikrai žinau, kas bus išrinktas dirbti Daukanto aikštėje. Tiksliau, aš bijau, kad...

Šiauliuose atskleidė kitą mitingo dėl mokytojų pusę: moksleiviai ten buvo išsiųsti ne savo noru (238)

Trečiadienio vidurdienį prie Šiaulių miesto savivaldybės susirinko minia moksleivių, kurie...

Rusija tulžingai reaguoja į Lietuvos sankcijas dėl užpuolimo Kerčėje: be atsako neliksite (923)

Lietuva tapo pirmąja pasaulio valstybe, apsisprendusia dėl Kremliaus agresijos Kerčės sąsiauryje...

Giedrius Drukteinis. Lietuvos grožio industrija tėra įprastas kiaulių tvartas (30)

Pastarasis konfliktas tarp Julijos Janus ir Juozo Statkevičiaus ne tik sukėlė nemažai...

Norinčius sušių Kūčioms ragina paskubėti – visiems gali ir neužtekti (94)

Nacionalinis japonų patiekalas ant Kūčių stalo šiemet turbūt nustebintų tik kaime...

Alkoholis turi naują geriausią draugą: gėdą sukelianti liga žudo tyliai (32)

„Ne, ne, man viskas gerai. Dirbu gerai, nepervargstu. Viršininkas geras. Uždirbu daug, tobulas...

Vaivos Budraitytės 2019 metų horoskopas Vandens ženklams (2)

2019 metai – jau ne už kalnų. Pats metas sužinoti, kas mūsų laukia. Garsi astrologė ir...

Vyriškumą pademonstravęs „Neptūnas“ sugadino Čempionų lygos pirmūnų seriją (6)

Beveik visas rungtynes varžovus vijęsis Klaipėdos „Neptūnas“ ketvirtame kėlinyje sugebėjo...

NT brokeriai kyla į kovą: šį kartą kainų pasiutpolkės neištvėrė jie patys (167)

NT brokerių kantrybės taurė perpildyta – nauja žinia apie kylančias kainas iš skelbimų...