aA
Paskutinį savaitgalį prieš Kalėdas lietuviai plūsta į Lenkijos pasienio miestų parduotuves pigesnio maisto ir gėrimų, nepaisydami ne itin palankaus zloto kurso ir lenkų prekybininkų gudrybių. Seinai šiomis dienomis tiesiog dūsta nuo automobilių lietuviškais numeriais antplūdžio, o rasti vietą prekybos centrų aikštelėse pavyksta tik ilgokai po jas pasisukinėjus.
Prieš šventes lietuviai plūsta į Lenkiją: dėžėmis perkamas alkoholis ir prekybininkų naudojamos gudrybės
© Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Zlotas brangsta, bet toliau nuo sienos kursas palankesnis lietuviams

„O čia dabar kas, kodėl tik tiek?“ – rodo savo bendrakeleiviams pirštu skaičius valiutų kursų iškaboje prie keityklos pasienyje sustingusi moteris. Abipus kelio iš Lazdijų į Seinus įsikūrusiuose valiutos keitimo kioskeliuose tie skaičiai vienodi – už eurą duoda tik 4,19 zloto, nors prieš savaitę dar buvo 4,25.

Kai bandau nufotografuoti pinigus keičiančią būdelę, prekių keltuvu privažiuoja vyras ir, kalbėdamas lietuviškai su gražiu Seinų krašto akcentu, įspėja, jog iškart tapsiu įtariamuoju, nes neseniai čia viena keitykla buvo apvogta, todėl policija esą ėmė domėtis, kas įtartinai elgiasi, ir, kaip jis sakė, „viskas monitoruojama“.

Giliau važiuojant į Lenkiją zloto kursas darosi mums palankesnis. Keitimo kioskelyje prie lietuvių pamėgtos Seinų „Biedronkos“, atstovėjus nemažą eilę, eurus man iškeitė po 4,21, o miestelio centre, Pilsudskio gatvėje įsikūrusi keitykla už eurą mokėjo po 4,23 zloto.

Kainų etiketes reikia skaityti atidžiai

Vėlyvą šeštadienio rytą Seinų „Biedronkoje“ lenkiškai šneka tik pardavėjos, o beveik visi pirkėjai atvykę iš Lietuvos. Kūčių vakarienę ir Kalėdų vaišes planuojantys lietuviai nesustodami apeina daržovių skyrių – sudomina nebent agurkai po 4,99 zloto (1,19 euro) už kilogramą. Bulves, svogūnus ir kitas daržoves Lietuvos parduotuvėse galima rasti pigiau. Tačiau saulėgrąžų aliejų po 3,49 zloto (0,83 euro) už litrinį butelį kai kurie tautiečiai krovė į vežimėlius dėžėmis.

Prieš šventes lietuviai plūsta į Lenkiją: dėžėmis perkamas alkoholis ir prekybininkų naudojamos gudrybės
© Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Nespėjau pagriebti atvėsinto karpio po 14,90 zloto (3,54 euro) už kilogramą, tai liko tik jo filė po 29,90 zloto (7,10 euro). Skelbiamos akcijos ir lašišai bei upėtakiams, bet kelis kartus paskaičiavę, kiek vienas ar kitas žuvies gabalėlis kainuos eurais, lietuviai juos dėjo atgal į šaldytuvus. Žuvies geriau dairytis netoli „Biedronkos“ įsikūrusiame vagonėlyje. Atvėsinta lydeka ten parduodama po 24 zlotus (5,7 euro) už kilogramą, šamas – 16 zlotų (3,80 euro), karpis – 14,50 zloto (3,44 euro).

Užtat šviežia antis po 5,99 zloto (1,42 euro) už kilogramą atsidūrė beveik kiekvieno „Biedronkoje“ apsipirkinėjusio lietuvio prekių vežimėlyje. Tik prie kasų paaiškėjo, kad daugelis iš jų neįžiūrėjo prierašo kainos etiketėje, kad akcija taikoma tik „Moja Biedronka“ kortelių turėtojams, o kitiems įmušė po 10,99 zloto (2,61 euro) už kilogramą.

Tas pats nutiko silkės filė kibirėlių po 6,69 zloto (1,59 euro) bei rūkyto kiaulienos kumpio po 14,90 zloto (3,54 euro) už kilogramą pirkėjams. Nereguliariai Lenkijoje apsiperkantieji atvykėliai iš tolimesnių Lietuvos pakraščių gal tik namie, studijuodami kainų čekį, tą prekybininkų gudrybę pastebės, nes ryškiaspalvėse kainų etiketėse užuominą apie nuolaidų kortelę ne taip lengva įžiūrėti. Dažniau į kaimyninę šalį važinėjantys Lazdijų, Druskininkų ir Alytaus dzūkai nuolaidų kortelėmis jau apsirūpino iškart po Seinų „Biedronkos“ atidarymo, nors nemažai privargo jas aktyvuodami – tam būtinai reikėjo įsigyti mobilaus ryšio išankstinio mokėjimo kortelę su lenkišku numeriu.

Alus ir pieno produktai – visada pigiau

Iš tiesų atsipalaiduoti lenkiškose parduotuvėse galima tik pieno produktų ir alkoholio skyriuose – ko neprisikrautum į vežimėlį, Lietuvoje tai vis tiek brangiau kainuotų. Šį kartą Seinų „Biedronkoje“ 1 kg mano pamėgto vanilės skonio varškės kremo „President“ kibirėliai kainavo po 6,99 zloto (1,66 euro), litrinis butelis šviežio 3,2 proc. riebumo pieno – 2,19 zloto (0,52 euro), natūralaus kefyro – 2,85 (0,68 euro).

Prieš šventes lietuviai plūsta į Lenkiją: dėžėmis perkamas alkoholis ir prekybininkų naudojamos gudrybės
© Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Sočioms lietuviškoms Kalėdoms reikės daug riebaus, tiršto ir nuo kiaušinių trynių net geltono majonezo, tai 0,9 l stiklainiai „Winiar“ po 7,99 zloto (1,90 euro) sugulė į tautiečių vežimėlius. Kas nepasninkauja, sekdami paskui viliojantį kvapą atsidūrė tiesiai prie keptų viščiukų po 11,90 zloto (2,83 euro) už kilogramą. Kas nesilaiko veryginės politikos, atgaivą sielai rado talpindami į bagažines pasaulyje žinomo prekės ženklo alaus dėžes po 2,89 zloto (0,69 euro) už 0,5 l žalią butelį.

Atidaryta nauja parduotuvė

Nuodėmė būtų atvykti į Seinus ir išvažiuoti pamačius tik „Biedronkos“ kiemą. Pasivaikščiojimą suplanavau iki Seinų katedros ir paminklo vyskupui Antanui Baranauskui, bet pėsčiųjų perėjoje prieš pat nosį sustojo priekabą su reklaminiu stendu tempiantis automobilis, per garsiakalbius skelbiantis žinią, kad Seinuose tądien atsidarė „Stokrotkaparduotuvė. Teko pratęsti maršrutą iki pat šiaurės vakarinio miesto pakraščio ir papildyti maisto produktų atsargas atvėsintais vištienos ketvirčiais po 2,99 zloto (0,71 euro) už kilogramą.

Pakeliui nesilioviau stebėtis, kad net ir likus vos kelioms dienoms iki Kalėdų lenkai dar neskuba puoštis šventėms. Seinų katedros kieme dar gulėjo ant vejos pora puošimui paruoštų eglučių, aikštėje miesto centre pastatyta keletas šviečiančių dekoracijų, o savo vitrinas kalėdine atributika padabino vos kas trečia iš daugybės mažų parduotuvėlių.

Lenkų pasieniečiai stabdo tik baltarusius

Kelias namo veda pro „Vynoteką“, įsikūrusią visai prie buvusio Lazdijų-Aradnykų pasienio kontrolės punkto. Kai kurie lietuviai toliau ir nevažiuoja, užtenka prisikrauti pažįstamų rūšių lietuviškų gėrimų ir „Krekenavos“ dešrų lenkiškomis kainomis. Šį kartą „Vynotekos“ mėsos skyriuje paklausiausia buvo kiaulienos karka be kaulo po 9,89 zloto (2,35 euro) už kilogramą.

Prieš šventes lietuviai plūsta į Lenkiją: dėžėmis perkamas alkoholis ir prekybininkų naudojamos gudrybės
© Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Eilės prie „Vynotekos“ kasų nemažėja visą dieną, o gėrimai ten perkami kone didmeniniais kiekiais – šventės Lietuvoje tikrai nebus asketiškai sausos.

Jau visai prie sienos pravažiuojančius automobilius visą savaitgalį tikrina lenkų pasieniečiai.

Lietuvių dešros ir alaus dėžės bagažinėse jų nedomina – stabdo ir krato beveik vien automobilius baltarusiškais numeriais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(100 žmonių įvertino)
4.5000

Kuodis įspėja apie pajamų spąstus: gali būti, kad Europos vidurkio nepasieksime ir 2042 metais (143)

Pragyvenimo lygio atotrūkį nuo Europos Sąjungos vidurkio Lietuva per pastaruosius du dešimtmečius...

Specialistai pataria, kaip taupyti 2020 metais (31)

Metų pradžioje jau kone įprasta išsikelti tikslus, kuriuos norime įgyvendinti šiais metais. Tarp...

Mėgstate pajuokauti? Mokėjimo paskirties komentarus kartais skaito ir Mokesčių inspekcija (83)

Į banko sąskaitą gauti 5 eurai su prierašu „už narkotikus“ gali priversti raudonuoti...

„Revolut“ klientai praneša apie įšaldomas sąskaitas: pinigai sulaikomi, atsakymo nesulaukia vyksta tikrinimai (475)

„Mūsų sąskaitos blokuojamos, o pinigai įšaldyti“, – pastaruoju metu portalas DELFI...

„Sodros“ priminimas apie lengvatas: galite ženkliai sutaupyti, tačiau prarasite socialines garantijas (8)

„Mokestinėmis atostogomis“, suteikiamomis pirmą savarankišką veiklą pradėjusiems...

Top naujienos

Savaitgalį Vilniuje praūžęs neblaivių nepilnamečių vakarėlis nesibaigs ramiai: pareigūnai aiškinasi detales (99)

Penktadienio vakarą Vilniaus centre jaunuoliai surengė audringą vakarėlį, kuriame su alkoholio...

Ruduo tęsiasi: apie žiemą primins vos kelios snaigės su lietumi

Vakar dieną per Lietuvą su stipriais vakarų vėjais persirito šilumos banga. Temperatūra daug kur...

Rojus, kuriame atostogauja egzotikos trokštantys lietuviai, – pavojingiausia šalis žemėje (34)

Atostogų kelionės šiuo metu ypač populiarios, jas dažnai renkasi šeimos ar draugų kompanijos....

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio diagnozę kasmet išgirsta šimtai moterų: kaip išvengti šios mirtinos ligos gydytojos atsako į skaitytojų klausimus (73)

Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai atliko pirmą išsamų prevencinės programos dėl gimdos...

Premjero patarėjas dėl Narkevičiaus skandalo: aš pasakysiu, ko galbūt neturėčiau (347)

Premjeras pirmadienį interviu DELFI pareiškė, kad diskusijų dėl susisiekimo ministro Jaroslavo...

„Regitra“ įvardijo 5 būsimų vairuotojų prasimanymus, kuriais nereikėtų tikėti (81)

Mitų netrūksta kiekvienoje srityje. Su jais susiduria ir „ Regitra “, kurioje retas nėra...

Kartumą burnoje pajutęs Jasikevičius baksnojo į protokolą: čia trenerio nereikia (14)

„Džiugu, kad kai kurie žaidėjai labai užsivedę. Kitus man labai sunkiai sekasi „užkurti“...

Ką sugalvojo Putinas? Ekspertai – apie realiausią scenarijų (234)

Nuo pat tos akimirkos, kai Rusijos prezidentas kreipėsi į Federalinę Asamblėją ir atsistatydino...

6 pavyzdžiai, kaip reguliarus seksas gerina jūsų sveikatą (55)

Naujas tyrimas rodo – reguliarus seksas saugo nuo ankstyvos menopauzės. Apskritai nemažai...