aA
Prekybos tinkluose diegiamos elektroninės kainų etiketės didins maisto produktų kainas, – štai tokį įspėjimą pateikė Pricer.lt maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas. Pasak jo, automatiškai atsinaujinančios kainos leis manipuliuoti pirkėjais ir prekybos tinklams kainas keisti keletą kartų per dieną. Tiesa, patys prekybos tinklai tokį scenarijų neigia, tačiau ekonomistas Tadas Povilauskas sutinka, kad duomenų analitika ir elektroniniai kainolapiai iš tiesų gali privesti prie tokios padėties, kad prekės kaina būtų keičiama dienos metu priklausomai nuo paklausos.
Elektroninės kainų etiketės
Elektroninės kainų etiketės
© DELFI

Įspėjo apie kainų šuolį

Elektroninės kainų etiketės – dalykas, sparčiai populiarėjantis tarp prekybos tinklų.

Tai reiškia, kad nuo šiol prie tam tikrų prekių bus galima rasti nebe popierinę etiketę su kaina, kaip buvo įprasta, tačiau elektroninę, kuri galės būti pakeičiama daug greičiau.

P. Čepkauskas DELFI teigė esantis stipriai susirūpinęs vis sparčiau prekybos tinklų diegiamomis naujomis elektroninėmis kainų etiketėmis. Jo įsitikinimu, prekybos tinklai įsidiegę tokią naujovę pasinaudos galimybe keletą kartų per dieną keisti tam tikrų maisto produktų kainas, kas didins pirkėjų išlaidas.

„Paprasčiau kalbant, ryte, kai parduotuvėje bus mažiausias pirkėjų srautas ir ten bus kainai jautresni pirkėjai – bus vienos kainos. O vakare, kai srautai dideli ir parduotuvėse bus žmonės po darbo, nelabai žiūrintys, arba turintys jau reklamos suformuotą požiūrį į parduotuvės kainos lygį, bus visai kitos kainos.

Kainos dienos eigoje reaguojant į prekių pasiūlą ir paklausą bus sukamos į viršų.

Etiketės skirtos ne kainų mažinimui. Iš esmės ši investicija yra skirta kainų didinimui – parduoti už maksimaliai įmanomą kainą“, – savo pastebėjimus dėstė specialistas ir pateikė pavyzdį, kad pirkėjas į parduotuvę bus kviečiamas įsigyti pigesnio cukraus ir bananų, tačiau daugiau pinigų išleis sumokant už kitas prekes.

Prekybos centruose nyksta popierinės kainų etiketės – tai paveiks maisto kainas
© DELFI / Andrius Ufartas

Pasak specialisto, kai kurie produktai bus branginami nedaug, tačiau už tuos, kurių paklausa nedidelė ir pirkėjas gerai neįsidėmi kainos – mokės daug daugiau.

„Pirkėjas net 30 proc. savo pajamų išleidžia prekybos centruose. Tas trečdalis išlaidų pasiskirsto per ribotą kiekį prekybos tinklų, tai mūsų vartotojas yra realiai paveikiamas ir bus padaryta, kad jis jų išleis daug daugiau“, – įspėjo jis.

Mato kelis tikslus

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas teigė manantis, kad, pirmiausia, elektroninių kainolapių tikslas yra sumažinti darbuotojų išlaidų sąnaudas.

„Fiziškai pakeisti prekių kainas užtrunka laiko, o vis labiau augant darbuotojų atlyginimui, tai įmonėms kainuoja brangiau. Be to, tokiame sudėtingame procese, kai unikalų brūkšninį kodą turinčių prekių parduotuvėje yra keli tūkstančiai, atsiranda žmogiškų klaidų, kai kaina etiketėje nurodoma neteisingi, o tai irgi sukelia veiklos problemų“, – sakė jis.

Visgi ekonomistas sutiko, kad elektroniniai kainolapiai gali turėti ne vieną tikslą.

„Tik tada, manau, prieinama prie tikslo greičiau keisti prekių kainas, atsižvelgiantį į konkurentų ar vartotojų veiksmus, kas lemtų didesnį prekybininkų pelningumą, nes kainas būtų galima pakeisti daug greičiau.

Bet ar dėl to kainos kiltų visiems pirkėjams visoje mažmeninėje rinkoje? Manau, kad vis vien svarbiausia sąlyga yra konkurencinė padėtis rinkoje ir vartotojų lankstumas – t.y., vienam prekybininkui staiga pakėlus prekių kainas kiti nebūtinai operatyviai reaguos, jeigu norės prisivilioti pirkėją“, – teigė jis.

Tadas Povilauskas
Tadas Povilauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

T. Povilauskas sutiko, kad gali būti, jog duomenų analitika ir elektroniniai kainolapiai tikrai gali privesti prie tokios padėties, kad prekės kaina būtų keičiama dienos metu priklausomai nuo paklausos, kas yra normali praktika paslaugų versle.

„Tačiau žinant, kad lietuvių pirkėjai yra vis dar jautrūs kainų pokyčiams, manau, taip lengvai prekybos tinklams neišeitų padidinti kainų ir tai tik dar labiau paskatintų pirkėjų laiko eikvojimą ieškant geriausių kainų“, – teigė ekonomistas.

Prekybos centrai: turime kitus tikslus

Apie tokį galimą kainų didėjimo scenarijų sutiko pasisakyti ir didieji prekybos tinklai.

Štai „Lidl Lietuva“ komunikacijos vadovas Valdas Lopeta aiškino, kad pagrindinis ir vienintelis elektroninių kainolapių tikslas jų prekybos tinkle yra užtikrinti kuo tikslesnę informaciją klientams, nes keičiant kainolapius rankiniu būdu visuomet išlieka tam tikra žmogiškosios klaidos rizika.

„Didelė dalis mūsų kainų, ypač akcijos ar specialūs pasiūlymai, yra fiksuojamos bent savaitei ir apie tai pirkėjai informuojami tiek savaitiniuose leidiniuose, tiek interneto svetainėje, mobiliojoje programėlėje ar kitose reklaminėse priemonėse.

Be to, laikomės vieningos kainos politikos ir visose parduotuvėse Lietuvoje tiems patiems produktams taikome tokias pačias kainas. Dėl šių priežasčių dažnai keisti kainas paprasčiausiai nebūtų įmanoma“, – komentavo jis.

„Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis tikino, kad kainos jų prekybos tinkle kinta ne dėl aklos parduotuvių direktorių ar administracijos savivalės, tačiau dėl kitų priežasčių.

„Yra reaguojama į pokyčius rinkoje, į konkurentų elgesį. Be to, yra produktai, kurių kainos visą laiką daugiau mažiau yra stabilios, o yra tokie produktai, kurių kainos greitai kinta, bet dėl pokyčių rinkoje, o ne dėl aklos savivalės“, – tikino jis bei pridūrė, kad kitąmet „Norfa“ prekybos centruose galimai taip pat bus išbandomos naujos elektroninės kainų etiketės.

Prekybos centruose nyksta popierinės kainų etiketės – tai paveiks maisto kainas
© DELFI / Andrius Ufartas

Prekybos tinklo „Iki“ valdymo direktorė Lina Muižienė DELFI taip pat aiškino, kad visų „Iki“ parduotuvių kainodara yra valdoma centralizuotai, o visi kainų pakeitimai sistemoje yra kruopščiai planuojami ir atliekami iš anksto.

„Šiuo atveju vienintelis skirtumas tarp skaitmenizuotų ir popierinių kainų etikečių yra tas, kad elektroninėse kainų etiketėse informacija yra atvaizduojama ir atnaujinama nuotoliniu būdu automatiškai, o popieriniai kainolapiai yra keičiami rankiniu būdu, tačiau tai neturi jokios įtakos pardavimo kainai“, – sakė L. Muižienė.

Jos teigimu, dienos eigoje kainos gali būti keičiamos tik išimtiniais atvejais dėl įsivėlusių žmogiškojo faktoriaus klaidų – kainų lentynoje bei kasoje neatitikimo.

„Elektroninių kainų etikečių diegimas leidžia sumažinti darbo sąnaudas ir darbuotojams gerokai palengvinti jų kasdienį darbą, efektyviau valdyti prekių atsargas visoje prekybos salėje, siekti tvarumo tikslų sumažinant popieriaus sąnaudas bei jų spausdinimui sunaudojamos energijos kiekį“, – pabrėžė ji.

„Maxima“ operacijų vadovė Irtautė Ščerbavičienė patikino, kad nauji technologiniai sprendimai neturės įtakos prekybos tinklo kainų keitimo dažniui.

„Kainų atžvilgiu visoje Lietuvoje laikomės vieningos politikos, tai reiškia, kad skirtingose parduotuvėse visoje Lietuvoje mūsų prekių kainos yra vienodos“, – komentavo ji.

Pasak specialistės, elektroninės prekių kainų etiketės leidžia užtikrinti šimtaprocentinį kainų tikslumą ir bent keliskart pagreitina galimų klaidų, atsirandančių dėl žmogiškų veiksnių, taisymą.

Rimi“ Prekybos tinklų valdymo vadovė Irina Miklienė komentavo, kad visų pirma elektroninės kainų etiketės leis supaprastinti darbo procesus bei sumažins rankinio darbo apimtis. Jos teigimu, elektroninių etikečių įvedimo tikslas – didinti darbo efektyvumą.

„Jis nėra susijęs su kainų strategija, nes yra tik viena ir priemonių pateikti kainą – pavyzdžiui, ji taip pat nurodoma ant iš anksto supakuotų produktų“, – pastebėjo ji.

„Naudojant technologiją sutaupytą laiką darbuotojai gali skirti kitoms, didesnę vertę kuriančioms darbo užduotims, tokioms kaip produktų kokybės užtikrinimas, klientų aptarnavimas.

Be to, elektroninės kainų etiketės padeda laikytis „Rimi“ svarbių aplinkosaugos principų – kiekvieną dieną būti draugiškesniais aplinkai, mažinti popieriaus naudojimą“, – teigė I. Miklienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(51 žmogus įvertino)
2.3922

Lietuvos gyventojai dažniau naudojasi bekontaktėmis mokėjimo kortelėmis (2)

Lietuvos gyventojai dažniau nei vidutinis europietis naudojasi bekontaktėmis mokėjimo...

Susirgimai COVID-19 muša antirekordus: ar tai koreguoja gyventojų išlaidas?

Besitęsiantis antrasis karantinas šalyje bei sustojusi dalies įmonių veikla, siekiant sustabdyti...

Bankai pataria mokėjimus atlikti anksčiau: per šventes pinigus akimirksniu perves dalis klientų (3)

Kasmet gruodį stebimą atsiskaitymų kortelėmis apyvartos bei operacijų skaičiaus augimą šiemet...

Iš užsienio emigrantų siunčiamų pinigų srautas šiemet bliūkšta: suma gali būti triskart mažesnė (186)

Nors kasmet į užsienį gyventi ir dirbti išvykę emigrantai į Lietuvą atsiųsdavo reikšmingą...

100 eurų testas: kaip šią sumą panaudotų lietuviai (7)

Lietuvos gyventojai į atliekamų pinigų leidimą per pandemiją ėmė žiūrėti kur kas atsargiau...

Top naujienos

Po Nausėdos kritikos ministrų dėlionė tik sunkėja: kai kurios partijos plano B net nenori svarstyti (208)

Prezidentas Gitanas Nausėda tęsia susitikimus su kandidatais į ministrus. Dar praėjusią...

Liepkalnyje jau gaminamas sniegas: jei nebus leidžiama dirbti, gresia bankrotas SAM: veikla galima tik iš dalies

Paspaudus šalčiams žiemos slidinėjimo centras „ Liepkalnis “ jau gamina sniegą, tačiau iki...

Ligoninės vadovas apie koronaviruso poveikį: kai 37 metų žmogus lieka be plaučių, tada supranta, kad virusas yra (273)

„Pandeminė situacija Šiaulių mieste ir rajone – siaubinga“, – sako Respublikinės...

Savaitgaliais ir švenčių dienomis Latvijos parduotuvėse bus draudžiama prekiauti alkoholiu ir cigaretėmis (23)

Pagal vyriausybės priimtas įstatymų pataisas, nepaprastosios padėties metu savaitgaliais...

Net 28 mirties nuo koronaviruso atvejai: 7 žmonės mirė Šiaulių apskrityje, vienas iš jų – netikėtai jauno amžiaus (182)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje...

Rusijos kariams trauktis pasiūliusi Moldovos prezidentė sulaukė Maskvos atsako (202)

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį atmetė Moldovos išrinktosios...

SAM pataria: kokie dokumentai įrodo, kad darbuotojas yra pasveikęs nuo koronaviruso (5)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) informuoja, kad informacijos apie tai, jog darbuotojas yra...

Nausėda paragino Skvernelį imtis veiksmų, kad užsikrėtimų skaičius pradėtų mažėti (238)

Prezidentas Gitanas Nausėda, trečiadienį susitikęs su laikinai Ministro Pirmininko pareigas...

Palangos oro uosto pakilimo tako atnaujinimui lėšų nenumatyta: išbraukti teko ir kitus oro uostų projektus

Susisiekimo ministerijos atstovas Saulius Kerza sako, kad iš DNR plano teko pašalinti didelę...

Kaune ieškomas vyras, kuris pateikęs suklastotą receptą įsigijo psichotropinių vaistų (8)

Kauno apskrities policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl disponavimo suklastotu dokumentu, kuomet...

|Maža didelių žinių kaina