aA
Priėmus mokesčių reformą buvo nustatytos „Sodros“ „lubos“ ir papildomas 27 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas pajamoms, viršijančioms nustatytą kartelę. Kasmet ši kartelė leidžiasi, tad kitais metais ji palies daugiau gyventojų.
Pokyčiai piniginėje: su didesniais mokesčiais kitąmet susidurs daugiau žmonių
© DELFI / Karolina Pansevič

Mokesčių reforma buvo sujungtos darbuotojo ir darbdavio socialinio draudimo įmokos bei priimti du GPM tarifai – 20 proc. ir 27 proc. Pastarasis taikomas pajamoms, viršijančioms „Sodros“ „lubas“. Šiais metais papildomus 7 proc. reikia susimokėti nuo 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) viršijančios darbo užmokesčio sumos. Kitais 2020 m. numatyta, kad ši kartelė leisis iki 84 VDU, o 2021 – iki 60 VDU.

Finansų ministerija pagal 2018 m. duomenis skaičiuoja, kad 1156 asmenų pajamos yra didesnės nei 120 VDU (apie 110,9 tūkst. eurų per metus).

„Progresinis 27 proc. tarifas taikomas metinei pajamų daliai, viršijančiai 120 VDU. Papildomas 7 proc. GPM tarifas bus sumokėtas metams pasibaigus iki 2020 m. gegužės 1 d., todėl faktinių duomenų dar neturime. Prognozuojame, kad bus surinkta apie 5,5 mln. eurų GPM“, – apie tai, kiek papildomų lėšų turėtų surinkti, nurodo Finansų ministerija.

Kitais metais kartelei nusileidus iki 84 VDU (apie 104 tūkst. eurų per metus) didesnį GPM turės mokėti jau 3265 asmenys, nurodo Finansų ministerija, remdamasi 2018 m. duomenimis.

Skaičiuojama, kad, nusileidus kartelei iki 84 VDU, papildomai iš progresinio GPM bus surinka apie 5,8 mln. eurų.

Finansų ministerija komentavo nesvarstanti galimybės stabdyti „lubų“ nuleidimo nuo 120 VDU iki 84 VDU.

Tad kitais metais „Sodros“ „lubas“ nuleidus iki 84 VDU (apie 104 tūkst. eurų per metus arba 8,7 tūkst. eurų per mėnesį) maždaug 3265 asmenims nereikės mokėti didesnių socialinio draudimo įmokų, bus pasiekta maksimali riba, tačiau reikės mokėti didesnį GPM.

Tiesa, valdantieji svarsto mokesčių progresyvumą dar labiau didinti. Koaliciniame susitarime buvo numatyta, kad nuo 2020 metų su darbo santykiais susijusių metinių pajamų dalis nuo 84 VDU iki 120 VDU būtų apmokestinama 27 proc. tarifu, o viršijanti 120 VDU – 32 proc. tarifu. Tai reikštų, kad apie 1156 asmenims nuo kitų metų tektų mokėti dar didesnį, 32 proc., GPM.

Tačiau antradienį Seimas pritarė anksčiau registruotoms Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisoms, inicijuotoms kelių „valstiečių“ dar prieš koalicinę sutartį. Jomis siekiama apskritai, užuot taikius 27 proc., taikyti 32 proc. GPM tarifą, o neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) 2020–2021 metais didinti lėčiau, po 50 eurų.

Skaičiuojama, kad 27 proc. GPM tarifą pakeitus 32 proc. tarifu ir kitais metais taikant jį pajamoms, viršijančioms 84 VDU, į biudžetą būtų surenkama apie 8 mln. eurų daugiau, o 2021 m., nuleidus „Sodros“ įmokų „lubas“ iki 60 VDU, – 15 mln. eurų papildomų pajamų.

Dėl šių siūlymų galutinai bus nuspręsta gruodį, svarstant 2020 metų biudžetą.

Ekonomistė: turtingųjų sluoksnis Lietuvoje – mažas

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) vyresnioji ekspertė Indrė Genytė-Pikčienė DELFI komentavo, kad, nors atrodo, jog VDU kartelė nusileidžia reikšmingai, nuo 120 iki 84, iš tiesų tai vis dar palies nedidelę dalį gyventojų.

„Lietuvos pajamų struktūra vis dar yra nepalyginama su brandžių ekonomikų pajamų struktūromis, nes Lietuvoje vidurinioji klasė daug mažesnė. Lietuvoje dirbančiųjų pasiskirstymas pagal pajamas dar gerokai skiriasi nuo Vakarų valstybių.

Lietuvoje vis dar yra besikurianti vidurinioji klasė, vyrauja mažesnes nei vidutines pajamas gaunančių dirbančiųjų sluoksnis, tad, kad kažkoks reikšmingas dirbančiųjų skaičius būtų paveiktas to numatomo GPM tarifo ir „Sodros“ „lubų“ sumažėjimo kitais metais, taip nėra“, – teigia ekonomistė ir pabrėžia, kad svarbu, jog išliktų „Sodros“ „lubos“, kurios suteikia tam tikrą teisingumą dėl socialinio draudimo įmokų ir išmokų dydžio.

Indrė Genytė-Pikčienė
Indrė Genytė-Pikčienė
© DELFI / Domantas Pipas

Tačiau kartu ekonomistė kritikuoja progresinį GPM tarifą didesnes pajamas uždirbantiems asmenims.

„Mano manymu, tas progresinis tarifas Lietuvai nutiko per anksti, nes Lietuva nėra brandi kalbant apie ekonomiką: turtingųjų dirbančiųjų sluoksnis gana mažas. Jį pirmiausia reiktų užsiauginti, o tada apmokestinti. Norint, kad ilguoju laikotarpiu turėtume brandžią ekonomiką ir aukštesnės kvalifikacijos darbuotojus, galėtume vystyti aukštesnę pridėtinę vertę kuriančius verslus, tai natūralu, kad ir toje aukštesnių už vidutines pajamas grupėje specialistų turėtume turėti daugiau. Atitinkamai dėl to ir mokesčių sistemą – tokią, kad būtų palanku tokiems žmonėms dirbti ir įsitvirtinti Lietuvoje“, – komentavo ekonomistė ir pridūrė, kad turtingieji eurais sumoka daugiau mokesčių nei mažiau uždirbantieji, tai socialinis teisingumas bet kokiu atveju veikia.

Ji prideda, kad juo labiau nereikėtų imtis idėjų progresiniam GPM tarifui didinti.

„Šitos Vyriausybės ambicija buvo Lietuvoje sukurti palankiausią Baltijos regione darbo apmokestinimą ir taip išsiskirti iš gretimų regionų konkurencingumu: tiek pritraukiant investicijas, tiek išlaikant seną verslą ir stiprinant Lietuvos ekonominį potencialą“, – teigė ji.

DELFI primena, kad rugsėjo 19 dieną valdantieji Seime pasirašė susitarimą tarp frakcijų. Pasirašė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP), Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA – KŠS) ir frakcija „Lietuvos gerovei“. Susitarimo mokestinės politikos skiltyje numatyta priimti papildomą Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą ir taip padaryti mokesčių sistemą dar labiau progresyvesnę. Rašoma, kad nuo 2020 metų su darbo santykiais susijusių metinių pajamų dalis nuo 84 VDU iki 120 VDU būtų apmokestinama 27 proc. tarifu, o viršijanti 120 VDU – 32 proc. tarifu.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(48 žmonės įvertino)
2.3542

„Swedbank“: saugotis reikia ir sukčių, įsisukusių į prekybos ir skelbimų portalus

Nors atsiskaitymų internetu saugumo reikalavimai nuolat griežtėja, tačiau sukčiai stengiasi...

Seimas nusprendė: uždirbantys tarp minimalios ir vidutinės algos „į rankas“ gaus daugiau (1)

Seimo nariai antradienį priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo projektą, kuriame...

Jau šiemet būsto paskolos brangs: ar tinkamas metas fiksuoti palūkanų normą (3)

Vis dažniau pasigirstant prognozėms apie galimą palūkanų normų kilimą, skolintis būstui...

Bankininkė paaiškina: kas nutinka praleidus būsto paskolos įmoką (4)

Paskola būstui – vienas didžiausių finansinių įsipareigojimų, kurį savo gyvenime nusprendžia...

Mauricas įspėja su atlyginimų indeksavimu neužsižaisti: kitąmet laukiame defliacijos (17)

Banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas sako, kad darbo užmokestį...

Top naujienos

Mariupolio gynėjų evakuacija iš „Azovstal“ dar ne istorijos pabaiga: ragina nuolat spausti Rusiją

Milžiniška plieno gamykla „ Azovstal “ vis dar ukrainiečių pasipriešinimo Rusijos invazijai...

Duomenys, kurie nustebins ne vieną: kokia dalis Lietuvoje yra susipainiojusi, kas kaltas dėl įvykių Ukrainoje (23)

Atrodo, akivaizdu, bet ne visiems, – pagal tai, kokia dalis gyventojų Lietuvoje supranta, kad dėl...

Karo ekspertai: rusai vaizduoja, kad puolimui pasirinko ir kitą kryptį, bet jų tikslas – ne toks

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad Rusijos...

Rudenį prognozuoja naują maisto kainų šuolį: laimėtojų nebus šiųmetinis derlius bus vienas brangiausių

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius sako, kad Lietuvos gyventojai...

Karas Ukrainoje. Ukrainos pareigūnas: jau vasarą pereisime į puolimą taikos derybos – sustabdytos

Evakuacijos misija „ Azovstal “ plieno gamykloje Mariupolyje tęsiasi, trečiadienio naktį savo...

Žiniasklaida: Putinas ketina savo pyktį nukreipti net prieš savo tariamą krikšto dukrą Kseniją Sobčiak (3)

Manoma, kad Vladimiras Putinas savo pyktį gali nukreipti prieš Kseniją Sobčiak – garsią...

Turkija šiaušiasi dėl istorinio Švedijos ir Suomijos sprendimo: teks derėtis (3)

Putino režimo karinė agresija prieš taikią ukrainiečių tautą privertė suomius ir švedus...

Verslas įstrigęs kainų spąstuose: dalis vėluoja jas kelti, kiti įspėja – tai dar ne pabaiga

Infliacija ir toliau augančios žaliavų ir energetikos kainos verslą spaudžia į kampą....

Aplankyti artimųjų susiruošusi jauna šeima suglumo: „Lietuvos geležinkeliuose“ neberado vietos ne tik vaikams, bet ir neįgaliesiems

Pas kitame Lietuvos krašte gyvenančius artimuosius traukiniu vykti įpratusi jauna šeima neseniai...

Finalo ketvertas – „specialiojo karo“ įkarštyje: Belgrado išminuotojai nespėja suktis

Daugiau nei 170 mokyklų visame mieste ir pagrindinis sostinės oro uostas – tiek tariamai...