aA
Dėl koronaviruso krizės fiksuojamas privačių pensijų fondų vertės kritimas Lietuvoje, jis kai kur siekia daugiau kaip penktadalį. Tačiau fondų valdytojai teigia, kad svyravimai yra natūralus procesas ir gyventojams nėra dėl ko jaudintis.
Pinigai
Pinigai
© Shutterstock

„Pagrindinė priežastis – koronavirusas (...) Reaguoja visos ekonomikos, rinkos, smukimus matome nuo metų pradžios. Rinka dabar tokia volatili, labai šokinėja, net ir kasdien matome – tai pakyla 5-10 proc., tai 5-7 proc. pasmunka ir panašiai. Šitoje vietoje vis dėlto pagrindinis patarimas ar žinutė žmonėms – nereikia panikuoti“, – BNS sakė „Swedbank Investicijų valdymo“ direktorius Tadas Gudaitis.

Pasak jo, pensijų fondų vertės kritimas nuo metų pradžios fiksuojamas skirtingas, priklausomai nuo rizikos lygio.

„Pavyzdžiui, jeigu žiūrėtume vyriausių žmonių, 1954-1960 metų, gimimo, pensijų fondus, pakrito tarp 5-7 proc., 4-6 proc. – mažiausios rizikos fondai. O jeigu žiūrėtume jauniausius žmones, tai kritimas yra apie 22-23 proc., bet čia kaip diena, tai naujiena. (...) Kadangi portfelis yra bendras, tai vidurkis išsivestų apie keliolika procentų“, – sakė T. Gudaitis.

INVL Asset Management“ Investicijų valdymo padalinio vadovas Vaidotas Rūkas sako, kad didesnės rizikos fondai nuo metų pradžios prarado 2019 metų uždarbį, tuo metu konservatyvesni vyresnių žmonių fondai dar tebėra su „lengvu pliusu“.

„Nuo metų pradžios yra kritimas „agresyviųjų“ apie 20 proc., o tų, kurie arti pensijos, pavyzdžiui 1954-1960 metų, apie minus 5 proc. Taip žiūrint, tiems, kurie arti pensijos, tas svyravimas yra gerokai mažesnis ir sumažintas. (...) Jie vis dar pliuse. Tie, kurie patys agresyviausi, jie praėjusiais metais labai daug uždirbo, šiemet nukrito – lengvas minusas per pusantrų metų“, – BNS aiškino V. Rūkas.

„Dedame visas pastangas, kad sušvelnintume kritimą, mums tai šiek tiek pavyksta, tačiau kryptis yra bendra ir ta pati“, – sakė jis.

Padėtį švelnina gyvenimo ciklo fondų sistema

T. Gudaičio teigimu, akivaizdžiai pasiteisino gyvenimo ciklo fondų strategija, leidžianti žmonėms, kuriems liko nedaug laiko iki pensijos, taupyti su kur kas mažesne rizika, nei jaunesniesiems, galintiems patirti didesnius svyravimus, tačiau kita vertus, turinčius rinkos stabilizavimosi galimybę ilgesnėje perspektyvoje.

„Esu labai tikintis ta gyvenimo ciklo filosofija (...) Jauni žmonės kaupia rizikinguose fonduose, tai yra, jų lėšos investuotos praktiškai tik į akcijas, jie patiria didelius svyravimus, bet jauniems žmonėms tas yra naudinga (...) ilgo laiko perspektyvoje vis tiek rinkos atsistato (...) O vyresni žmonės, tie, kuriems iki pensijos liko 5-7 metai, jie iš esmės kaupia tuose fonduose, kurie investuoja absoliučią dalį į vyriausybės obligacijas, valstybinius popierius“, – aiškino T. Gudaitis.

„Turėtų dauguma ir kaupti ten, kur buvo perkelti, tai yra, pagal savo amžių priskirtame gyvenimo ciklo fonde“, – pridūrė jis.

Anot T. Gudaičio, vertinant ankstesnės krizės situaciją, matyti, kad praradimai buvo kompensuoti, be to, kol kas tuometinės krizės smukimas šiuo metu net nėra pasiektas.

„Jeigu mes pasižiūrėtume į 2008 metų krizę - viskas buvo atsistatę ir su kaupu, tai tikrai ilgesnio laiko perspektyvoje taip bus ir su šita krize, jinai išsispręs (...) Jeigu pasižiūrėtume į pensijų fondų istorinę grąžą, tai yra, nuo 2004 metų iki šių metų, esame paskaičiavę, kad vidutiniškai per metus grąža buvo apie 5 proc. Tai ir tą 2008-2009 metų krizę jau esame pergyvenę“, – sakė ekspertas.

V. Rūkas pastebi, jog gyvenimo ciklo fondai tam ir buvo sukurti, kad tie žmonės, kuriems dar labai toli iki pensijos, galėtų „prisiimti svyravimus ir juos panaudotų savo naudai“.

Tikisi situacijos normalizavimosi

„INVL Asset Management“ Investicijų valdymo padalinio vadovas V. Rūkas teigia, kad svyravimai yra įprastas dalykas. Nors dabartinis kritimas užfiksuotas faktiškai per vieną mėnesį, bet situacija turėtų ilgainiui normalizuotis.

„Kokia svarbiausia žinia, tiek mūsų, tiek ir apie konkurentus galiu pasakyti, kad investicijos yra investuotos į didžiųjų kompanijų akcijas. Laikinas kritimas gali būti – jis jau yra – tačiau galime neabejoti, kad pasaulinio dydžio kompanijų absoliuti didžioji dalis išliks, ji tęs veiklą ir grįš į normalų ritmą – tai, vadinasi, taip pat ir jų vertė, ir akcijų kaina. (...) Su dabartine fondų strategija, dabartine sistema yra visos sąlygos, normalizavusis situacijai, grįžti į normalų tempą“, – sakė V. Rūkas.

„Swedbank Investicijų valdymo“ direktorius T. Gudaitis atkreipia dėmesį, kad nerimo ir neapibrėžtumo kontekste pozityvia paskata tampa ir vyriausybių veiksmai.

„Koronaviruso plitimo situacija mažina mūsų visų vartojimą, tam tikri prekių judėjimo srautai pradeda trūkinėti, gamybos procesai ir panašiai. Tos nuotaikos ir ta situacija lemia, kad akcijų rinkos krenta. Iš kitos pusės, turime stimulus – vyriausybių programos, Europos Sąjungos, Lietuvos, JAV. Centriniai bankai stengiasi palaikyti, kad nebūtų to didelio ekonomikos nuosmukio“, – sakė T. Gudaitis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Apklausa dėl grynųjų naudojimo: per mėnesį išsiverčia su 200 eurų (4)

Vieno šalies gyventojo per mėnesį išgryninama pinigų suma vidutiniškai siekia apie 200 eurų,...

Į pensiją išėję lietuviai negauna nė trečdalio prieš tai buvusių pajamų: rodiklis vienas mažiausių tarp išsivysčiusių šalių (75)

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ( EBPO ) statistikos duomenimis, santykis tarp...

Lietuviai sukčiams elektroniniu būdu atiduoda milijonus: kaip apsisaugoti nuo apgavysčių? (20)

Apgavysčių schemos vis tobulėja, o lietuviai, ekspertų manymu, kasmet įvairiems sukčiams...

Daug uždirbančių iš individualios veiklos laukia pokyčiai: mokesčiai didėtų, išimčių gali nelikti (272)

Netrukus tų, kurie dirba pagal individualią veiklą, gali laukti pokyčiai. Biudžeto ir finansų...

Į pensiją išėjęs vyras jaučiasi apgautas: tikėjosi beveik 5000 eurų iškart, o gaus po 20 eurų per mėnesį (460)

Birželį į pensiją išėjęs kaunietis tikėjosi iškart gauti visą antros pakopos fonde sukauptą...

Top naujienos

Malinauskas apie migrantus: aktualijos pasikeitė iš esmės – matomas didžiulis pasimetimas ir sparčiai blogėjanti situacija

Policijos pareigūnai vakar jėga patraukė žmones nuo kelio prie Rūdninkų poligono, kur jie...

Dėl tvoros pasienyje – daugiau klausimų nei atsakymų: kodėl iš tiesų koncertina aptverti vos keli kilometrai? (843)

Migrantų krizė išpopuliarino iki tol retesnį žodį – koncertina . Kitaip, nei įprasta...

Siurprizas protestuotojams: naktį keturi nelegalai atėjo tiesiai į Dieveniškes (244)

Neteisėtų migrantų elgesys kelia ir pasipiktinimą, ir nuostabą: naktį iš antradienio į...

Planuojantiems atostogas užsienyje – garantijų nebėra (21)

Žmonės jau rezervuoja keliones rudeniui, sako kelionių organizatoriai. Tačiau jokių garantijų...

Mirė žinoma vertėja, žurnalistė, visuomenės veikėja Goda Ferensienė (28)

Vilniuje liepos 21-ą dieną, eidama 89-uosius metus, mirė Lietuvos žurnalistų sąjungos Senjorų...

Akcininkų konfliktas „Panevėžio keliuose“: prabilo apie milijoninę žalą ir patyčias (57)

Šių metų vasario 8 dieną vieną didžiausių Panevėžio darbdavių „Panevėžio kelius“...

Tiesioginė transliacija / Delfi tema. Ar laikas įvesti nepaprastąją padėtį pasienyje? (6)

Vidaus reikalų ministerija siūlo įvertinti nepaprastosios padėties įvedimą pasienio zonoje....

Izraelis sako nustatęs didžiausią virusą nešiojančios populiacijos dalį papildyta (197)

Izraelyje ypatingais atvejais nuo koronaviruso bus skiepijami vaikai nuo 5 m. amžiaus,...

Simone Biles išsibraukė iš dar vieno finalo: tolesnis dalyvavimas žaidynėse – miglotas (8)

Viena iš ryškiausių olimpinių žaidynių žvaigždžių – geriausia visų laikų JAV gimnaste...

Prieš pykdamiesi su savo antrąja puse, pagalvokite apie šalia esančius vaikus: perspėja apie konfliktų daromą žalą (1)

Nedaug tėvų, kilus tarpusavio barniui prie vaiko, geba susivaldyti. Vaikas, gyvendamas su...