aA
Šalies gyventojams nerimaujant dėl koronaviruso pandemijos sukeltų finansų rinkų svyravimų ir pensijų fonduose sukaupto turto vertės, juos valdančios bendrovės „INVL Asset Management“ specialistai duoda penkis patarimus.
Eurai
Eurai
© Shutterstock

Kaip rašoma pranešime spaudai, taupant pensijų fonduose ir siekiant geriausio rezultato, dabar, kaip ir kitais finansų rinkų periodais, svarbu pasitikėti investicijų valdymo profesionalais. Juoba, kad finansų rinkos su svyravimais susiduria nuolat.

„Tikriausiai šiuo metu dauguma mūsų dėl koronaviruso pandemijos jaučiame tam tikrą nesaugumą ir norą kontroliuoti situaciją, tačiau geriausia, ką dabar gyventojai gali padaryti dėl savo fonduose kaupiamos pensijos, – tai įsitikinti, kad kaupia pagal amžių jiems tinkamame fonde ir kantriai laukti, kol situacija rinkose normalizuosis. Kitais atvejais ar visgi dvejojant, ar pasirinktas sprendimas yra tinkamas, būtinai pasitarkite su šios srities specialistais“, – sakė dr. Dalia Kolmatsui, „INVL Asset Management“ Pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė.

Apibendrindama ankstesnių finansų rinkų kritimų patirtį, ji pateikia penkis svarbiausius patarimus pensijų fonduose kaupiantiems gyventojams.

Pirma: nepasiduokite emocijoms – svyravimai ir akcijų rinkos yra neatsiejamas reiškinys

„Paprastai, investuojant į pensijų fondus, tikimasi grąžos, kuri ilgalaikiu laikotarpiu pralenktų infliaciją. Tokio rezultato galima tikėtis derinant investicijas į akcijas bei obligacijas, tačiau prisiimant trumpalaikių svyravimų riziką. Nors per kritimo periodus akcijų kainos ypač krenta, paprastai laikui bėgant jos grįžta į buvusį lygį ir auga toliau“, – sako D. Kolmatsui.

Štai nuo dvidešimto amžiaus pradžios didžiausi JAV akcijų vertės kritimai yra siekę ir 85 proc. (per 1929 m. didžiąją depresiją, vertinant JAV akcijų vertės pokyčius rodantį „S&P 500 indeksą“*), ir 48 proc. (per 2008-2009 m. krizę), ir 46 proc. (per 2000-2002 m. dot-com burbulą). Tačiau, nepaisant svyravimų, ji grįždavo į ankstesnį lygį, o ilgalaikiu periodu ir augo. Kadangi taupymas pensijų fonduose trunka keliasdešimt metų, tokiose situacijose tereikia turėti kantrybės išlaukti, kol situacija normalizuosis, ir rinkos atsigaus.

„Sudėtinga nuspėti trumpalaikius rinkų pokyčius, tad pensijų fondų valdytojų uždavinys ir yra išskaidyti rizikas bei pasirinkti investicijas, kurios užtikrintų optimalų rizikos ir investicijų grąžos balansą atsižvelgiant į fondo rizikingumą“, – sakė D. Kolmatsui.

Pasak jos, nepaisant karantino sąlygų, pensijų fondų valdytojai toliau dirba savo darbą, siekdami, kad trumpalaikiai akcijų rinkų svyravimai ilgalaikėje perspektyvoje turėtų kuo mažiau įtakos sukauptam pensijų turtui.

Be to, ji kviečia dabartinį rinkų smukimą vertinti ir iki šiol buvusio augimo kontekste. Štai vien pernai į akcijas investuojantys šalies pensijų fondai uždirbo dviženklę grąžą. Pasak jos, šiuo metu patirdami kritimo periodą, esame linkę pamiršti, kad svyravimas yra normalus reiškinys, o svarbiausia – ilgalaikis rezultatas.

Antra: nekeiskite pensijų fondo, jei jis pasirinktas pagal Jūsų amžiaus grupę

Jei kaupiate pagal savo amžių jums priskirtame antros pakopos pensijų fonde, tai yra optimalus variantas atsižvelgiant į iki pensinio amžiaus likusį laiką ir nieko keisti nereikia. Lietuvoje gyvenimo ciklo principu veikiantys ir pagal kaupiančiųjų amžių rizikingumą keičiantys fondai tam ir buvo sukurti, kad sumažintų riziką ir suteiktų stabilumo tiems, kuriems pensija jau netoli (tokie fondai į akcijų rinkas investuoja minimaliai), o jauniems žmonėms padėtų išnaudoti potencialą uždirbti daugiau ilgalaikėje perspektyvoje, prisiimant trumpalaikio akcijų rinkų svyravimo rizikas. Jei kaupiate ir trečiojoje pakopoje – pasitikrinkite, ar fondo rizikingumas atitinka Jūsų amžių.

„Rinkų svyravimo akivaizdoje neretai kyla pagunda pakeisti fondą į konservatyvesnį, kuris patiria mažiau svyravimų. Tačiau jei fondas yra pasirinktas pagal amžiaus grupę, o jūs vis tiek nuspręsite pakeisti jį į konservatyvesnį, turėkite omeny, kad tokiu žingsniu galite prarasti dalį potencialaus uždarbio ateityje, kai rinkos atsigaus, ir tokiu būdu bus sunkiau sugrąžinti buvusią investicijų vertę“, –sako D. Kolmatsui.

Jos teigimu, viena vertus, konservatyvių fondų uždarbis rinkoms atsistačius bus mažesnis nei akcijų fondų. O perėję į konservatyvų fondą praras galimybę periodiškai investuodami pigiau nusipirkti akcijų, kurios ekonomikai kylant generuos didesnį uždarbį nei konservatyvios obligacijos.

„Be to, aktyviai nesidomint finansų rinkomis, yra sunku pataikyti geriausią momentą grįžti į akcijų fondus, nes tas laikas gali būti gerokai anksčiau nei žiniasklaida sumirga pozityviomis naujienomis. Taigi, nedarykite skubotų sprendimų patys, o pasitikėkite profesionalais, kurie su tokiomis situacijomis susiduria nuolat”, – sakė D. Kolmatsui.

Trečia: nenutraukite sutarties, kaupdami trečios pakopos pensijų fonduose

Specialistė kaip didžiausią klaidą, kokią galima padaryti nukritus akcijų rinkoms ir siekiant uždarbio – išsiimti iš investicijų savo pinigus tada, kai jų vertė yra gerokai sumenkusi.

Kaupimas pensijai – tai keliasdešimt metų trunkantis procesas, kurį galima prilyginti maratonui: fondai įdarbina investuotus pinigus į įvairias sritis, stebi, kaip rinkoms sekasi generuoti grąžą, o reikalui esant daro korekcijas.

Todėl geriausi rezultatai pasiekiami ilgu laikotarpiu, nesiblaškant ir reguliariai investuojant. Jei nutrauksite sutartį, kai rinkos yra kritusios, tikėtina, kad galite atgauti ir mažiau nei investavote, be to, jei tai padarysite anksčiau laiko ir kaupdami trečiojoje pakopoje pasinaudojote gyventojų pajamų mokesčio lengvata, reikės valstybei grąžinti ir ją.

Ketvirta: reguliarus arba periodinis investavimas šiuo laikotarpiu ateityje padės uždirbti daugiau

Šalies gyventojai, mokėdami įmokas į pensijų fondus, kaskart įsigyja tam tikrą kiekį pensijų fondo vienetų. Šių vienetų kaina priklauso nuo atitinkamų akcijų ar obligacijų kainos tuo metu. Tad mokant įmokas į pensijų fondą rinkų kritimo periodu, šių vienetų už tą pačią sumą nuperkama daugiau.

„Panašiai yra ir perkant nekilnojamąjį turtą. Jeigu buto rinkos kaina krito nuo 100 iki 80 tūkst. eurų, tai nereiškia, kad sumažėjo buto plotas. Tiesiog tas pats butas ir jo kvadratinis metras rinkoje atpigo. Jeigu turėtumėte laisvų pinigų, ko gero, pasinaudotumėte galimybe įsigyti daugiau atpigusio nekilnojamojo turto, žinodami, kad jo vertė ilgainiui augs. Panašiu principu veikia ir akcijų rinkos“, –pasakojo ekspertė.

Todėl, investuojant į savo pensiją periodiškai, toks akcijų kritimo laikotarpis kaip šis, suteikia ir privalumų – šiuo metu, periodiškai pervedant tas pačias įmokas, fondo vienetų nuperkama daugiau. Rinkoms atsigavus, visų turimų vienetų vertė turėtų kilti iki to paties lygio, tad tų vienetų, kurie buvo pirkti pigiau, vertė augs labiau.

Praktiškai tai galėtų atrodyti taip: tarkime, kad anksčiau, rinkų pakilimo laikotarpiu, pensijų fondo vienetas kainavo 5 eurus, dabar jį galima nusipirkti už 3 eurus. Rinkoms atsitiesus, to paties investicinio vieneto vertė pakils, pavyzdžiui, iki 6 ar 7 eurų. Aritmetika paprasta – fondo ir jo vienetų uždarbis bus žymiai didesnis nuo vieneto, pirkto už 3 nei už 5 eurus. Taigi, ilgalaikėje perspektyvoje periodinis investavimas išties „apsimokės”.

Tokiu būdu periodinis investavimas leidžia ne tik išvengti emocinių sprendimų bandant pagauti „žemiausią“ kainą ar laiku išeiti iš investicijos, bet ir gauti naudą iš rinkų svyravimo. Kaupiant antroje pakopoje, pervedant įmokas nuo gaunamo atlyginimo, yra investuojama kas mėnesį. Trečiojoje pakopoje sprendimą pervesti įmokas periodiškai gyventojai turi padaryti patys.

Penkta: dvejojant ar iškilus klausimų, visada verta pirmiausia pasikonsultuoti su specialistais

Jei nerimaujate dėl savo būsimos pensijos turto, norite įsivertinti, ar pakankamai sukaupsite oriai senatvei arba turite kitų su pensija susijusių klausimų, visada pirmiausia reiktų pasikonsultuoti su šios srities profesionalais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.4000

„Swedbank“ perspėja apie naują sukčių ataką: gyventojai sulaukia skambučių (12)

„Swedbank“ saugumo specialistai fiksuoja naują telefoninių sukčių ataką. Pastarosiomis...

Kaip išvengti sukčiavimo atliekant mokėjimus internetu? (3)

Nuotolinis darbas ir populiarėjančios darbostogos leidžia darbo vietą perkelti ne tik į sodybas...

Nuo liepos brangstant siuntoms iš Kinijos, pirkėjai ieško schemų, kaip išvengti padidintų mokesčių – tą padaryti pavyks ne visada (295)

Likus mažiau nei mėnesiui iki įsigaliojant naujai tvarkai siuntoms iš trečiųjų šalių,...

Mauricas turi vieną gerą ir vieną blogą žinią – Estija ir vėl mus aplenkė (49)

„Luminor“ banko ekonomistas Žygimantas Mauricas sakosi turintis vieną gerą ir vieną blogą...

„Swedbank“: didžiausia vidutinė lizingo suma automobilio įsigijimui Baltijos šalyse − Lietuvoje

Vidutinė lizingo suma lengvojo automobilio įsigijimui pirmąjį ketvirtį Baltijos šalyse...

Top naujienos

Nausėdos patarėjas Mačiulis kreipėsi į maršo dalyvius: jo žodžiai palydėti plojimais ir būgnų mušimu (102)

Antradienį prie Seimo prasidėjo „Didžiojo Šeimos gynimo maršo“ organizatorių mitingas,...

VMI imasi naujų priemonių mokesčių vengėjams: keliuose gaudys įmonių automobilius (58)

Norėdama išsiaiškinti, ar automobilius įmonės naudoja pagal paskirtį, o ne asmeniniais tikslais,...

Kremlius įvertino Putino ir Bideno susitikimą (1)

Kremlius Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir JAV vadovo Joe Bideno viršūnių susitikimą...

Nustatytas dar vienas „Vaxzevria“ šalutinis poveikis – itin retas, bet pavojingas (10)

Dar vienas smūgis „ Vaxzevria “ vakcinos nuo koronaviruso reputacijai. Europos vaistų...

Kūno kalbos ekspertai: Bideno ir Putino elgesys iškalbingesnis už tūkstančius žodžių (119)

Kai JAV prezidentas Joe Bidenas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pozavo fotografams ir...

Grėsmingos mutacijos akivaizdoje – neįprasta situacija Lietuvoje: tenka išpilti kur kas daugiau vakcinų žada imtis skubių veiksmų (333)

Praėjusią savaitę gerokai sulėtėjo vakcinacijos tempai, o nepanaudotų ir išpilamų vakcinų...

Šimonytė – apie galimą karantino pratęsimą: atrodo, kad tam būtinybės neturėtų būti (20)

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad šiuo metu epidemiologinė situacija leidžia tikėtis, jog...

Marius Grigonis su žmona laukia šeimos pagausėjimo: jau žino vaikelio lytį

Kauno „Žalgirio“ lyderis Marius Grigonis , 3 metams persikeliantis į Maskvos CSKA ekipą,...

Po mokyklinio autobuso ir „Lexus“ avarijos trūko kantrybė: pavojingoje sankryžoje atsiras naujovių (12)

Ne vieną avariją stebėję Kauno rajono gyventojai pagaliau sulauks pokyčių. Viena avaringiausių...

Seime alkoholio kontrolės švelninimai susidūrė su aršiu opozicijos pasipriešinimu: vienas pateikimų sustabdytas (103)

Seime liberalų pasiūlyti alkoholio kontrolės švelninimai susidūrė su pirmu pasipriešinimu jau...