Lietuviams – į naudą

Kainas stebinčio portalo „Pricer.lt“ vadovas Arūnas Vizickas buvo įsitikinęs, kad maisto produktai nuo vasario 1-osios Lenkijoje tikrai atpigs, o prekybos centrai galimai remsis Vokietijos pavyzdžiu, kai dėl PVM mažinimo net buvo padarytas tikras šou.

„Buvo sakoma, kad prekybos centrai mažins kainas, rems žmones ir panašiai, bet šioje vietoje prekybininkams net nėra esmės bandyti nusisavinti sumažinto PVM pinigus.

Konkurencinėje kovoje, kuri dabar yra Lenkijoje, jeigu kas bandys pakelti kainas, tai bus pastebėta ir labai kirs reputacijai, prekybos tinklo įvaizdžiui. Jie paprasčiausiai nenorės rizikuoti. Manau, kad jie pradės dėti reklamas, kad sumažintas PVM virsta mažesnėmis kainomis, nors tai bus sudėtinga daryti kontekste, kai vis dar vyksta kainų kilimas, kuris ateina iš žaliavų, energetikos“, – kalbėjo jis.

Kaip tikino, lietuviai nuo vasario 1 dienos iš tiesų gausiau trauks apsipirkti į Lenkiją, tačiau tai gali riboti pandeminiai ribojiimai.

„Nors kiek aš stebiu, Lenkijos pareigūnai pamatę lietuviškus mašinos numerius jos net nestabdo ir praleidžia“, – teigė jis.

A.Vizickas pabrėžė, kad lietuvis vykdamas į Lenkiją dabar ne tik sutaupys pirkdamas pigesnį maistą, bet ir pildamasis pigesnius degalus.

„Alkoholio kaina Lenkijoje yra perpus mažesnė. Jeigu kalbėtume apie maistą, bandyčiau spėti, kad jei žmonės „pagaudys“ prekes per akcijas, jie galėtų sutaupyti mažiausiai 30 proc., jeigu lyginsime apsipirkimą Lietuvos ir Lenkijos prekybos centruose.

Jeigu reikia kokių vaistų, nuo jų taip pat galima sutaupyti apie pusę kainos, o dėl pigesnių degalų lietuviai Lenkijoje galės sutaupyti apie 10-15 proc. sumos“, – skaičiavo A. Vizickas.

„Galiausiai, jei protingai viską susižiūrėti, manau, kad mažiausiai lietuviai galėtų sutaupyti apie trečdalį, o gudresni – ir dar daugiau“, – apibendrino jis.

Remti reikėtų tikslines grupes

Ekonomistas prof. Rimantas Rudzkis kalbėjo tokiame kaimynų lenkų žingsnyje matantis tiek pliusų, tiek minusų.

„Kaip laikina priemonė, ji žmonėms kainų šuolį sušvelnins, o antrasis jos pliusas tas, kad ji labai paprasta. Paėmei – atšaukei PVM pusei metų, tai galima padaryti vienu plunksnos brūkštelėjimu“, – sakė jis.

Tačiau ekonomistas tikino matantis ir tokio sprendimo minusus. Kaip pirmąjį jis nurodė tai, kad sprendimas – laikinas, o infliacija greičiausiai augs ir po pusmečio, kai baigsis lengvatos galiojimo laikas.

Rimantas Rudzkis

„Antras argumentas būtų tas, kad kainos pakilo ir nors toks sprendimas kainų šuolį sumažins, tačiau jis bus sumažintas visiems gyventojams: tiek tiems, kurie uždirba daug pinigų, tiek tiems, kurie uždirba mažai. Dalykas tas, kad biudžeto pajamų kiekis bus sumažėjęs, kas reiškia, kad sumažėja valstybės galimybės padėti tiems, kuriems labiausiai reikia.

Aš manau, kad geresnis būdas yra ne trumpam įvesti laikinas priemones, o turimas lėšas panaudoti tikslingai, kompensuoti tiems, kam šis kainų šuolis yra skausmingiausias, kas gauna mažiausias pajamas. Tai yra didinti socialinę paramą, taikyti įvairias lengvatas, tačiau tai jau yra sudėtingesnis sprendimas. Tikslinės priemonės duotų geresnį rezultatą“, – siūlė ekonomistas.

Povilauskas: kainos mažės 4 proc.

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas įsitikinęs, kad pokyčiams įsigaliojus maisto kainos Lenkijoje mažės.

Tadas Povilauskas

„Aš nežinau, ar kitose Europos šalyse tarp kaimynų kur bus toks PVM maistui tarifų skirtumas, bet manau, kad Lenkijai toks sprendimas dėl kainų mažėjimo tikrai pasiteisins ir kainos per 4 proc. tikrai mažės“, – sakė jis.

Pasak T. Povilausko, lenkų politikai šiuo metu komunikuoja, jog toks sprendimas palengvins žmonių naštą, nes tai bus dengiama iš biudžeto, tačiau jis primena, kad biudžetas ir yra žmonių pinigai.

„Viskas iš to paties katilo, tik finansuojama, greičiausiai, bus skolintais pinigais, kuriuos vėliau Lenkija grąžins ar ne“, – sakė jis.

Ekonomistas pridūrė taip pat labiau pritariantis tikslinėms priemonėms, kurios remtų tuos, kam maisto kainų augimas kerta skaudžiausiai.

„Reikia gelbėti ir padėti tuos, kurių pajamos mažiausios ir kurie jautriausi maisto kainų pokyčiams. Tai žmonės, kurie gauna pajamas iš valstybės, daugiausia, pensijų gavėjai. <...>

Jeigu norime padėti ir Lietuvoje, taip, pensijos yra keliamos, bet jei maisto kainos dar labiau augs, pensininkams gali net išmokėti papildomus 50 Eur ir taip padėsi tikslinei grupei“, – siūlė jis.

Kovoja su infliacija

Redakcija primena, kad Lenkijoje nuo vasario šešiems mėnesiams atšaukiamas PVM maisto produktams, taip pat trąšoms, o PVM tarifas degalams mažinamas nuo 23 proc. iki 8 proc. Tai – Lenkijos priemonės kovai su infliacija.

Lenkijos vyriausybės vadovas paragino prekybos centrus ir mažesnes parduotuves atitinkamai sumažinti maisto produktų kainas, pabrėždamas, jog yra labai svarbu, kad šis PVM naikinimas, dėl kurio valstybės iždas neteks dalies įplaukų, netaptų papildomu uždarbiu verslui, skelbė BNS.

PVM naikinimas nuo 5 proc. Lenkijoje mažės iki nulio ir nuo vasario 1-osios bus taikomas 6 mėnesius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Susiję straipsniai
Top naujienos