aA
Vienoje didžiausių buitinės ir elektroninės technikos parduotuvių nekokybišką televizorių nusipirkęs pirkėjas po ilgos kovos įrodė, kad nėra kaltas dėl prastos kokybės prekės – teismas paskelbė, kad panaikina tarp pirėkjo ir pardavėjo sudarytą pirkimo-pardavimo sutartį dėl televizoriaus įsigijimo ir įpareigoti pardavėją pirkėjui grąžinti už nekokybišką prekę sumokėtus pinigus, o pirkėjui – televizorių.
© Shutterstock

Marijampolės apylinkės teismo Marijampolės rūmai pranešė, kad į teismą kreipęsis ieškovas Ramūnas K. nurodė, kad elektros prietaisais prekiaujančioje parduotuvėje įsigijo televizorių, kuris praėjus pusės metų laikotarpiui ėmė gesti, todėl net keletą kartų kreipėsi į specializuotus servisus. Nepavykus tinkamai sutaisyti televizoriaus, negalėdamas juo naudotis pagal paskirtį, ieškovas pateikė prašymą atsakovui (pardavėjui) grąžinti jo už televizorių sumokėtus pinigus.

Atsakovas ieškovo prašymo netenkino atsižvelgdamas į specializuotų servisų išvadas, kuriose nurodyta, kad televizorius pratestuotas, veikia gerai, vartotojo nurodyti gedimai nepasireiškia. Ieškovas, nesutikdamas su atsakovo sprendimu, kreipėsi Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VVTAT), tačiau komisija priėmė nutarimą ieškovo reikalavimą – nutraukti prekės pirkimo – pardavimo sutartį ir grąžinti už prekę sumokėtus pinigus, pripažinti nepagrįstu ir jį atmetė.

Ieškovas, nesutikdamas su komisijos nuomone, pasinaudodamas įstatymo suteikta teise ginčą spręsti teisme, kreipėsi į teismą su ieškiniu.

Atsakovo (pardavėjo) nuomone, dėl ieškovo reikalavimų nepagrįstumo tiek atsakovas, tiek VVTAT sprendė remdamiesi objektyviais televizoriaus funkcionalumo vertinimais. Nurodė, kad net du televizoriaus gamintojo įgalioti servisai pateikė tokią pačią išvadą, kad atlikus televizoriaus diagnostiką, gedimų nenustatyta, kad televizorius tinkamos kokybės, atlieka savo funkcijas. Analogiškai dėl televizoriaus tinkamumo naudoti sprendė ir VVTAT, atlikusi televizoriaus patikrinimą ir surašiusi patikrinimo aktą.

Bylą išnagrinėjusi teisėja Rūta Gustienė konstatavo, kad ginčas tarp ieškovo ir atsakovo iš esmės kilo dėl ieškovo, kaip vartotojo, reiškiamo reikalavimo atsakovui – pardavėjui nutraukti prekės pirkimo – pardavimo sutartį ir grąžinti už prekę sumokėtus pinigus. Teismas sutiko su VVTAT komisijos nuomone, kad tarp ginčo šalių sudaryta vartojimo pirkimo – pardavimo sutartis, kad vartojimo teisiniai santykiai yra pagrįsti vartotojų interesų prioriteto principu, į kurį būtina atsižvelgti kiekvienu konkrečiu tarp vartotojo ir verslo subjekto kilusio ginčo nagrinėjamu atveju.

Pagal vartojimo pirkimo – pardavimo sutartį pardavėjas – verslininkas įsipareigoja parduoti prekę pirkėjui – vartotojui, o pirkėjas įsipareigoja sumokėti kainą. Vartojimo sutarčių atveju pardavėjas visais atvejais garantuoja daiktų kokybę. Nagrinėjamu atveju vartotojas yra fizinis asmuo, sudaręs sutartį su pardavėju vartojimo tikslais, o pardavėjas yra verslininkas, vykdęs komercinę veiklą.

Teismas atkreipė dėmesį, kad VVTAT nutarimas, kuriuo buvo atmesti ieškovo reikalavimai, pagrįstas vieno patikrinimo metu užfiksuotais duomenimis, televizoriaus techninis stovis buvo konstatuojamas patikrinimo dienai, kad nei anksčiau, nei vėliau po nustatytos patikrinimo dienos jis nebuvo apžiūrimas ir tikrinamas.

Anot teismo, ieškovas, kaip rūpestingas pirkėjas, savo pareigas įvykdė tinkamai – už perkamą daiktą sumokėjo, garantiniu laikotarpiu ne vieną kartą kreipėsi į specialistus dėl gedimų šalinimo – gamyklinių parametrų atstatymo, vėliau, pakartotinai gendant televizoriui, pateikė jį taisyti servisui, kur buvo atliktas gedimo šalinimas – pakeista pagrindinė plokštė, po to kreipėsi į pardavėją dėl pirkimo – pardavimo sutarties nutraukimo ir pinigų grąžinimo.

Sprendime taip pat pažymima, kad pagrindinė plokštė – tai pagrindinis kompiuterio komponentas, apjungiantis visas likusias detales į visumą. Visi likę kompiuterio elementai – tiek vaizdo plokštės, tiek garso kortos, optiniai įrenginiai, darbinė atmintis, kietasis diskas ar net procesorius – yra tiesiogiai ar tam skirtais kabeliais jungiami prie pagrindinės (motininės) plokštės. Todėl pagrindinės plokštės gedimas yra ne menkavertis gedimas. Šios detalės pakeitimo fakto atsakovas nepaneigė. Nebuvo nustatyta ieškovo veiksmų, kurie galėjo sąlygoti nustatytą prekės sugadinimą. Teismas manė, kad atsakovas nepaneigė savo atsakomybės jokiais įrodymais, nepateikė įrodymų, patvirtinančių, kad trūkumai atsirado dėl ieškovo kaltės.

Teismas sprendime apibendrino, kad vartotojas, kaip sutarties šalis, dėl objektyvių priežasčių – informacijos, patirties, laiko stokos ir kitų panašių aplinkybių yra nelygiavertėje padėtyje su kita šalimi – pardavėju ar tiekėju, todėl vartojimo sutarties institutas yra grindžiamas silpnesniosios sutarties šalies (vartotojo) teisinės apsaugos doktrina. Atsižvelgdamas į faktines aplinkybes, teismas padarė išvadą, kad šio vartotojo (ieškovo) pažeistų teisių gynimo būdo taikymas atitinka proporcingumo principą, dėl ko ieškinys laikytas pagrįstu ir įrodytu, todėl tenkintas.

Šis teismo sprendimas dar gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
4.9474

Top naujienos

Už KET pažeidimą iš karto baudą sumokėjusi kaunietė pateko į nepavydėtiną istoriją (69)

Kelių eismo taisykles (KET) pažeidusi, dėl padaryto pažeidimo kaltę pripažinusi ir dėl to...

Nespėję į apsisprendimo dėl pensijos traukinį maldauja dar vienos galimybės (6)

Daugiau nei 500 gyventojų prašymus atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime pateikė pavėluotai,...

Nausėdos dekrete – galimybė Skverneliui gauti nedarbingumą iki spalio (7)

Prezidentas Gitanas Nausėda sudarė galimybę premjerui Sauliui Skverneliui dėl sveikatos...

Didžiausi atlyginimai liepą: viena įmonė darbuotojams mokėjo beveik 50 tūkst. eurų (3)

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo didžiausius liepos mėnesio Lietuvos įmonių atlyginimų...

Per kratas tabore aptiko prabangiausią socialinį būstą Lietuvoje (64)

Tabore dėl narkotikų kratas atlikę pareigūnai buvo nustebinti prabanga bute. Jis apstatytas...

Žalgiriečių universalumu pasidžiaugęs Jasikevičius patikslino gandus apie žaidėjus

Kauno „Žalgiris“ ne pilna sudėtimi pradėjo pasirengimą naujam sezonui. Komandoje nėra...

Sunku patikėti: į kaunietės automobilį magistralėje trenkėsi elektrinis suktuvas (7)

Socialiniame tinkle sekmadienį pasklido prašymas padėti surasti automobilį apgadinusį asmenį....

Bankų atstovai išvardijo, kokias paslaugas gausite tik atvykę į skyrių (28)

Seniai buvote savo banko skyriuje? Reiškia, seniai atidarėte pirmąją arba uždarėte paskutinę...

Lietuva pasaulio čempionate: pirmas antausis JAV, „La Bomba“ Japonijoje, prisikėlimai, „Neverk, Argentina“ ir Kleizos arija medaliai, rekordai ir komentarai (21)

Paradoksas – Lietuvos krepšinio rinktinė nė karto nėra tapusi olimpinių žaidynių ar pasaulio...